"Izium był, jest i będzie ukraiński"

Autor:
akw/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ukraińskie portale informacyjne publikują nagrania wideo, wskazujące, że żołnierze sił zbrojnych Ukrainy znajdują się w Iziumie, mieście w obwodzie charkowskim. Wcześniej informowano o walkach wokół miasta.

Agencja informacyjna UNIAN opublikowała na serwisie Telegram nagranie, na którym żołnierz ukraiński wypowiada się - jak mówi - z głównego plac Iziumu. "Pali się budynek administracji lokalnej (...). To nic, odnowimy. A Izium był, jest i będzie ukraiński" - mówi. Z drugiej strony placu słychać okrzyki: "Chwała Ukrainie!".

Inne nagranie - jak podano - również zrobione w Iziumie, opublikował niezależny białoruski portal NEXTA. Widać na nim stojących na jednym z budynków żołnierzy trzymających flagę ukraińską.

Informacje o tym, że oddziały ukraińskie w trakcie kontrnatarcia w obwodzie charkowskim wkroczyły do okupowanego przez Rosjan Iziumu pojawiły się 10 września. Strona ukraińska nie informowała oficjalnie o zajęciu miasta. Wcześniej w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow podał, że w obwodzie charkowskim wyzwolonych zostało spod okupacji rosyjskiej ponad 40 miejscowości.

Relacja tvn24.pl: Rosja atakuje Ukrainę

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) 11 września opublikował mapę postępów ukraińskiej kontrofensywy na wschodzie kraju. Kolorem błękitnym eksperci zaznaczyli tereny wyzwolone w ciągu pięciu dni. Jak podkreślił think tank - jest to więcej terytorium niż byli w stanie zająć od kwietnia Rosjanie.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy (stan na 10 września na godzinę 15.). Kolorem błękitnym zaznaczone tereny odbite z rąk RosjanISW/CT

Autor:akw/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości