TVN24 | Świat

Ostrzał rosyjskiej przeprawy na Dońcu. Ukraińcy publikują nagranie

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtm
Źródło:
PAP

Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie, na którym widać zniszczoną rosyjską przeprawę na rzece Doniec oraz wraki spalonych pojazdów wojskowych. Według niektórych szacunków, w wyniku ukraińskiego uderzenia Rosjanie mogli stracić niemal cały batalion pojazdów. Liczba zabitych żołnierzy nie jest znana.

Nagranie to kolejne już ujęcia zniszczonej rosyjskiej przeprawy przez Doniec, które opublikowały ukraińskie siły zbrojne. Na materiale widać częściowo zatopiony most pontonowy, a na obydwu brzegach rzeki stoją spalone wraki rosyjskich pojazdów wojskowych. Uderzenie miało zostać przeprowadzone przez 17. Brygadę Pancerną Ukrainy, kilkanaście kilometrów na zachód od Siewierodoniecka.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Zdaniem BBC, ujęcia znad Dońca to "scena absolutnej dewastacji - próba okrążenia ukraińskiej obrony zakończyła się katastrofalnie". Portal brytyjskiego nadawcy podkreślił, że według niektórych szacunków, Rosjanie w jednym ataku mogli stracić niemal cały batalion pojazdów, czyli nawet około 50. Liczba zabitych żołnierzy nie jest znana.

W codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjski resort obrony przekazał, że "siły ukraińskie skutecznie zapobiegały przejściu Rosjan przez rzekę" Doniec. "Prowadzenie przepraw przez rzekę w warunkach walki jest bardzo ryzykownym manewrem i świadczy o presji, jakiej podlega rosyjskie dowództwo, by dokonywać postępów w operacji we wschodniej Ukrainie" - napisano w komunikacie. 

Doniec - kluczowy punkt ukraińskiej obrony

Doniec jest jedną z kluczowych naturalnych przeszkód dla rosyjskiej ofensywy w Donbasie. W rozmowie z "The Times" z końca kwietnia William Alberque, ekspert brytyjskiego ośrodka International Institute for Strategic Studies, przyznał, że ukraińska armia wykorzystuje rzekę, by opierać o nią swe punkty obronne, na których stara się zatrzymać rosyjską ofensywę.

Doniec - kluczowy punkt ukraińskiej obrony, "logistyczny koszmar" dla Rosjan 

Rzeka Doniec w okolicach Zmijiwa w obwodzie charkowskimShutterstock
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości