Najcięższe walki na ukraińskim froncie. Sztab wskazuje cztery miejscowości

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zniszczenia w Bachmucie
Zniszczenia w BachmucieReuters/MotoLifeUA via YouTube
wideo 2/3
Zniszczenia w BachmucieReuters/MotoLifeUA via YouTube

Poniedziałek jest 404. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Jak poinformował w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, najcięższe walki wciąż toczą się Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie. Wszystkie te miejscowości znajdują się na wschodzie kraju, w obwodzie donieckim. Sztab dodał, że na tych kierunkach na linii frontu w ciągu ostatniej doby "odparto ponad 45 ataków wroga". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:24

    Instytut Studiów nad Wojną: bojownicy Grupy Wagnera poczynili dalsze postępy w centrum Bachmutu i 2 kwietnia zajęli budynek administracji miasta.

  • 2:43

    Rosyjskie drony zaatakowały ukraińskie miasto portowe Odessa nad Morzem Czarnym wyrządzając straty materialne - poinformowały miejscowe władze. Powołując się na szefa administracji wojskowej obwodu odeskiego Jurija Kruka, w komunikacie stwierdzono, że ukraińskie wojska obrony powietrznej podjęły działania i zostały postawione w stan pogotowia przed możliwym drugim atakiem.

  • 1:35

    Sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:28

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Kupiańsku po rosyjskim ataku rakietowym

  • 23:51

    Finlandia we wtorek oficjalnie przystąpi do NATO. Popyt na flagi czy symbole natowskie rośnie już paru tygodni, w miarę jak zaczynało być pewne, że Finlandia w końcu zostanie przyjęta do Sojuszu. Flagi cieszące się olbrzymim powodzeniemn kupują nie tylko kolekcjonerzy czy miłośnicy militariów.

  • 22:34

    Zełenski poinformował także, że w Czernihowie przeprowadził naradę z dowództwem wojskowym. Zapewnił, że trwają przygotowania do "aktywnych działań w celu wyzwolenia ziem ukraińskich".

  • 22:26

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości.

    Skomentował tak swą poniedziałkową wizytę w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.

    - Nigdy nie przebaczymy tej piwnicy, tego obozu koncentracyjnego, jak i wszystkich innych zbrodni Rosji wobec ludzi i przeciwko ludzkości - powiedział Zełenski. Nazwał Rosję "państwem-złem" i oświadczył, że Kreml "nie zdoła zasłonić się swym miejscem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" ani też "rurociągami z gazem". Dodał następnie, że Rosja poniesie "odpowiedzialność za każde przestępstwo popełnione na ziemi ukraińskiej".

  • 21:37

    Resort obrony Ukrainy poinformował na Twitterze o kolejnej wymianie jeńców. "Do domów wróciło 12 Ukraińców, z których 5 było ciężko rannych" - napisano. Jak dodano, 10 to szeregowcy i sierżanci, a dwaj to cywilni zakładnicy schwytani przez Rosjan w obwodzie charkowskim i obwodzie donieckim.

  • 21:28

    Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie. Są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

    Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał "historycznym krokiem". Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest "pierwszym krokiem" i "znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok".

    Pięć brygad lotnictwa to prawie 200 samolotów - informuje agencja Interfaks-Ukraina.

  • 20:49

    Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy finansowej przyznanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) - poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów w Kijowie. Jest to kwota 2,7 mld dolarów z obiecanych Ukrainie 15,6 mld dolarów.

  • 19:20

    Najcięższe walki wciąż toczą się Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

    "Dzięki skoordynowanym działaniom jednostek sił obrony Ukrainy i bohaterstwu każdego żołnierza w ciągu ostatniej doby (na wspomnianych wyżej odcinkach frontu) odparto ponad 45 ataków wroga" - napisano w komunikacie sztabu.

  • 18:53

    Oskarżonym o uszkodzenie na lotnisku pod Mińskiem rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania A-50 może grozić kara śmierci - poinformowała w poniedziałek białoruska redakcja Radia Swoboda.

    Rozgłośnia informuje, że z oświadczenia białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) wynika, iż sprawą karną objętych zostało około 30 osób. Wszystkim przedstawiono zarzuty. Opierają się one na przepisach dotyczących aktu terroru dokonanego przez zorganizowaną grupę

  • 17:51

    Dowódca ukraińskich sił lądowych Ołeksandr Syrski odwiedził obrońców Bachmutu - poinformowały ukraińskie media.

    "Spotkałem się z żołnierzami i dowódcami, którzy obalili mit o niezwyciężoności 'wagnerowców' i rosyjskich sił powietrznodesantowych. Wróg słabnie i próbuje zatuszować swoje porażki coraz to nowymi fikcjami dotyczącymi zajęcia Bachmutu" - napisał w serwisie Telegram generał Syrski.

    Wcześniej szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował komunikat, w którym twierdził, że Bachmut "został zajęty w sensie prawnym" i że na budynku administracji wywieszono flagę tej formacji.

    Generał Ołeksandr Syrski pod Bachmutem

  • 17:31

    12 obywateli Ukrainy - dwóch cywilów i 10 żołnierzy, którzy walczyli m.in. w rejonie Bachmutu, zostało uwolnionych z niewoli rosyjskiej - poinformował ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.

    "Dziesięciu obrońców szeregowi żołnierze i podoficerowie. Zostali wzięci do niewoli m.in. podczas walk w rejonie Bachmutu, wsi Opytne i Orichowo-Wasyliwka w obwodzie donieckim oraz w pobliżu Kreminnej i Czerwonopopiwki na Ługańszczyźnie" - głosi oświadczenie sztabu koordynacyjnego. Wśród cywilów jeden pochodził z obwodu charkowskiego, a drugi z Mariupola. Jak oświadczył sztab koordynacyjny, ludzie ci byli "przetrzymywani jako zakładnicy".

  • 16:49

    Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował władzom Norwegii i Danii za przekazanie Ukrainie 8 tys. pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm.

    "Pomoc wojskowa partnerów, okazna w odpowiednim czasie, jest kluczem do przybliżenia naszego wspólnego zwycięstwa!" - napisał na Twitterze.

  • 16:36

    System przeciwlotniczy Pancyr-S został umieszczony w Krasnej Polanie koło Soczi, gdzie znajduje się tajna rezydencja Władimira Putina - podał niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

    Portal nazywa tajną rezydencją Putina ośrodek, którego oficjalnym właścicielem jest rosyjski koncern Gazprom. Posiadłość obejmuje 20 hektarów, na których znajduje się kilka budynków, w tym dom o dwóch podziemnych i dwóch naziemnych kondygnacjach, własny wyciąg narciarski i lądowisko dla śmigłowców.

  • 15:20

    Na wschodzie Ukrainy na kierunku donieckim pojawiło się kilka pododdziałów rosyjskich sił specjalnych. Nie udała się próba zniszczenia jednego z nich - poinformował przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.

    - Jest kilka rosyjskich pododdziałów, które aktywnie manewrują. Wczoraj (w niedzielę - red.) nasi żołnierze artylerii i piechoty próbowali zniszczyć jeden z pododdziałów, ale udało mu się wyjść ze strefy ostrzału - powiedział Dmytraszkiwski, cytowany przez portal Suspilne.

    Wyraził przekonanie, że Rosjanie rzucili swoje siły specjalne, by próbowały odbić strategicznie ważne pozycje zajęte wcześniej przez armię ukraińską.

  • 15:09

    Mer Kijowa Witalij Kliczko odwiedził niemiecki Hamburg. Burmistrz tego miasta Peter Tschentscher przyjął go w ratuszu. Prawie rok po zawarciu "Paktu na rzecz solidarności i przyszłości" między Hamburgiem a Kijowem Tschentscher i Kliczko ogłosili, że ich miasta będą rozszerzać współpracę - pisze portal stacji NDR.

    Obaj zapewnili, że Hamburg i Kijów będą współpracować w szczególności przy odbudowie stolicy Ukrainy po wojnie. Hamburg otworzy też wkrótce ośrodek opieki dla potrzebujących dzieci w Kijowie.

    - Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną i gospodarczą dla Kijowa – powiedział Kliczko. Hamburg wspiera i pomaga stolicy Ukrainy - dodał.

    - Doceniamy również fakt, że Hamburg przyjął Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Wsparcie ze strony Niemiec jest niezbędne. Walczymy o naszą europejską przyszłość – powiedział Kliczko, cytowany przez NDR.

  • 14:41

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odwiedzili miejscowość Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 roku przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.

    Zełenski i Habeck odwiedzili ten region na północy Ukrainy w rocznicę wyzwolenia go spod rosyjskiej okupacji - poinformowała agencja Ukrinform.

    Agencja przypomina, że wojska rosyjskie weszły do miejscowości Jahidne 3 marca 2022 r. Mieszkańców spędzono do szkolnej piwnicy. Na powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych przez niemal miesiąc przetrzymywanych było 367 cywilów, w tym dzieci. Najmłodsze dziecko miało półtora miesiąca. 11 osób zmarło z powodu ciężkich warunków.

  • 14:32

    Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to forma wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi i dlatego powinno być ignorowane. Dla Estonii, której jedynym egzystencjalnym zagrożeniem jest Rosja, ONZ straciło znaczenie - powiedział poseł Estońskiej Partii Reform Marko Mihkelson, cytowany przez agencję BNS.

    - Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej Rada Bezpieczeństwa zostały powołane za aprobatą Stalina i to w taki sposób, że Rosja z prawem weta może bezkarnie dokonywać ludobójstwa i zbrodni wojennych, siłą przesuwać granice państw, a organizacja pozostaje jedynie bezradnym widzem - ocenił Mihkelson.

    Polityk dodał, że ONZ jest jednym z ulubionych miejsc pracy rosyjskiego wywiadu.

    Rosja objęła przewodnictwo w RB ONZ 1 kwietnia i będzie je sprawować przez miesiąc.

  • 14:23

    Nie wiemy, kiedy wojna w Ukrainie się skończy, ale gdy to się stanie, będziemy musieli wprowadzić rozwiązania, które odstraszą przyszłą agresję - powiedział na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

    - Historia nie powinna się powtórzyć. Nie możemy pozwolić, żeby Rosja osłabiała bezpieczeństwo europejskie - podkreślił Stoltenberg w przeddzień spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbędzie się w Brukseli.

    Stoltenberg oznajmił, że popiera plan pokojowy prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, który opiera się na zasadach leżących u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych.

    - Stanowi on punkt wyjścia dla sprawiedliwego i trwałego pokoju. Ale nie ma sygnałów, by prezydent Putin szykował się do pokoju. Szykuje się on na więcej wojny. Dlatego jesteśmy zjednoczeni w naszej determinacji, by pozostać na dotychczasowym kursie i wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba. Sojusznicy dostarczyli dotychczas 65 mld euro pomocy wojskowej. (...) Nasza pomoc dla Ukrainy jest obliczona na długi okres. Spodziewam się, że ministrowie zgodzą się rozpocząć prace nad opracowaniem wieloletniego programu dla Ukrainy - poinformował sekretarz generalny NATO.

    Stoltenberg: zapewniamy bezprecedensowe wsparcie Ukrainie

  • 14:10

    Rosyjscy okupanci nadal używają do ataków irańskich dronów kamikadze Shahed i coraz częściej atakują z kierunku północnego - przekazał rzecznik ukraińskich sił lotniczych Jurij Ihnat.

    - Obwód briański, lotnisko Seszcza. Właśnie stamtąd są wysyłane małe partie partie dronów, po 10-15 sztuk - oznajmił rzecznik. Jego zdaniem celem Rosjan jest "wyczerpanie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej".

  • 13:37

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 610 rosyjskich żołnierzy - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

    Straty rosyjskie armii od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę sięgnęły 175 160 żołnierzy.

  • 13:32

    Norwegia i Dania zawarły porozumienie o wspólnym przekazaniu Ukrainie 8 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm - poinformowały resorty obrony w Oslo i Kopenhadze.

    Norwegia przekaże same pociski, a Dania doposaży je w ładunek miotający oraz inne niezbędne elementy. Amunicja będzie mogła zostać wykorzystana przez podarowane przez rząd w Kopenhadze 19 samobieżnych armatohaubic Caesar.

    "Ukraina bardzo potrzebuje amunicji artyleryjskiej, a my przekazujemy tyle, ile możemy. Dla bezpieczeństwa Europy i Norwegii ważne jest, aby Ukrainie udało się przeciwstawić rosyjskiemu atakowi" - podkreślił w komunikacie norweski minister obrony Bjoern Arild Gram.

    Zapewnił, że "Norwegia będzie wspierać Ukrainę także w następnych latach".

  • 13:30

    Finlandia zostanie oficjalnie przyjęta do NATO we wtorek - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego dnia w kwaterze głównej odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

    Finlandia zostanie 31. członkiem NATO. We wtorek po raz pierwszy przed kwaterą główną zostanie wciągnięta flaga tego kraju - zapowiedział Stoltenberg w przeddzień spotkania szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

    W ubiegły czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie Finlandii do Sojuszu. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.

    Finlandia w NATO od 4 kwietnia - Jens Stoltenberg

  • 13:07

    W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginęli w ciągu ostatnich dwóch dni kolejni cywile. W rosyjskich ostrzałach ponieśli śmierć mieszkaniec Chersonia i starsza kobieta z miejscowości Iwaniwka - poinformowała na Facebooku ukraińska policja z tego regionu.

    Wróg atakował przy użyciu moździerzy, dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, dronów, a także samolotów bojowych. W sobotę i niedzielę wszczęto 28 śledztw w sprawie zbrodni wojennych - ostrzałów celów cywilnych w rejonach (powiatach) chersońskim i berysławskim.

    Funkcjonariusze powiadomili również, że w obwodzie chersońskim trwa ewakuacja mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości.

  • 11:44

    Siły rosyjskie są bardzo dalekie od zajęcia Bachmutu w obwodzie donieckim – powiedział agencji Reutera rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty. Wcześniej w mediach pojawiły się doniesienia od przedstawicieli najemniczej Grupy Wagnera o zajęciu budynku administracji w mieście.

    - Bachmut jest ukraiński i oni nic nie zajęli i są od tego, delikatnie mówiąc, bardzo dalecy – stwierdził Czerewaty.

    Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował w serwisie Telegram komunikat, w którym również zaprzeczył informacjom o zajęciu miasta.

    "Bachmut to Ukraina. Reagujcie spokojnie na fake newsy tych, którzy wymyślają 'zwycięstwo', którego w rzeczywistości nie ma" – oświadczył Jermak.

  • 11:32

    Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck przybył do Kijowa wraz z delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu.

    Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami będą odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.

    Celem podróży jest danie Ukrainie wyraźnego znaku - powiedział Habeck po przybyciu na dworzec kolejowy w Kijowie, cytowany przez agencję dpa. Znaku, iż "wierzymy, że zwycięży, że zostanie odbudowana, że Europie zależy nie tylko na udzieleniu wsparcia w potrzebie, ale także na tym, aby Ukraina była w przyszłości silnym partnerem gospodarczym".

  • 10:10

    Rosyjskie wojska budują umocnienia w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Nie wierzcie doniesieniom o jakoby "panicznych nastrojach" wśród najeźdźców, ponieważ wróg szykuje się do nowej bitwy o miasto - ostrzegł lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    Samorządowiec powiadomił w serwisie Telegram, że rosyjska samozwańcza administracja Mariupola i stacjonujący tam żołnierze agresora fortyfikują m.in. zakłady metalurgiczne Azowstal - ostatni bastion ukraińskiej obrony Mariupola wiosną ubiegłego roku, a także m.in. mosty, port i kombinat im. Iljicza.

    "Rosjanie szykują się do ciężkich walk. Niekiedy w śmieszny, wręcz idiotyczny sposób, ale przygotowują się. Maksymalna militaryzacja Mariupola dobitnie świadczy o tym, że nie jest tam planowany scenariusz jak w Chersoniu (odwrót rosyjskich wojsk). (...) Czeka nas nowa bitwa o Mariupol. Niewątpliwie" - ocenił Andriuszczenko.

    Propagandowe media informują, że Putin "odwiedził" okupowany Mariupol

  • 9:30

    W środę w KPRM prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak powiedział PAP minister Michał Dworczyk, tematem będzie m.in. sytuacja na froncie, sytuacja bezpieczeństwa w regionie i kwestie bilateralne, w tym kwestia ukraińskiego zboża.

  • 9:27

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu kolaborantki, która informowała okupantów o współrzędnych szpitala i schronów w Kramatorsku.

    Jak podano, kobieta została schwytana podczas wykonywania "wrogiej misji wywiadowczej".

  • 9:06

    Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall buduje w Rumunii centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy. Punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder - oznajmiła ukraińska agencja Ukrinform za niemieckim portalem ntv.

  • 9:02

    W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 45,3 tys. osób - podała Straż Graniczna.

  • 8:37

    Zabójstwo rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) w Petersburgu może być ostrzeżeniem dla szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna za krytykę Kremla – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    "Zabójstwo Fomina w barze Prigożyna to prawdopodobnie element większego schematu eskalacji rosyjskich konfliktów wewnętrznych, dotyczących Prigożyna i Grupy Wagnera" - stwierdzili analitycy ISW.

  • 8:29

    Rosyjskie ministerstwo obrony prawdopodobnie prowadzi celową operację informacyjną mającą na celu przywrócenie reputacji 155. Brygady Piechoty Morskiej, która stała się synonimem ostatnich porażek w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w marcu jej działania zostały ukazane poprzez jedne z najbardziej obszernych rosyjskich nagrań z kamer umieszczonych na hełmach, jakie do tej pory zostały opublikowane, a także poprzez wizytę znanego propagandowego dziennikarza telewizyjnego Władimira Sołowiowa. Pojawiły się również publiczne komunikaty, że formacja jest w "wysokiej formie z silną determinacją do osiągnięcia wyznaczonych celów", a także zdjęcia pokazujące 155. Brygadę w trakcie wyposażania w zmodyfikowane czołgi.

    "W rzeczywistości, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 155. Brygada została prawdopodobnie co najmniej dwukrotnie zredukowana do statusu bojowo nieskutecznej z powodu zaangażowania w taktycznie błędne natarcia frontowe w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Wysiłki ministerstwa obrony mające na celu odbudowę wizerunku brygady prawdopodobnie odzwierciedlają zaniepokojenie sposobem, w jaki jej porażki były coraz częściej kojarzone z rosyjskimi wyższymi rangą dowódcami wojskowymi" - napisano.

  • 8:15

    Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podał, że w środę do Polski z wizytą przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 7:01

    Rosyjskie władze okupacyjne w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, zmuszają tamtejszych nauczycieli do rezygnacji z ukraińskiego obywatelstwa – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Rosyjscy okupanci kontynuują przymusową paszportyzację ludności w czasowo zajętej części obwodu zaporoskiego. W Melitopolu nauczycielom nakazano, by do 1 czerwca w pisemnej formie zrezygnowali z obywatelstwa Ukrainy i przyjęli rosyjskie paszporty" – podał sztab w porannym komunikacie.

  • 7:00

    Atak Rosji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski: Ukraina odzyska wszystko, co jej

  • 6:09

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:01

    Armia ukraińska zapewniła w niedzielę wieczorem na swej stronie na Facebooku, że "nadal utrzymuje" miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. "Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmut. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga" - napisał sztab generalny ukraińskiej armii.

  • 4:00

    Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił niedzielny wybuch w kawiarni w Petersburgu i śmierć blogera Władlena Tatarskiego jako instrument wewnętrznej walki politycznej w Rosji.

  • 4:00

    Jedynym sposobem, by ostrzeliwane ukraińskie miasta były bezpieczne, jest zwycięstwo militarne w wojnie przeciwko Rosji, "państwo-zło" powinno zostać "rozbite we wszystkich znaczeniach tego słowa" - powiedział w niedzielnym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:mjz, pp/ adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Awdijiwska miejska rada/Facebook

Tagi:
Raporty: