Brytyjski wywiad: rosyjskie siły mogą się tylko bronić, mają braki kadrowe i słabo wyszkolonych żołnierzy

Źródło:
PAP
Generał Skrzypczak: zimą Rosjanie zamierzają przejść do obrony
Generał Skrzypczak: zimą Rosjanie zamierzają przejść do obronyTVN24
wideo 2/21
Generał Skrzypczak: zimą Rosjanie zamierzają przejść do obrony (analiza z 24 października)TVN24

Na większości frontu rosyjskie siły lądowe przeszły do defensywy - przekazał brytyjski resort obrony w najnowszym komunikacie dotyczącym walk w Ukrainie. Ma to wynikać z przeprowadzenia przez Rosjan bardziej realnej oceny i stwierdzenia, że "mające poważne braki kadrowe i słabo wyszkolone siły na Ukrainie są obecnie zdolne jedynie do działań defensywnych".

Jak przekazano w codziennej aktualizacji brytyjskiego wywiadu, Rosja prawdopodobnie uzupełniła zmobilizowanymi rezerwistami część swoich jednostek na zachód od Dniepru, które jednak miały skrajnie niski poziomu obsady. We wrześniu rosyjscy oficerowie opisywali kompanie w sektorze chersońskim jako składające się z sześciu do ośmiu ludzi każda, podczas gdy powinny one liczyć około 100 osób.

Rosyjskie siły "obecnie zdolne jedynie do działań defensywnych"

"W ciągu ostatnich sześciu tygodni nastąpiło wyraźne przejście rosyjskich sił lądowych do długotrwałej, defensywnej postawy na większości obszarów linii frontu na Ukrainie. Wynika to prawdopodobnie z bardziej realistycznej oceny, że mające poważne braki kadrowe i słabo wyszkolone siły na Ukrainie są obecnie zdolne jedynie do działań defensywnych" - napisano w informacji zamieszczonej na Twitterze przez brytyjskie ministerstwo obrony.

"Nawet jeśli Rosji uda się skonsolidować długoterminowe linie obronne na Ukrainie, jej projekt operacyjny pozostanie narażony. Aby odzyskać inicjatywę, będzie musiała odtworzyć wyższej jakości, mobilne siły, zdolne do dynamicznego przeciwdziałania ukraińskim wyłomom i prowadzenia własnych operacji ofensywnych na dużą skalę" - czytamy w komunikacie.

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: PAP