Instytut badawczy: Rosja zaatakowała Ukrainę hipersonicznym pociskiem Cyrkon

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rosja w trakcie ataku na Ukrainę 7 lutego wystrzeliła hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon - przekazał w poniedziałek szef Kijowskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Ekspertyz Sądowych Ołeksandr Ruwin na Telegramie.

"Świadczą o tym oznakowania na częściach i odłamkach, identyfikacja detali, cechy szczególne broni tego typu – oznajmił Ruwin. Nie podał miejsca, w które uderzyła rakieta, ale zaznaczył, że były to tereny oddalone od obiektów wojskowych. W ataku ucierpieli cywile i infrastruktura cywilna - dodał Ruwin.

Dziennikarze Defense Express informowali wcześniej, że podczas ataku rakietowego na Kijów 7 lutego Rosja mogła po raz pierwszy użyć swojego nowego, hipersonicznego pocisku manewrującego 3M22 Cyrkon. Jako dowód opublikowali zdjęcia szczątków rakiety, która spadła w pobliżu linii energetycznej w dzielnicy Dniprowska.

Na jednym ze zdjęć na fragmencie pocisku widnieje oznaczenie 3M22, co odpowiada oznaczeniu 3M22 Cyrkon.

Jak przypomniał Defense Express pocisk, wraz z inną hipersoniczną "rakietą Ch-47 Kindżał, stanowi tak zwane wunderwaffe Władimira Putina". "Wunderwaffe" (niem. cudowna broń) to określenie sformułowane przez propagandę hitlerowską w czasie II wojny światowej, które miało odnosić się do nowych, przełomowych rodzajów uzbrojenia.

Dotąd nie był znany przypadek użycia pocisku Cyrkon w atakach na Ukrainę. Defense Express zauważył, że podejrzenie wykorzystania tego pocisku pojawiło się po raz pierwszy na początku stycznia, dotąd nie zostało jednak potwierdzone.

Publikacja o Cyrkonie na portalu Defense Express defence-ua.com

"Najnowsze osiągnięcie" Putina

Wejście do użytku nowych pocisków hipersonicznych Kindżał i Cyrkon Władimir Putin po raz pierwszy zapowiedział w 2018 roku, mówiąc, że są one częścią nowej generacji rosyjskiej broni, która może uderzyć w niemal każdy punkt na świecie i ominąć zbudowaną przez USA tarczę antyrakietową.

Ukraiński ekspert do spraw lotnictwa Kostiantyn Krywołap przypominał portalowi RBK-Ukraina, że rok później Putin "zademonstrował" Cyrkona jako "najnowsze rosyjskie osiągnięcie". - Ale tak naprawdę został wówczas zaprezentowany (przez Putina - red.) amerykański pocisk hipersoniczny X-51 (Waverider - red.), a raczej jego rosyjski prototyp - dodał Krywołap, przypominając, że Amerykanie rozpoczęli pracę nad eksperymentalnym pociskiem X-51 w latach dwutysięcznych, a Rosjanie później, stawiając przed sobą zbyt "ambitne cele".

Krywołap dodał, że po roku inwazji zbrojnej na Ukrainę Putin zapowiedział "masową produkcję" tych rakiet dla armii rosyjskiej, ale jak dotąd tego nie zaobserwowano. Według rosyjskiej propagandy Cyrkon ma osiągać prędkość 9 machów (dziewięciokrotność prędkości dźwięku - red.), a jego zasięg ma wynosić do tysiąca kilometrów.

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

Tagi:
Raporty: