Stoltenberg: wykorzystanie zachodniej broni przeciwko celom w Rosji nie uczyni NATO stroną konfliktu

Źródło:
Reuters, PAP
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronić
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronić
NATO
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronićNATO

Wykorzystanie zachodniej broni przez Ukrainę przeciwko celom w Rosji nie uczyni NATO stroną konfliktu - stwierdził szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Zaznaczył przy tym, że "nie ma żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę".

W Brukseli odbyło się we wtorek spotkanie unijnych ministrów odpowiedzianych za sprawy obronności. Wziął w nim udział też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.

Stoltenberg powiedział, że "nie ma żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę albo zaangażowania się bezpośrednio w walkę". Stwierdził jednak, że "wykorzystanie przez Ukrainę zachodniej broni przeciwko celom w Rosji nie uczyni NATO stroną konfliktu".

Podkreślił, że Ukraina ma prawo bronić się przed inwazją Rosji. - Prawo do obrony obejmuje także uderzenia w cele poza Ukrainą, uzasadnione cele wojskowe w Rosji - powiedział Stoltenberg.

Dodał, że jest to obecnie istotne, gdy toczą się zacięte walki w regionie charkowskim, blisko granicy z Rosją. - Ukraińcom będzie trudno bronić się, jeśli nie będą mogli uderzyć w cele wojskowe tuż po drugiej stronie granicy, jak wyrzutnie pocisków czy lotniska, które są wykorzystywane, by atakować Ukrainę - powiedział szef NATO.

Mówił, że celem Sojuszu jest wspieranie Ukrainy poprzez dostarczanie jej sprzętu wojskowego oraz prowadzenie działań, które mają zapobiegać rozlaniu się konfliktu poza terytorium ukraińskie. NATO - mówił Stoltenberg - chce zwiększać obecność wojskową na wschodniej flance NATO: w państwach bałtyckich, Rumunii i Polsce, oraz że jest to sygnał dla Rosji, że NATO będzie bronić wszystkich sojuszników.

Jens StoltenbergEPA/VASSIL DONEV

Autorka/Autor:ads

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/VASSIL DONEV