Ukraińskie władze: od początku wojny siły rosyjskie ostrzelały obwód ługański cztery tysiące razy

Aktualizacja:
Autor:
akr
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 165 dni. Wiceminister spraw wewnętrznych Jewhenij Jenin przekazał w niedzielę, że od początku wojny wojska rosyjskie ostrzelały obwód ługański cztery tysiące razy, obwód doniecki - trzy tysiące razy, a mikołajowski - 700 razy. Siły rosyjskie po raz kolejny ostrzelały też teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby straty osobowe wojsk rosyjskich na Ukrainie sięgnęły 300 osób, Rosjanie stracili też trzy czołgi i trzy systemy artyleryjskie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:40

  Szesnaście osób zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin na stronie internetowej resortu.

  "Mieliśmy tej doby 46 ostrzałów, w wyniku których zginęło 16 osób, a oprócz tego dziesiątki zostały ranne. Rosjanie mają na muszce przede wszystkim obwody doniecki i mikołajowski. Ale intensywnie ostrzeliwane są też obwody charkowski, dniepropietrowski, zaporoski i szereg innych" – dodał.

  Jak podkreślił Jenin, siły rosyjskie ostrzelały już od początku wojny obwód ługański 4 tysiące razy, doniecki 3 tysiące razy, a mikołajowski 700 razy. W sumie wojska rosyjskie ostrzeliwały Ukrainę 12 tysięcy razy, rosyjskie pociski trafiły w około 300 obiektów wojskowych i ponad 20 tysięcy cywilnych.

 • 19:22

  Czekamy na bardzo szybkie ogłoszenie wizyty papieża w Ukrainie - powiedział w telewizji RAI ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po sobotniej audiencji u Franciszka, której tematem były plany tej podróży. Dyplomata wyraził nadzieję, że dojdzie do niej może jeszcze w sierpniu i przede wszystkim przed wrześniową wizytą papieża w Kazachstanie.

  - To bardzo ważne, aby Ojciec Święty przyjechał do naszego kraju przed oczekiwaną podróżą do Kazachstanu w połowie września po to, by mógł przed najważniejszymi przywódcami religijnymi ze świata przedstawić osobiste świadectwo, co zobaczył podczas wizyty na Ukrainie, jak dramatyczna jest sytuacja w naszym kraju po rosyjskiej inwazji - oznajmi dyplomata.

  W ten sposób odniósł się do udziału papieża w kongresie z udziałem liderów religijnych, który odbędzie się w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie. Być może Franciszek spotka się tam z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

  Ambasador Jurasz pytany o to, czy papieska wizyta na Ukrainie możliwa jest jeszcze w sierpniu, odparł. - Mamy na to nadzieję.

  - To nie jest wizyta, która miałaby tylko znaczenie polityczne i dyplomatyczne, ale także religijne i duchowe. Zajmiemy się zagwarantowaniem bezpieczeństwa papieżowi i wiernym na każdym poziomie. Z naszej strony wszystko jest przygotowane na wizytę" - dodał ukraiński ambasador.

 • 18:30

  Prawie 600 Ukraińców powróciło z rosyjskiej niewoli od początku wojny – poinformował szef Narodowego Biura Informacyjnego Ołeksandr Smyrnow. Biuro, które powstało 17 marca, gromadzi dane o jeńcach, osobach zaginionych i bezprawnie zatrzymanych przez żołnierzy rosyjskich.

  - Udało się sprowadzić z powrotem już prawie 600 ludzi. Są to cywile i żołnierze. Cywilnych osób jest nieco ponad 100, a reszta to żołnierze – oznajmił Smyrnow w ukraińskiej telewizji.

  Dodał, że Ukraina nie wymienia na żołnierzy rosyjskich ukraińskich jeńców cywilnych, a jedynie wojskowych.

 • 17:51

  Sytuacja w Bachmucie, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pogarsza się z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich, ale na razie nie ma tam kryzysu humanitarnego – powiedział wicemer miasta Ołeksandr Marczenko portalowi Suspilne.

  Urzędnik przekazał, że w Bachmucie działają wodociągi, ale część miasta została pozbawiona prądu, a brygady remontowe nie są w stanie naprawić uszkodzeń z powodu nieustannych ostrzałów.

  Marczenko zaznaczył, że wskutek ostrzałów zniszczony został zakład oczyszczania miasta. Zapewniono tymczasowy wywóz śmieci, gdyż w ciągu tygodnia wszystkie pojemniki zostały całkowicie zapełnione.

 • 17:49

  Szwedzkie wojsko wyśle do Wielkiej Brytanii 120 instruktorów w celu przeszkolenia wraz z Brytyjczykami do końca roku 10 tysięcy Ukraińców, którzy mają wzmocnić zdolności obronne swojego kraju - poinformował rząd Szwecji.

  Jak przekazali na spotkaniu z prasą w Boden na północy kraju premier Szwecji Magdalena Andersson oraz minister obrony Peter Hultqvist, szwedzcy wojskowi swoją misję rozpoczną "jak najszybciej".

  Rekruci z Ukrainy podczas 21-dniowego kursu w Wielkiej Brytanii mają przejść podstawowe przeszkolenie wojskowe, w tym nauczyć się rozminowywania oraz ratownictwa. Następnie powrócą na Ukrainę, aby zasilić tamtejsze siły zbrojne.

 • 17:28

  Prokuratorzy badają prawie 26 tysięcy domniemanych przypadków zbrodni wojennych popełnionych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oskarżono już 135 osób – powiedział agencji Reutera szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biłousow.

  Piętnastu spośród oskarżonych znajduje się w areszcie, pozostali nie zostali jeszcze zatrzymani. Trzynaście spraw już trafiło do sądów i wydano siedem wyroków.

  W maju 21-letni żołnierz rosyjski został jako pierwszy skazany w sprawie zbrodni wojennych w Ukrainie – wymierzono mu karę dożywocia za zabicie nieuzbrojonego cywila. Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności.

  Był skazany na dożywocie za zabójstwo cywila. Sąd w Kijowie złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza

  Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza skazanego wcześniej na dożywotnie pozbawienie wolności. Żołnierz ma spędzić w więzieniu 15 lat - poinformowały w piątek ukraińskie media.

 • 17:00

  Około 1400 Ukraińców ewakuowano od początku rosyjskiej inwazji na leczenie za granicę, w tym do Polski – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia.

  Jak podał resort, dzieci z chorobami onkologicznymi i onkohematologicznymi są w ramach programu SAFER Ukraine ewakuowane do Stanów Zjednoczonych, Kanady i 14 krajów europejskich.

  Od początku wojny w Ukrainie uszkodzonych zostało około 800 placówek medycznych, z czego ponad 100 uległo całkowitemu zniszczeniu.

 • 16:18

  Amerykańska gwiazda filmowa Jessica Chastain przyjechała do Kijowa, gdzie odwiedziła szpital dziecięcy – poinformował portal telewizji Suspilne.

  Aktorka złożyła wizytę w największym szpitalu dziecięcym w Ukrainie, Ochmatdyt. Opowiedziano jej tam o pracy placówki podczas stanu wojennego i przekazano podarunki od dzieci.

  Chastain odwiedziła leczone w szpitalu dzieci z Chersonia na południu i Czernihowa na północy kraju. Aktorka ma także pojechać do zniszczonego przez siły rosyjskie miasta Irpień oraz spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem prezydenckiej administracji Andrijem Jermakiem. W Ukrainie ma spędzić jeden dzień.

 • 15:27

  Na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego (południe Ukrainy) znajdowane są ładunki wybuchowe pozostawione przez wojska rosyjskie w budynkach mieszkalnych, sklepach i na placach zabaw – poinformowało na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.

  "Nie trzeba być wojskowym, by zrozumieć, że takie działania przeciwnika są skierowane przeciw ludności cywilnej. Wróg już dawno porzucił ideę pokonania ukraińskiej armii i teraz jego celem są lokalni mieszkańcy Ukrainy. Wróg wszelkimi możliwymi sposobami próbuje stłumić ukraińskiego ducha, wiarę w zwycięstwo narodu ukraińskiego i w spokojne, szczęśliwe życie" – napisano w komunikacie.

  Jak podkreśla zgrupowanie Kachowka, Ukraina jest niezależnym, europejskim państwem i nie powróci do totalitarnego reżimu sowieckiego.

 • 15:26

  Organizacja Amnesty International (AI) wyraziła ubolewanie z powodu reakcji, wywołanej jej raportem, w którym zarzuciła wojskom ukraińskim narażanie ludności cywilnej. Raport wywołał między innymi oburzenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Amnesty International głęboko ubolewa z powodu wzburzenia i złości, które spowodował nasz komunikat prasowy o taktyce bojowej armii ukraińskiej" – napisała organizacja w mailu do agencji Reutera. "Priorytetem AI w tym i każdym innym konflikcie jest zapewnienie ochrony cywilom. Był to jedyny cel naszego ostatniego raportu. Choć w pełni podtrzymujemy nasze tezy, to ubolewamy z powodu wywołanego nimi bólu" – podała organziacja.

  Amnesty International napisała w czwartkowym raporcie, że wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych rozmieszczając sprzęt i uzbrojenie w szkołach, szpitalach i dzielnicach mieszkalnych, a także przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych. "Wynikające z tego rosyjskie uderzenia w zaludnione obszary zabiły cywilów i zniszczyły cywilną infrastrukturę" – napisano w raporcie.

  W reakcji na ten dokument doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył, że Amnesty International bierze udział w rosyjskiej kampanii propagandowej i dezinformacyjnej, zaś szefowa ukraińskiego oddziału AI Oksana Pokalczuk zrezygnowała ze stanowiska, nazywając raport "prezentem propagandowym" dla Rosji.

 • 14:58

  "Rozmawiałem z Charles'em Michelem, powiedziałem mu o sytuacji na froncie, w szczególności w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Rosyjski terror nuklearny wymaga mocniejszej reakcji społeczności międzynarodowej - sankcji na rosyjski przemysł nuklearny i paliwo jądrowe" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze

 • 13:10

  Z zadowoleniem przyjmuje wiadomość o tym, że z ukraińskich portów wypłynęły pierwsze statki ze zbożem - powiedział w niedzielę wiernym papież Franciszek. Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek wyraził nadzieję, że będzie to krok w stronę pokoju.

  Papież podkreślił: - Pragnę powitać z zadowoleniem wypłynięcie z portów na Ukrainie pierwszych statków z transportem zbóż. Ten krok pokazuje, że możliwy jest dialog i osiągnięcie konkretnych rezultatów, które służą wszystkim.

  - Dlatego wydarzenie to ukazuje się też jako znak nadziei. Wyrażam pragnienie, by podążając tą drogą można było zakończyć walki i osiągnąć sprawiedliwy oraz trwały pokój - mówił Franciszek.

 • 12:56

  Siły rosyjskie w sobotę wieczorem ostrzelały teren kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - poinformował w niedzielę ukraiński koncern Enerhoatom.

  Jak dodano, trafiono bezpośrednio obok przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego. Według ukraińskiego koncernu wskutek ostrzałów uszkodzono trzy czujniki monitoringu promieniowania wokół przechowalnika.

  W wybuchach ranny został pracownik elektrowni, przewieziono go do szpitala.

  Na terenie elektrowni przebywa ok. 500 rosyjskich wojskowych. Razem z personelem rosyjskiego Rosatomu przed ostrzałem żołnierze ukryli się w schronach.

  "Tym razem jądrowej katastrofy cudem udało się uniknąć, ale cuda nie mogą trwać wiecznie" - podsumowuje Enerhoatom.  Strona ukraińska podała, że Rosjanie ostrzelali w piątek teren elektrowni dwukrotnie. Doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi wyciekiem wodoru i uwolnieniem do atmosfery substancji promieniotwórczych.

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Zaapelował też do wszystkich stron konfliktu o "maksymalną powściągliwość".

 • 12:54

  W ciągu minionej doby straty osobowe wojsk rosyjskich na Ukrainie sięgnęły 300 osób. Rosjanie stracili też trzy czołgi i trzy systemy artyleryjskie - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Ogółem od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie stracili ponad 42,2 tys. ludzi - podał sztab w komunikacie na Facebooku. "Największe straty przeciwnik odniósł na kierunku donieckim" - głosi komunikat.

  Według liczb podawanych przez stronę ukraińską wojska rosyjskie straciły od 24 lutego 1805 czołgów, 4055 pojazdów opancerzonych, 958 systemów artyleryjskich, 260 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 132 systemy obrony przeciwlotniczej, 223 samoloty, 191 śmigłowców, 182 pociski manewrujące, 750 dronów i 15 jednostek pływających.

 • 12:52

  Od początku pełnowymiarowej wojny tylko jeden obwód na Ukrainie nie został ostrzelany przez siły rosyjskie - leżący na południowym zachodzie kraju region czerniowiecki - poinformował w niedzielę wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

  - Jeśli mówimy o obwodach, które najbardziej cierpią z powodu rosyjskich pocisków, to jest to obwód doniecki, który ostrzelano ponad 3 tysiące razy, ługański - 4 tysiące razy, mikołajowski - 700 razy - powiedział Jenin, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 • 12:51

  Atak na obóz w Ołeniwceto rosyjska operacja specjalna, mająca na celu wstrzymanie dostaw zachodniego uzbrojenia na Ukrainę - napisał w niedzielę w komunikatorze Telegram ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  Rosja wszelkimi metodami próbuje przeszkodzić w dostawach zachodniej broni precyzyjnego rażenia na Ukrainę - oznajmił Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego.


  "Od początku tej strasznej tragedii i strasznej farsy, którą obserwowaliśmy ze strony Rosjan, to było fałszerstwo. Od pierwszych informacji o umyślnym ostrzale z broni precyzyjnego rażenia HIMARS to była operacja specjalna przeciwko dostarczaniu Ukrainie zachodniej broni precyzyjnej"

 • 12:50

  Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tysięcy ton ukraińskiej produkcji rolnej - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

 • 6:49

  Za agresję przeciwko Ukrainie przywódcy Rosji powinni być traktowani jak naziści. Właśnie dlatego Kijów dąży do powołania specjalnego trybunału do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych - powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Anton Korynewycz, ambasador specjalny ukraińskiego MSZ ds. międzynarodowego prawa karnego.

 • 4:54

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy przekazał, że Macedonia Północna zgodziła się dostarczać Ukrainie czołgi i samoloty, aby pomóc odeprzeć trwającą, rosyjską inwazję.

 • 4:51

  Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Na kierunku Słowiańska wojska rosyjskie atakowały na zachód od miejscowości Bohorodyczne i w obliczu niepowodzenia wycofały się - podał sztab. Na tym odcinku frontu Rosjanie prowadzili ostrzały z artylerii lufowej i rakietowej.

  Na kierunku Bachmutu wojska rosyjskie podjęły atak m.in. w rejonie miejscowości: Strjapiwka, Bachmutske, Pokrowske, Sołedar, Wołodymiriwka, Jakowliwka, Werszyna. Rosjanie ostrzeliwują okolice Bachmutu i Sołedaru z użyciem lotnictwa wojskowego - głosi komunikat sztabu.

  Na północnym wschodzie kraju, na kierunku Charkowa, wojska rosyjskie ostrzeliwały z artylerii 30 miejscowości. Przeprowadziły bombardowania lotnicze w rejonie miejscowości: Werchni Sałtiw, Lebjaże i Husariwka.

  Na kierunku Awdijiwki niepowodzeniem Rosjan zakończyły się próby przerwania obrony ukraińskiej m.in. w rejonie miejscowości: Spartak, Wesełe, Pisky, Nowoseliwka Druha, Krasnohoriwka, Ołeksandriwka, Marjinka. Sztab zapewnił, że siły ukraińskie zadały tam wrogowi znaczne straty.

 • 4:05

  Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że wszczęła postępowanie karne w sprawie piątkowego ostrzału rakietowego i artyleryjskiego przez rosyjskie wojsko w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu.

 • 4:03

  Reuters przekazuje, że w poniedziałek ma zostać ogłoszony nowy pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Jego wartość ma przekroczyćmiliard dolarów (agencja Reutera podkreśla, że ma to być największy z dotychczasowych pakietów). Pomoc ma obejmować amunicję do broni dalekiego zasięgu oraz przekazanie opancerzonych pojazdów transportu medycznego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: