Media: Rosjanie wywieźli ponad 100 tysięcy ukraińskich dzieci na "leczenie" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Środa jest 413. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Okupanci kontynuują przymusowe "badania lekarskie" dzieci na zajętych terenach w Ukrainie, aby mieć podstawy do ich deportacji - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Przekazał, że wróg planuje wydać 1,4 mld rubli na program "badań", który realizują sprowadzeni lekarze. Od początku tego roku w obwodzie donieckim "przebadano" 75 tysięcy ukraińskich dzieci, z czego 39 tysięcy wywieziono do Rosji. W obwodzie ługańskim z kolei skontrolowano 94 tysiące dzieci. Z nich 66 tysięcy zostało wywiezionych do Rosji - poinformowało Centrum Narodowego Sprzeciwu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:23

    Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w okolicach Bachmutu, ale nie osiągnęły żadnych potwierdzonych zdobyczy w mieście.

  • 3:23

    Instytut Studiów nad Wojną: kremlowska kampania „rusyfikacji” na Ukrainie odbija się na Rosji, ponieważ nadal wzmacnia i poszerza jawnie nacjonalistyczne głosy i ideologie.

  • 2:08

    Ukraińskie wojsko w Donbasie

    Ukraińskie wojsko w Donbasie

    Ukraińskie wojsko w Donbasie

  • 1:31

    Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zaapelowała do społeczności międzynarodowej, by nadal finansowo wspierała Ukrainę, która od ponad roku odpiera rosyjską agresję. - Wspieranie Ukrainy to nasz wspólny wysiłek - podkreśliła Yellen podczas wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

    Bank Światowy ogłosił, że przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 milionów dolarów, a kolejne 300 milionów dolarów przekażą partnerzy tej instytucji.

  • 0:29

    Wiele państw Europy Zachodniej mogłoby zrobić więcej, jeśli chodzi o dostawy broni dla Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla dziennika "New York Times" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził też, że chciałby interwencji prezydenta USA, by przekonać Koreę Południową do sprzedaży amunicji artyleryjskiej Ukrainie.

    "Chcę, by Ukraina wygrała, bo - broń Boże - jeśli Ukraina zostanie podbita, będziemy w kompletnie innym świecie. Jeśli Rosja odniesie sukces i duży kraj może najechać mniejszy kraj, dlaczego tej samej sztuczki nie miałyby powtórzyć Chiny, z pomocą Rosji?" - tłumaczył Mateusz Morawiecki. "Jest to więc kluczowy moment w historii globu" - dodał.

  • 23:32

    Prezydent Rosji osobiście podjął decyzję o aresztowaniu dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha - podał Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Agencja pisze, że inicjatywą aresztowania pierwszego amerykańskiego dziennikarza od 40 lat wyszła od "jastrzębi wśród najwyższych oficjeli służb bezpieczeństwa" Rosji.

    Władimir Putin

    Według Bloomberga ruchy takie jak nakaz aresztowania Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny utwierdziły Kremla w przekonaniu, że nie może ustąpić w konflikcie. Wskazuje przy tym na przyjęte przez Dumę zmiany w prawie dotyczącym poboru wojskowego i mobilizacji, zaostrzając kary dla unikających wcielenia do wojska.

  • 23:06

    Brytyjski analityk wojskowy prof. Michael Clarke przyznał, że nie wiadomo gdzie ani kiedy te nowe brygady miałyby zostać użyte i nie ma oznak, by miało to nastąpić w najbliższym czasie. Jak wskazał, według Rosji będzie to na południu Ukrainy, gdyż tam rosyjskie wojska rozbudowują linie obronne.

    Były dyrektor londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), powiedział w rozmowie ze stacją Sky News, że Ukraina przygotowuje do spodziewanej kontrofensywy około 16 nowych brygad, co oznacza 90-100 tys. żołnierzy.

    Ekspert podkreślił, że Ukraina musi być zdecydowana w swoich działaniach, bo jeśli efektem tej kontrofensywy będzie jedynie dalszy impas, istnieje ryzyko zmęczenia wojną na Zachodzie. - To nie przyniesie nikomu nic dobrego. Więc w pewnym sensie Ukraińcy mają tylko jedną szansę na to. Muszą to zrobić dobrze - powiedział.

  • 22:32

    W najbliższych dniach Hiszpania wyśle na Ukrainę sześć czołgów Leopard 2. Pojazdy dotrą na miejsce do końca tego miesiąca - informują media w Kijowie, powołując się na doniesienia hiszpańskiej prasy.

    Portal dziennika "El Pais" cytuje minister obrony Margaritę Robles, która podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiego resortu obrony Ołeksijem Reznikowem, oznajmiła, że czołgi Leopard 2 zostaną dostarczone drogą morską. Hiszpania przekaże Ukrainie również 20 transporterów opancerzonych.

    Ukraińscy żołnierze ćwiczą na hiszpańskich czołgach Leopard 2A4

  • 22:19

    Wielka Brytania nałożyła sankcje na dwóch obywateli Cypru, którzy pomagali rosyjskim oligarchom Romanowi Abramowiczowi i Aliszerowi Usmanowowi w ukrywaniu majątku, a także na członków rodzin kilku innych oligarchów.

    Abramowicz i Usmanow zostali objęci sankcjami w marcu 2022 roku, czyli krótko po rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale jak przyznało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ, wielu oligarchów nadal było w stanie prowadzić działalność w Wielkiej Brytanii, ukrywając majątek w skomplikowanych sieciach funduszy powierniczych, spółek fasadowych czy przepisując go na członków swoich rodzin.

    Roman Abramowicz

    Aliszer Usmanow

  • 22:07

    Wojna ma najwięcej kosztować agresora. Rosyjskie aktywa zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy po rosyjskiej agresji - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "W Ukrainie nie będzie żadnej ruiny. To nasz cel. I to będzie dosyć konkretny dowód pełnej klęski państwa-terrorysty" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

    Jak dodał, aktywa Rosji, rosyjskich urzędników, oligarchów, "którzy bogacili się, kiedy ich państwo stawało się terrorystą", zostaną przeznaczone na zadośćuczynienie za szkody tym, którym Rosja przyniosła ból i cierpienie.

    "Rosyjskie aktywa powinny pójść na odbudowę po agresji. Wojna powinna wyjść najdrożej właśnie dla agresora. I robimy w tym celu wszystko" - oświadczył Zełenski.

    Atak na blok w Zaporożu. Moment uderzenia na nagraniu z monitoringu

  • 21:25

    Francja "ze zgrozą zapoznała się" z wideo, które zdaje się przedstawiać rosyjskich żołnierzy odcinających głowę ukraińskiemu jeńcowi i potępia "ten akt barbarzyństwa i niewyobrażalne naruszenie ludzkiej godności" - powiedziała rzeczniczka MSZ Francji.

    - Ci, którzy są odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie będą musieli za to zapłacić - dodała rzeczniczka.

    Wcześniej w środę rzeczniczka Komisji Europejskiej Nabila Massrali oświadczyła, że winni kaźni ukraińskiego jeńca nie mogą pozostać bezkarni. Zastrzegła jednak, że władze UE nie wiedzą jeszcze, czy krążące w internecie nagranie jest autentyczne.

  • 21:20

    Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że jeśli zostanie potwierdzona autentyczność nagrania pokazującego kaźń ukraińskiego jeńca, to rosyjscy żołnierze znajdą się w jednym szeregu z terrorystami tzw. Państwa Islamskiego.

    Skrajnie drastyczne nagranie wideo z kaźnią jeńca pojawiło się we wtorek wieczorem. Widać na nim, jak ludzie w mundurach z białymi wstęgami (których zwykle używają do identyfikacji wojskowi rosyjscy) odcinają głowę żywemu człowiekowi z ukraińskimi dystynkcjami. Sprawcy są zamaskowani. Jak zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC, na nagraniu można dostrzec jaskrawozielone liście, co może oznaczać, że nie powstało ono w ostatnim czasie.

  • 21:07

    Okupanci kontynuują przymusowe "badania lekarskie" dzieci na zajętych terenach w Ukrainie, aby mieć podstawy do ich deportacji - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Przekazał, że wróg planuje wydać 1,4 mld rubli na program "badań lekarskich", który realizują sprowadzeni lekarze.

    Od początku tego roku w obwodzie donieckim przebadano 75 tysięcy ukraińskich dzieci, z czego 39 tysięcy wywieziono do Rosji. W obwodzie ługańskim z kolei skontrolowano 94 tysiące dzieci, z nich 66 tysięcy zostało wywiezionych do Rosji - poinformowało Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  • 20:54

    Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln dolarów. Kolejne 300 mln dol. przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi komunikat.

    Prezes Banku Światowego David Malpass, który wypowiadał się w Waszyngtonie, gdzie odbywa się wiosenna sesja banku i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ocenił, że Ukrainie nadal brakuje na "krytyczne wydatki" w 2023 roku 11 mld dol.

    Malpass zapewnił, że Bank Światowy jest gotów odegrać rolę w odbudowie Ukrainy, ale potrzebne do tego sumy są zbyt wysokie, by międzynarodowe instytucje finansowe zdołały sobie z tym poradzić bez pomocy ze strony krajów Europy Zachodniej.

  • 20:08

    Ługańska administracja wojskowa poinformowała, że rosyjscy okupanci przygotowują do deportacji ponad 2700 dzieci. W tak zwanej Ługańskiej Republice Ludowej "są prowadzone badania lekarskie dzieci, po czym część z nich znika" - czytamy w serwisie Telegram.

    Ukraińskie władze twierdzą, że po badaniach u dzieci "rzekomo stwierdza się patologie, co, zdaniem Rosjan, jest powodem ich ewakuacji z Ukrainy". Skierowania na hospitalizację, która odbywa się w placówkach medycznych na terenie Rosji, wystawiono dla 2726 dzieci.

  • 19:46

    Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na prowadzeniu operacji ofensywnych na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W ciągu doby siły ukraińskie odparły 34 ataki wojsk rosyjskich.

    Sztab poinformował również, że trwają zacięte walki o miasta Bachmur i Marjinkę w obwodzie donieckim.

  • 19:44

    Przebywający w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.

    Jak przekazał rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder, rozmowa dotyczyła "priorytetów pomocy wojskowej, takich jak obrona powietrzna i artyleria oraz szkolenie ukraińskich żołnierzy".

    Szmyhal napisał na Twitterze, że dyskusja dotyczyła "pilnych potrzeb" Ukrainy w kontekście wyzwalania jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji. "Jesteśmy wdzięczni USA i Amerykanom za ich silne poparcie dla zwycięstwa Ukrainy" - dodał premier.

  • 19:26

    Prokremlowski aktywista Witalij Borodin zwrócił się do rosyjskiej prokuratury generalnej o sprawdzenie, czy znana gwiazda estrady z czasów radzieckich Ałła Pugaczowa finansuje ukraińskie siły zbrojne - pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

    Borodin napisał w donosie, że Pugaczowa, która po wybuchu inwazji zbrojnej na Ukrainę wyjechała z Rosji do Izraela, krytykuje rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i wspiera artystów, którzy uciekli z Rosji, sprzeciwiają się wojnie i jakoby pomagają finansowo Ukrainie.

    Borodin stwierdził też, że wykrył rzekome "zagraniczne finansowanie" piosenkarki i jej powiązania z zachodnimi służbami specjalnymi.

    Mąż Pugaczowej, satyryk Maksim Gałkin, od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko tej wojnie. Rosyjskie MSW stwierdziło, że Gałkin "prowadził działalność polityczną" i otrzymywał fundusze z Ukrainy.

    Pugaczowa jest powszechnie uważana za największą gwiazdę estrady byłego Związku Radzieckiego. Choć poza obszarem byłego ZSRR Pugaczowa nie zyskała szerokiej sławy, w swej ojczyźnie pozostaje jedną z najpopularniejszych postaci życia publicznego.

    Ałła Pugaczowa podczas uroczystości na Kremlu (wideo archiwalne)

  • 17:48

    W okupowanych od 2014 roku rejonach Donbasu są dziesiątki, jeśli nie setka miejsc takich jak podkijowska Bucza - uważa ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.

    Bucza to symbol rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie.

    Pułkownik Switan, komentując wideo z drastycznym zabójstwem ukraińskiego jeńca, zaznaczył, że tortury i kaźnie obecne są w Donbasie od początku wojny w 2014 roku.

    - Wszystko, co widzimy teraz na tym etapie wojny, wszystko to trwa od 2014 roku w Donbasie - podkreślił Switan, który sam trafił w 2014 roku do niewoli.

    Ukraina. Rosjanie odcinają jeńcowi głowę. Wołodymyr Zełenski, SBU i Hanna Malar reagują

  • 16:54

    To nieprawda, że rosyjska najemnicza Grupa Wagnera kontroluje 80 procent Bachmutu - powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk, cytowany przez agencję Reutera.

    Czerewaty zapewnił, że ukraińskie siły kontrolują "znacznie więcej" niż 20 procent terytorium tego miasta w obwodzie donieckim.

    W Bachmucie ukraińskie siły toczą najbardziej zaciekłe walki z przeciwnikiem. Władze w Kijowie oceniają, że część miasta wskutek rosyjskiej agresji wygląda jak syryjskie Aleppo.

    Walki o Bachmut wciąż trwają

  • 16:20

    Bułgaria nigdy nie proponowała nieodpłatnego przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 - oświadczył minister obrony Dymitar Stojanow, odnosząc się do tajnych informacji amerykańskich, jakie wyciekły do mediów.

    - Najprawdopodobniej te dokumenty zostały sfabrykowane - podkreślił Stojanow na konferencji prasowej. - Nie moglibyśmy przekazać myśliwców, potrzebujemy ich. Nie podzielam opinii niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że nie ma przeszkód, aby przekazać te samoloty - dodał bułgarski minister.

  • 16:15

    Jeśli świat wybierze haniebny pokój, to otrzyma wojnę z rosyjską IV Rzeszą - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

    "O formule zwycięstwa Ukrainy i demokracji można dyskutować, ale formuła porażki jest znana. Historia uczy: żadnej pełnej i bezwarunkowej kapitulacji agresora. Pozostawcie III Rzeszę w granicach do 1941 roku z anektowanymi i okupowanymi terytoriami Austrii, Czechosłowacji, Polski, Francji. Zaproście Hitlera do ONZ na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Legitymizujcie faszystowskie władze i przywróćcie business as usual z dostawcami Wehrmachtu" - napisał na Facebooku Daniłow.

  • 16:06

    Mianowany przez Rosję, tak zwany premier zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow poinformował, że 1 i 9 maja na półwyspie nie będzie żadnych wieców i parad. Decyzja ta - jak stwierdził - podyktowana jest względami bezpieczeństwa.

    Aksjonow zapewniał wcześniej, że Krym "nie boi się kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych".

    Samozwańczy "gubernator" Sewastopola Michaił Razwożajew oznajmił z kolei, że "decyzja o odwołaniu defilady wojskowej 9 maja w jego mieście jeszcze nie zapadła". W tej sprawie "trwają konsultacje z Ministerstwem Obrony Rosji" - dodał.

  • 15:48

    Jeżeli nagranie, na którym widać drastyczną egzekucję ukraińskiego jeńca okaże się prawdziwe, to osoby które tego dokonały nie mogą pozostać bezkarne - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Nabila Massrali.

    Zaznaczyła przy tym, że władze UE nie wiedzą jeszcze, czy krążące w internecie nagranie jest autentyczne.

    - Jeśli jego prawdziwość zostanie potwierdzona, byłby to kolejny dowód na nieludzki charakter rosyjskiej agresji. Zabijanie jeńców wojennych jest poważnym naruszeniem Konwencji Genewskiej i po raz kolejny pokazuje, że Rosja całkowicie ignoruje prawo międzynarodowe, a w szczególności międzynarodowe prawo humanitarne - podkreśliła Massrali.

    - Unia Europejska podkreśla swoją gotowość do postawienia przed sądem wszystkich sprawców i wspólników zbrodni wojennych popełnionych w kontekście agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie - dodała.

  • 15:20

    Zatrzymany w Mińsku Rosjanin Aleksiej Moskalow, ojciec 13-letniej Maszy, która namalowała antywojenny obrazek, został wydany władzom Rosji - poinformowała rosyjska organizacja dokumentująca prześladowania polityczne, OWD-Info.

    Moskalow został skazany przez rosyjski sąd na dwa lata kolonii karnej na podstawie przepisów o "dyskredytacji armii", wprowadzonych w Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Skazano go za antywojenne komentarze w mediach społecznościowych, ale on sam nie był obecny podczas ogłaszania wyroku; uciekł z aresztu domowego, w którym przebywał na mocy decyzji sądu.

    30 marca poinformowano, że Moskalow został zatrzymany w stolicy Białorusi.

    Rosyjski sąd skazał na dwa lata kolonii karnej ojca dziewczynki, która narysowała antywojenny obrazek. Nie było go w sądzie, zniknął z aresztu domowego

  • 15:14

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może w maju odwiedzić Niemcy po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, by odebrać w Akwizgranie Nagrodę Karola Wielkiego. Według "Bild am Sonntag" kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza wygłosić laudację.

    Podczas ceremonii przemawiać ma także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

    "Spekuluje się, że do Akwizgranu mogliby przyjechać premier Mateusz Morawiecki lub prezydent Andrzej Duda z Polski oraz prezydent Emmanuel Macron z Francji" - pisze portal dziennika "Welt". Tuż przed Wielkanocą miasto Akwizgran ogłosiło, że udział Zełenskiego jest nadal "całkowicie otwarty".

  • 14:43

    MSZ Ukrainy zaapelowało do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), by zwróciło uwagę na nagranie wideo wskazujące na bestialską kaźń jeńca ukraińskiego dokonaną przez wojskowych Rosji. Przypadek ten MSZ określiło jako zbrodnię wojenną.

  • 14:26

    Misja ONZ na Ukrainie oświadczyła, że nagrania egzekucji jeńców publikowane w internecie budzą przerażenie, jednak nie są to odosobnione przypadki. Misja oznajmiła, że podczas inwazji rosyjskiej udokumentowała łamanie prawa humanitarnego wobec jeńców.

  • 14:24

    Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy w sprawie wypowiedzenia umowy z Białorusią o wzajemnej ochronie tajemnic państwowych - poinformował portal Ukrainska Prawda. Jest to jedno z porozumień Kijowa z Mińskiem, które wciąż pozostają w mocy mimo sojuszu Białorusi z Rosją.

  • 14:12

    Należący do francuskiego koncernu Pernod Ricard producent szwedzkiej wódki Absolut po roku bojkotu wznawia eksport do Rosji. Europarlamentarzystka ze Szwecji decyzję nazwała "kpiną ze wszystkich, którzy walczą o przetrwanie Ukrainy".

  • 13:55

    Na Białorusi odbędą się ćwiczenia taktyczne z udziałem sześciu tysięcy żołnierzy na szczeblu brygady - podał niezależny portal Zerkalo.io, powołując się na wypowiedzi sekretarza białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandra Wolfowicza.

  • 13:35

    Przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu Żółta Wstążka, działającego na okupowanych przez Rosję terenach Donbasu i południa Ukrainy, a także na Krymie, wypisują na rosyjskich banknotach patriotyczne hasła - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Rządowy serwis zamieścił zdjęcia przedstawiające banknoty o nominałach 100 i 1000 rubli, na których widać odręczne napisy w języku rosyjskim i ukraińskim o treści: "Rosja przegra, Putin morderca" oraz "Ukraina zwycięży. Żółta Wstążka".

  • 13:25

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że od razu po publikacji nagrania wideo wskazującego na bestialską kaźnię jeńca ukraińskiego przez wojskowych Rosji, władze w Kijowie wszczęły kroki, by ustalić tożsamość sprawców.

  • 12:44

    To absurd, że Rosja, która jest gorsza od Państwa Islamskiego, sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - ocenił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister odniósł się w ten sposób do nagrania wideo ukazującego rosyjskich żołnierzy ścinających ukraińskiego jeńca wojennego.

    "W sieci krąży przerażające nagranie, na którym wojskowi z Rosji odcinają głowę ukraińskiemu jeńcowi. (...) Rosyjscy terroryści muszą zostać wyrzuceni z Ukrainy i ONZ, a także ponieść odpowiedzialność za swoje zbrodnie" - podkreślił Kułeba w komunikacie na Twitterze.

  • 12:39

    Grupa ponad 100 Rosjan zmobilizowanych na front zniknęła na terenach okupowanych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy po tym, jak odmówili oni podpisania kontraktu z Grupą Wagnera - podał niezależny rosyjski kanał Astra na serwisie Telegram.

  • 12:22

    Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) systematycznie usiłuje werbować trafiających do Estonii przez terytorium Rosji ukraińskich uchodźców wojennych. Rosjanie stosują wobec Ukraińców zarówno zachęty finansowe, jak i groźby użycia przemocy - poinformowało estońskie Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO).

  • 12:00

    Brytyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w środę, że wyciekłe z Pentagonu tajne dokumenty, w których jest mowa m.in. o obecności brytyjskich sił specjalnych na Ukrainie, zawierają "poważny poziom niedokładności". Nie zdementowało jednak w całości tych doniesień.

    Według jednego z dokumentów, datowanego na 23 marca, na Ukrainie przebywa 50 członków brytyjskich sił specjalnych – więcej niż z jakiegokolwiek innego kraju sojuszniczego – a także 17 z Łotwy, 15 z Francji, 14 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Holandii. Nie sprecyzowano, gdzie dokładnie na Ukrainie przebywają ani czym się zajmują.

    "Szeroko opisywany wyciek domniemanych tajnych informacji USA pokazuje poważny poziom niedokładności. Czytający powinni być ostrożni z przyjmowaniem bezkrytycznie domysłów, które mają potencjał do rozsiewania dezinformacji" – oświadczyło na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 11:39

    Według doniesień agencji Bloomberga władze Rosji chcą zwiększyć liczbę żołnierzy służby kontraktowej o 400 tysięcy.

  • 11:27

    Nie ma wątpliwości, że ukraińskie drony, również te nie najwyższej jakości, są w stanie skutecznie atakować cele w Rosji, w tym w Moskwie i Petersburgu - ocenił w rozmowie z ukraińską agencją UNIAN izraelski analityk ds. wojskowości David Sharp.

  • 11:22

    Serbia nie sprzedawała i nie sprzeda uzbrojenia ani Ukrainie, ani Rosji - powiedział serbski minister obrony Milosz Vuczević. Polityk skomentował w ten sposób bazujące na wycieku tajnych dokumentów Pentagonu doniesienia o rzekomej zgodzie Belgradu na uzbrajanie Kijowa.

  • 11:19

    Aktualna sytuacja w walkach o Bachmut według Instytutu Badań nad Wojną.

  • 10:47

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie nagrania wideo, z którego wynika, że wojskowi Rosji odcięli głowę ukraińskiemu jeńcowi. Szef SBU Wasyl Maluk zapewnił, że sprawcy zostaną odnalezieni.

  • 10:30

    Ukraiński sztab generalny opublikował najnowsze dane dotyczące strat okupantów na froncie.

  • 9:47

    Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa, która przebywa z wizytą w Indiach, wezwała władze w Delhi do opowiedzenia się po "właściwej stronie" w wojnie Kijowa z Moskwą, a także "odegrania większej roli" na rzecz rozwiązania tego konfliktu - poinformował portal National News.

  • 9:45

    Opublikowane w mediach społecznościowych tajne dokumenty resortu obrony USA informują, że Serbia zgadza się na uzbrajanie Ukrainy - podała agencja Reutera. W marcu, odpowiadając na medialne doniesienia o wysyłaniu Kijowowi sprzętu wojskowego, najwyższe serbskie władze zaprzeczyły wysyłaniu uzbrojenia na Ukrainę lub do Rosji.

  • 9:16

    Niższa izba parlamentu Rosji przyjęła ustawę pozwalającą zawierać kontrakt z armią od razu po ukończeniu szkoły średniej. Niedobór żołnierzy kontraktowych w armii wypełnią więc 18-latkowie, którzy jeszcze wczoraj siedzieli w ławie szkolnej - przekazała rosyjska redakcja BBC.

  • 8:52

    Rozbudowywane przez Rosję linie obronne w obwodzie zaporoskim mogą być znaczącą przeszkodą dla ukraińskiej ofensywy, ale ich skuteczność zależy od tego, czy będą wspierane przez artylerię i personel wojskowy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ostatnich tygodniach Rosja kontynuowała rozbudowę rozległych liniowych zapór obronnych w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, za który to obszar z dużym prawdopodobieństwem odpowiada rosyjskie Południowe Zgrupowanie Sił.

    Jak dodano, Rosja ukończyła obecnie trzy linie zapór obronnych na długości około 120 km tego sektora. Składają się one z pierwszej linii wysuniętych pozycji bojowych, a następnie dwóch stref prawie ciągłej, bardziej rozbudowanej obrony. Każda strefa znajduje się około 10-20 km za poprzednią.

    "Rosja prawdopodobnie włożyła znaczny wysiłek w te prace obronne, ponieważ jest przekonana, że Ukraina rozważa atak na miasto Melitopol. Zapory te mają potencjał, by być znaczącymi przeszkodami, ale ich użyteczność niemal całkowicie zależy od tego, czy będą odpowiednio wspierane przez artylerię i personel. Nie wiadomo, czy Południowe Zgrupowanie Sił może obecnie zapewnić te zasoby" - oceniono.

  • 7:43

    Korea Południowa uzgodniła w marcu ze Stanami Zjednoczonymi, że wypożyczy im 500 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, co może dać Waszyngtonowi większą swobodę w przekazywaniu amunicji Ukrainie – podał południowokoreański dziennik "Tonga Ilbo".

  • 7:35

    Oddziały rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, które odniosły pewne sukcesy pod Kreminną w obwodzie ługańskim, są wyposażone w system rakietowy z pociskami termobarycznymi TOS-1A - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Jak przekazał ośrodek, Rosjanie poczynili pewne postępy 11 kwietnia w zalesionych obszarach na południe od Kreminnej. Około 4 km na południe od Kreminnej znajdują się oddziały rosyjskiej 76. dywizji powietrznodesantowej uzbrojone w system TOS-1A. "Po raz pierwszy dowództwo rosyjskie skierowało systemy TOS-1A do sił powietrznodesantowych 3 kwietnia" - przypomniał ISW i dodał, że w tym czasie siły powietrznodesantowe Rosji mocno zaangażowały się w walki pod Kreminną. Są to elementy dwóch formacji: 76. i 98. dywizji wojsk powietrznodesantowych.

    "ISW nadal ocenia, że systemy TOS-1A nie zapewnią wojskom powietrznodesantowym decydującej przewagi ofensywnej, jednak ich użycie w operacjach pod Kreminną mogło pomóc oddziałom powietrznodesantowym w osiągnięciu ograniczonych postępów taktycznych" - stwierdzili analitycy.

    TOS-1A (Sołncepiok) to system artylerii rakietowej z pociskami termobarycznymi, mającymi znaczną siłę niszczenia.

    Zniszczony Sołncepiok pod Wuhłedarem

  • 7:07

    Francja blokuje wymagającą jednomyślności decyzję Unii Europejskiej dotyczącą finansowania dostaw amunicji dla Ukrainy. Chce m.in., aby refundacja możliwa była nie tylko w przypadku amunicji, ale też rakiet, nawet w sytuacji, w której Ukraina o takie rakiety nie prosi - przekazało PAP wysokie źródło unijne. Przeciwko temu protestuje część krajów UE, w tym Polska.

  • 6:04

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin 12 kwietnia 2023

  • 4:56

    Ryzyko wycieku danych dotyczących planów bojowych na Ukrainie jest obecnie minimalne - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, odnosząc się do wycieku tajnych dokumentów z Pentagonu.

    - Jeśli chodzi o przeciek, to musimy zrozumieć, że jeśli planowane są operacje wojskowe na Ukrainie, to bardzo wąskie grono ludzi wie o nich, na palcach jednej ręki można ich policzyć. Ryzyko wycieku jest zatem minimalne – powiedziała Malar.

  • 4:00

    Kamala Harris "podziękowała premierowi za przywództwo Polski we wspieraniu bezpieczeństwa Ukrainy oraz za jej znaczący wkład w niesienie pomocy humanitarnej" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom.

    Mateusz Morawiecki i Kamala Harris "potępili ciągłą brutalną agresję Rosji na Ukrainę i omówili wspólne dążenia, aby nadal obciążać Rosję kosztami za łamanie międzynarodowego prawa, a także wobec białoruskiego reżimu za jego szkodliwe działania".

  • 3:40

    Sztab Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej chwili podejmie decyzję o rozpoczęciu planowanej kontrofensywy - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w niemieckiej telewizji ARD.

  • 3:34

    Miasto Bachmut w obwodzie donieckim wzięło na siebie ciężar rosyjskich ataków na wschodzie, opuszczenie miasta oznaczałoby wpuszczenie wroga w głąb kraju - powiedziała w ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    Dodała, że Rosjanie nie ustają w próbach całkowitego przejęcia kontroli nad miastem, a ponieważ siły zbrojne Ukrainy zlikwidowały już dużą liczbę najemników z grupy Wagnera, Rosjanie zaczęli tworzyć nowe jednostki desantowe i szturmowe. W tym czasie, jak zaznaczyła wiceminister, rosyjska artyleria i lotnictwo zamieniły Bachmut w syryjskie Aleppo.

  • 3:27

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:07

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział amerykańskiemu dziennikowi "The Hill", że zakrojona na szeroką skalę kontrofensywa sił ukraińskich przeciwko rosyjskim wojskom może rozpocząć się już latem.

    W wywiadzie Szmyhal podkreślił, że Kijów nie odczuwa presji ze strony partnerów zagranicznych. - Wszyscy nasi przyjaciele i partnerzy wyraźnie rozumieją, że aby rozpocząć kontrofensywę, trzeba być do niej gotowym w 100 proc., a nawet bardziej – powiedział szef ukraińskiego rządu.

  • 3:00

    Ukraiński resort obrony opublikował na Twitterze wideo, na którym widać, jak brytyjscy żołnierze salutują na pożegnanie Ukraińców, którzy zmierzają na linię frontu po odbytym szkoleniu.

  • 2:39

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział we wtorek, że zatrzymanie przez władze Rosji dziennikarza Evana Gershkovicha i odmowa dostępu konsularnego reporterowi "The Wall Street Journal" jest sygnałem, iż ludzie na całym świecie powinni "wystrzegać się nawet postawienia stopy" w Rosji.

    31-letni Gershkovich, obywatel USA pochodzący z Rosji, został pod koniec marca zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu, zaś w zeszłym tygodniu został formalnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

  • 2:30

    Premier Mateusz Morawiecki - zapytany w Waszyngtonie, czy istnieje skoordynowany plan odpowiedzi na możliwość wysyłania przez Chiny broni Rosji - zapewnił, że na posiedzeniu Rady Europejskiej po raz kolejny poruszy ten temat.

    - Wcześniej było duże zrozumienie po stronie ogromnej większości państw EU, że przekazanie broni przez Chiny Rosji byłoby przekroczeniem czerwonej linii, byłoby przekroczeniem Rubikonu, a więc mam głęboką nadzieję, że Pekin nie posunie się do takiego czynu – powiedział Morawiecki.

    Zaznaczył, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej będzie "podkreślał naszą spójność z Waszyngtonem". - Warszawa i Waszyngton mówią absolutnie jednym głosem i mam nadzieję, że Bruksela również będzie mówić jednym głosem – oświadczył szef polskiego rządu.

    Dopytywany o wzmocnienie dla Ukrainy, premier powiedział, że "Amerykanie będą dostarczać dodatkowe transporty broni". - Rozmawialiśmy m.in. o bradleyach, o czołgach Abrams. My, jako Polacy, zrobiliśmy to, co do nas należało. Reszta leży po stronie amerykańskiej – powiedział premier.

    - Cieszę się, że Ukraińcy kupują od nas produkowaną w Polsce broń za pieniądze pozyskiwane z międzynarodowych instytucji, przede wszystkim z Komisji Europejskiej i UE. Kijów u nas zamawia rosomaki, raki, kraby, pioruny i wiele innych rodzajów broni. To jest bardzo dobra wiadomość dla naszego przemysłu, dla naszych pracowników – powiedział Morawiecki.

  • 2:18

    Patrol oddziału ukraińskich saperów w okolicy miejscowości Kamjanka

    Patrol oddziału ukraińskich saperów w okolicy miejscowości Kamjanka

    Patrol oddziału ukraińskich saperów w okolicy miejscowości Kamjanka

  • 1:34

    To nie czas, by spocząć na laurach. Nie można biernie czekać na to, aż ktoś inny przyniesie zwycięstwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Jesteśmy teraz na takim etapie wojny, kiedy ani nasze społeczeństwo, ani partnerzy nie mogą tracić świadomości drogi, jaką musimy przejść - oznajmił Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

  • 1:19

    Strona internetowa premiera Kanady Justina Trudeau została we wtorek zablokowana na kilka godzin przez atak prorosyjskich hakerów. Do cyberataku doszło, gdy wizytę w Kanadzie składa premier Ukrainy Denys Szmyhal. Trudeau zapewnił, że tego typu próby nie wstrzymają pomocy Ottawy dla Kijowa.

  • 0:10

    Kanada przekaże Ukrainie broń i amunicję o wartości 59 milionów dolarów kanadyjskich – ogłosił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Justin Trudeau. W Kanadzie przebywa z wizytą premier Ukrainy Denys Szmyhal. Pomoc Kanady jest niezwykle ważna dla naszego zwycięstwa - podkreślił ukraiński premier. Na Ukrainę trafi 21 tysięcy karabinów szturmowych, 38 karabinów maszynowych i ponad 2,4 miliona sztuk amunicji – poinformował Trudeau. Dodał, że podczas rozmów ze Szmyhalem poruszano również temat sytuacji finansowej Ukrainy i możliwości współpracy przy powojennej odbudowie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: