Zełenski: dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa, teraz ta treść musi zostać odczuta na froncie

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zełenski: dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa, teraz ta treść musi zostać odczuta na froncie
Zełenski: dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa, teraz ta treść musi zostać odczuta na froncieTVN24
wideo 2/24
Zełenski: dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa, teraz ta treść musi zostać odczuta na froncieTVN24

Czwartek jest 407. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa, teraz ta treść musi zostać odczuta na froncie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu. - Bardzo ważne, by treść wizyty w Polsce, praca naszej delegacji w Warszawie i w stałej komunikacji z polskimi partnerami były odczuwane przez nasz front. Obrona naszych ludzi, wsparcie naszej wytrwałości, przede wszystkim żołnierzy, to kwestia numer jeden podczas wszystkich rozmów i spotkań - stwierdził. - Między ukraińskimi i polskimi sercami nie ma żadnych barier, granic, przeszkód - dodał Zełenski. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:47

    Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że miejsce Ukrainy jest w strukturach transatlantyckich, czyli w NATO oraz w Unii Europejskiej. W ten sposób skomentował uchwały litewskiego Sejmu przed letnim szczytem NATO w Wilnie.

    Litewski parlament przyjął w czwartek uchwałę na letni szczyt NATO w Wilnie, w której znalazło się oficjalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu. Dokument stwierdza, że "konieczne jest zaproszenie" Ukrainy do "przystąpienia do NATO jako państwa członkowskiego" oraz do "podpisanie protokołów akcesyjnych i rozpoczęcie procesu ratyfikacji, gdy tylko pozwolą na to warunki”.

  • 2:44

    Instytut Studiów nad Wojną: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się w Moskwie 5 i 6 kwietnia, aby omówić dalszą integrację Państwa Związkowego, przy czym Putin prawdopodobnie skupił się na wzmocnieniu rosyjskiej kontroli gospodarczej nad Białorusią.

  • 1:56

    Stany Zjednoczone odpierają wysiłki niektórych europejskich państw NATO, by podczas lipcowego szczytu Sojuszu zaoferować Ukrainie "mapę drogową" do członkostwa - podał "Financial Times", powołując się na cztery osoby zaangażowane w rozmowy.

  • 1:23

    Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz złożył obywatelom Polski życzenia z okazji Świąt Wielkanocnycyh. Podziękował też za pomoc i wsparcie - poinformowała ambasada Ukrainy.

    W nagraniu video ambasador zaznaczył, że wartości chrześcijańskie są tradycyjnie ważne dla obu naszych narodów, a Polacy od ponad roku dają światu przykład ich przestrzegania, pomagając Ukraińcom.

    Świąteczne życzenia ambasadora Ukrainy dla Polaków

  • 0:42

    Powstanie połączenie osobowe na europejskim torze Warszawa-Lwów. Polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wicepremier Ukrainy Oleksander Kubrakov odbyli pierwszy przejazd po europejskiej szerokości torze do Rawy Ruskiej - przekazał minister w KPRM Michał Dworczyk.

  • 0:17

    Operatorzy dronów z ukraińskiego Wywiadu Lotniczego w pobliżu linii frontu w Donbasie

    Jeden z dronów wykorzystywanych przez operatorów z ukraińskiego Wywiadu Lotniczego

    Operatorzy dronów z ukraińskiego Wywiadu Lotniczego w pobliżu linii frontu w Donbasie

  • 22:23

    Siedem osób zostało rannych w czwartek w rosyjskich atakach kierowanymi bombami lotniczymi w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

    Wieczorem doszło do trzech ataków rosyjskiego lotnictwa na miasto Berysław. Zaatakowano też okoliczne miejscowości - przekazał gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

    Dotychczas wiadomo o siedmiu mieszkańcach tego regionu, którzy zostali ranni w atakach.

    Według Natalii Humeniuk, rzeczniczki ukraińskiej armii na południu kraju, Rosjanie zmienili taktykę, częściej stosując lotnicze bomby kierowane w niedużej odległości od linii frontu.

  • 22:20

    Prezydent Zełenski przypomniał, że w środę wieczorem w Chełmie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim spotkał się z prezydentami Rzeszowa, Przemyśla, Lublina i Chełma.

    - Podziękowałem całej społeczności miast-ratowników. Wszystkim, którzy pomagali Ukraińcom, którzy naprawdę udowodnili w pierwsze dni pełnowymiarowej wojny, że między ukraińskimi i polskimi sercami nie ma żadnych barier, granic, przeszkód - przekazał Zełenski.

    - Ukraina potrafi być wdzięczna. Wdzięczną za taką solidarność. Historyczną solidarność - zaznaczył.

  • 22:18

    Dziękuję Polsce za to, że moja wizyta była naprawdę treściwa; teraz ta treść musi zostać odczuta na froncie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

    - Dzisiaj cały dzień już jestem na Ukrainie, w Kijowie, tutaj - na Bankowej. (To - red.) dzień wewnętrznych narad i przygotowań do wydarzeń zaplanowanych na najbliższe tygodnie - przekazał szef państwa.

    - Bardzo ważne, by treść wizyty w Polsce, praca naszej delegacji w Warszawie i w stałej komunikacji z polskimi partnerami były odczuwane przez nasz front. Obrona naszych ludzi, wsparcie naszej wytrwałości, przede wszystkim żołnierzy, to kwestia numer jeden podczas wszystkich rozmów i spotkań. To właśnie obrona - broń dla Ukrainy, amunicja dla Ukrainy, nowe systemy obronne dla Ukrainy - kontynuował.

    - I dziękuję Polsce, dziękuję naszym partnerom za to, że ta wizyta była prawdziwie treściwa - dodał.

  • 21:51

    Alarm lotniczy w obwodzie donieckim.

  • 20:43

    Rosja uderzyła w wioskę Żmijewka w obwodzie chersońskim, 4 osoby zostały ranne - informuje The Kyiv Indenpendent za gubernatorem obwodu Ołeksandrem Prokudinem. Ładunki wybuchowe zostały zrzucone na miejscowość za pomocą drona.

  • 20:26

    "W Międzynarodowym Dniu Sportu na rzecz Pokoju i Rozwoju przypominam, że udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych imprezach sportowych nie służy pokojowi i rozwojowi" - napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Są mistrzami świata w terroryzmie. Sprawiedliwość musi zwyciężyć" - dodał.

  • 19:45

    Rosjanie ostrzelali miejscowość Nikopol za pomocą ciężkiej artylerii - przekazał Ukrinform za szefem Rady Obwodu Dniepropietrowskiego Mykołą Łukaszukiem.

  • 19:20

    Rozumiemy, że władze Serbii w pewnym sensie zależą od Rosji i dlatego mają problem z wprowadzeniem sankcji. Mimo to będziemy pracować nad tym, żeby Belgrad chociaż stopniowo wprowadzał restrykcje wobec Rosji, które nie wpływałyby znacząco na życie serbskich obywateli - powiedział w rozmowie z serbską redakcją Radia Wolna Europa Fedir Wenisławski, przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie Ukrainy.

    - Uważam, że unikanie wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji nie wpłynie w znacznej mierze na relacje Serbii i Ukrainy - zaznaczył Wenisławski. - Rozumiemy, że serbskim władzom to nie odpowiada, bo muszą dbać o standard życia swoich obywateli - dodał.

    - Jednakże - biorąc pod uwagę to, że Serbia jasno wybrała drogę ku Unii Europejskiej - myślę, że przyszłość kraju jest związana z UE, a nie Rosją. Jeśli spojrzymy na gospodarkę Serbii, zobaczymy, że Belgrad pójdzie raczej drogą europejską - ocenił ukraiński polityk.

    Wenisławski wraz z dwoma innymi posłami Rady Najwyższej Ukrainy przybył do Serbii, by spotkać się z tamtejszymi posłami i ministrem gospodarki. Rade Basta jako jedyny członek serbskiego rządu jasno opowiedział się wcześniej za przyłączeniem Belgradu do nakładanych na Moskwę sankcji.

    - Pozytywnym sygnałem płynącym z wizyty jest dla nas to, że wyrażono gotowość do rozważenia przez serbski parlament określenia Hołodomoru (Wielkiego Głodu - red.) z lat 1932-1933 ludobójstwem Ukraińców - poinformował Wenisławski. Dodał, że podczas wizyty omówiono też proces integracji ze strukturami europejskimi, w którym Serbia "może pomóc Ukrainie spełnić warunki stawiane przed państwami kandydatami".

  • 19:02

    Ukraina - Rosja. Szef FBI: wielu Rosjan jest sfrustrowanych przebiegiem wojny, chętnie byśmy z nimi porozmawiali

  • 18:25

    Siły rosyjskie walczące przeciwko Ukrainie ponoszą ogromne straty w ludziach - pisze w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Informuje o nowym szpitalu polowym na Krymie, w którym leczonych jest ok. stu żołnierzy przeciwnika.

    Minionej doby siły rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe i siedem lotniczych oraz ponad dziesięć ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i cywilną infrastrukturę - wylicza dowództwo.

    Rosyjskie wojsko nadal koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na czterech odcinkach na wschodzie Ukrainy: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. W ciągu doby ukraińscy obrońcy odparli ponad 20 ataków przeciwnika. Najintensywniejsze walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę. Rosjanie próbują wziąć Bachmut "pod pełną kontrolę", trwają zaciekłe walki o miasto - czytamy w komunikacie.

    "Rosyjskie wojska okupacyjne wciąż ponoszą ogromne straty w sile żywej, miejscowe placówki medyczne na tymczasowo okupowanych terytoriach są całkowicie obłożone" - podkreśla Sztab. Jak dodaje, w jednej z miejscowości rejonu symferopolskiego na anektowanym przez Rosję Krymie zaobserwowano miasteczko namiotowe dla rannych rosyjskich żołnierzy. Według stanu z 4 kwietnia leczonych było tam ok. stu wojskowych.

  • 18:08

    Ukraina. Sekretarz rady bezpieczeństwa: o szczegółach ukraińskiej kontrofensywy wie od trzech do pięciu osób na świecie

  • 17:50

    Bachmut, Awdijiwka i Marjinka są aktualnie obiektami najbardziej intesywnych rosyjskich ataków - podaje Ukrinform za ukraińskim sztabem generalnym.

  • 17:02

    Media: Ukraina otrzyma od USA eksperymentalną broń

  • 16:59

    Ukraińskie załogi zakończyły w Wielkiej Brytanii szkolenia na czołgach Challenger 2 i powróciły do kraju - przekazał ukraiński sztab.

  • 16:41

    Informacje dotyczące planowanej ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom są ściśle tajne. O szczegółach tej operacji wie od trzech do pięciu osób na całym świecie - oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję UNIAN.

    - Kiedy to (natarcie - red.) już się rozpocznie, wszyscy będą mogli je zobaczyć. Wówczas zrozumiecie, że zaczęło się to, czego oczekiwaliśmy. Gdzie, kiedy, w jakim czasie - te kwestie są obecnie absolutnie niedostępne (szerokiemu kręgowi odbiorców - red.). Pamiętajcie o tym - powiedział w środę wieczorem Daniłow w rozmowie z Radiem Swoboda.

    Przedstawiciel władz w Kijowie przestrzegł przed dawaniem wiary osobom niezwiązanym z rządem, które wypowiadają się publicznie na temat planowanych operacji wojskowych. - Takie doniesienia niekoniecznie muszą być prawdziwe - zaznaczył szef RBNiO.

    W ostatnich tygodniach w ukraińskich i zachodnich mediach, a także opracowaniach analitycznych pojawiają się różne przypuszczenia dotyczące terminu i kierunku wiosennej kontrofensywy Kijowa przeciwko rosyjskim wojskom. Spekuluje się, że atak może nastąpić w obwodzie zaporoskim, chersońskim lub ługańskim. Władze Ukrainy podkreślają, że niezbędnym warunkiem tej operacji jest zgromadzenie odpowiedniej liczby żołnierzy i ich wyszkolenie oraz przygotowanie do użytku uzbrojenia przekazywanego przez zachodnich sojuszników, m.in. czołgów Leopard 2 i Challenger.

    - Z podziwem czytam prasę zachodnią, która wie, z którego kierunku nadejdzie atak i kiedy do niego dojdzie. Decyzje takie zapadają na zamkniętych naradach prezydenta z dowódcami wojskowymi - powiadomił przed kilkoma dniami Daniłow w rozmowie z PAP.

  • 16:28

    Ukraiński resort obrony poinformował o łącznych rosyjskich stratach od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 176 tys. żołnierzy (+390 ostatniej doby), 3631 czołgów (+2), 2714 jednostek artylerii (+7) oraz 2287 drony (+4).

  • 16:11

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła także po rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie, że zachęcała go do kontaktu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    Szefowa KE przypomniała, że Zełenski publicznie wyrażał zainteresowanie taką rozmową. - Więc było interesujące, że przewodniczący Xi powtórzył swoją gotowość do rozmowy w odpowiednim czasie, gdy będą odpowiednie warunki. Myślę, że to pozytywne - powiedziała.

    Media spekulowały, że Xi po niedawnej wizycie w Moskwie i spotkaniu z Władimirem Putinem połączy się telefonicznie z Zełenskim, ale do takiej rozmowy jak dotąd nie doszło.

  • 16:05

    Dostawy sprzętu wojskowego z Chin dla atakującej Ukrainę Rosji "znacznie zaszkodziłyby" ich relacjom z Unią Europejską - ostrzegła w Pekinie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

    - Liczymy, że Chiny nie dostarczą sprzętu wojskowego Rosji, bezpośrednio ani pośrednio, bo jak wszyscy wiemy dozbrajanie agresora byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym i znacznie zaszkodziłoby naszym relacjom - powiedziała von der Leyen.

    Chińskie stanowisko w sprawie wojny jest kluczowe dla Unii Europejskiej - podkreśliła, wyrażając jednocześnie poparcie dla planu pokoju przedstawionego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Wyraziła nadzieję, że Chiny odegrają swoją rolę jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i będą promowały sprawiedliwy pokój, który szanuje suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

  • 15:58

    Prezydent Francji Emmanuel Macron nie zdołał przekonać chińskiego przywódcy Xi Jinpinga do zmiany stanowiska i wpłynięcia na Rosję w sprawie wojny z Ukrainą - pisze portal Politico.

    "Prezydent Francji przybył do Chin z nadzieją, że przekona Chiny do wywarcia wpływu na Rosję, by zakończyć wojnę, a także do wypowiedzenia się przeciwko formułowanym przez Kreml groźbom umieszczenia pocisków jądrowych na Białorusi" - pisze Politco, podsumowując dotychczasowy przebieg wizyty Macrona w Pekinie.

    Jak zauważa portal, w drugim dniu wizyty Xi powtórzył swoje tradycyjne stanowisko w sprawie rosyjskiej inwazji, oświadczając, że "wszystkie strony mają uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa".

    "Xi nie dał do zrozumienia, że użyje swoich wpływów, by pomóc w zakończeniu konfliktu" - ocenia Politico, a jego najdalej posuniętą deklaracją było stwierdzenie, że "Chiny są gotowe wspólnie z Francją zaapelować do społeczności międzynarodowej o zachowanie racjonalności i spokoju".

    Chiński przywódca oświadczył, że "rozmowy pokojowe powinny zostać wznowione jak najszybciej, biorąc pod uwagę uzasadnione obawy co do bezpieczeństwa u wszystkich stron, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, w poszukiwaniu politycznego rozwiązania i stworzenia zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa europejskiego".

  • 14:55

    Niezależna grupa monitorująca Biełaruski Hajun poinformowała, że terytorium Białorusi opuściły trzy rosyjskie myśliwce MiG-31K. Samoloty te mogą przenosić hipersoniczne pociski Kindżał, których ukraińska obrona powietrzna nie jest w stanie dosięgnąć.

    Za każdym razem, kiedy rosyjski MiG-31 startował z białoruskiego lotniska, w całej Ukrainie ogłaszano alarm przeciwlotniczy.

    Rosyjski pocisk Kindżał

  • 14:32

    Ukraińcy w swoim czasie dowiedzą się, kiedy rozpocznie się kontrofensywa sił zbrojnych. Informacja ta na razie jest niedostępna - powiedział w rozmowie z Radiem Swoboda sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksij Daniłow.

    W ostatnim czasie w ukraińskich i zachodnich mediach pojawiają się różne przypuszczenia dotyczące terminu i kierunku wiosennej kontrofensywy Kijowa przeciwko rosyjskim wojskom. Spekuluje się, że atak może nastąpić w obwodzie zaporoskim, chersońskim lub ługańskim. Władze Ukrainy podkreślają, że niezbędnym warunkiem tej operacji jest zgromadzenie odpowiedniej liczby żołnierzy i ich wyszkolenie oraz przygotowanie do użytku uzbrojenia przekazywanego przez zachodnich sojuszników, m.in. czołgów Leopard 2 i Challenger.

    Walki o Bachmut wciąż trwają

  • 14:27

    Co najmniej 2,5 tysiąca więźniów z okupowanych terytoriów Ukrainy wywieziono do Rosji - przekazał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

    Więźniowie przebywali w placówkach penitencjarnych na terenach okupowanych przez Rosjan.

    Łubinec dodał, że Rosja nie przekazała Ukrainie żadnych danych na temat liczby wywiezionych więźniów, więc strona ukraińska wciąż nie ma dokładnych danych.

  • 14:04

    Bułgarskie porty morskie i rzeczne będą zamknięte od soboty, 8 kwietnia, dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego, niezależnie od tego, pod jaką banderą pływają - poinformowała bułgarska administracja morska.

    Decyzja władz Bułgarii ma na celu zaostrzenie ograniczeń, aby do lokalnych portów nie mogły wpływać także rosyjskie jednostki, które zmieniły banderę.

    Decyzja została podjęta w celu ściślejszego dostosowania się przez Bułgarię do sankcji nałożonych na Rosję przez Radę Europejską w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - dodano w komunikacie.

  • 13:49

    Rosyjskie wojska utknęły na kilku kierunkach i wyczerpują swoje siły. Armia rosyjska nie zdołała osiągnąć żadnego celu strategicznego – oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

    - W ostatnich miesiącach wojskom rosyjskim nie udało się osiągnąć żadnych celów operacyjno-taktycznych. Tym bardziej, jeśli chodzi o strategiczne operacje ofensywne. Oni utknęli na kilku kierunkach i próbują podejmować szturmy, ale bezskutecznie – mówił wojskowy na antenie ukraińskiej telewizji.

    Rzecznik dodał, że przeciwnik wyczerpuje swoje siły i obniża swój potencjał bojowy.

  • 13:41

    W ramach najnowszej transzy pomocy wojskowej Ukraińcy otrzymają od USA eksperymentalną broń służącą do zestrzeliwania irańskich dronów - poinformował portal Defense One.

    Stany Zjednoczone wyślą 10 eksperymentalnych mobilnych systemów rakietowych kierowanych laserem c-UAS. Broń ma zostać wysłana przez państwowy koncern SAIC. Mają one pomóc Ukraińcom w zestrzeliwaniu irańskich dronów Shahed-136, których Rosja używa do atakowania ukraińskiej infrastruktury.

    Ukraina zestrzeliła już wiele takich dronów produkcji irańskiej. Koszt takiego drona to około 20 tysięcy dolarów, jednak Ukraińcy, by go zestrzelić, często muszą używać znacznie droższych rakiet. Pociski, kierowane laserem, które ma otrzymać ukraińskie wojsko, kosztują 30 tysięcy i w testach osiągnęły one stuprocentową skuteczność trafień - dodał portal Defense One.

    Irańskie drony Shahed, wykorzystywane przez wojsko rosyjskie, zaatakowały Kijów

  • 13:32

    Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył podczas spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że liczy na jego pomoc, by przemówić Rosji do rozsądku w kwestii wojny w Ukrainie i sprawić, że wszystkie strony powrócą do negocjacji.

    - Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zadała cios (międzynarodowej) stabilności – oświadczył francuski prezydent. - Wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówić Rosji do rozsądku i przywrócić wszystkich do stołu negocjacyjnego - dodał

    .

    Emmanuel Macron w Chinach. Zwrócił się do Xi Jinpinga: wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówił pan Rosji do rozsądku

  • 12:41

    Doradca mera okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w serwisie Telegram, że w mieście pojawia się coraz więcej "zębów smoka", czyli betonowych konstrukcji przeciwczołgowych. Mer przekazał również, że Rosja - ich główny dostawca - uruchomiła produkcję "zębów smoka" w miejscowych zakładach.

  • 12:02

    Logistyczne ramię, które Polska oferuje Ukrainie jest ważniejsze niż eskadra MiG-ów, ponieważ umożliwi produkcję i dostawy amunicji – ocenia izraelski wojskowy i analityk Yigal Levin, cytowany przez media w Kijowie.

    - W Polsce ma zostać utworzona linia produkcyjna pocisków. Logistyczne ramię jest ważniejsze nawet niż eskadra MiG-ów, bo amunicję będzie dostarczać łatwiej i taniej, niż np. z USA – ocenił Levin.

    Premier Mateusz Morawiecki oraz przebywający z oficjalną wizytą w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w środę w KPRM list intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności transporterów opancerzonych Rosomak.

    W obecności Zełenskiego i Morawieckiego podpisane zostało m.in. porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm, a także memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy.

  • 11:26

    Zacięte walki w Bachmucie i okolicach toczą się od kilku miesięcy. Jeden z najważniejszych kierunków utrzymują żołnierze ukraińskiej 80. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej. W rozmowie z korespondentem wojennym niezależnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia opowiedzieli, jak wygląda obecnie linia frontu.

    Bachmut. Ukraińscy żołnierze opowiadają, jak wyglądają walki o to miasto

  • 11:11

    Zachodnie media komentują środową, oficjalną wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

    Zachodnie media o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie

  • 11:10

    Czechy planują udzielić Ukrainie pomocy wojskowej na kwotę ok. 30 mln dolarów, będzie to zbędne dla naszej armii mienie z magazynów wojskowych - powiedziała minister obrony Jana Czernochova cytowana przez "Czeske Noviny".

    - Pomoc, którą planujemy (przekazać Ukrainie) wraz z szefem Sztabu Generalnego Karelem Rehką ma wartość około 600-700 mln koron. To nie jest pomoc finansowa, to sprzęt wojskowy z naszych magazynów, który nie jest nam potrzebny i który nasza armia może wysłać na Ukrainę bez narażania własnych zdolności obronnych - powiedziała minister Czernochova.

    Dodała też, że gdy wysyłany jest sprzęt na Ukrainę, zawsze wraz z Karelem Rehką upewniają się, że można go czymś zastąpić.

  • 11:04

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek za wsparcie Polakom i Ukraińcom, którzy dzień wcześniej przyszli na Zamek Królewski w Warszawie, by wysłuchać przemówień, które wygłosił tam wraz z prezydentem Andrzejem Dudą.

    "Żółto-niebieski i biało-czerwony - te cztery kolory są silniejsze od trzech kolorów (flagi rosyjskiej)" – powtórzył w Telegramie słowa, które wypowiedział w Warszawie.

    "Dziękuję Ukraińcy, dziękuję Polacy za to, że wczoraj przyszliście (nas) wesprzeć. Życzę wszystkim nam zwycięstwa" – podkreślił, zamieszczając zdjęcia ludzi, którzy zgromadzili się na Zamku Królewskim.

    Na placu Zamkowym zgromadzili się Polacy i Ukraińcy

  • 10:59

    Na granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodzie żytomierskim ustawiono ogromny ekran, na którym wyświetlana jest biało-czerwono-biała flaga niepodległej Białorusi, apel prezydenta Zełenskiego do Białorusinów, by nie włączali się do wojny i kadry pokazujące zbrodnie dokonane przez Rosjan w Buczy - informują niezależne białoruskie media.

    Na projektorze wyświetlane jest również przemówienie białoruskiego dyktatora Łukaszenki, w którym obiecuje on wsparcie dla Rosji, a obraz i dźwięk są dobrze widoczne i słyszalne po białoruskiej stronie granicy - podają.

  • 10:26

    Belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws", podsumowując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, zwraca uwagę, że podziękował on Polsce za całą otrzymaną dotychczas pomoc.

    "Polska jest gotowa wysłać na Ukrainę wszystkie posiadane myśliwce MiG-29. Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że w ostatnich miesiącach dostarczono już cztery myśliwce, a cztery są już w drodze. Obecnie przygotowywanych jest kolejnych sześć, ale w przyszłości Ukraina może mieć wszystkie 28 myśliwców" - opisuje "HLN" przebieg środowych rozmów w polskiej stolicy.

    Wołodymyr Zełenski w Warszawie

  • 9:30

    Odwołanie generała Rustama Muradowa z funkcji dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego jest dotychczas najpoważniejszą dymisją w rosyjskich siłach zbrojnych w 2023 roku. Zapewne będą też kolejne, ponieważ Rosja nadal nie osiąga celów w Donbasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, powołując się na rosyjskie media społecznościowe, że rosyjskie ministerstwo obrony z dużym prawdopodobieństwem zdymisjonowało generała Muradowa jako dowódcę Wschodniego Okręgu Wojskowego.

    W ostatnich miesiącach dowodzone przez Muradowa oddziały poniosły wyjątkowo duże straty, ponieważ słabo opracowane ataki wielokrotnie nie doprowadziły do zdobycia miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim, a operacje te spotkały się z ostrą publiczną krytyką ze strony wszystkich rosyjskich komentatorów - w tym żołnierzy samego Muradowa - przypomniało brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 9:07

    Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, która minęła pod znakiem wdzięczności za wsparcie udzielane Ukrainie od początku wojny z Rosją, w dużej mierze poświęcona była wspólnej przyszłości – ocenił Jurij Panczenko, publicysta ukraińskiego portalu Europejska Prawda.

    - Zełenski złożył pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną od początku rosyjskiej inwazji w Warszawie, by okazać Polsce i Polakom szczególną wdzięczność za wsparcie, udzielane nam od początku wojny – powiedział PAP ukraiński analityk.

    - Choć wiele mówiono o dostawach broni i wspólnej produkcji uzbrojenia, to jednak głównym tematem było to, co będzie po zakończeniu wojny - dodał.

    Zełenski: Rosja nie wygra z Europą, kiedy Ukrainiec i Polak stoją ramię w ramię

  • 8:39

    Władimir Putin dąży do skonsolidowania kontroli nad okupowanymi terenami Ukrainy i nasilenia represji, mówiąc o zagrożeniu "terroryzmem" – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    "Rosyjski prezydent Władimir Putin podczas narady Rady Bezpieczeństwa 5 kwietnia określił działania mające skonsolidować kontrolę nad okupowanymi terytoriami Ukrainy jako kwestię bezpieczeństwa wewnętrznego" – odnotowuje ośrodek.

    Putin mówił między innymi o przyspieszeniu integracji z Rosją okupowanych terenów obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, a także zażądał wzmocnienia kontroli organów ścigania w związku z zamachami na rosyjskich kolaborantów, które określił jako "terrorystyczne".

    Władimir Putin

  • 8:22

    Rosjanie nadal koncentrują największe wysiłki na prowadzeniu operacji ofensywnych w okolicach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. W ciągu ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy odparły ponad 60 ataków wroga - poinformował sztab generalny ukraińskiego wojska w porannym czwartkowym komunikacie.

    W kilku obwodach Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał. W obwodzie charkowskim skupiony był on na odcinku frontu w pobliżu Kupiańska. Najeźdźcy ostrzeliwali m.in. Topoli, Fygoliwkę, Masutiwkę, Kuczeriwkę, Berestowo i Krochmalne - podał sztab.

    W obwodzie ługańskim ostrzeliwano Nowosiółki i Stelmachiwkę, natomiast w donieckim m.in. Terny, Zariczne, Torske, Spirne i Rozdoliwkę.

    Sztab poinformował również, że w obwodach zaporoskim i chersońskim Rosjanie budują linie obronne i umacniają fortyfikacje. W dalszym ciągu też wykorzystują przestrzeń powietrzną i terytorium Republiki Białorusi oraz jej infrastrukturę wojskową do ataków na Ukrainę.

  • 7:18

    Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce potwierdziła sojusz, który może kształtować przyszłość naszego regionu i Europy – powiedział PAP ukraiński politolog Wołodymyr Fesenko. - Razem możemy stać się nową siłą napędową dla całego kontynentu – podkreślił.

    - Ta wizyta potwierdziła, że ten sojusz skierowany jest w przyszłość. To nie jest kwestia przeszłości, to nie jest kwestia problemów historycznych, które kiedyś między nami były. Dziś, kiedy razem przeciwstawiamy się rosyjskiej agresji, mamy wspólne interesy – wskazał.

    Ekspert uważa, że wolnościowy sojusz polsko-ukraiński może wpłynąć na sytuację w krajach dawnego ZSRR. - Jeśli wygramy tę wojnę, to wpłynie to na sytuację w całej przestrzeni postsowieckiej – ocenił.

    Zełenski w Warszawie

  • 5:01

    Wczesnym rankiem w czwartek w okupowanym przez Rosję mieście Melitopol na południu Ukrainy były słyszalne silne eksplozje - napisał na serwisie Telegram lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

    W ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło kilkakrotnie do eksplozji w okupywanym mieście, które służy jako węzeł transportu kolejowego dla sił rosyjskich na południu Ukrainy i jest częścią mostu lądowego, który łączy Rosję z okupowanym półwyspem krymskim.

    Ukraina, Melitopol. Eksplozje w mieście

  • 4:55

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że siły ukraińskie wycofają się z Bachmutu, aby w razie potrzeby uniknąć okrążenia, ale jeszcze nie widzą takiej potrzeby – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think-tank poinformował, że ukraiński przywódca podczas wizyty w Polsce przyznał, że ukraińskie wojska stoją w obliczu bardzo trudnej sytuacji w Bachmucie oraz że Kijów podejmie "odpowiednie decyzje", jeśli wojska ukraińskie będą narażone na okrążenie przez siły rosyjskie.

  • 4:50

    "To był naprawdę wielki historyczny dzień w relacjach ukraińsko-polskich! Dziękuję Polsce i Polakom za gościnność i życzliwość okazaną dla delegacji ukraińskiej z Parą Prezydencką na czele. Dziękuję!" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

  • 4:44

    Ukraina jest gotowa przedyskutować z Rosją przyszłość Krymu, jeśli ukraińskie wojska dotrą do granicy okupowanego półwyspu - powiedział w czwartek dziennikowi "Financial Times" wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Sybiha. - Nie oznacza to, że wykluczamy drogę, w której (Krym) wyzwolony będzie przez naszą armię - dodał.

  • 4:42

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w uroczystości odznaczenia prezydentów Chełma, Rzeszowa, Lublina i Przemyśla - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  • 4:09

    Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton ogłosił, że Europa zamierza wyposażyć się w cybertarczę oraz "cyberarmię", aby móc oprzeć się poważnym cyberatakom, takim jak te, których doznała Ukraina.

    Wykrywanie ataków będzie powierzone europejskiej sieci sześciu lub siedmiu SOC (centrów operacyjnych cyberbezpieczeństwa) – poinformował Breton.

  • 3:57

    Polska i Ukraina świętują swoje porozumienie w Warszawie podczas pierwszej oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, swoim najgorętszym sojuszniku – pisze dziennik "Le Figaro".

    "Warszawa chce wykorzystać swoją działalność dyplomatyczną i humanitarną oraz bliskość geograficzną. Przed spotkaniem z liderami banków i wielkiego biznesu w Warszawie Zełenski potwierdził życzenie, aby polski sektor prywatny był liderem w odbudowie Ukrainy" - informuje francuski dziennik.

  • 3:49

    "To był historyczny dzień i historyczna wizyta" - tak włoska stacja telewizyjna RAI News24 podsumowała przyjazd prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Warszawy. Odnotowała "wielkie emocje", jakie towarzyszyły jego wizycie.

  • 3:41

    Rola Polski w odbudowie Ukrainy będzie istotna nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również geopolitycznego - skomentowała wizytę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie w programie radiowym Met het Oog op Morgen Iwona Gusc, historyk z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Ocenia ona również, iż wizyta Zełenskiego jest równie ważna, jak wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.

  • 3:25

    "Pary Prezydenckie Polski i Ukrainy spotkały się z przedstawicielami m.in. organizacji pozarządowych i służb mundurowych, harcerzami i wolontariuszami, by na ich ręce złożyć podziękowania dla Polaków, którzy od początku wojny wspierali Ukrainę" - napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

  • 2:55

    Wyrazy wdzięczności na Twitterze przekazała również pierwsza dama Ukrainy. "Polsko, jestem wdzięczna za ciepłe powitanie. Nasza miłość i wsparcie są z wami na zawsze. Jesteśmy wdzięczni Polakom za pomoc – Ukraina zawsze odpowie pomocą. Jestem też wdzięczna każdemu Ukraińcowi, który wierzy i walczy o nasze zwycięstwo. Niech żyje Polska, niech żyje wolna Ukraina" – napisała Ołena Zełenska.

    ​​

    ​​

  • 2:21

    "Ukraina i Polska. Razem! We wszystkim ramię w ramię" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

    ​​

    ​​

  • 2:16

    Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Ukrainy w środę wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie.

    "Podczas spotkania dyskutowano między innymi nt. polsko-ukraińskiej współpracy w wymiarze parlamentarnym, w tym o relacjach pomiędzy Senatem i Radą Najwyższą Ukrainy na szczeblu przewodniczących, komisji parlamentarnych oraz w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Ukrainy i Litwy" - przekazało Centrum Informacyjne Senatu.

    Jak poinformowano, podczas rozmów "omówione zostało także wsparcie, jakiego Senat RP udziela Ukrainie poprzez aktywność marszałka Grodzkiego i senatorów na forum międzynarodowym, w tym w pracach Unii Międzyparlamentarnej oraz uczestnicząc w inicjatywie United for Ukraine".

    ​​

    ​​

  • 2:05

    Zełenski odniósł się również do współpracy gospodarczo-inwestycyjnej z Polską. "Kiedy biznes jest obecny w kraju, kiedy wierzy w ten kraj, a inwestorzy rozszerzają tam swoją działalność, jest to najbardziej oczywiste potwierdzenie, że takie państwo ma przed sobą przyszłość. Dziękuję polskiemu biznesowi - każdej firmie, każdemu przedsiębiorcy za pracę z Ukrainą i na Ukrainie" - napisał.

  • 1:46

    Moją środową wizytę w Polsce można określić mianem zwycięskiej, podobnie jak negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim. Bardzo ważne jest to, żeby nasi żołnierze na froncie wiedzieli, że dzisiaj w Warszawie porozumieliśmy się w sprawie wsparcia, które będzie dla nich wzmocnieniem - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Im więcej pomocy wojskowej przybędzie na Ukrainę, tym szybciej zmieni się sytuacja w Bachmucie oraz na innych odcinkach frontu" - dodał.

  • 1:26

    Telewizja CNN, opisując wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, kładzie nacisk na słowa podziękowania pod adresem Polski za przyjęcie uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej.

    W relacji z wizyty, umieszczonej wśród głównych wydarzeń dnia, CNN wybija wątki w przemówieniu dotyczące pomocy okazanej uchodźcom przez polskie miasta, możliwości pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i nauki dzieci ukraińskich w polskich szkołach. CNN zaznacza, że Polska jest "jednym z najbliższych partnerów" Ukrainy. W osobnym komentarzu stacja zauważa, że Polska przyjęła największą spośród wszystkich krajów liczbę ludzi uciekających przed wojną.

  • 1:15

    W środę Agata Kornhauser-Duda oraz Ołena Zełenska złożyły wizytę w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, gdzie spotkały się z podopiecznymi i poznały szczegóły udzielanej pomocy - przekazała w komunikacie Caritas Polska.

  • 0:45

    Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce to ważny krok w kierunku zacieśniania naszych relacji i budowy sojuszu polsko-ukraińskiego, który może być jednym z najsilniejszych sojuszy na kontynencie europejskim - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

  • 0:25

    Relacjonując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, hiszpańskie media podkreślają, że przywódca napadniętego przez Rosję kraju przebywa w Polsce, gdzie masowo schronili się po wybuchu wojny jego rodacy.

    Dziennik "El Debate" odnotowuje, że tłem wizyty Zełenskiego w stolicy Polski jest obecność na jej ulicach wielu ukraińskich uciekinierów wojennych. Wskazuje, że Polacy nie wspierają swojego sąsiada tylko humanitarnie, ale również pod względem militarnym. Zauważa, że pierwsza od wybuchu wojny oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce ma miejsce w kraju bardzo dziś ważnym dla Ukrainy.

  • 0:17

    Wołodymyr Zełenski na Zamku Królewskim spotkał się z przedstawicielami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

    Elżbieta Witek i Wołodymyr Zełenski

    Wołodymyr Zełenski i Tomasz Grodzki

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: https://www.president.gov.ua/

Tagi:
Raporty: