Ukraińskie władze: rosyjskie rakiety trafiły w szkołę w obwodzie donieckim

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Ukraińscy wojskowy wracają do domu z rosyjskiej niewoli
Ukraińscy wojskowy wracają do domu z rosyjskiej niewoliAndrei Ermak/Telegram
wideo 2/35
Ukraińscy wojskowy wracaja do domu z rosyjskiej niewolit.me/ermaka2022

Czwartek jest 253. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Pokrowsk w obwodzie donieckim – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Trzy pociski trafiły w budynek szkoły. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:09

    Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuują wycofywanie niektórych jednostek z północno-wschodniego obwodu chersońskiego, ale nadal nie jest jasne, czy ich siły będą walczyć o Chersoń.


  • 2:30

    Ukraina śledzi "drogę pomocy w zakresie bezpieczeństwa od przygranicznych centrów logistycznych na linię frontu" i "dostarcza raporty o kosztach i uszkodzeniach, aby odnotowywać straty" - poinformowała agencja Reutera.

    Na początku tego tygodnia Pentagon ogłosił, że niewielka liczba żołnierzy amerykańskich rozpoczęła inspekcje na Ukrainie, aby upewnić się, że siły zbrojne właściwie wykorzystują broń dostarczaną przez Zachód.

  • 1:36

    Urzędnicy amerykańscy od kilku miesięcy badają użycie zachodnich broni przez Ukrainę i jak dotąd nie znaleźli żadnych oznak, że jest ona przekierowywana do innych krajów - powiedział rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder, informuje portal Europejska Prawda.

  • 0:45

    Przerwy w dostawach prądu w Kijowie

    Przerwy w dostawach prądu w Kijowie

    Przerwy w dostawach prądu w Kijowie

  • 23:38

    Wielka Brytania wprowadzi od 5 grudnia zakaz świadczenia państwom trzecim usług transportu rosyjskiej ropy, chyba że kupowana jest ona po cenie równej lub niższej od pułapu cenowego ustalonego przez państwa G7 i Australię - poinformował brytyjski rząd.

  • 22:52

    Około 4,5 miliona Ukraińców, ponad 10 proc. przedwojennej populacji kraju, w czwartek wieczorem jest tymczasowo pozbawionych prądu z powodu rosyjskich ataków, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

  • 21:48

    Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która jest gospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów G7, zapowiedziała w czwartek, że Grupa będzie wspierać Ukrainę w zimie. Nie pozwolimy, by ludzie umierali z głodu i zimna z powodu brutalności Putina - dodała.

  • 21:28

    Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Pokrowsk w obwodzie donieckim – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko. Trzy pociski trafiły w budynek szkoły.

  • 19:47

    Ukraina nie weźmie udziału w zaplanowanym na połowę listopada w Indonezji szczycie G20, jeśli będzie w nim uczestniczył przywódca Federacji Rosyjskiej - zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z grecką prezydent Ekaterini Sakielaropulu.

  • 19:44

    Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła budżet na 2023 r. Przewiduje on rekordowy deficyt budżetowy na poziomie 20,6 proc. PKB. Władze Ukrainy liczą, że w jego sfinansowaniu pomogą zagraniczni partnerzy. Wydatki na armię wyniosą 18,2 proc. PKB.

  • 19:23

    Pomoc dla uchodźców w Krakowie. Luteranie ufundowali dary za 1,5 miliona złotych

  • 18:49

    Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła budżet na 2023 rok. Przewiduje on rekordowy deficyt budżetowy na poziomie 20,6 proc. PKB. Władze Ukrainy liczą, że w jego sfinansowaniu pomogą zagraniczni partnerzy. Wydatki na armię wyniosą 18,2 proc. PKB.

    "Przyszły rok budżetowy będzie trudny. Naszym priorytetem jest, to oczywiste, bezpieczeństwo i obrona. Na obronę przeznaczymy ponad bilion hrywien" – napisał przewodniczący Rady Rusłan Stefanczuk. Wydatki na armię wyniosą niemal połowę wszystkich wydatków budżetu.

  • 18:25

    Szef Pentagonu Lloyd Austin - w trakcie konferencji ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem - przekazał, że wierzy w to, iż siły ukraińskie mogą odbić Chersoń.

    - Co do tego, czy Ukraińcy są w stanie zająć pozostałe terytorium na zachodnim brzegu Dniepru i w Chersoniu, z pewnością uważam, że mają do tego zdolności. Co najważniejsze, sami Ukraińcy w to wierzą - mówił.

    Lloyd Austin w Arlington

  • 18:12

    Wojna w Ukrainie. Śledztwo w sprawie przestępstw Rosjan w obwodzie chersońskim. Relacja CNN

  • 17:41

    Z powodu ograniczenia dostaw prądu przez elektrownię w kontrolowanym przez Moskwę Naddniestrzu Mołdawia, po raz pierwszy w historii swej 30-letniej państwowości, sprowadza energię elektryczną z innego kierunku niż rosyjski.

    Jak sprecyzował w czwartek na antenie Radia Kiszyniów szef państwowej mołdawskiej spółki energetycznej Energocom Victor Banzari, 100 procent wykorzystywanego przez Mołdawię prądu pochodzi obecnie z Rumunii.

  • 17:34

    W wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji miejscowościach obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego policja znalazła ciała 868 cywilów, w tym 24 dzieci - powiadomił przedstawiciel policji Ołeksij Serhiejew podczas briefingu.

    Jak przekazał funkcjonariusz, tylko w ciągu minionej doby, znaleziono ciała 14 osób.

  • 17:22

    Mieszkańcy patrzą na zniszczony dom w Mikołajowie

  • 16:51

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oznajmił dziś, że konieczne jest "pełne wdrożenie" umowy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne oraz usunięcie przeszkód dotyczących sprzedaży zagranicznej rosyjskiej żywności i nawozów.

    - Naszą zbiorową odpowiedzialnością jest utrzymanie porozumienia w sprawie (transportu) zboża przez Morze Czarne - powiedział Guterres. Zaapelował również o przedłużenie tej umowy, która została zawarta 22 lipca na 120 dni, czyli do 19 listopada z możliwością przedłużenia.

    Rosja w sobotę zawiesiła swój udział w umowie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Dzięki naciskom ONZ i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w środę wznowiono transport, jednak w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski, które przeleciały nad korytarzem zbożowym.

  • 16:44

    Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak informuje o uwolnieniu 107 ukraińskich wojskowych z rosyjskiej niewoli. Wśród uwolnionych jest 6 oficerów i 101 żołnierzy różnych formacji, w tym ranni obrońcy zakładów Azowstal w Mariupolu.

    Jermak przekazał, że "do domu wraca wielu rannych". Opublikował również zdjęcia i nagrania, na których widać kilkunastu wojskowych.

    Ukraińscy wojskowy wracaja do domu z rosyjskiej niewoli

  • 16:15

    Zdjęcie flagi Rosji z siedziby władz obwodowych w okupowanym Chersoniu może być prowokacją – ostrzegła dziś rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

    "To może być prowokacja, by stworzyć wrażenie, że miejscowości zostały opuszczone, a wkroczenie do nich (sił ukraińskich) jest bezpieczne" – zaznaczyła Humeniuk podczas wystąpienia w telewizji ukraińskiej.

    Mówiła też, że biorąc pod uwagę to, że wojska rosyjskie "od dawna przygotowywały się do walk w mieście, i to, jak rozlokowywały swoje siły", strona ukraińska ma świadomość, jaka jest zaplanowana taktyka.

    "Należy zdawać sobie sprawę, że wojna hybrydowa przewiduje także takie wrzutki informacyjne, ataki, które mogą mieć na celu osłabienie wojsk" – wskazała.

    Dodała, że chociaż przeciwnik "stwarza wrażenie totalnej ewakuacji", siły ukraińskie obserwują, że Rosjanie na terenach okupowanych prowadzą działania, mające na celu tworzenie warunków do obrony.

    Humeniuk powiedziała, że w Chersoniu pozostają regularne rosyjskie wojska, których żołnierze są przebrani w ubrania cywilne i zajmują mieszkania, opuszczone przez mieszkańców Chersonia i innych miejscowości.

    Informacje o zniknięciu rosyjskiej flagi z siedziby władz w okupowanym Chersoniu pojawiły się w czwartek. Były też doniesienia o tym, że wojska rosyjskie opuściły posterunki pod Chersoniem.

  • 15:56

    Ukraińscy żołnierze na pozycjach na północ od Chersonia

  • 15:35

    Komisja Spraw Zagranicznych Izby Poselskiej czeskiego parlamentu określiła obecny reżim w Rosji jako terrorystyczny.

    Nie uznała też wyników tak zwanych "referendów" w sprawie przyłączenia do Rosji czterech okupowanych regionów na wschodzie Ukrainy.

  • 15:21

    Rosyjscy okupanci całkowicie rozkradli mienie komunalne w Chersoniu na południu Ukrainy. Ze stolicy obwodu wywieziono m.in. wszystkie karetki pogotowia, autobusy komunikacji miejskiej i wozy strażackie - zaalarmowała dziś przedstawicielka lojalnych wobec Kijowa chersońskich władz Hałyna Łuhowa, cytowana przez Radio Swoboda.

    "Zrabowano cały majątek przedsiębiorstw komunalnych, który zapewniał naszemu miastu funkcjonowanie. (...) Spustoszono m.in. przedsiębiorstwo (gazowe) Chersonhaz i (firmę kanalizacyjną) Chersonmiskwodokanał. (...) Wywieziono całą flotę miejskich autobusów, która została (wcześniej) uzupełniona 30 pojazdami" - relacjonowała Łuhowa.

    Wcześniej w czwartek mer miasteczka Oleszki Jewhen Ryszczuk oznajmił, że żołnierze najeźdźcy opuścili swoje dotychczasowe posterunki w trzech miejscowościach w pobliżu Chersonia, w tym m.in. w Czornobajiwce, a z budynku okupacyjnych władz miejskich w Chersoniu zdjęto flagę Rosji.

    W północnej części Chersońszczyzny trwa ukraińska kontrofensywa. W ostatnich tygodniach rosyjskie władze okupacyjne zarządziły ewakuację cywilów z Chersonia.

  • 15:09

    Ukraińska policja poinformowała, że na terenie obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego znaleziono ciała 868 cywilów, którzy zginęli w czasie rosyjskiej okupacji. Wśród ofiar jest 24 dzieci.

    - Jest to kolejnym potwierdzeniem, że Rosja faktycznie dokonuje ludobójstwa na ludności ukraińskiej - powiedział dziennikarzom Ołeksij Serhiejew, szef wydziału wsparcia organizacyjnego i analitycznego oraz szybkiego reagowania Policji Narodowej.

  • 14:30

    Szef separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy Denis Puszylin poinformował o nowej wymianie jeńców Rosji z Ukrainą.

    Separatysta przekazał, że Ukraińcy uwolnili 107 jeńców, pochodzących głównie z prorosyjskich samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku. Poinformował, że uwolniono taką samą liczbę ukraińskich jeńców, głównie żołnierzy.

    Doniesienia Puszylina potwierdził resort obrony w Moskwie - podała agencja Interfax.

  • 14:13

    Bułgarski parlament większością głosów przyjął uchwałę o przekazaniu broni Ukrainie. Dotychczas Sofia oficjalnie odmawiała Kijowowi militarnego wsparcia.

    Za wysyłaniem Ukrainie broni opowiedziało się 175 posłów zasiadających w 240-miejscowym parlamencie. Przeciw głosowało 49. Uchwałę poparli posłowie centroprawicowej partii GERB byłego premiera Bojko Borisowa, centrowej Kontynuujemy Zmiany, która rządziła do czerwca, turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód, centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria oraz ugrupowanie Bułgarski Postęp byłego premiera Stefana Janewa.

    Przeciwni byli Wazrażdane i lewicowa Bułgarska Partia Socjalistyczna. Zdaniem liderki BSP Kornelii Ninowej jej ugrupowanie potępiło wojnę, ale obawia się, że udostępniając broń, kraj może sam zostać do niej wciągnięty.

    Uchwała daje rządowi miesiąc na opracowanie listy uzbrojenia, które może być przekazane Ukrainie.

  • 14:01

    Wsparcie dla Ukrainy wzmacnia całą Unię Europejską, wzmacnia też Polskę - mówił w Berlinie szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wskazał, że wsparcie to podnosi poziom bezpieczeństwa i szanse na przezwyciężenie kryzysu.

    Premier wziął w czwartek udział w spotkaniu Procesu Berlińskiego, czyli procesu integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

    - Myślimy, jak ważne jest wsparcie dla Ukrainy, ale to wsparcie, które powoduje, że wzmacnia się cała Unia Europejska, że wzmacnia się Polska - powiedział Morawiecki.

    Dodał, że wsparcie to "jednocześnie podnosi poziom bezpieczeństwa, podnosi szanse na szybkie przezwyciężenie tego kryzysu".

    - Szybkie to znaczy niestety w ciągu miesięcy, kwartałów, to nie nastąpi w ciągu tygodni. Bo wiemy doskonale, jak trudna jest sytuacja na Ukrainie, ale ważne, aby tutaj z Berlina pokazywać ten cały obraz Europy, cały obraz Unii Europejskiej - podkreślił.

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Polski Mateusz Morawiecki w Berlinie

  • 13:01

    Przy milczącej zgodzie Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Rosyjski Czerwony Krzyż ukradł majątek ukraińskiemu oddziałowi tej organizacji na Krymie - poinformował na Telegramie ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

    Ukraiński Czerwony Krzyż miał na Krymie 10 pomieszczeń, które były jego własnością, a także sześć samochodów i sprzęt biurowy. Cały ten majątek jest teraz "okupowany" przez Rosyjski Czerwony Krzyż – poinformował Łubinec.

    Polityk podał, że napisał do międzynarodowych władz Czerwonego Krzyża w tej sprawie, lecz nie doczekał się odpowiedzi. "Można dojść do wniosku, że rosyjskie wpłaty na Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca są warte więcej niż wartości głoszone przez tę organizację" – napisał.

  • 12:43

    Rosyjscy żołnierze opuścili swoje dotychczasowe posterunki w miejscowościach w pobliżu Chersonia - poinformowała agencja Ukrinform za merem miasteczka Oleszki w obwodzie chersońskim Jewhenem Ryszczukiem.

    "Rosyjskie siły opuściły posterunki w Czornobajiwce, Stepaniwce i Biłozerce (miejscowościach sąsiadujących z Chersoniem). W samym Chersoniu zauważalnie zmniejszyła się liczba żołnierzy (wroga)" - napisał Ryszczuk na kanale Telegram.

  • 12:27

    Rosyjskie wojsko usiłuje zablokować Bachmut w obwodzie donieckim od południa i północnego wschodu - przekazał przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Ołeksij Hromow.

    Siły ukraińskie skutecznie odpierają rosyjskie ataki - dodał. Jak stwierdził, sytuacja na kierunku bachmuckim "jest trudna, wciąż jednak pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich".

  • 11:41

    Rosja przekształciła się w państwo upadłe - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. "Następna będzie destabilizacja, demontaż, deputinizacja" - dodał.

    Daniłow napisał na Twitterze, że Kreml jest na etapie utraty kontroli. "Władza w Rosji szybko przechodzi w ręce kryminalno-terrorystycznego ugrupowania, siłowe funkcje przekazano oddziałom karnym Kadyrowa i więźniom od Prigożyna" - napisał sekretarz RBNiO, odnosząc się do przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa i biznesmena Jewgienija Prigożyna, związanego z prywatną firmą wojskową, tzw. grupą Wagnera.

  • 11:27

    Z budynku obwodowej administracji państwowej w okupowanym Chersoniu zniknęła flaga Federacji Rosyjskiej. Poinformował o tym zastępca szefa tamtejszych ukraińskich władz Jurij Sobolewski.

    Urzędnik, we wpisie na kanale Telegram, opublikował zdjęcie siedziby. "Obwodowa administracja państwowa w Chersoniu. Zdjęcie zostało zrobione dzisiaj (w czwartek - red.). Tajemnicze zniknięcie sami rozumiecie czego...Chersoń był, jest i będzie miastem wyłącznie ukraińskim" - napisał.

    Zdjęcie siedziby władz obwodowych w okupowanym Chersoniu

  • 11:15

    "Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zniszczyliśmy już 278 samolotów bojowych wroga. Dla porównania, podczas trwającego przez 10 lat konfliktu w Afganistanie siły powietrzne Związku Radzieckiego straciły 118 maszyn" - powiadomił we wpisie na kanale Telegram naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

    "Ta wojna jest hańbą dla Federacji Rosyjskiej i stanie się przyczyną jej upadku" - dodał.

  • 10:35

    Niektórzy rosyjscy mężczyźni zmobilizowani na wojnę z Ukrainą otrzymują wezwania do wojska z terminem w marcu 2023 roku. Pokazuje to, że wszelkie zapowiedzi Kremla o końcu branki są kłamstwem, a mobilizacja potrwa jeszcze długo - poinformował w czwartek niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit' (Możemy Wytłumaczyć).

    "Nie znamy dokładnych terminów, ale kolejna faza mobilizacji może zacząć się szybko, nawet zimą" - powiadomiły źródła bliskie Kremlowi, cytowane przez opozycyjne rosyjskie media. Informatorzy Możem Objasnit' przekazali też doniesienia, że władze prawdopodobnie zamierzają ogłosić następny pobór na wojnę na początku przyszłego roku, czyli po "rozładowaniu ładunku emocjonalnego" przez społeczeństwo w okresie świąteczno-noworocznym na przełomie grudnia i stycznia.

  • 10:28

    Ponad 750 materiałów wybuchowych zneutralizowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Charkowie na wschodzie Ukrainy - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

    W zamieszczonym na Telegramie poście dodano, że strażacy ugasili w środę w mieście trzy pożary spowodowane rosyjskimi ostrzałami.

    Służby ratunkowe dostarczyły również około 28 ton wody pitnej mieszkańcom Kupiańska i Iziumu.

    Zniszczony blok na osiedlu Sałtiwka w Charkowie

  • 10:02

    Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła podjętą przez Rosję próbę ustanowienia komisji do zbadania twierdzeń Moskwy, jakoby Ukraina i USA prowadzą "wojskowe działania biologiczne'', które naruszają konwencję zakazującą użycia broni biologicznej - poinformowała agencja Associated Press.

    W głosowaniu nad rosyjską rezolucją Moskwę poparły jedynie Chiny. USA, Wielka Brytania i Francja zagłosowały przeciwko jej przyjęciu, a 10 pozostałych, niestałych członków Rady wstrzymało się od głosu.

    Rosja rozesłała w ubiegłym tygodniu projekt rezolucji i liczący 310 stron dokument do członków Rady. Zawiera on twierdzenia, jakoby w laboratoriach biologicznych na Ukrainie przy wsparciu ministerstwa obrony USA prowadzone są prace nad bronią biologiczną, a także nad możliwością roznoszenia patogenów przez nietoperze i migrujące ptaki, pod pretekstem badań nad ochroną zdrowia publicznego.

    Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła, że twierdzenia Rosji są "absurdalne z wielu powodów, w tym dlatego, że takie wykorzystanie żywych stworzeń stanowiłyby takie samo zagrożenie dla kontynentu europejskiego i samej Ukrainy, jak dla każdego innego kraju".

  • 9:55

    Siedem statków z 290 tysiącami ton żywności wypłynęło w czwartek z ukraińskich portów do krajów Azji i Europy w ramach tzw. inicjatywy zbożowej - poinformował resort infrastruktury Ukrainy.

    Ministertswo pprzekazało, że od 1 sierpnia z ukraińskich portów eksportowano 10 mln ton żywości do 43 krajów Afryki, Azji i Europy.

    "Gdyby Rosja w sposób sztuczny nie blokowała inspekcji (statków) w cieśninie Bosfor, eksport w październiku mógłby być większy o 30-40 procent" - dodano w komunikacie.

    Ukraina apeluje o ochronę czarnomorskiego korytarza zbożowego

  • 8:40

    Okupowana przez rosyjskie wojska Zaporoska Elektrownia Atomowa została po raz kolejny odłączona od ukraińskiej sieci energetycznej w wyniku ostrzału wroga - powiadomił na Telegramie koncern Enerhoatom.

    "W środę zostały uszkodzone dwie ostatnie linie wysokiego napięcia łączące siłownię z ukraińskim systemem elektroenergetycznym. Zasilanie obiektu zapewnia obecnie dziewięć generatorów. Paliwa do ich obsługi wystarczy jednak tylko na 15 dni, a zatem "rozpoczęło się (końcowe) odliczanie" - czytamy w komunikacie.

    Poprzednio do odłączenia elektrowni od sieci zasilającej doszło 17 października.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa

  • 8:10

    Rosja ma coraz większy problem z zastąpieniem traconych na Ukrainie czołgów i pojazdów opancerzonych, a w połowie października straty wzrosły do ponad 40 rosyjskich pojazdów opancerzonych dziennie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosyjscy żołnierze służący na Ukrainie są prawdopodobnie sfrustrowani tym, że są zmuszeni do pełnienia służby w starych bojowych wozach piechoty, które określają jako aluminiowe puszki. W połowie października, w obliczu ukraińskich ofensyw, straty rosyjskich pojazdów opancerzonych wzrosły do ponad 40 dziennie: mniej więcej tyle, ile wynoszą zasoby batalionu. W ostatnich tygodniach Rosja prawdopodobnie uciekła się do pozyskania co najmniej 100 dodatkowych czołgów i bojowych wozów piechoty z białoruskich zapasów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 7:49

    Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. Na terenach wyzwolonych spod okupacji znaleziono ciała kolejnych czterech cywilów - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

    W środę trzech mieszkańców Donbasu zginęło w Bachmucie, a jeden w Awdijiwce. Szczątki osób zabitych w poprzednich tygodniach i miesiącach odkryto w miejscowościach Rubci i Łozowe na północy obwodu donieckiego.

  • 7:45

    Około 15 procent zagranicznych prywatnych darowizn przekazywanych ukraińskim fundacjom i wolontariuszom pochodzi z Rosji lub od obywateli tego kraju, którzy przebywają obecnie w innych państwach - powiadomił na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

    "Przyczyny (pomagania Ukrainie) są u każdego odmienne. Po pierwsze, czynią to ludzie pochodzący z Ukrainy. (Te osoby) idą za głosem serca i wspierają w ten sposób swoją prawdziwą ojczyznę. Druga kategoria to Rosjanie wyrażający swoje niezadowolenie z władz na Kremlu i wojny Putina. Najciekawsza jest jednak trzecia kategoria - Rosjanie traktujący darowizny na rzecz ukraińskiej armii jako (argument) na rzecz swojej obrony" - napisał Cymbaluk.

    Jak wyjaśnił, chodzi głównie o obywateli Rosji, którzy wyjechali z rodzinnego kraju i mieszkają obecnie w krajach Europy. Emigranci pragną "zabezpieczyć swój pobyt w europejskich krajach", starając się dowieść, że wspierają armię Ukrainy i tym samym "nie są faszystami" - wyjaśnił dziennikarz.

  • 7:21

    Rosyjskie wojsko wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W mieście Swatowe przeciwnik rozlokowuje swoje siły w szkołach i zakładach, a mieszkańcy są zmuszani do przychodzenia do pracy i przyprowadzania dzieci na lekcje mimo ostrzałów - przekazał sztab.

    Na południu kraju rosyjskie wojsko kontynuuje przymusową "ewakuację" ludności na okupowanych częściach obwodu zaporoskiego i chersońskiego.

    Siły okupacyjne kradną i wywożą karetki i wyposażenie szpitali z miasta Hoła Prystań do Skadowska w obwodzie chersońskim - poinformował sztab.

  • 7:02

    Rosja podczas wojny w Ukrainie znacznie wyczerpała swoje zapasy uzbrojenia i nie jest w stanie szybko ich uzupełnić i prawdopodobnie dlatego negocjowała dostawy z Iranem i Koreą Północną - napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Eksperci zaznaczyli, że środowy apel prezydenta Rosji Władimira Putina o konkurencyjność rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego jest oderwany od rzeczywistości rosyjskiego łańcucha dostaw i problemów bazy zbrojeniowej.

    Jak podkreślili, wezwania Putina kontrastują z niedawnymi doniesieniami na temat zakupu przez Rosję uzbrojenia z Iranu i Korei Północnej.

    ISW przypomniał, że w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, iż Korea Północna dostarcza Rosji znaczące ilości amunicji artyleryjskiej.

  • 6:47

    51,1 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce twierdzi, że znacząco podniósł im się standard życia - mogą pozwolić sobie na zakup produktów i rzeczy, na które nie było ich stać w ich kraju - podano w badaniu agencji zatrudnienia Gremi Personal. Różnicy nie widzi 36,7 proc. - dodano.

  • 6:09

    W jednej z kijowskich przychodni publicznych chorych przyjmuje się nawet wtedy, gdy nie ma prądu, mimo iż część lekarzy jest na froncie. Najciężej było w lutym, gdy przywożono pacjentów z ranami postrzałowymi - powiedziała PAP pracująca w przychodni Iryna.

  • 5:52

    Ostatnie ataki na infrastrukturę energetyczną obwodu lwowskiego uświadomiły nam, że następnym razem będą atakowane obiekty krytyczne infrastruktury w Ukrainie. Potrzebujemy o wiele więcej generatorów prądu niż mamy oraz paliwa do nich - powiedział PAP mer Lwowa Andrij Sadowy.

  • 4:33

    Instytut Studiów nad Wojną: przystąpienie Białorusi do wojny - z powodów wewnętrznych, konsekwencji, jakie miałoby to dla reżimu Alaksandra Łukaszenki i ograniczonych białoruskich zdolności wojskowych - pozostaje bardzo mało prawdopodobne.

  • 4:32

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie źródła donoszą, że siły ukraińskie nadal prowadzą operacje kontrofensywne na kierunkach Swatowa i Kreminny. Koszty prowadzenia wojny w połączeniu z zachodnimi sankcjami mają długofalowy niszczący wpływ na rosyjską gospodarkę.

  • 4:32

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:32

    Ukrenergo, w związku z rosyjskimi ostrzałami, poinformowało o ograniczeniu dostaw prądu w trzech obwodach: zaporoskim, dniepropetrowskim i kirowohradzkim.

  • 4:31

    Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski rakietowe, które przeleciały nad korytarzem zbożowym.

    - Każdy z tych rosyjskich ataków - a zdarzają się one prawie codziennie - bezpośrednio zagraża eksportowi żywności - powiedział Zełenski.

  • 4:31

    Kupiańsk. Ukraińcy remontują most zniszczony przez Rosjan

  • 4:31

    Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.

  • 4:30

    W obwodzie kijowskim rozpoczęły się awaryjne wyłączenia prądu ze względu na wysoki wzrost konsumpcji energii - poinformowały tamtejsze władze.

    Kijów oszczędza prąd

  • 4:30

    W wojnie z Rosją zginął Marian Matusz, obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia, zamieszkały dotychczas w Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju. W środę do miasta przywieziono jego ciało - przekazała tamtejsza rada miejska. Córka Matusza chodzi do polskiej szkoły w Mościskach - poinformowała PAP dyrektorka placówki.

Autorka/Autor:asty, pp, tas, akw//now

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrei Ermak/Telegram

Tagi:
Raporty: