Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kijów otrzyma czołgi

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Pentagon ogłosił w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 400 milionów dolarów, który będzie zawierał 45 czołgów T-72 zmodernizowanych w Czechach. Dodatkowo odnowienie 45 czołgów opłaci Holandia. Będzie to pierwszy amerykański pakiet obejmujący czołgi.

Ponadto USA wyślą też 250 pojazdów opancerzonych. Jak powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, dostawa czołgów odbędzie się w porozumieniu między USA, Czechami i Holandią: USA zapłacą za modernizację 45 T-72B w Czechach, zaś Holandia - za kolejne 45.

Singh stwierdziła, że będą to "najbardziej zaawansowane technicznie" czołgi na polu bitwy w Ukrainie. Mają one zostać wyposażone w zaawansowaną optykę, system łączności i pancerz.

Czołg T-72 Shutterstock

Rzeczniczka zapowiedziała, że część z nich zostanie dostarczona w grudniu, zaś reszta w przyszłym roku.

Kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Warta 400 milionów dolarów transza w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) obejmuje też odnowienie rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej Hawk, które przyśle Ukrainie Hiszpania, 250 opancerzonych wozów bojowych M1117 ASV, 40 małych opancerzonych łodzi bojowych Riverine oraz 1,1 tysiąca małych dronów kamikadze Phoenix Ghost.

Pytana o możliwość dostarczania zachodnich czołgów Ukrainie, Singh stwierdziła, że taka opcja byłaby "bardzo kosztowna", zaś wprowadzenie nowego typu czołgów do walki, wraz z koniecznym szkoleniem, byłoby poważnym przedsięwzięciem dla ukraińskich sił zbrojnych. Dodała jednak, że USA prowadzą rozmowy z sojusznikami na temat opcji dostarczania dodatkowych czołgów.

Nowy pakiet oznacza, że wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji w lutym wynosi ponad 18,2 miliarda dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
Wyzwolić Ukrainę
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości