Rosjanie mogą przypuścić zmasowany atak rakietowy w prawosławną Wielkanoc 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Czwartek jest 414. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew poinformował, że siły powietrzne Ukrainy przygotowują się do ewentualnego ataku rakietowego Rosjan w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, obchodzonych w najbliższą niedzielę. - Wróg nie porzucił swoich niecnych zamiarów. Zrobimy wszystko, aby wróg nie przeszkodził nam w świętowaniu Wielkiej Nocy - oznajmił Najew. Zaapelował do Ukraińców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:15

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo - 14 kwietnia 2023

  • 5:06

    Pomoc wojskowa Chin dla Rosji byłaby przekroczeniem Rubikonu jeśli chodzi o relację USA i Chin - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla NBC News. Ocenił też, że Władimir Putin ma poparcie Rosjan podobne do tego, jakim cieszył się w Niemczech Hitler, dlatego wojna na Ukrainie może potrwać długie lata.

    Premier zaznaczył, że choć Ukraińcy walczą zaciekle, to nie można lekceważyć siły rosyjskiej armii. - Dlatego właśnie musimy przygotować się na dłuższą wojnę - oznajmił.

  • 4:19

    Instytut Studiów nad Wojną: wysoki rangą ukraiński urzędnik ostrzegł, że Rosja na dłuższą metę może stać się poważnym zagrożeniem dla Ukrainy, pomimo poważnych problemów z generowaniem sił w obecnym czasie.

  • 3:43

    Rząd Kanady zauważa nasilenie cyberataków przeprowadzanych przez związane z Rosją grupy i skierowanych przeciwko sojusznikom Ukrainy -.oświadczyła minister obrony Kanady Anita Anand.

    Przedstawiła listę możliwych działań w przypadku ataków, takich jak odłączanie krytycznej infrastruktury od internetu podczas zauważonego ataku DDoS, rozdzielanie szczególnie ważnych operacji na odrębne stacje robocze a także testowanie ręcznych możliwości sterowania niezależnie od systemów informatycznych.

  • 3:25

    Są pewne opóźnienia w dostawach broni obiecanej Ukrainie przez partnerów - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował, o jakie uzbrojenie chodzi. Wyraził nadzieję, że to "tymczasowa sytuacja, która będzie naprawiona".

  • 2:58

    Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapewniła, że sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania za kilka dni przekaże Ukrainie, jest w doskonałym stanie. Robles odwiedziła bazę wojskową Cerro Muriano w Kordobie, gdzie odbyły się finalne testy czołgów, m. in. skuteczności prowadzenia ognia - poinformował socjalistyczny rząd w Madrycie.

  • 2:35

    Policyjni saperzy detonują amunicję na poligonie w obwodzie kijowskim

    Policyjni saperzy detonują amunicję na poligonie w obwodzie kijowskim

    Policyjni saperzy detonują amunicję na poligonie w obwodzie kijowskim

  • 1:00

    Publikacja nagrania przedstawiającego kaźń ukraińskiego jeńca może być efektem walki wewnątrz rosyjskich elit siłowych - powiedziała Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy. - W taki sposób, publikując takie nagrania, nawzajem siebie depczą - dodała.

  • 0:32

    Serbia nigdy nie sprzedawała broni ani amunicji Ukrainie czy też Rosji, chociaż serbska broń mogła dotrzeć na pole bitwy przez kraje trzecie - powiedział serbski prezydent Aleksandar Vucić, komentując w ten sposób informacje z tajnych dokumentów Pentagonu, które wyciekły do internetu, że Belgrad zgodził się na dozbrajanie Kijowa.

    Chociaż Belgrad w głosowaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych potępił rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, serbskie władze odmawiają przyłączenia się do międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

  • 23:52

    Rada UE postanowiła dodać w czwartek Grupę Wagnera i RIA FAN do wykazu podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

    W sumie unijne środki ograniczające w związku z agresją na Ukrainę mają obecnie zastosowanie łącznie do 1473 osób i 207 podmiotów. Aktywa osób znajdujących się na listach sankcyjnych podlegają zamrożeniu, a obywatelom i przedsiębiorstwom UE zabrania się udostępniania im funduszy.

  • 23:35

    Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy, oraz Ołeksandra Matwijczuk - przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich, kijowskiej organizacji uhonorowanej pokojową Nagrodą Nobla znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika "Time" za rok 2023.

    Ołena Zełenska

  • 20:08

    Dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew poinformował, że siły powietrzne Ukrainy przygotowują się do ewentualnego ataku rakietowego Rosjan w czasie prawosławnych Świąt Wielkanocnych, obchodzonych w najbliższą niedzielę.

    - Wróg nie porzucił swoich niecnych zamiarów. Zrobimy wszystko, aby wróg nie przeszkodził nam w świętowaniu Wielkiej Nocy - oznajmił Najew. Zaapelował do Ukraińców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych.

  • 19:49

    Wizyta w Ukrainie dowódcy francuskich sił zbrojnych Thierry'ego Burkharda to wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.

    Generał Załużny podkreślił, że była to pierwsza wizyta generała Burkharda w Ukrainie. Jak dodał we wpisie na Facebooku, jest to "wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii ze strony francuskich kolegów w wojnie przeciwko agresorowi".

    Rozmowy z dowódcą francuskich sił zbrojnych dotyczyły sytuacji na froncie, ukraińskiego zapotrzebowania na amunicję, środki obrony przeciwlotniczej i samoloty F-16. Strony uzgodniły, że będą kontynuować współpracę i utrzymywać dialog.

  • 19:21

    W obwodzie czernihowskim, na terenie przygranicznym odkryto dwie skrytki z rosyjską amunicją - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Podała, że rosyjscy okupanci ukryli amunicję w ubiegłym roku, w obawie przed kontrofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy. "W wyniku działań operacyjnych w opuszczonym budynku w pobliżu jednego z obiektów wojskowych w skrytce znajdowało się 21 pocisków artyleryjskich kalibru 30 mm, granaty oraz 800 sztuk amunicji do broni strzeleckiej" - poinformowała SBU.

    Kolejny zamaskowany schowek znaleziono w niezamieszkałym budynku obok magazynu zbożowego. Znajdowały się w nim dwa pociski do granatników przeciwpancernych oraz amunicja kalibru 7,62 mm. Wszystkie pociski zostały przekazane ukraińskiemu wojsku - napisała służba w komunikacie.

  • 18:35

    Państwa Unii Europjeskiej uzgodniły, że przeznaczą 1 mld euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. Środek ten pozwoli zwrócić państwom członkowskim koszty amunicji przekazanej Ukrainie z ich zapasów. Ciągle nie uzgodniono jednak kwestii drugiego 1 mld euro, który ma być przeznaczony na zamówienie amunicji dla Ukrainy w przemyśle zbrojeniowym UE.

    - Dzisiejszą decyzją wprowadzamy w życie pierwszą część historycznego porozumienia osiągniętego przez przywódców UE w sprawie wsparcia natychmiastowej dostawy amunicji artyleryjskiej o wartości 1 miliarda euro dla ukraińskich sił zbrojnych. Nie ma lepszej demonstracji determinacji UE w dalszym wspieraniu uzasadnionego prawa Ukrainy do samoobrony przed brutalnym rosyjskim agresorem - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

  • 17:57

    Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny Moskwa - przypomniał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.

    - To, że Ukraina wytrzymała, to, że Ukraina może walczyć i wyzwalać swoją ziemię, to, że Ukraina jest pewna swojej przyszłości, w znacznej mierze opiera się na naszej pewności co do umiejętności i talentów, rozumu i strategicznego myślenia tych, którzy efektywnie pracują w ukraińskim kompleksie obronno-przemysłowym i mogą go rozwijać - podkreślił Zełenski.

  • 16:50

    Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, który wziął w Waszyngtonie udział w debacie zorganizowanej przez think tank Atlantic Council, zapowiedział przekazanie kolejnych myśliwców MiG-29 Ukrainie.

    - Dostarczymy kolejną partię – powiedział Morawiecki, mówiąc o MiGach-29. Zaznaczył, że polskie lotnictwo wojskowe, do którego należy 48 myśliwców F-16, jest obecnie wpierane przez sojuszników, także z USA, które w ramach wzmocnienia wschodniej flanki przysłały kolejny raz z rotacyjną misją myśliwce F-22. Przypomniał, że w najbliższych latach mają nastąpić dostawy wielozadaniowych F-35 zamówionych przez Polskę.

    Wojna w Ukrainie, myśliwce MiG-29 od Polski. Niemiecki minister obrony: wyraziliśmy Polsce zgodę na dostarczenie Ukrainie pięciu myśliwców

  • 16:27

    Rosyjscy okupanci nadal przekształcają Zaporoską Elektrownię Jądrową w bazę wojskową, minując teren wokół tego obiektu - przekazał w serwisie Telegram ukraiński koncern Enerhoatom.

    "Działania te nie mogą nie mieć konsekwencji. Według naszych źródeł, w pobliżu maszynowni czwartego reaktora doszło do eksplozji" - poinformował Enerhoatom. Przekazał, że odgłosy wybuchu słyszeli ukraińscy pracownicy elektrowni.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez wojska rosyjskie

  • 15:59

    Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy pokój na dziesięciolecia. Porażka w Ukrainie może być początkiem końca "złotego wieku" Zachodu. Zwycięstwo Ukrainy stanowi gwarancję nie tylko odbudowy, ale także wzmocnienia naszej siły gospodarczej - powiedział przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych premier Polski Mateusz Morawiecki.

  • 15:03

    Rosyjskie wojsko ostrzelało miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Do szpitala trafiło starsze małżeństwo, uratowane spod gruzów zawalonego budynku przez policjantów.

    W wyniku ataku ranne zostały także dwie inne osoby.

    Nikopol po rosyjskim ostrzale

    Nikopol po rosyjskim ostrzale

  • 14:47

    Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Najeźdźcy zaatakowali m.in. miejscowość Zmijiwka, gdzie zrzucili kierowane bomby lotnicze na budynek szkoły - powiadomił szef regionalnych władz Ołeksandr Prokudin.

    Atak na szkołę skutkował śmiercią jednego z mieszkańców Zmijiwki. Zginął też mieszkaniec Chersonia, ostrzelanego we wczesnych godzinach porannych.

  • 14:32

    W Bachmucie w obwodzie donieckim toczą się bardzo ciężkie walki, jednak pomimo zaangażowania "najbardziej profesjonalnych sił" przeciwnikowi nie udaje się zrealizować celu – pełnego zajęcia miasta – powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar.

    - Wróg skupił tam swoje główne wysiłki i my także musimy dokładać sił, by bronić tych pozycji – oznajmiła Malar.

    Wiceminister przekazała również, że intensywne walki toczą się w rejonie Awdijiwki i Marjinki na położonym dalej na południe odcinku frontu, a także na kierunku łymańskim.

    Zniszczenia w Bachmucie

    Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Bachmutu

    Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Bachmutu

  • 14:29

    NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - ocenił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.

    - Morze Czarne ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy i aby była ona zorientowana na przyszłość - powiedział Kułeba. - Niestety, jest to również przykład tego, w jaki sposób może nastąpić szybkie pogorszenie sytuacji, jeśli zaniedbuje się zagrożenia. Nadszedł czas, aby przekształcić Morze Czarne w to, czym stało się Morze Bałtyckie - w morze NATO - dodał.

  • 13:43

    Rosja planuje od czerwca rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50, co pozwoli jej od jesieni aktywizować ataki rakietowe na terytorium Ukrainy – oświadczył przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Ołeksij Gromow.

    Rakiety Ch-50 to pociski wystrzeliwane z samolotów, a według rosyjskich źródeł mają one mieć zasięg do 1,5 tys. km.

    Wcześniej ukraińskie władze informowały, że zmniejszenie liczby ataków rakietowych na terytorium Ukrainy może być związane z ograniczoną liczbą takich pocisków. Armia rosyjska intensywnie ostrzeliwała rakietami Ukrainę od jesieni 2022 roku, atakując infrastrukturę energetyczną oraz inne cele cywilne.

  • 13:27

    Trudno znaleźć miasto poza Ukrainą i Rosją, które wskutek rozpętanej przez Władimira Putina wojny zmieniło się bardziej niż Rzeszów, będący teraz globalnym centrum pomocy dla zaatakowanego kraju - zaznacza brytyjski dziennik "Financial Times".

    "Miasto leżące około 45 mil od granicy z Ukrainą stało się główną bramą dla zachodnich sojuszników, przez którą dostarczają broń i pomoc humanitarną, wysyłają rannych żołnierzy do szpitali w całej Europie, a światowi przywódcy lądują na małym lotnisku przed wyjazdem pociągiem do stolicy Ukrainy" - pisze "FT".

    Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie

  • 13:14

    Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oceniała w lutym straty rosyjskiej armii podczas wojny w Ukrainie na około 110 tysięcy zabitych i rannych żołnierzy - ujawnił dziennik "New York Times", powołując się na informacje z tajnych dokumentów, które w ostatnich dniach wyciekły do mediów.

    Dane te pochodzą z niejawnych materiałów amerykańskich agencji wywiadowczych. Jak można wnioskować na podstawie zgromadzonych dokumentów, instytucje z Waszyngtonu zdołały bardzo głęboko zinfiltrować rosyjskie resorty siłowe i służby specjalne - podał "NYT".

  • 12:56

    Armia rosyjska w rejonie Bachmutu straciła w ciągu dwóch tygodni prawie 4,5 tysięcy "wagnerowców" i żołnierzy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Ołeksij Gromow.

    Liczba obejmuje zarówno zabitych, jak i rannych. Gromow mówił, że "wojskowe i polityczne kierownictwo Rosji nie zwraca uwagi na znaczne straty".

    Opisując sytuację na kierunku bachmuckim, gdzie trwają zacięte walki, generał Gromow przekazał, że "każdej doby rosyjscy najeźdźcy podejmują nawet pół setki prób szturmu".

  • 12:56

    Norwegia uznała 15 pracowników ambasady Rosji w Oslo za osoby niepożądane. Poinformowało o tym norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, cytowane przez agencję Reutera.

    Rosyjscy dyplomaci, którzy mają opuścić Norwegię, to - według norweskiego resortu speraw zagranicznych - agenci wywiadu pracujący pod przykrywką.

    Siedziba ambasady Rosji w Oslo

    Norwegia. 15 pracowników ambasady Rosji w Oslo uznanych za osoby niepożądane

  • 12:32

    Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz spółki Naftohaz Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie – powiadomił szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.

    Jest to odszkodowanie za straty i przejęty majątek ukraińskiego koncernu energetycznego, kiedy Rosja dokonała nielegalnej aneksji ukraińskiego półwyspu.

    Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na przedsiębiorstwo Naftohaz, w przypadku odmowy dobrowolnego wykonania decyzji sądu, ukraińska firma ma prawo rozpocząć proces przymusowej egzekucji w krajach trzecich, gdzie znajdują się aktywa Federacji Rosyjskiej.

  • 12:03

    Jednoczymy się dzisiaj w żałobie z bratnim narodem polskim i czcimy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Obecnie, podobnie jak 83 lata temu, moskiewski totalitarny reżim nadal zabija i torturuje - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Wieczna pamięć! (...) Wspólnie (z Polską) walczymy z tym (rosyjskim) złem na polu bitwy i z pewnością zwyciężymy" - dodał szef ukraińskiego państwa w komunikatach opublikowanych w językach ukraińskim i angielskim.

    Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

    Zbrodnia została ujawniona 13 kwietnia 1943 roku. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą tragicznych wydarzeń w Katyniu.

    Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim

  • 10:16

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony, przywódcy kilku rosyjskich regionów graniczących z Ukrainą, a także okupowanego Krymu, zapowiedzieli, że ich duże zazwyczaj parady wojskowe z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja zostaną odwołane, co jest spowodowane względami bezpieczeństwa w pobliżu granicy, natomiast niektóre rosyjskie miasta położone dalej od Ukrainy potwierdziły, że planują zorganizować obchody Dnia Zwycięstwa.

    "Jednak różne podejścia podkreślają delikatne wyzwanie komunikacyjne dla Kremla. Putin przedstawia 'specjalną operację wojskową' w duchu sowieckich doświadczeń z II wojny światowej. Przesłanie to może być coraz mniej zrozumiałe dla wielu Rosjan, którzy mają bezpośredni wgląd w źle zarządzaną i nieudaną kampanię na Ukrainie. Oddanie czci poległym w poprzednich pokoleniach może łatwo zamienić się w ujawnienie zakresu niedawnych strat, które Kreml próbuje ukryć" - napisano w ocenie wywiadowczej.

  • 9:56

    Ukraiński sztab generalny podał swoje dane na temat strat po stronie Rosjan. Według nich, od początku zbrojnej, rosyjskiej inwazji 24 lutego ubiegłego roku do dziś, siły Władimira Putina straciły 540 żołnierzy i 10 transporterów opancerzonych.

  • 8:51

    Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zareagował na kolejne wezwanie Mińska do "natychmiastowych negocjacji" z Moskwą.

    "Białoruś pośrednio uczestniczy w wojnie po stronie Rosji. To znaczy, że kraj ten jest aktywnie, a nawet agresywnie zainteresowany przegraną Ukrainy" – napisał Podolak na Telegramie, przypominając, że Białoruś "udostępnia Rosji do zabijania Ukraińców" swoją infrastrukturę wojskową i cywilną, terytorium, przestrzeń powietrzną, poligony, magazyny broni.

    "Białoruś dawno utraciła podmiotowość, dlatego w milczeniu przełknęła szalone 'inicjatywy' szalonych 'kapeluszników' w sprawie taktycznej broni jądrowej. I pomimo tego wszystkiego staje przed publicznością i mówi: "a może wystąpimy w roli pośrednika?" – skomentował Podolak, nazywając Białoruś "wielkim fałszywym rozjemcą".

    "Ultymatywnie proponuje nam przerwanie ognia i przystąpienie do stołu rozmów. Natychmiast. I przy tym – uwaga – nie mniej ultymatywnie domaga się zakazu przemieszczania, dostaw broni, ruchów żołnierzy. De facto mówi wprost: nie sprzeciwiajcie się, dajcie się już Rosji dobić" – napisał Podolak.

    W środę białoruski minister spraw zagranicznych Siarhiej Alejnik przebywał z wizytą w Budapeszcie. To pierwsza od dawna wizyta białoruskiego wysokiego rangą urzędnika w kraju UE. Po uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku takie kontakty pomiędzy UE i Mińskiem zostały zamrożone. W lutym szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto odwiedził Mińsk.

    Alejnik wzywał w Budapeszcie do "natychmiastowego zawieszenia broni i rozmów pokojowych". Mówił też m.in., że odpowiedzialność za wojnę ponoszą "USA i ich satelici", a Mińsk i Budapeszt "stoją po stronie pokoju".

  • 8:24

    W ciągu doby przeciwnik ostrzelał obwód chersoński 46 razy – powiadomił szef władz obwodu Ołeksandr Prokudin. Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie.

    "Rosjanie skierowali ogień na dzielnice mieszkalne miejscowości obwodu, teren zakładu w Chersoniu" – napisał Prokudin w Telegramie.

    Zginęła jedna osoba, dwie są ranne.

  • 8:13

    W komunikacie ukraińskiego sztabu generalnego odnotowano, że na północnych granicach Ukrainy, na wspierającej Rosję Białorusi, trwa kompleksowy sprawdzian gotowości bojowej sił zbrojnych. Część formacji i jednostek zostało postawionych w stan najwyższej gotowości bojowej.

    Do oddziałów powoływani są rezerwiści. Na terytorium Białorusi w dalszym ciągu znajdują się niektóre oddziały rosyjskiej armii.

  • 7:56

    Muzyk Taras Topolia, lider ukraińskiego zespołu muzycznego Antytila, opowiedział na antenie TVN24 BiS o doświadczeniach z frontu, występie z U2 i powrocie na scenę:

    Wojna w Ukrainie. Taras Topolia, lider zespołu Antytila, o doświadczeniach na froncie i występach

  • 7:46

    Ukraińscy żołnierze w transporterze M113 w okolicy Bachmutu

  • 7:38

    W komunikacie ukraińskiego sztabu odnotowano, że na północnych granicach Ukrainy - na wspierającej Rosję Białorusi - trwa kompleksowy sprawdzian gotowości bojowej sił zbrojnych. Część formacji i jednostek zostało postawionych w stan najwyższej gotowości bojowej. Do oddziałów powoływani są rezerwiści. Na terytorium Białorusi w dalszym ciągu znajdują się niektóre oddziały rosyjskiej armii.

  • 7:24

    Ukraiński sztab podaje również, że w obawie przed wyciekiem informacji o pozycjach rosyjskich wojsk władze okupacyjne ograniczają trasy przejazdu taksówek, a miejscowi mieszkańcy są wpuszczani do miejscowości, tylko jeśli posiadają meldunek.

  • 7:18

    Sztab generalny ukraińskiej armii podał dziś też informacje, że "okupanci nasilają działania kontrwywiadowcze na okupowanych terytoriach". "W miejscowości Grafske w rejonie wołnowaskim (obwód doniecki) zwiększono liczbę posterunków i patroli. Na posterunkach prowadzone są aktywne działania filtracyjne" - powiadomił sztab. Podobna sytuacja ma miejsce w miejscowości Błahodatne w tym samym obwodzie.

    Działania filtracyjne to nasilone kontrole mieszkańców pod kątem możliwego działania na rzecz ukraińskiej armii i władz, poszukiwania osób nieprzychylnych okupacyjnym władzom.

  • 7:06

    USA. Bloomberg: Władimir Putin osobiście zatwierdził aresztowanie Evana Gershkovicha

  • 5:48

    Sztab generalny ukraińskiej armii w porannym komunikacie opublikowanym na Facebooku podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 32 uderzenia z powietrza. Przekazano, że wśród cywilów są zabici i ranni.

    Sztab poinformował, że dwa pociski, wystrzelone z systemu obronnego S-300, uderzyły w obiekty infrastruktury cywilnej w Słowiańsku w obwodzie donieckim.

    Jak podali Ukraińcy, Rosjanie skupiają swoje wysiłki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

  • 4:42

    Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w okolicach Bachmutu, ale nie osiągnęły żadnych potwierdzonych zdobyczy w mieście.

  • 4:17

    Instytut Studiów nad Wojną: kremlowska kampania "rusyfikacji" na Ukrainie odbija się na Rosji, ponieważ nadal wzmacnia i poszerza jawnie nacjonalistyczne głosy i ideologie.

  • 3:49

    Ukraińskie wojsko w Donbasie

    Ukraińskie wojsko w Donbasie

    Ukraińskie wojsko w Donbasie

  • 3:15

    Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zaapelowała do społeczności międzynarodowej, by nadal finansowo wspierała Ukrainę, która od ponad roku odpiera rosyjską agresję. - Wspieranie Ukrainy to nasz wspólny wysiłek - podkreśliła Yellen podczas wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

    Bank Światowy ogłosił, że przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 milionów dolarów, a kolejne 300 milionów dolarów przekażą partnerzy tej instytucji.

  • 3:05

    Wiele państw Europy Zachodniej mogłoby zrobić więcej, jeśli chodzi o dostawy broni dla Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla dziennika "New York Times" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził też, że chciałby interwencji prezydenta USA, by przekonać Koreę Południową do sprzedaży amunicji artyleryjskiej Ukrainie.

    "Chcę, by Ukraina wygrała, bo - broń Boże - jeśli Ukraina zostanie podbita, będziemy w kompletnie innym świecie. Jeśli Rosja odniesie sukces i duży kraj może najechać mniejszy kraj, dlaczego tej samej sztuczki nie miałyby powtórzyć Chiny, z pomocą Rosji?" - tłumaczył Mateusz Morawiecki. "Jest to więc kluczowy moment w historii globu" - dodał.

  • 2:57

    Prezydent Rosji osobiście podjął decyzję o aresztowaniu dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha - podał Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Agencja pisze, że inicjatywą aresztowania pierwszego amerykańskiego dziennikarza od 40 lat wyszła od "jastrzębi wśród najwyższych oficjeli służb bezpieczeństwa" Rosji.

    Władimir Putin

    Według Bloomberga ruchy takie jak nakaz aresztowania Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny utwierdziły Kremla w przekonaniu, że nie może ustąpić w konflikcie. Wskazuje przy tym na przyjęte przez Dumę zmiany w prawie dotyczącym poboru wojskowego i mobilizacji, zaostrzając kary dla unikających wcielenia do wojska.

  • 2:29

    Brytyjski analityk wojskowy prof. Michael Clarke przyznał, że nie wiadomo, gdzie ani kiedy te nowe brygady miałyby zostać użyte i nie ma oznak, by miało to nastąpić w najbliższym czasie. Jak wskazał, według Rosji będzie to na południu Ukrainy, gdyż tam rosyjskie wojska rozbudowują linie obronne.

    Były dyrektor londyńskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI) powiedział w rozmowie ze stacją Sky News, że Ukraina przygotowuje do spodziewanej kontrofensywy około 16 nowych brygad, co oznacza 90-100 tys. żołnierzy.

    Ekspert podkreślił, że Ukraina musi być zdecydowana w swoich działaniach, bo jeśli efektem tej kontrofensywy będzie jedynie dalszy impas, istnieje ryzyko zmęczenia wojną na Zachodzie. - To nie przyniesie nikomu nic dobrego. Więc w pewnym sensie Ukraińcy mają tylko jedną szansę na to. Muszą to zrobić dobrze - powiedział.

  • 2:16

    W najbliższych dniach Hiszpania wyśle na Ukrainę sześć czołgów Leopard 2. Pojazdy dotrą na miejsce do końca tego miesiąca - informują media w Kijowie, powołując się na doniesienia hiszpańskiej prasy.

    Portal dziennika "El Pais" cytuje minister obrony Margaritę Robles, która podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiego resortu obrony Ołeksijem Reznikowem oznajmiła, że czołgi Leopard 2 zostaną dostarczone drogą morską. Hiszpania przekaże Ukrainie również 20 transporterów opancerzonych.

    Ukraińscy żołnierze ćwiczą na hiszpańskich czołgach Leopard 2A4

  • 1:17

    Wielka Brytania nałożyła sankcje na dwóch obywateli Cypru, którzy pomagali rosyjskim oligarchom Romanowi Abramowiczowi i Aliszerowi Usmanowowi w ukrywaniu majątku, a także na członków rodzin kilku innych oligarchów.

    Abramowicz i Usmanow zostali objęci sankcjami w marcu 2022 roku, czyli krótko po rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale - jak przyznało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ - wielu oligarchów nadal było w stanie prowadzić działalność w Wielkiej Brytanii, ukrywając majątek w skomplikowanych sieciach funduszy powierniczych, spółek fasadowych czy przepisując go na członków swoich rodzin.

    Roman Abramowicz

    Aliszer Usmanow

  • 1:07

    Wojna ma najwięcej kosztować agresora. Rosyjskie aktywa zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy po rosyjskiej agresji - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "W Ukrainie nie będzie żadnej ruiny. To nasz cel. I to będzie dosyć konkretny dowód pełnej klęski państwa terrorysty" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

    Jak dodał, aktywa Rosji, rosyjskich urzędników, oligarchów, "którzy bogacili się, kiedy ich państwo stawało się terrorystą", zostaną przeznaczone na zadośćuczynienie za szkody tym, którym Rosja przyniosła ból i cierpienie.

    "Rosyjskie aktywa powinny pójść na odbudowę po agresji. Wojna powinna wyjść najdrożej właśnie dla agresora. I robimy w tym celu wszystko" - oświadczył Zełenski.

    Zełenski: tak państwo-terrorysta obchodzi tę Niedzielę Palmową

  • 0:33

    Francja "ze zgrozą zapoznała się" z wideo, które zdaje się przedstawiać rosyjskich żołnierzy odcinających głowę ukraińskiemu jeńcowi i potępia "ten akt barbarzyństwa i niewyobrażalne naruszenie ludzkiej godności" - powiedziała rzeczniczka MSZ Francji.

    - Ci, którzy są odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie, będą musieli za to zapłacić - dodała rzeczniczka.

    Wcześniej w środę rzeczniczka Komisji Europejskiej Nabila Massrali oświadczyła, że winni kaźni ukraińskiego jeńca nie mogą pozostać bezkarni. Zastrzegła jednak, że władze UE nie wiedzą jeszcze, czy krążące w internecie nagranie jest autentyczne.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Enerhoatom/Telegram

Tagi:
Raporty: