Gigantyczne straty Rosjan. Ukraiński sztab podał najnowsze liczby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Niedziela jest 452. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych podał najnowszy bilans rosyjskich strat. Wynika z niego, że od 24 lutego 2022 roku agresor stracił w Ukrainie ponad 203 tysiące ludzi. Zgodnie z komunikatem sztabu, siły ukraińskie zniszczyły ponad 7300 transporterów, 3700 czołgów, ponad 2800 dronów, ponad 300 samolotów i blisko 300 helikopterów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:22

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty powiedział w niedzielę BBC, że siły ukraińskie pozostają w Bachmucie w kilku budynkach na zachodzie miasta. Armia wciąż może zaopatrywać te oddziały w amunicję i żywność - dodał. Zapewnił, że twierdzenia Rosjan o zajęciu Bachmutu są nieprawdą. "(Władimir) Putin i kłamstwo - to jedno i to samo" - oświadczył.

  • 22:21

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podsumowując szczyt G7, powiedział, że "świat słyszy stanowisko" jego kraju i że "w każdym znaczącym dla Ukrainy punkcie" jest ona rozumiana przez większość wspólnoty międzynarodowej.

  • 19:33

    Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski poinformował, że odwiedził oddziały walczące pod Bachmutem. Operacja obronna trwa - zapewnił generał.

    "Chociaż kontrolujemy teraz okolice miasta, to rola jego obrony nie traci na znaczeniu. Da nam to później możliwość wkroczenia do miasta" - napisał Syrski na serwisie Telegram. Podkreślił, że na flankach w pobliżu Bachmutu wojska ukraińskie kontynuują operacje ofensywne.

    "Operacja obronna trwa. Powinniśmy zniszczyć wroga" - zaapelował dowódca.

  • 17:37

    Kraje G7 w oświadczeniu na szczycie w Hiroszimie wezwały Chiny do wywarcia presji na Rosję, aby Moskwa "przerwała agresję militarną" i "bezzwłocznie wycofała wojska z Ukrainy" - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej Białego Domu.

    "Apelujemy do Chin, by wywarły nacisk na Rosję, aby ta przerwała agresję militarną i bezzwłocznie, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wojska z Ukrainy" - głosi oświadczenie opublikowane w weekend. "Zachęcamy Chiny, by wsparły całościowy, sprawiedliwy i trwały pokój oparty na integralności terytorialnej i zasadach Karty Narodów Zjednoczonych" - dodano w komunikacie.

    Oświadczenie G7 w obszernym fragmencie poświęconym Chinom dotyczy ponadto kwestii spornych między Pekinem i państwami zachodnimi. Kraje G7 podkreśliły, że nie zmieniają swego stanowiska w sprawie Tajwanu. Skrytykowały także próby zmiany status quo na Morzu Południowochińskim i wyraziły zaniepokojenie sytuacją związaną z przestrzeganiem praw człowieka m.in. w Tybecie.

  • 17:04

    3. samodzielna brygada szturmowa, jedna z formacji ukraińskich walczących pod Bachmutem, podała dziś, że przesunęła się o kolejnych 700 metrów w okolicach miasta i odparła ataki Rosjan, a ci stracili w sobotę 23 zabitych i ponad 40 rannych żołnierzy.

    "3. brygada szturmowa nadal wypiera okupantów z ich pozycji pod Bachmutem" - głosi oświadczenie na Facebooku. Brygada oceniła swe postępy na "dalszych 700 metrów terytorium oczyszczonego od wroga".

    "Przy próbie odbicia pozycji, które przejęli wcześniej żołnierze ukraińscy, rozbite zostały oddziały 72. brygady sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie. Straty rosyjskie w sobotę oszacowano na 23 zabitych i ponad 400 rannych, ponadto zniszczony został sprzęt rosyjski, w tym czołgi.

  • 16:17

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą podziękował za pomoc finansową dla Ukrainy i za decyzję o leczeniu żołnierzy ukraińskich w japońskich szpitalach wojskowych. Spotkanie odbyło się dziś w kuluarach szczytu G7.

    Zełenski podziękował za zaproszenie go na ten szczyt, jak podkreślił, "jest bardzo ważne, że świat może w Hiroszimie usłyszeć głos Ukrainy". Podziękował Japonii za pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wysokości 7,6 mld USD. Wyraził wdzięczność za decyzję Tokio o leczeniu rannych żołnierzy i za dodatkową pomoc dla armii ukraińskiej w postaci 100 ciężarówek. Przywódcy rozmawiali też o możliwości dalszego wsparcia materiałowo-technicznego dla sił zbrojnych Ukrainy - przekazała kancelaria Zełenskiego.

    Rząd w Tokio stanowczo potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, rozpoczętą w lutym 2022 roku i w ramach grupy G7 nałożył sankcje na Moskwę. W odwecie Rosja ogłosiła zerwanie rozmów z Japonią na temat możliwości przekazania jej kontrolowanych przez Moskwę spornych Wysp Kurylskich oraz zawarcia formalnego układu pokojowego, niepodpisanego dotychczas przez oba kraje po II wojnie światowej.

  • 15:40

    Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział dziś, podczas szczytu G7 w Japonii, że jego kraj będzie kontynuował szkolenie ukraińskiej armii i może uczestniczyć w szkoleniu pilotów myśliwców F-16 - informuje agencja Reutera.

    Kanada będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne w jej konflikcie z Rosją, włączając w to szkolenie ukraińskich żołnierzy i być może pilotów - powiedział premier Kanady.

    Trudeau dodał, że przekazał swoje poparcie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas szczytu przywódców G7 odbywającego się w Hiroszimie. "Zawsze chcemy zrobić więcej, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy" - zadeklarował.

    W ramach koalicji F-16, którą tworzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Belgia i Dania Ukraina może otrzymać 36 myśliwców F-16, a w przyszłości liczba ta może wzrosnąć do 70, poinformował w sobotę Defense Express.

  • 15:29

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  • 15:16

    W samym Bachmucie siły ukraińskie kontrolują już nieznaczny rejon, ale na przedmieściach idą naprzód i są bliskie wzięcia miasta w okrążenie - oświadczył dziś dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski w komentarzu na serwisie Telegram.

    "Choć kontrolujemy teraz nieznaczną część Bachmutu, to sens jej bronienia wciąż jest aktualny. Daje nam możliwość wejścia do miasta w razie zmiany sytuacji, co nieuchronnie nastąpi" - oświadczył dowódca. Dodał następnie: "nadal idziemy naprzód na flankach na przedmieściach Bachmutu i faktycznie jesteśmy blisko wzięcia miasta w okrążenie taktyczne".

    Generał przekonywał, że działania te sprawią, iż siły ukraińskie będą w stanie zniszczyć wysokie budynki w Bachmucie zajęte obecnie przez Rosjan. Ogółem sytuacja jest "trudna, ale pod kontrolą" - oznajmił Syrski.

    Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem

  • 14:32

    Prezydent Ukrainy, który przybył do Hiroszimy na szczyt G7, złożył dziś kwiaty w miejscu pamięci ofiar bomby atomowej, zrzuconej na to miasto w 1945 roku przez wojska Stanów Zjednoczonych.

    Zełenski stwierdził, że zdjęcia zniszczeń z Hiroszimy przypomniały mu o Bachmucie i innych zdewastowanych na skutek rosyjskiej agresji ukraińskich miastach. Zaznaczył, że miejsce to "w istotny sposób przypomina o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego".

    Podczas konferencji prasowej oznajmił, że ukraińscy żołnierze wciąż znajdują się w Bachmucie, a miasto nie zostało zajęte przez wojska agresora.

    Wołodymyr Zełenski na szczycie G7 w Hiroszimie



    Wcześniej tego dnia Zełenski podkreślił: "Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało". Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu "poległych Rosjan".

    Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.

    Bachmut jest niemal całkowicie zniszczony

  • 14:02

    W Dniu Pamięci Ofiar Represji politycznych minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko i konsul RP w Kijowie Jacek Gocłowski złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar komunizmu w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowani są m.in. Polacy z listy katyńskiej, zamordowani przez sowieckie służby w 1940 roku.

    Na Polskim Cmentarzu Wojennym, będącym częścią Memoriału "Bykowniańskie Mogiły", wieniec złożyli wcześniej także przedstawiciele prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Reżimy totalitarne pozostawiają po sobie ofiary i cierpienia ludzi. Widzieliśmy to w czasach imperium rosyjskiego i w Związku Sowieckim, gdzie jako ofiary represji politycznych ginęli Ukraińcy i niewinnie rozstrzelani Polacy. To symboliczne, że wszyscy spoczywają tutaj, w tym samym miejscu" – powiedział po uroczystości Tkaczenko.

    Ocenił, że Ukraińców i Polaków, którzy spoczywają w Bykowni, połączył wspólny los. "Jest to tym bardziej symboliczne, że obecny rosyjski reżim kontynuuje tę samą politykę: zabijanie ludności cywilnej, niszczenie dziedzictwa i okaleczanie życia setek tysięcy niewinnych ofiar agresji rosyjskiej. Pamięć o tym uniemożliwia odrodzenie totalitarnej Rosji" – podkreślił ukraiński minister.

    Konsul Gocłowski podkreślił, że w Dniu Pamięci Ofiar Represji na cmentarzu w Bykowni nie mogło zabraknąć przedstawicieli strony polskiej. "Wiemy, że w naszej historii były karty trudne, natomiast ważne jest, byśmy z tej historii wyciągnęli wnioski i na podstawie doświadczeń starali się budować przyszłość" – powiedział polskim dziennikarzom.

    W lesie w Bykowni znajduje się największy na Ukrainie cmentarz ofiar komunizmu. W zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. osób różnej narodowości, w tym około 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej. Polacy mają tu swoją oddzielną kwaterę.

  • 13:38

    Prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, oświadczył w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił go, iż Kijów nie będzie wykorzystywać samolotów F-16 do atakowania terytorium Rosji - powiadomiła agencja Reutera.

    Zełenski podczas konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od zachodnich partnerów - poinformował Reuters.

    Prezydent Biden podkreślił, że Zełenski zapewnił USA, iż F-16 nie będą wykorzystywane przez Kijów do ataków na cele w Rosji. Samoloty będą mogły być jednak użyte wobec rosyjskich wojsk na Ukrainie - dodał.

  • 13:15

    Nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy, nie przyzwyczajajmy się do wojny - apelował papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Watykanie z okazji obchodzonej dziś uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

    Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych w południe na plac Świętego Piotra na modlitwę Regina Coeli papież podkreślił: "To smutne, ale miesiąc po wybuchu przemocy w Sudanie sytuacja jest tam nadal poważna. Wspierając częściowe porozumienia zawarte dotychczas (w tym kraju), ponawiam żarliwy apel o złożenie broni".

    "Proszę wspólnotę międzynarodową, by nie szczędziła wysiłków na rzecz doprowadzenia do tego, by przeważył (tam) dialog i złagodzono cierpienia ludności" - wezwał Franciszek.

    "Proszę, nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy, nie przyzwyczajajmy się do wojny, proszę" - zaapelował.

    Następnie dodał: "I bądźmy nadal blisko udręczonego narodu ukraińskiego".

  • 12:33

    W maju rosyjskie wojska atakujące Ukrainę zaczęły stosować na szeroką skalę nieuzbrojone drony zwiadowcze, próbując w ten sposób zwiększyć celność swoich ostrzałów rakietowych. Bezzałogowce wroga są jednak łatwo zestrzeliwane przez ukraińskie siły obrony powietrznej - zauważył w dzisiejszym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.

    Stosunkowo tanie i zdolne do pokonywania znacznych odległości drony produkcji rosyjskiej typu SuperCam zostały włączone do działań na Ukrainie ze względu na problemy armii agresora z celnością ostrzałów. Rosjanie liczą, że dzięki temu zdołają poprawić jeden ze swoich największych mankamentów podczas inwazji na sąsiedni kraj - wyjaśniło ministerstwo w Londynie w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

  • 11:57

    Ukraińscy obrońcy utrzymują obiekty fortyfikacyjne w południowo-zachodniej części atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu w Donbasie - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.

  • 11:57

    Ukraińskie siły wzięły Bachmut w półokrążenie, dzięki czemu mają możliwość skutecznego powstrzymywania rosyjskich wojsk atakujących miasto - poinformowała dziś wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.


    "Nasze wojska wzięły miasto w półokrążenie, co daje nam możliwość niszczenia wroga. To oznacza, że przeciwnik musi się bronić w tej części miasta, którą kontroluje"


    Malar przekazała, że ukraińscy obrońcy utrzymują kontrolę nad obiektami przemysłowymi i infrastrukturalnymi oraz dzielnicą mieszkaniową w okolicy wyjazdu z miasta w stronę Kostiantyniwki.

    Ukraińscy żołnierze w pobliżu Bachmutu

  • 11:05

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na sesji roboczej szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii, zaproponował, by w lipcu, gdy minie 500 dni rosyjskiej agresji na pełną skalę, odbył się szczyt poświęcony ukraińskiej formule pokojowej.

    "Wkrótce (minie) 500 dni wojny na pełną skalę, będzie to już w lipcu. I jest to symboliczny odcinek czasu, dobry miesiąc, by zorganizować szczyt formuły pokojowej" - powiedział Zełenski, cytowany przez swoje biuro.

  • 10:43

    Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych podał najnowszy bilans rosyjskich strat od początku wojny w Ukranie:

    Personel - 203 160
    Czołgi - 3783
    Transportery opancerzone - 7398
    Systemy artyleryjskie - 3258
    Wyrzutnie rakiet MLRS - 564
    Działka przeciwlotnicze - 327
    Samoloty - 308
    Helikoptery - 294
    Drony - 2822
    Pociski samosterujący dalekiego zasięgu - 1011

  • 10:11

    Szkolenia ukraińskich pilotów w obłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich - oznajmił w niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który uczestniczy w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii. Wypowiedź szefa brytyjskiego rządu przytoczyła agencja Reutera.


    "Nikt nie chce pokoju bardziej, niż prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ale warunki tego pokoju muszą być zgodne z założeniami Kijowa. Stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Bezpieczeństwo tego państwa jest również naszym bezpieczeństwem"

  • 10:10

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły - oświadczył rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow, odnosząc się do informacji podanych m.in. przez agencje AP i Reutera.

    "Jeśli chodzi o odpowiedź prezydenta Ukrainy na pytanie o Bachmut. Pytanie dziennikarza (brzmiało): 'Rosjanie mówią, że opanowali Bachmut'. Odpowiedź prezydenta: 'Myślę, że nie'. W ten sposób prezydent zaprzeczył zajęciu Bachmutu" - wyjaśnił rzecznik w komunikacie na Facebooku.


    Wcześniej w niedzielę agencja AP napisała, że ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut na wschodzie kraju pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego "wszystko tam zniszczono". Według agencji Reutera prezydent Ukrainy odpowiedział na to pytanie: "Myślę, że nie".

  • 9:37

    Wołodymyr Zełenski pytany o Bachmut. Pytania do prezydenta Ukrainy i jego odpowiedź

  • 9:14

    Rzecznik prezydenta Ukrainy, Serhij Nikiforow, odniósł się na Fecebooku do wypowiedzi Zełenskiego w sprawie Bachmutu, pisząc: "Co do odpowiedzi prezydenta Ukrainy na pytania o Bachmut. Pytanie reportera: - Rosjanie powiedzieli, że zajęli Bachmut. Odpowiedź prezydenta: - Nie sądzę".

    "W ten sposób prezydent zaprzeczył przyjęciu Bachmutu" – dodał rzecznik.

  • 9:10

    Szczyt G7 w Japonii. Spotkanie Joe Biden - Wołodymyr Zełenskim

  • 9:02

    Szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich - oznajmił w niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który uczestniczy w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii. Wypowiedź szefa brytyjskiego rządu przytoczyła agencja Reutera.

    - Nikt nie chce pokoju (w wojnie z Rosją) bardziej niż prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ale warunki tego pokoju muszą być zgodne z założeniami Kijowa. Stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Bezpieczeństwo tego państwa jest również naszym bezpieczeństwem - podkreślił Sunak.

  • 8:51

    W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 26,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26,4 tys. - podała w niedzielę Straż Graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. roku odprawiono ponad 12 mln wjazdów do Polski i 10 mln 213 tys. wyjazdów na Ukrainę.

  • 8:34

    Tymczasem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że walki o Bachmut wciąż trwają.

    Dzień wcześniej szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym szturmowanym miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że w Bachmucie toczą się "ciężkie walki", dodając, że "sytuacja jest krytyczna". Zaznaczyła, że wojska ukraińskie utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.

  • 8:29

    - To tragedia - powiedział Zełenski. - W tym miejscu nic nie ma – dodał, mówiąc o Bachmucie.

  • 8:24

    Prezydent Wołodymyr Zełenski został zapytany w niedzielę, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, bo Rosjanie twierdzą, że go zdobyli. - Myślę, że nie - powiedział. - Na dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach - dodał.

  • 7:49

    Nawet jeśli sobotnie oświadczenie szefa najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o zdobyciu reszty bronionego przez Ukraińców Bachmutu jest prawdziwe, ta odezwa ma wymiar czysto symboliczny - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Kilka ostatnich dzielnic na południowym zachodzie Bachmutu, których zdobycie ogłosił Prigożyn, nie ma dużego znaczenia pod względem taktycznym ani operacyjnym - podkreślili analitycy. Ich zajęcie nie daje rosyjskim wojskom istotnego pod względem operacyjnym terytorium do prowadzenia dalszych działań ofensywnych ani nie gwarantuje im żadnej silnej pozycji, z której mogłyby bronić się przed możliwymi ukraińskimi kontratakami - powiadomił amerykański think tank.

    ISW zaznaczył, że ogłoszone przez Prigożyna zajęcie reszty miasta nie ma strategicznego znaczenia, ponieważ nie umożliwia ono ani Grupie Wagnera, ani regularnym rosyjskim wojskom stworzenia istotnego przyczółka w celu prowadzenia dalszych operacji zaczepnych. Ukraińskie kontrataki na północy, zachodzie i południowym zachodzie miasta utrudnią w najbliższej perspektywie wszelkie ewentualne rosyjskie próby wyjścia poza granice Bachmutu - czytamy w analizie ISW.

    Władze w Kijowie zapewniły w sobotę, że Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.

  • 7:25

    Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.

    Ekspert, który jest także analitykiem grupy monitoringowej Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych, przekazał, że według danych z otwartych źródeł tylko w tym roku Krym został zaatakowany co najmniej 36 razy. Uderzenia wymierzone były m.in. w linie kolejowe i bazy paliwowe.


    "W efekcie tych ataków prawie 80 proc. podstawowego składu okrętów Floty Czarnomorskiej przeniesiono z Sewastopola do Noworosyjska. W Sewastopolu pozostały wyłącznie okręty, które stoją w dokach remontowych"

  • 6:58

    Moskwa poinformowała w sobotę, że siły rosyjskie zdobyły miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy, gdzie toczyły się najkrwawsze walki w trwającej już 15 miesięcy wojnie.

    "W wyniku ofensywnych działań oddziałów szturmowych Wagnera, wspieranych przez artylerię i lotnictwo Południowej Grupy Wojsk, wyzwolenie Artomowska (ros. określenie Bachmutu - red.) zostało zakończone"– poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony w krótkim oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

    Wcześniej o zdobyciu miasta informował przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. - Dzisiaj, o godzinie 12:00 Bachmut został całkowicie zajęty - oznajmił na nagraniu opublikowanym w sobotę. Pojawia się na nim w mundurze przed szeregiem najemników trzymających rosyjskie flagi i sztandary Wagnera. - Zajęliśmy całe miasto, od domu do domu – twierdzi na filmie.

    Strona ukraińska zaprzeczyła doniesieniom Prigożyna. Mychajło Podolak, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy, oświadczył w sobotę, że twierdzenie szefa Grupy Wagnera o zdobyciu Bachmutu jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia dla Ukrainy, jakie otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    Władze w Kijowie nie skomentowały jednak od razu oświadczenia rosyjskiego resortu obrony - zauważa Reuters.

    Bachmut jest niemal całkowicie zniszczony

  • 5:32

    Prezydent Ukrainy Wołodymyra Zełenski rozmawiał z premierem Kanady Justinem Trudeau na marginesie szczytu państw grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.

    O rozmowie tej Zełenski poinformował w niedzielę na Twitterze. "Bardzo doceniam fakt, że przyjazna Kanada jest jednym z liderów we wspieraniu Ukrainy podczas stawiania oporu rosyjskiej agresji. Ale teraz jest krytyczny moment dla nas i dla całego świata, a Ukraina potrzebuje zwiększonej pomocy" – napisał ukraiński prezydent.

    Zełenski wysoko ocenił pomoc Kanady w rozminowywaniu terytoriów wyzwolonych od rosyjskich okupantów. "Chcę podziękować za praktyczną pomoc w rozminowaniu i szybkie rozpatrzenie naszych próśb przez wasz rząd i kanadyjskich producentów" – zaznaczył.

    Prezydent Ukrainy skupił się też na kwestii euroatlantyckiej integracji swojego kraju. Zaznaczył, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie powinny zapaść konkretne decyzje dotyczące członkostwa Kijowa w Sojuszu.

  • 3:59

    W Hiroszimie w Japonii trwa ostatni dzień szczytu G7. Zaplanowano spotkanie przywódców krajów G7 z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zełenski ma wygłosić przemówienie o godzinie 19.15 czasu lokalnego (o godzinie 12.15 czasu polskiego) - poinformował w oświadczeniu rząd Japonii.

    W niedzielę prezydent Ukrainy odbył już dwustronne rozmowy z premierem Kanady Justinem Trudeau. Ma się też spotkać m.in. prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem.

  • 3:49

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że nowy pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji będzie obejmował ograniczenia dla wielu zagranicznych firm, które pomagają Moskwie uniknąć ograniczeń.

    - W jedenastym pakiecie sankcji mamy ponad 90 firm na całym świecie, co do których mamy niezbite dowody na to, że łamią sankcje, czyli dostarczają objęte sankcjami towary bezpośrednio do Rosji z Unii Europejskiej z pominięciem krajów trzecich - powiedziała w sobotę von der Leyen w rozmowie z niemieckim nadawcą ZDF.

  • 3:49

    Twierdzenie szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, że jego najemnicy zajęli Bachmut jest próbą odwrócenia uwagi od ogromnego poparcia dla Ukrainy, jakie otrzymała podczas zagranicznych wizyt prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - powiedział w sobotę w wywiadzie telewizyjnym Mychajło Podolak, doradca Biura Prezydenta Ukrainy.

    Zauważył, że wypowiedź Prigożyna miała odwrócić uwagę od wizyty Zełenskiego na szczycie Ligi Arabskiej w Arabii Saudyjskiej i międzynarodowego potępienia Rosji na szczycie G7 w Japonii.

    Prigożyn ogłosił pełną kontrolę nad oblężonym miastem Bachmut w sobotę w Telegramie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru