Władimir Putin zwalnia generała odpowiedzialnego za logistykę

Autor:
FC//rzw
Źródło:
BBC, CNN

Władimir Putin zwolnił generała odpowiedzialnego za zarządzanie operacjami logistycznymi rosyjskiego wojska na Ukrainie. "Wiceminister obrony generał Dmitrij Bułhakow został w sobotę zwolniony ze swojej funkcji. Wyznaczono już jego następcę - dowódcę oblężenia Mariupola.

Ministerstwo obrony w Moskwie podało, że 67-latek - wiceminister w tym resorcie - został "zwolniony" z funkcji, by móc objąć nową rolę. Zastąpi go gen. pułkownik Michaił Mizincew, który kierował brutalnym oblężeniem Mariupola.

Generał Dmitrij Bułhakow kierował operacjami logistycznymi wojska od 2008 roku i był odpowiedzialny za zaopatrzenie rosyjskich żołnierzy po ich rozmieszczeniu w Syrii w 2015 roku. Teraz wielu obwinia go za chaotyczne operacje logistyczne, które doprowadziły do sytuacji, w której rosyjscy żołnierze nie mają wystarczającego zaopatrzenia.

Zastąpi go "rzeźnik Mariupola"

Generał Michaił Mizincew, nazywany w Ukrainie "rzeźnikiem Mariupola", również dowodził siłami rosyjskimi w Syrii i został oskarżony o zorganizowanie brutalnej kampanii bombowej, która zrównała z ziemią miasto Aleppo.

Zmianom personalnym w otoczeniu Władimira Putina towarzyszą doniesienia o tym, że rosyjski przywódca osobiście przejął odpowiedzialność za wysiłek wojenny i sam zaczął wydawać rozkazy generałom. Przedstawiciele amerykańskich władz, cytowani przez CNN, wyrazili opinię, że to coraz bardziej "dysfunkcyjna struktura dowodzenia" zmusiła prezydenta Rosji do przyjęcia bardziej aktywnej roli w wojnie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//rzw

Źródło: BBC, CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości