Awarie prądu po rosyjskich ostrzałach. "Terroryści atakują infrastrukturę krytyczną"

Aktualizacja:
Autor:
mb,
pp,
tas,
akw/dap,
adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szymon walczy wśród obrońców Ukrainy w obwodzie charkowskim. "Rosjanie nie stawiali praktycznie żadnego oporu"
Szymon walczy wśród obrońców Ukrainy w obwodzie charkowskim. "Rosjanie nie stawiali praktycznie żadnego oporu"TVN24
wideo 2/26
TVN24Szymon walczy wśród obrońców Ukrainy w obwodzie charkowskim. "Rosjanie nie stawiali praktycznie żadnego oporu"

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 200 dni. Wieczorem szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko poinformował o rosyjskim ostrzale ważnych obiektów infrastruktury i wywołanych tym awariach prądu w kilku miastach. Podobne informacje przekazał mer Charkowa Ihor Terehow. Doniesienia o braku elektryczności napłynęły także z miejscowości położonych w obwodach: połtawskim, sumskim, zaporoskim i donieckim. "Rosjanie za cel mają pozostawienie ludzi bez światła i ciepła" - skomentował prezydent Wołodymyr Zełenski. Szef obwodu ługańskiego Ukrainy Serhij Hajdaj informował wcześniej, że "rosyjskie wojska uciekają ze wschodu Ukrainy". Dodał, że według doniesień okupacyjne władze wyjeżdżają nawet z ukraińskich miast zajętych w 2014 roku. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:16

  Ukraina zasłużyła na nasze pełne wsparcie w postawieniu Putina przed sądem za każdą popełnioną przez niego zbrodnię - napisał dziś na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

  "Nie może tu być żadnych kompromisów, wymówek ani wyjątków" - dodał.


  Szef litewskiej dyplomacji oświadczył też, że siły ukraińskie mogłyby wyprzeć wojska Rosji już "miesiące temu", gdyby od pierwszego dnia otrzymywały niezbędny sprzęt. "Gdybyśmy szybciej uzbroili Ukrainę, tysiące domów stałoby na swoim miejscu. Uratowano by tysiące istnień ludzkich. Tysiące dzieci byłoby teraz bezpiecznych z rodzicami. Musimy uznać fakt, że ustępstwa nie przyczyniły się do ich ochrony" - podkreślił.

  Landsbergis napisał też, że naród ukraiński uczynił więcej niż potrzeba, aby zasłużyć na szacunek. W pięciu punktach przedstawił plan, który "pomoże Ukrainie zakończyć tę wojnę szybko i na zawsze". Według litewskiego ministra należy:

  1 - Udostępnić Ukrainie wszelkie rodzaje zachodniego zaawansowanego uzbrojenia (pociski balistyczne MGM-140 ATACMS, czołgi, samoloty);

  2 - Zobowiązać wspólnotę międzynarodową do stworzenia i egzekwowania bezpiecznych stref wokół terytoriów elektrowni atomowych, aby Putin nie mógł ich użyć jako broni;

  3 - Wyraźnie określić "czerwone linie" i bardzo jasno przedstawić Putinowi konsekwencje ich przekroczenia, aby zniechęcić go do wykonywania ostatnich desperackich ruchów;

  4 - Należy szybko wysłać przedstawicieli Międzynarodowego Trybunału Karnego i innych instytucji na wyzwolone przez Ukraińców terytoria w celu zbadania popełnionych tam zbrodni;

  5 - Szybko zintegrować Ukrainę z NATO i UE.

  "Koniec z patrzeniem na Ukrainę z wyższością. Koniec z wahaniem. Koniec negocjacji z terrorystami. Ci, którzy wątpili w siłę Ukrainy, powinni przeprosić. Ukraina broniła nas wszystkich, nawet gdy niektórzy nie wierzyli, że może im się udać. Teraz jest czas, abyśmy okazali naszą głęboką wdzięczność" - napisał Landsbergis.

 • 21:02

  Rozpoczęły się konsultacje dotyczące utworzenia strefy bezpieczeństwa nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - przekazał dziś w komunikacie Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

  Grossi podkreślił, że sytuacja w elektrowni pozostaje niepewna po tygodniach ostrzałów, które uszkodziły infrastrukturę energetyczną. Podkreślił, że mimo wyłączenia wszystkich reaktorów siłownia potrzebuje energii do ich chłodzenia i pracy systemów utrzymujących bezpieczeństwo.

  "Operatorzy i inżynierowie zdołali przywrócić działanie jednej z rezerwowych linii energetycznych (...), by zapewnić siłowni elektryczność, której bardzo ona potrzebuje. Niemniej, nadal jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w elektrowni. Tak długo, jak trwają ostrzały, utrzymuje się niebezpieczeństwo. By zaradzić tej poważnej sytuacji, rozpoczęły się konsultacje na temat pilnej potrzeby ustanowienia strefy bezpieczeństwa nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - oświadczył Grossi.

  Nie podał szczegółów na temat tych konsultacji.

 • 20:51

  Sytuację w Charkowie pokazała mieszkanka tego miasta, ukraińska ekspert ds. bezpieczeństwa związana z European Expert Association Maria Avdeeva.

 • 20:47

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak odnosząc się do ataków Rosjan na infrastrukturę krytyczną ocenił, że to "tchórzliwa 'odpowiedź' na ucieczkę własnej armii z pola bitwy".

 • 20:44

  Za tymi informacjami idzie też oświadczenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "Obwody charkowski i doniecki, zaporoski, dniepropietrowski i sumski zostały całkowicie odcięte. Rosyjscy terroryści pozostają terrorystami i atakują infrastrukturę krytyczną. Nie ma tu obiektów wojskowych, za cel mają pozostawienie ludzi bez światła i ciepła" - napisał.

 • 20:39

  Doniesienia o braku elektryczności napłynęły także z niektórych miejscowości położonych w obwodach: połtawskim, sumskim, zaporoskim i donieckim.

 • 20:37

  Mer Charkowa Ihor Terehow potwierdził, że wojska rosyjskie ostrzelały ważny obiekt infrastruktury i w wielu dzielnicach brakuje elektryczności.

 • 20:06

  Oddziały ukraińskie są w Hoptiwce - przejściu granicznym położonym w ukraińskim obwodzie charkowskim na granicy z Rosją i jej obwodem biełgorodzkim - podała agencja UNIAN, powołując się na żołnierzy 130. batalionu obrony terytorialnej.

  Oświadczyli oni, że 11 września Hoptiwka "przeszła pod kontrolę sił zbrojnych Ukrainy". Sztab Generalny armii ukraińskiej jak dotąd nie potwierdził tych doniesień.

  Hoptiwka, położona koło wsi o tej samej nazwie, to samochodowe przejście graniczne leżące na drodze międzynarodowej E105. Rosyjska część przejścia nosi nazwę Niechotiejewka. Niedaleko, bardziej w głębi terytorium Ukrainy, znajduje się miejscowość Kozacza Łopań.

  Również o niej podano w niedzielę, że została wyzwolona z rąk rosyjskich. Oficjalnie również te informacje nie zostały potwierdzone.

 • 19:45

  Ukraińskie portale informacyjne publikują dziś nagrania wideo, wskazujące, że żołnierze sił zbrojnych Ukrainy znajdują się w Iziumie, mieście w obwodzie charkowskim. Wcześniej informowano o walkach wokół miasta.

  Agencja informacyjna UNIAN opublikowała na serwisie Telegram nagranie, na którym żołnierz ukraiński wypowiada się - jak mówi - z głównego plac Iziumu: "Pali się budynek administracji lokalnej (...). To nic, odnowimy. A Izium był, jest i będzie ukraiński" - mówi. Z drugiej strony placu słychać okrzyki: "Chwała Ukrainie!".

  УНИАН - новости Украины | война с Россией | новини України | війна з Росією | УНІАН

  Офицер ВСУ опубликовал видео из освобождённого Изюма


  Inne nagranie - jak podano - również zrobione w Iziumie, opublikowała gazeta internetowa Strana.ua. Widać na nim, jak żołnierze na jednym z budynków umieszczaja flagę ukraińską.

  Informacje o tym, że oddziały ukraińskie w trakcie kontrnatarcia w obwodzie charkowskim wkroczyły do okupowanego przez Rosjan Iziumu pojawiły się 10 września. Strona ukraińska nie informowała oficjalnie o zajęciu miasta.

 • 19:32

  Reuters, powołując się na świadka, podaje, że w Charkowie doszło do awarii zasilania na dużą skalę.

 • 19:20

 • 19:08

  W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy wyzwolonych zostało spod okupacji rosyjskiej ponad 40 miejscowości, na północy i północnym wschodzie siły ukraińskie wciąż są atakowane przez wojska rosyjskie - powiedział dziś szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

  "Jest ich (miejscowości) tak naprawdę znacznie więcej (niż 40), jednak po prostu nie możemy podać liczby ze względu na cele operacji wojskowej naszych sił zbrojnych. Ogółem na północy i kierunku północno-wschodnim nasze siły zbrojne utrzymują pozycje. Wróg stara się je stale atakować, przebić się. Atakuje przy użyciu wszystkich rodzajów broni" - powiedział Syniehubow w wywiadzie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej władz regionu.

  Syniehubow wyjaśnił, że wyzwolona została "znaczna część terenów rejonu (odpowiednik powiatu) czuhujewskiego, bałaklijskiego i kupiańskiego. "Nasze oddziały weszły do Kupiańska. Trwa wyzwalanie miejscowości w rejonie iziumskim" - mówił Syniehubow.

  Rosyjski portal Agentstwo (założony za granicą przez dziennikarzy niezależnego portalu Projekt) podał dziś, że ministerstwo obrony Rosji przedstawiło na briefingu mapę, na której wskazano tereny kontrolowane obecnie przez armię ukraińską. Z mapy wynika, że Rosjanie kontrolują teraz niewielką część obwodu charkowskiego - tereny położone za rzeką Oskoł.

  Агентство. Новости

  Минобороны России показало уход российских войск с большей части территории Харьковской области В ходе ежедневного брифинга представитель Минобороны РФ Игорь Конашенков показал карту Харьковской области. Из нее следует, что теперь Россия контролирует только небольшую часть области за рекой Оскол. ▪️Территории на севере Харьковской области, которые еще накануне были отмечены розовым как контролируемые Россией (см. вчерашнюю карту), сегодня отмечены как контролируемые Украиной. ▪️Судя по карте, Россия в частности ушла из города Волчанск.

  Jeśli mapa zawiera prawdziwe informacje, to wynika z niej, że Ukraińcy odbili pograniczne miasto Wołczańsk, które znalazło się pod okupacją już 24 lutego, w pierwszym dniu inwazji rosyjskiej.

 • 18:41

  Prezydent Francji Emmanuel Macron w niedzielę rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – poinformował Pałac Elizejski w komunikacie prasowym.

  "Prezydent Macron potępił kontynuację rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie i przypomniał swoje żądanie ich jak najszybszego zakończenia, rozpoczęcia negocjacji oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" – napisał Pałac Elizejski.

  "Prezydent Francji nalegał na zapewnienie bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowe. Przypomniał, że rosyjska okupacja była przyczyną zagrożeń, które dziś godzą w integralność elektrowni. Zażądał wycofania przez siły rosyjskie broni ciężkiej i lekkiej oraz przestrzegania zaleceń MAEA w celu zapewnienia bezpieczeństwa na tym terenie" – podano.

  "Prezydent Macron przekazał także swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi niezbędną aktualizację dotyczącą światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Przypomniał, że sankcje europejskie nie dotyczą produktów rolnych, ani tych niezbędnych dla rolnictwa. Podkreślił, że zapewnienie, aby najbardziej zagrożone kraje nadal otrzymywały potrzebną im żywność, jest wspólną odpowiedzialnością partnerów międzynarodowych, zwłaszcza Rosji" – dodano.

  "Prezydent Macron zwrócił się do prezydenta Putina o zapewnienie, aby porozumienie zawarte przez Rosję z Ukrainą i Turcją pod nadzorem ONZ było realizowane w taki sposób, aby eksportowane ziarno trafiało do tych, którzy mają najpilniejsze potrzeby. W tym celu podkreślił znaczenie skutecznej koordynacji w ramach inicjatywy FARM, którą Francja podjęła z zainteresowanymi organizacjami międzynarodowymi" – podkreślił Pałac Elizejski.

  Przekazał też, że prezydent Francji pozostanie w kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz dyrektorem generalnym MAEA i w najbliższych dniach ponownie porozmawia z prezydentem Putinem, aby można było osiągnąć porozumienie gwarantujące bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  W sobotę Macron rozmawiał telefonicznie z Zełeńskim. Ostatnia rozmowa z Putinem miała natomiast miejsce trzy tygodnie temu.

 • 18:10

  W Melitopolu prorosyjscy kolaboranci wycinają krzewy i drzewa w pobliżu swoich domów, ponieważ boją się, że mogą tam ukrywać się ukraińscy partyzanci - przekazał mer tego miasta Iwan Fedorow.

  - Innym faktem jest to, że po udanych działaniach naszych partyzantów i sił zbrojnych Ukrainy kolaboranci masowo kontaktują się ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i naszymi władzami. Nie chcą współpracować z okupantami, zdali sobie z tego sprawę, kiedy przestali wpuszczać ich na Krym z fałszywymi dokumentami – dodał Fedorow.

 • 17:22

  Rosjanie agitują mieszkańców okupowanych terytoriów w Ukrainie, w tym tak zwanych republik ludowych w Doniecku i Ługańsku, do wyjazdu do Federacji Rosyjskiej w związku z "eskalacją sytuacji" - poinformował mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

  "W Enerhodarze (obwód zaporoski) okupanci złożyli oświadczenie w swoich zasobach informacyjnych, w których 'ze względu na pogarszającą się sytuację' rekomendują mieszkańcom tzw. republik w Doniecku i Ługańsku i innych okupowanych terytoriów wyjazd do Federacji Rosyjskiej, oferują nawet jakąś pomoc" - napisał w serwisie Telegram Orłow.

 • 17:08

  W czasie kontrofensywy sił zbrojnych Ukrainy w pobliżu rosyjskiej granicy minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa nie rezygnuje z negocjacji z Ukrainą.

  - Nie odmawiamy negocjacji, ale ci, którzy odmawiają, powinni zrozumieć, że im dłużej przeciągają ten proces, tym trudniej będzie im negocjować z nami – powiedział Ławrow.

  Wcześniej władze w Kijowie oznajmiły, że negocjacji pokojowych z Rosją nie będzie do czasu całkowitej deokupacji Donbasu i Krymu, zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku.

 • 16:27

  W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy przywrócono działanie rezerwowej linii energetycznej i siłownia otrzymuje w ten sposób energię elektryczną niezbędną do chłodzenia reaktorów - poinformowała w niedzielę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

  "Po wczorajszym przywróceniu działania linii energetycznej, operator elektrowni wyłączył dziś ostatni działający reaktor" - poinformowała MAEA.

 • 15:28

  Terroryzm to zło, dla którego nie ma miejsca we współczesnym świecie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, kiedy mija 21 lat od zamachów dokonanych przez terrorystów z Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych. Zginęło w nich łącznie 2996 osób.

  "Dziś składamy hołd ofiarom 9/11. To jeden z najtragiczniejszych dni w historii USA i świata" - napisał ukraiński prezydent na Twitterze.

  "Ukraina, która mierzy się codziennie z atakami rakietowymi, dobrze wie, czym jest terroryzm i szczerze współczuje Amerykanom" - dodał ukraiński przywódca.

 • 15:18

  Wojska rosyjskie wycofały się ze wsi Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim, tuż przy granicy z obwodem biełgorodzkim w Rosji - podała rosyjska redakcja BBC, powołując się na władze lokalne. Oficjalnie nie informowano o odbiciu tej miejscowości.

  Jak przekazała BBC, rada miejska miasta Dergacze opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać, że na terenie Kozaczej Łopani podniesiono flagę państwową Ukrainy.

  Przedstawiciel władz lokalnych Wiaczesław Zadorenko powiedział, że wojskowi rosyjscy odchodzą ze wsi do Biełgorodu, "chodzą po domach i ewakuują miejscową ludność".

  Kozacza Łopań leży około 37 km od Biełgorodu i niespełna 3 km od granicy z Rosją. Wojska rosyjskie zajęły wieś w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę.

 • 14:33

  W związku z pomyślną ukraińską kontrofensywą na kierunku charkowskim Kreml wstrzymał plany przeprowadzenia referendów na okupowanych terytoriach Ukrainy - podał niezależny portal Meduza, powołując się na źródła.

  Dwóch rozmówców zbliżonych do Kremla powiedziało Meduzie, że rosyjskie władze przełożyły na nieokreślony termin przeprowadzenie tzw. referendów w sprawie "przyłączenia do Rosji" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej i okupowanych części obwodu zaporoskiego, charkowskiego i chersońskiego.

 • 13:27

  Rosyjskie wojska uciekają ze wschodu Ukrainy. Pojawiają się doniesienia o tym, że okupacyjne władze wyjeżdżają nawet z ukraińskich miast zajętych w 2014 roku - powiedział szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Przekazał, że w okolicach miast Izium w obwodzie charkowskim i Łymanu w obwodzie donieckim trwają zacięte walki. "Ale widzimy, że rosyjska armia ucieka" - dodał urzędnik.

  Hajdaj poinformował, że nad okupowanym miastem Kreminna w obwodzie ługańskim powiewa ukraińska flaga, którą - jak stwierdził - zawiesili partyzanci.

 • 13:18

  W ciągu 200 dni wojny inwazji zbrojnej rosyjskie wojsko wystrzeliło 180 rakiet na obwód dniepropietrowski - poinformował zastępca szefa tamtejszych władz Wołodymyr Orłow.

  - Agresor atakuje nie tylko rakietami, ale także z użyciem artylerii i moździerzy. Najmocniej ucierpiały rejony nikopolski, krzyworoski i synelnicki. Ponad pół setki domów zostało całkowicie zrujnowanych, w wyniku ostrzałow uszkodzono także blisko dwa tysiące domów prywatnych i wieżowców. Zniszczona została także infrastruktura socjalna, w tym szpitale, przedszkola i szkoły – dodał.

 • 11:46

  Ukraińskim siłom zostało 50 km, by dojść do granicy państwowej w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  "Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują wyzwalanie okupowanych przez Rosję terytoriów. Od początku września przywrócono pod kontrolę Ukrainy ponad 3 tysiące km kwadratowych" - napisał generał w serwisie Telegram.

 • 11:14

  Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk na północy Donbasu. W ciągu ostatnich pięciu dni Ukraińcy wyzwolili więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  W analizie sytuacji opublikowanej 10 września think tank podkreśla, że Rosjanie nie wykonują kontrolowanego odwrotu, lecz pospiesznie uciekają z południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego, starając się uniknąć okrążenia w okolicach Iziumu.

  Ukraińcy najpewniej odbiją to miasto w ciągu najbliższych 48 godzin, o ile jeszcze tego nie dokonali – ocenia ISW.

  Zdobycze sił ukraińskich nie ograniczają się jednak do okolic Iziumu. Pojawiły się doniesienia o przejęciu przez nie w sobotę kontroli nad miejscowością Wełykyj Burłuk, co oznaczałoby, że są już 15 kilometrów od granicy państwowej.

 • 10:58

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę o odbiciu przez siły ukraińskie z rąk wojska rosyjskiego miejscowości Czkałowske w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie trwa ukraińska kontrofensywa.

  "Jeszcze jedna wyzwolona miejscowość!" - napisał prezydent w Telegramie i opublikował nagranie, na którym widzimy zawieszanie ukraińskiej flagi.

  "I tak będzie wszędzie. Wygonimy okupantów z każdego ukraińskiego miasta i wsi" - dodał szef państwa, dziękując ukraińskim bohaterom.

  Liczące przed wojną niecałe 4 tys. mieszkańców Czkałowske było okupowane przez siły rosyjskie od końca lutego.

 • 9:59

  Rosja przetrzymuje w obozie jenieckim w Ołeniwce ukraińską medyczkę w dziewiątym miesiącu ciąży. Trafiła do celi z 20 innymi więźniami i musiała spać na podłodze. Krewni i znajomi kobiety obawiają się, co stanie się z dzieckiem, jeśli urodzi w obozie – podała BBC.

 • 9:37

  W ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie kontynuowały znaczące postępy w rejonie Charkowa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. W komunikacie zwrócono też uwagę na celową dezinformację Rosji na temat eksportu zboża z Ukrainy.

  "W ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie kontynuowały znaczące postępy w rejonie Charkowa. Rosja prawdopodobnie wycofała jednostki z tego obszaru, ale walki trwają wokół strategicznie ważnych miast Kupiańsk i Izium" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "7 września 2022 r. prezydent (Rosji Władimir) Putin powiedział, że tylko 60 000 ton zboża wyeksportowanego z Ukrainy od sierpnia trafiło do krajów rozwijających się, a większość do państw UE. Twierdzenie Putina nie jest prawdziwe. Według danych ONZ około 30 proc. zostało dostarczone do krajów o niskich i średnich dochodach w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Rosja stosuje celową strategię dezinformacji, starając się zrzucić winę za problemy związane z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zdyskredytować Ukrainę i zminimalizować sprzeciw wobec swojej inwazji" - dodano w komunikacie.

 • 8:25

  W obwodzie donieckim Ukrainy minionej doby w wyniku działań sił rosyjskich zginęło 10 cywilów, a 19 zostało rannych - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. W nocy z soboty na niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały też Mikołajów, Dniepr i Nikopol. Władze informują o rannych.

 • 7:52

  Działanie kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy zostało zatrzymane. VI blok odłączono nocą od sieci elektrycznej - podał ukraiński koncern Enerhoatom.

  "Dziś, 11 września 2022 roku, nocą, o godz. 3.41, blok nr VI Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odłączono od sieci elektrycznej. Trwa przygotowanie do jego wychłodzenia i przeniesienia w stan zimy" - czytamy w komunikacie.

 • 7:34

  Siły Zbrojne Ukrainy poważnie uszkodziły rosyjską przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, wyłączając ją z użytku – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie atakowały na południu zgrupowania rosyjskich wojsk. Rosja straciła 80 żołnierzy, osiem czołgów, 17 transporterów opancerzonych, haubicę Msta i drona zwiadowczego Orłan-10 – przekazało dowództwo.

 • 6:50

  Siły ukraińskie wyzwalają z rąk wojska rosyjskiego miejscowości w okolicach Kupiańska i Iziumu w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Trwa deokupacja Ukrainy. Łącznie w ostatnich dniach spod rosyjskiej okupacji wyzwolono ok. 2 tys. km kwadratowych ukraińskiego terytorium. Nasze siły weszły do Kupiańska, trwa wyzwalanie miejscowości rejonu kupiańskiego i iziumskiego obwodu charkowskiego" - czytamy w komunikacie.

  Jak dodano, "w odpowiedzi na pomyślne działania Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjscy okupanci prowadzą 'kontrdziałania'". Według sztabu w miejscowościach leżących na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu charkowskiego i chersońskiego siły rosyjskie wzmacniają "reżim administracyjno-policyjny", wprowadzany jest zakaz wjazdu i wyjazdu z miejscowości, wprowadzono godzinę policyjną. W Chersoniu przeprowadzono rewizje mieszkań na osiedlu, z którego widać most Antonowski.

  W komunikacie poinformowano też o "licznych stratach sanitarnych" armii rosyjskiej na odcinku charkowskim.

 • 6:39

 • 3:41

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że siły ukraińskiej obrony terytorialnej wyzwoliły dwie kolejne miejscowości Wasyłenkowe i Artemiwkę w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju. "Krok za krokiem nasi żołnierze wyzwalają ukraińską ziemię. Żołnierze 113. Oddzielnej Brygady Obrony Terytorialnej wyzwoliły Wasyłenkowe i Artemiwkę w obwodzie charkowskim" - poinformował w Telegramie.

  Zełenski przypomniał, że wolności nie zdobywa się w prosty sposób. "Ukraińscy obrońcy ceną własnego życia walczą o niepodległość dla każdego z nas" - napisał, dziękując wojskowym za ich poświęcenie. "Jesteśmy dumni z każdej i każdego z was!" - oświadczył prezydent Ukrainy.

  Szef ługańskiej wojskowej administracji obwodowej Serhij Hajdaj nie wykluczył szybkiego wyzwolenia Swatowego, Kreminnej i Rubiżnego w obwodzie ługańskim. - Postępy są ogromne. Trwają walki w różnych punktach, ale okupanci głównie uciekają - powiedział Hajdaj w ukraińskiej telewizji.

 • 3:38

  Ambasador Polski w Ukrainie o sukcesach obrońców. "Rosja zareaguje na to, co się stało. Nie wiemy jeszcze jak"

  Bezpośrednio wokół Charkowa, w południowym Donbasie sytuacja jest bardzo ciężka - wskazywał w "Faktach po Faktach" polski ambasador w Ukrainie Bartosz Cichocki, mówiąc o zmaganiach ukraińskiej armii na froncie. Ocenił, że informacje o dotychczasowych sukcesach żołnierze "odbierają jako bardzo dobry sygnał, który podnosi ich ducha, który daje im wiarę, że Rosjan można pokonać".

 • 3:35

  - Niemcy opowiadają się za szybkim postępem Ukrainy na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowach z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock.

  Cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, szef ukraińskiej dyplomacji dodał też, że Ukraina wzywa partnerów do ustalenia grafiku dostaw broni i że codziennie na Ukrainę powinna docierać nowa broń i amunicja. - Wiosną apelowałem do moich partnerów: broń, broń, broń... Teraz chciałbym nieco zmienić akcent i powiedzieć, że apel Ukrainy brzmi dzisiaj: harmonogram, harmonogram i harmonogram dostaw broni. Każdego dnia Ukraina musi otrzymywać nową broń i amunicję do niej. To jest klucz do zwycięstwa, a zwycięstwo Ukrainy to koniec wojny, a koniec wojny, to rozwiązanie ogromnej liczby problemów, przed którymi stoi teraz Europa - podkreślił Kułeba.

  Podziękował też swojej niemieckiej odpowiedniczce za gotowość do pracy nad tymi zagadnieniami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb, pp, tas, akw/dap, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/maria_avdv

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości