Rosjanie ostrzelali Dobropole w obwodzie donieckim. Wśród rannych dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Rosjanie zaatakowali Odessę
Rosjanie zaatakowali OdessęTVN24
wideo 2/25
TVN24Rosjanie zaatakowali Odessę

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją już 66. dzień. Ukraińskie MSW podało, że w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali Dobropole. Siedem osób zostało rannych, w tym troje dzieci. Poszkodowany w tym ataku mężczyzna doznał urazu mózgu. Wcześniej agresorzy zbombardowali lotnisko w Odessie, niszcząc pas startowy. Natomiast Służba Bezpieczeństwa opublikowała nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej, z której wynika, że rosyjski żołnierz rozważał samookaleczenie, by wrócić z Ukrainy do domu. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> W obwodzie donieckim siły ukraińskie zdetonowały most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec - podał portal Hromadske. Dodano, że stało to się wtedy, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy.

> Dziennikarka Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Wira Hyrycz zginęła w Kijowie po tym, jak rosyjski pocisk rakietowy uderzył w budynek mieszkalny.

> Były prezydent Niemiec Joachim Gauck poparł zupełne odcięcie się od importu surowców energetycznych z Rosji, w tym gazu. W rozmowie z portalem RND bronił swojego stanowiska, że "dla wolności trzeba też czasem zmarznąć".

Zaślepka materiału TVN24GO
"Ruski Mir". Reportaż Konrada Borusiewicza
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:40

  Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że armia zniszczyła na kontrolowanej przez Rosjan Wyspie Węży na Morzu Czarnym samobieżną wyrzutnię przeciwlotniczą Strzała-10, trzy czołgi przeciwlotnicze oraz wóz łączności.

 • 3:40

  Ukraińska armia poinformowała, że siły zbrojne zestrzeliły w sobotę dwa rosyjskie samoloty bojowe typu Su-25 i siedem dronów. Według tych informacji Rosjanie stracili oba samoloty i cztery z siedmiu zestrzelonych w sobotę dronów nad wschodnią Ukrainą.

 • 2:43

  Olaf Scholz działa jak Angela Merkel: najpierw poczekać, popatrzeć i może kiedyś później podjąć decyzję - a może i nie. Brakuje wyobraźni i odwagi - powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk gazecie "Bild am Sonntag".

 • 0:46

  Od początku wojny na Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy, zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

 • 22:54

  Departament Obrony USA pokazał na Twitterze, jak amerykańscy żołnierze przygotowują transportery opancerzone do przekazania ich Ukrainie.

 • 22:19

  Ukraińskie MSW podało, że w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali Dobropole. Siedem osób zostało rannych, w tym troje dzieci. Poszkodowany mężczyzna doznał urazu mózgu.

  Resort opublikował także zdjęcia przedstawiające zniszczenia po ataku.

 • 21:49

  "30 kwietnia Rosjanie ranili kolejnych dziewięciu cywilów w obwodzie donieckim, wśród których jest czworo dzieci: troje w Dobropolu i jedno w miejscowości Drobyszewe" - poinformował szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  Jak dodał, w Bachmucie zarejestrowano zgon osoby, która została ranna w obwodzie ługańskim. "Również dzisiaj udało się zweryfikować informacje o trzech zabitych w Mariupolu, jednak dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze na razie nie da się ustalić" – przekazał.

 • 21:30

  W przechwyconej przez ukraiński wywiad rozmowie żołnierz przyznaje, że planowane jest przeprowadzenie ataku na szeroką skalę na cele w obwodzie dniepropietrowskim w południowo-wschodniej Ukrainie - poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda.

  Zdaniem ukraińskich służb rozmawiającym z żoną żołnierzem jest zmobilizowany z terytorium tzw. "Donieckiej Republiki Ludowej" Rusłan.

  - Zdobędziemy szturmem obwód dniepropietrowski. Użyjemy samolotów - powiedział. Dodał, że nie wróci do domu - zgodnie z wcześniejszymi planami - po trzech miesiącach służby, a dopiero na przełomie sierpnia i września. Rusłan przyznał się również do kradzieży siedmiu paneli słonecznych.

  Jego żona skarżyła się podczas rozmowy, że od maja wypłata jej pensji zostanie wstrzymana.

 • 20:54

  Wielka Brytania będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej oraz humanitarnej - zapewnił premier Boris Johnson w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 • 20:34

  20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przekazano do ewakuacji do Zaporoża - poinformował zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.

 • 20:06

  Dwóch kolaborantów, którzy pod Browarami w obwodzie kijowskim rozstrzelali cywilów, zostało poinformowanych o możliwości popełnienia przestępstwa - poinformowała ukraińska policja.

  11 marca podczas okupacji miejscowości Zalissia dwóch miejscowych mieszkańców współpracowało z rosyjskim wojskiem, otrzymywało od nich broń i amunicję, zastraszało ludność - czytamy w komunikacie policji.

 • 19:47

  Wojska rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy zabiły więcej cywilnych mieszkańców Mariupola, niż Niemcy podczas dwóch lat okupacji w czasie II wojny światowej - ocenił mer miasta Wadym Bojczenko.

 • 19:38

  Ukraińskie siły odbiły z rąk Rosjan cztery miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podałsztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

 • 19:04

  Rosyjskie służby specjalne werbowały przestępców do wywołania w Odessie zamieszek i masowych protestów - poinformowała ukraińska policja.

  Zdaniem policji celem wspieranych przez Rosję grup przestępczych miało być podważanie państwowości i obalenie władz Ukrainy. Do protestów miało dojść 2 maja.

 • 18:50

  Broniący Mariupola pułk Azow opublikował nagranie, na którym widać jak oznaczony literą "Z" czołg ostrzeliwuje 4-piętrowy budynek mieszkalny w tym oblężonym przez siły rosyjskie mieście. Według Azowa w piwnicy bloku ukrywało się 16 cywilów.

 • 18:04

  Rosjanie zbombardowali lotnisko w Odessie na południu Ukrainy. Uszkodzony został pas startowy, który nie nadaje się już do użytku - podał Reuters, powołując się na ukraińską armię.

  Według ukraińskiej agencji UNIAN w położonym nad Morzem Czarnym mieście słychać było w sobotę kilka wybuchów.

 • 17:36

  Siedmiu ukraińskich cywilów i siedmiu wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jedna z osób objętych wymianą to żołnierka, która jest w piątym miesiącu ciąży.

 • 16:39

  "Mariupol. Ewakuacja. Oficjalnie. Pojawiła się nadzieja na ewakuację mieszkańców Mariupola na terytorium będące pod kontrolą Ukrainy" - napisał w komunikatorze Telegram doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

  Jak dodał, ewakuacja może odbyć się jeszcze w sobotę sprzed centrum handlowego Port City. Zaznaczył przy tym, że autobusy ma podstawiać strona rosyjska, "więc może być różnie".

 • 16:29

  Każdy rosyjski zbrodniarz ma być i będzie pociągnięty do odpowiedzialności - napisał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Kimkolwiek by nie byli i gdziekolwiek by się nie chowali, znajdziemy ich wszystkich i zmusimy do odpowiedzialności" - podkreślił.

  "Trwa śledztwo w sprawie zbrodni rosyjskich wojskowych, popełnionych na naszych ludziach" - napisał prezydent na Telegramie.

 • 16:01

  Hollywoodzka aktorka Angelina Jolie przyjechała na Ukrainę, widziano ją w jednej z kawiarni we Lwowie - podaje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Serwis przypuszcza, że aktorka przybyła na Ukrainę z misją humanitarną.

 • 15:51

  Mimo wszystkich obietnic Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  "Mieszkańcy Mariupola potrzebują pilnej ewakuacji! To nie jest kwestia dni, lecz godzin. Wczoraj na zakład (Azowstal) trwały naloty. Operowały czołgi, miały miejsce ataki piechoty. Agresor dosłownie wypala Mariupol. Nie pozostał ani jeden cały budynek" - napisała Denisowa.

 • 15:34

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej, z której wynika, że rosyjski żołnierz rozważa samookaleczenie się, by wrócić z Ukrainy do domu.

  W przechwyconej rozmowie rosyjski żołnierz przyznaje, że jest gotów złamać sobie rękę lub wbić młotkiem odłamek w nogę, aby zamarkować w ten sposób, że został ranny i wrócić do domu, a w dodatku otrzymać finansową rekompensatę.

  Kobieta, z którą rozmawia, sugeruje, że być może powinien strzelić sobie w stopę. Żołnierz tłumaczy jednak, że będzie to oczywiste samookaleczenie się. - Tak nie wolno - dodaje.

  Служба безпеки України

  Російські окупанти так хочуть втекти з війни в Україні, що готові забивати собі в тіло осколки За таке «поранення» вони сподіваються ще й на грошову компенсацію від рф. Про це свідчать нові телефонні розмови загарбників, які вдалося перехопити СБУ. «Да я, блин, думаю е*нуть об какой-нибудь угол себе руку и уехать… Сказать, что мне осколком перебило ее. И домой поехать, нах*й, с тремя лямами... Либо зах*ячить себе самому в ногу осколок, молотком забить?» - радиться один із окупантів зі своєю дівчиною. Та відповідає, що було б краще вистрілити собі в ногу. Однак путінський вояка, вочевидь, уже досконально вивчив це питання і відповідає, що «так нє прокатит»: «Это самострел будет, так нельзя!». Ось такі «герої» прийшли з війною на нашу землю – здатні лише знущатися над мирним населенням. А коли ж окупанти стикаються в бою з українськими військовими, то хочуть якнайшвидше втекти до росії. #СБУ #ЗупинимоОкупантів #stoprussia

 • 15:26

  Specjaliści z zagranicy, w tym między innymi z Polski, zgłosili się do pomocy Ukrainie w oczyszczaniu terytorium z ładunków wybuchowych - poinformował szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Jak dodał, pierwsi pirotechnicy przybędą w przyszłym tygodniu.

 • 14:47

  W okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na centralnym placu Rosjanie wznieśli pomnik Włodzimierza Lenina - poinformował wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

 • 14:29

  W obwodzie kijowskim koło wsi Mirockie znaleziono grób z ciałami trzech cywilów, torturowanych i zastrzelonych, jest to kolejny taki grób w rejonie Buczy - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow.

 • 13:41

  O sytuacji na wschodzie Ukrainy mówił w TVN24 Mariusz Cielma. Dziennikarz "Nowej Techniki Wojskowej" i portalu dziennikzbrojny.pl.

  - Wojska rosyjskie zgrupowały się na terenie Donbasu i ewidentnie liczyły na szybki sukces i przełamanie ukraińskich frontów. Z tym planem nie idzie. O ile w tej początkowej operacji Rosjanie zlekceważyli możliwości obronne Ukrainy, to do Donbasu powinni się lepiej przygotować. Próbowali się przygotować, ale musimy bardzo przybliżyć mapę, żeby widzieć jakieś sukcesy wojsk rosyjskich - powiedział.

  Rosjanie - dodał - "zgrupowali tam wszystko, co mogli zebrać". - Mogą prowadzić aktwyne działania przez tygodnie. Rotują te oddziały, które są na przedzie. Jednostki, które nie mają już możliwości ofensywnych, zastępowane są przez tych, którzy odzyskali już te możliwości. Jak wskazują Amerykanie, na wschodzie Ukrainy jest 90 batalionowych grup bojowych. To kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy - wyjaśniał ekspert.

 • 13:32

  Legendarny ukraiński pilot myśliwca, znany jako "Duch z Kijowa", który zestrzelił co najmniej 40 rosyjskich samolotów, poległ w walce. Ujawniono jego tożsamość - poinformował brytyjski dziennik "Times", powołując się na anonimowe źródła ukraińskie.

  Według tych źródeł "Duchem z Kijowa" był 29-letni major Stepan Tarabałka, który zginął 13 marca, gdy pilotowany przez niego MiG-29 został strącony w czasie walki z wrogiem dysponującym znaczną przewagą liczebną.

 • 13:27

 • 13:14

  Odessa, trzecie co do wielkości miasto Ukrainy, otrzymała nowe zestawy obrony przeciwlotniczej - poinformował przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

 • 12:55

  Rosjanie ukradli respiratory ze szpitali w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy i wywożą je na swoje terytorium. Urządzenia są potrzebne do leczenia ciężko chorych – przekazała w sobotę stacja Sky News, cytując komunikat rady miejskiej Mariupola.

  "Tylko w szpitalach Mariupola było 60 respiratorów. Teraz rosyjscy okupanci wywożą ten sprzęt na swoje terytorium. Zamiast rozwijać własną służbę zdrowia, Rosja okrada innych" – napisano.

 • 12:21

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę, cytowany przez agencję Ukrinform., że rosyjski prezydent Władimir Putin ignoruje propozycje przywódców zachodnich dotyczące uruchomienia korytarza humanitarnego z oblężonego Mariupola.

  Wyraził przekonanie, że dla Rosji "zniszczenie Mariupola i zakładów Azowstal jest symboliczne".

  "Każdego dnia trwają ataki w celu zniszczenia Azowstalu, przy maksymalnym użyciu całej ciężkiej artylerii i lotnictwa. Rosjanie wiedzą, że tam są dzieci, cywile, ale kontynuują bombardowania" - oświadczył Podolak.

 • 11:59

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło: 1008 czołgów, a także około 23,2 tys. żołnierzy, 2445 pojazdów opancerzonych, 190 samolotów, 155 śmigłowców, 436 systemów artyleryjskich, 151 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 77 systemów przeciwlotniczych, 1701 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 232 bezzałogowe statki powietrzne poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

  W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 27 pojazdów opancerzonych, 22 czołgi, sześć samochodów, jeden system artyleryjski, cztery systemy przeciwlotnicze, jeden samolot, cztery drony i jedną sztukę sprzętu specjalnego – zaznaczono w zestawieniu

 • 11:05

  Przedstawiciel Pentagonu ocenił, że Rosjanie planują w Donbasie dużą, przedłużoną ofensywę. Zaznaczył, że nasilili również ostrzał centralnej Ukrainy, w tym Kijowa, a także obwodu odeskiego na południu. Jego zdaniem wojska rosyjskie chcą utrudnić Ukraińcom dostawy zaopatrzenia m.in. próbując niszczyć instalacje elektryczne, by zakłócić jazdę pociągów.

 • 11:04

  Postęp rosyjskich wojsk w Donbasie na wschodzie Ukrainy jest opóźniony "co najmniej o kilka dni" względem planów Moskwy – przekazał wysokiej rangi urzędnik Pentagonu.

  "Sądzimy, że (Rosjanie) są opóźnieni co najmniej o kilka dni w porównaniu z tym, gdzie chcieliby być – oświadczył urzędnik, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa obrony USA w piątek. Zaznaczył, że na poszczególnych odcinkach frontu sytuacja jest inna.

  "Sądzimy, że chcieli być znacznie dalej w sprawie całkowitego otoczenia ukraińskich wojsk na wschodzie, i nie byli w stanie połączyć północy z południem. W rzeczywistości nie są nawet blisko takiego połączenia, ponieważ Ukraińcy w dalszym ciągu stawiają opór" – powiedział urzędnik, którego nazwiska nie podano.

 • 10:25

  Rosyjskie wojska ukradły już "kilkaset tysięcy ton" zboża na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy – poinformował w sobotę w państwowej telewizji ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, cytowany przez agencję Reutera.

  Wysocki wyraził obawy, że łupem Rosjan padnie większość z łącznie 1,5 miliona ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach.

 • 10:20

  Ukraiński sztab generalny: w rejon miasta Izium (obwód charkowski) wojska rosyjskie wysyłają dodatkowe oddziały z terytorium sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego Rosji. "W celu osłony wojsk na kierunku charkowskim i iziumskim przeciwnik próbuje rozmieścić siły i zasoby obrony przeciwlotniczej" - ocenia sztab.

  Próby natarcia w obwodzie donieckim i ługańskim koncentrują się w rejonie Limanu (miasto Liman, miejscowości: Jampil i Ozerne), Rubiżnego - które Rosjanie usiłują zająć do końca, jak również w rejonie Popasnej i Kurachowa. "Wróg nie odnosi sukcesu, trwają działania bojowe" - przekazał sztab.

  Podał także, że w ciągu minionej doby armia ukraińska zestrzeliła 10 celów powietrznych: samolot i dziewięć dronów, a w Donbasie zniszczyła 11 czołgów i siedem systemów artyleryjskich wojsk Rosji.

 • 10:18

  Na wschodzie Ukrainy Rosja kontynuuje ofensywę, której celem jest zajęcie całości obwodu donieckiego i ługańskiego i utworzenie korytarza lądowego z Krymiem. Rosjanie prowadzą też ataki lotnicze na cele w głębi kraju - podał w sobotę ukraiński sztab generalny.

  "Wróg prowadzi uderzenia lotnicze i rakietowe i dokonuje ostrzałów artyleryjskich przeciwko obiektom infrastruktury cywilnej i wojskowej w głębi terytorium Ukrainy" - relacjonuje sztab w porannym komunikaie. Ocenia, że wojska rosyjskie nadal przegrupowują się i wzmacniają oddziały.

 • 10:14

  Mieszkaniec Mariupola Mychajło Puryszew uratował z oblężonego miasta 200 osób. Przekształcił też swój klub nocny w schron, w którym przed bombardowaniami ukrywały się kobiety i dzieci – podała w sobotę stacja CNN.

 • 8:43

  W wyniku braku postępów w północno-wschodniej Ukrainie, Rosja została zmuszona do połączenia i ponownego rozmieszczenia wyczerpanych i rozproszonych jednostek - podaje resort obrony Wielkiej Brytanii, cytując raport brytyjskiego wywiadu.

  "Wciąż widać niedociągnięcia w rosyjskiej koordynacji taktycznej" - napisano w raporcie. Jak ocenia wywiad, "Rosja nie jest w stanie wykorzystać w pełni swojej masy bojowej", wskazując m.in. na słabo skoordynowane wsparcie z powietrza.

  "Rosja ma nadzieję, że upora się z problemami, które wcześniej utrudniały jej prowadzenie inwazji, poprzez geograficzną koncentrację siły bojowej, skrócenie linii zaopatrzenia oraz uproszczenie systemu dowodzenia i kontroli" - czytamy w raporcie.

 • 8:29

  Poranny raport ukraińskiego sztabu generalnego:

  • Rosjanie przenoszą jednostki z obwodu biełgorodzkiego w rejon Iziumu. Na kierunku słobożańskim (wschodnia Ukraina) nieprzyjaciel koncentruje swoje główne wysiłki na utrzymaniu pozycji i uderzenia w siły ukraińskie - informuje w sobotę w porannym raporcie sztab generalny , cytowanym przez portal "Ukraińska Prawda".
  • Nieprzyjaciel przeprowadza ataki powietrzne i rakietowe oraz ostrzeliwuje cele artyleryjskie w głębi Ukrainy, pozycje ukraińskich wojsk na linii kontaktu i na obszarach przygranicznych. Trwa przegrupowanie i wzmocnienie wojsk rosyjskich.
  • Na kierunkach Wołynia (zachodnia Ukraina) wróg nie podjął aktywnych działań, sytuacja jest bez zmian.
  • Na kierunku północnym Rosjanie ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich w osadach Kindratiwka, Kateryniwka, Swarkowe i Bilokopytowe.
  • Jednostki rosyjskie próbowały rozpocząć ofensywę w kierunku Suligiwki i Dowgienki, ale bez powodzenia. Aby osłaniać grupy swoich wojsk na kierunkach Charków i Izium, wróg próbuje rozmieścić siły i środki obrony powietrznej.
  • We Wschodniej Strefie Operacyjnej nieprzyjaciel nadal posuwa się na Łyman (w rejonach Jampil, Ozerne, Łyman), Siewierodonieck, gdzie próbuje dokończyć zdobycie Rubiżnego, Popasniańskiego (w kierunku Kalinowa i Popasny) oraz Kurachów (Oleniwka i Nowomychajłowka). Nie ma sukcesu, walki trwają.
  • Ostrzał artyleryjski jednostek naszych wojsk nie ustaje w kierunku Zaporoża.
  • W rejonie Bugu Południowego nie było aktywnej ofensywy wroga, są pojedyncze ostrzały naszych pozycji.
  • W kierunku besarabskim bez większych zmian.
  • Na kierunku Mikołajowa nieprzyjaciel zintensyfikował rozpoznanie lotnicze w głębokości operacyjnej pozycji obronnych Sił Zbrojnych Ukrainy, prawdopodobnie w celu zdemaskowania istnienia i charakteru działań rezerw.
  • Siły Zbrojne uderzyły w 10 celów powietrznych: jeden samolot i dziewięć operacyjno-taktycznych bezzałogowców Orłan-10.
  • Odparto 14 ataków wroga w obwodach donieckim i ługańskim. Zniszczono jedenaście czołgów, siedem systemów artyleryjskich, dwadzieścia osiem pojazdów opancerzonych i czternaście pojazdów.
 • 6:32

  Władze rosyjskie wysłały specjalistów z dziedziny energetyki jądrowej do ukraińskiej elektrowni atomowej w rejonie Zaporoża, poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), powołującej się na informacje władz ukraińskich.

  Ośmiu przedstawicieli Rosenergoatomu, należącego do rosyjskiego koncernu państwowego Rosatom, domaga się od kierownictwa elektrowni codziennych raportów na temat "poufnych kwestii" związanych z funkcjonowaniem elektrowni jądrowej - wynika z informacji przekazanych przez stronę ukraińską.

  W opublikowanym raporcie podsumowującym bezpieczeństwo jądrowe na Ukrainie dyrektor generalny Rafael Grossi stwierdził, że sytuacja w Zaporożu "nadal stanowi wyzwanie i wymaga ciągłej uwagi".

  Elektrownia jądrowa koło Zaporoża jest obsługiwana przez personel ukraiński, ale kontrolowana przez siły rosyjskie.

 • 4:46

  Dziennikarka Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Wira Hyrycz zginęła w Kijowie po tym, jak rosyjski pocisk rakietowy uderzył w budynek mieszkalny. Jej ciało znaleziono w zgliszczach w piątek rano. - Jesteśmy wstrząśnięci i oburzeni jej bezsensowną śmiercią w kraju i mieście, które kochała – podkreślił szef Radia Wolna Europa/Radia Swoboda (RWE/RS) Jamie Fly.

  Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział MSNBC, że USA wciąż próbują ustalić, czy celem rosyjskiego ataku był obiekt wojskowy, czy miał to być "sygnał wysłany społeczności międzynarodowej".

  Jak ocenił uderzenie było wymierzone w państwo ukraińskie, naród ukraiński i "tych, którzy nie robią nic innego, jak tylko próbują głosić prawdę". Zwrócił uwagę, że Hyrycz (urodzona w 1967 roku) "nie jest pierwszym dziennikarzem, który stracił życie w tej walce".

 • 4:46

  Rosyjska telewizja pokazała schwytanego na Ukrainie rannego brytyjskiego żołnierza - podała stacja Sky News. Może to być ten Brytyjczyk, o zaginięciu którego informowało w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych.

  35-letni Andrew Hill był w ubraniu w wojskowym stylu, z zabandażowanym lewym ramieniem i prowizorycznym bandażem na głowie. Na wyemitowanym nagraniu wideo, odpowiadając na zadawane pytania, powiedział, że przyjechał na Ukrainę z własnej woli, by pomóc temu krajowi.

 • 4:45

 • 4:45

  W wywiadzie dla saudyjskiego kanału telewizyjnego Al-Arabija minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wyraził pogląd, że Moskwa nie uważa, że jest w stanie wojny z NATO, zdaniem głównego dyplomaty Kremla, to NATO żyje w przekonaniu, że jest w stanie wojny z Rosją.

  Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że Rosja nie grozi użyciem broni jądrowej, i dodał, że to zachodnie media przesadzają w tej kwestii. Nie "bawimy się" w wojnę jądrową - powiedział rosyjski dyplomata.

 • 4:45

  - Konflikt na Ukrainie jest dobitnym przypomnieniem, że nie ma substytutu dla wiarygodnej obrony. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci obrazami wojny na naszym kontynencie i skutkami broni zrzucanej drogą powietrzną - brytyjski następca tronu książę Karol, przemawiając w Lincolnshire na paradzie absolwentów dwóch akademii RAF.

  - W przypadku sił powietrznych walki na Ukrainie wyraźnie pokazały, że pomimo złożoności technologicznej współczesnych działań wojennych z powietrza, posiadanie zmotywowanych i dobrze wyszkolonych ludzi pozostaje kluczem do sukcesu operacyjnego. Konflikt ten uwypuklił również znaczenie sojuszy - dodał książę Karol.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MVS_UA

Pozostałe wiadomości