Zgromadzenie Parlamentarne NATO wzywa do ogłoszenia Rosji "państwem terrorystycznym"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Poniedziałek jest 271. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Obradujące w Madrycie Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję, w której wzywa państwa członkowskie Sojuszu do "jasnego ogłoszenia, że państwo rosyjskie pod obecnym reżimem jest państwem terrorystycznym". Dokument wskazuje też na potrzebę powołania specjalnego Międzynarodowego Trybunału ds. rosyjskiej agresji. Tymczasem rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko przekazał, że na Białorusi używane są potężne środki walki radioelektronicznej w celu utrudnienia Ukrainie monitorowania granicy i do prowokacji przeciw ukraińskim siłom zbrojnym. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:20

    Instytut Badań nad Wojną: Dwa dni ostrzału spowodowały rozległe zniszczenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Rosyjski rząd kontynuuje eskalację kontroli rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

  • 1:55

    Aktualne mapy działań na froncie w Ukrainie.

  • 1:01

    WHO udokumentowała od początku wojny 703 rosyjskie ataki na ukraińskie placówki ochrony zdrowia, takie jak szpitale i przychodnie. - Tej zimy w grę będzie wchodziło po prostu przeżycie - powiedział dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

    Dodał, że ukraiński system opieki zdrowotnej "stoi w obliczu najgorszych dni od początku wojny" a "najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie kresu konfliktowi".

  • 0:52

    Podczas nadchodzącej zimy życie milionów ludzi na Ukrainie będzie zagrożone - oświadczył dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę. Jako przyczyny wskazał zniszczenia infrastruktury energetycznej i placówek ochrony zdrowia.

  • 23:33

  • 22:48

    W poniedziałek w Madrycie odbyła się inauguracja wystawy "Plakaty dla Ukrainy", zorganizowanej przez ambasadę RP w Hiszpanii oraz ambasadę Ukrainy w tym kraju - poinformowała PAP polska placówka.

    Wystawa przedstawia 30 plakatów o tematyce wojennej, wybranych spośród kilkuset projektów nadesłanych polskiemu Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).

  • 22:32

    Aktywne są przede wszystkim rodziny tych rosyjskich rezerwistów, którzy trafili na front pod miejscowością Swatowe w ukraińskim obwodzie ługańskim. Matki i żony zmobilizowanych z obwodu tulskiego twierdzą, że ich bliskim grożono rozstrzelaniem i sądem za dezercję za opuszczenie pierwszej linii frontu. Kobiety zwróciły się z apelem do Władimira Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu o wycofanie zmobilizowanych z pierwszej linii frontu.

    O podobnych groźbach wobec rezerwistów poinformowały ich matki z obwodu moskiewskiego. Domagają się one, by zmobilizowani zostali wycofani z frontu do obwodu biełgorodzkiego na dalsze szkolenie i aby otrzymali należyte wyposażenie.

    Większość wystąpień, które opisuje Wiorstka, dotyczy właśnie sytuacji samych zmobilizowanych - rzucenia ich do ciężkich walk, przy braku uzbrojenia, wyposażenia i złego dowodzenia. Krewni zwracają się do najwyższych instancji, w tym na Kreml z nadzieją na poprawę sytuacji. Tylko w apelu 12 mieszkanek obwodu wołogodzkiego pojawia się wyraźne żądanie, by ich najbliższych "zabrano z powrotem do domów".

    Władze kilku regionów obiecywały rodzinom, że zmobilizowani zostaną wywiezieni na zaplecze frontu albo do Rosji. Dziennikarze Wiorstki wskazują, że nie udało im się potwierdzić ani jednego przypadku spełnienia tych obietnic.

  • 22:30

    W 15 regionach Federacji Rosyjskiej doszło od początku października do protestów krewnych zmobilizowanych na wojnę z Ukrainą. Rodziny żądają przede wszystkim wycofania rezerwistów z pierwszej linii frontu - podał w poniedziałek niezależny portal Wiorstka.

    Jako protesty rosyjski portal określa różnego rodzaju wystąpienia do władz regionalnych i centralnych z żądaniami wycofania zmobilizowanych z pierwszej linii frontu i zapewnienia im zaopatrzenia. Do takich wystąpień doszło np. w obwodach kurskim i woroneskim, graniczących z Ukrainą.

    Ponadto krewni zmobilizowanych zaczęli się organizować w kilku regionach centralnej Rosji (obwody: tulski, moskiewski, lipiecki, riazański, włodzimierski), a także odleglejszych częściach FR, jak Tatarstan i obwód tomski na Syberii.

  • 22:19

    ZP NATO w poniedziałek wybrało także nowego przewodniczącego na kolejny rok, którym została Joelle Garriaud-Maylam. Francuzka tuż po wyborze potępiła wojnę Rosji z Ukrainą i wyraziła uznanie dla narodu ukraińskiego za obronę zachodnich wartości.

    Podkreśliła przy tym, że zachodni sojusznicy nie słuchali ostrzeżeń swoich wschodnich partnerów, zanim prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz wkroczenia wojsk rosyjskich na Ukrainę.

    - Rosyjscy przywódcy zachowują się jak prawdziwi terroryści, okazując bezprecedensowe barbarzyństwo, atakując cywilów i cywilną infrastrukturę. Musimy działać, a oni muszą zostać osądzeni jako terroryści przed międzynarodowymi trybunałami - mówiła nowa szefowa ZP NATO.

    - Jako parlamentarzyści NATO musimy wspierać Ukrainę, musimy wspierać jej naród. Ludzi, którzy na co dzień wykazują się odwagą i odpornością w służbie naszych wartości: wolności, demokracji i suwerenności – dodała.

    Zgromadzenie wybrało także pięciu wiceprzewodniczących. Zostali nimi Zaida Cantera z Hiszpanii, Nicu Falcoi z Rumunii, Kevan Jones z Wielkiej Brytanii, Linda Sanchez z USA i Michał Szczerba z Polski.

  • 22:18

    Obradujące w Madrycie Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło w poniedziałek rezolucję, w której wzywa państwa członkowskie Sojuszu do "jasnego ogłoszenia, że państwo rosyjskie pod obecnym reżimem jest państwem terrorystycznym". Podobną uchwałę podjęło wcześniej Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

    Rezolucja ZP NATO, której tekst został opublikowany na stronach Sojuszu, wskazuje również na potrzebę powołania specjalnego Międzynarodowego Trybunału ds. rosyjskiej agresji. Dokument został przyjęty jednomyślnie.

  • 21:32

    Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła w poniedziałek wieczorem, że po rosyjskim ostrzale główne wyposażenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie nie zostało uszkodzone i "nie ma bezpośredniego zagrożenia nuklearnego".

    Stan siłowni nie wywołuje "bezpośredniego zaniepokojenia o bezpieczeństwo nuklearne", reaktory są stabilne, a paliwo zużyte, nowe paliwo i odpady radioaktywne pozostają w miejscach składowania. Eksperci zaobserwowali jednak rozległe zniszczenia - ogłosiła MAEA w komunikacie.

    W związku z ostrzałem elektrowni dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi "zintensyfikował konsultacje mające na celu ustanowienie strefy ochronnej w Zaporoskiej Elektrowni" - poinformowano.

  • 19:59

    Wyłączenia prądu w Ukrainie będą trwać co najmniej do końca marca - ocenił w poniedziałek Serhij Kowałenko z władz koncernu energetycznego DTEK Yasno. Zaapelował, by przygotować się do wszystkich, "nawet najgorszych" wariantów sytuacji z wyłączeniami prądu.

    Kowałenko w komentarzu opublikowanym na Facebooku zapewnił, że specjaliści pracują nad naprawą systemu energetycznego przed większymi chłodami. "Wyłączeń jest teraz mniej, ale chcę, by wszyscy zdali sobie sprawę - najprawdopodobniej Ukraińcy będą musieli żyć w trybie wyłączeń co najmniej do końca marca" - dodał.

    Zapowiedział, że jeśli nie dojdzie do nowych ataków rosyjskich na sieć energetyczną, to deficyt mocy rozłoży się równomiernie na cały kraj i wyłączenia prądu będą wszędzie, lecz będą krótkotrwałe. Inne prognozy rozwoju sytuacji "są całkowicie zależne od ataków rosyjskich" - przyznał. Negatywny scenariusz przewiduje znaczne uszkodzenie systemu energetycznego na skutek ataków rosyjskich. Jak opisywał Kowałenko, "wtedy trzeba będzie uruchomić nie tylko godzinowe odłączenia w celu ustabilizowania systemu, ale też nadzwyczajne, gdy światła może zabraknąć na długo".

    "Należy być przygotowanym na różne warianty, nawet najgorsze. Zaopatrzcie się w ciepły koc, kołdry, przemyślcie opcje, które pomogą wam przeczekać długie wyłączenia prądu" - zaapelował Kowałenko.

  • 19:09

    Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w poniedziałek ostrzał elektrowni atomowej w Zaporożu w Ukrainie i powiedział, że celem rosyjskiego ataku były również inne elektrownie jądrowe w Równem i Chmielnickim, a także zapora w Nowej Kachowce – podała agencja Reuters.

    Macron, w oświadczeniu po rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, powiedział również, że Zełenski podziękował Francji za ciągłe wsparcie dla ukraińskiej armii poprzez dostawy zaopatrzenia, fundusz zakupowy dla Ukrainy i francuski wkład w europejskie wysiłki pokojowe.

  • 18:45

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę znoszącą dożywotnią kontrolę finansową nad najwyższymi urzędnikami państwowymi - poinformował w poniedziałek portal Hromadske.

    Państwo i banki nie będą mogły prowadzić wzmożonej, dożywotniej kontroli finansowej nad politykami i najwyższymi urzędnikami po ich odwołaniu. Utrzymanie tej kontroli to jeden z warunków przystąpienia Ukrainy do UE - zaznaczył Hromadske, powołując się na ustalenia organizacji pozarządowej Centrum Działań Antykorupcyjnych.

  • 17:40

  • 17:09

    W obwodzie kijowskim trwają prace remontowe i budowlane zniszczonych przez rakiety domów. Tam, gdzie zniszczenia są duże, mieszkańcy mogą zamieszkać w gotowych domach modułowych. Spieszymy się, aby zdążyć przed nadchodzącą zimą – powiedziała PAP.pl Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH).

  • 16:27

    W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu zostało ok. 80 tys. mieszkańców. Choć niektórzy ludzie decydują się na ewakuację, to inni przyjeżdżają - poinformował w poniedziałek szef władz regionu Serhij Chłań. Zaapelował do mieszkańców, by jednak się ewakuowali.

    "Rada dla mieszkańców - w miarę możliwości wyjeżdżajcie z Chersonia, ewakuujcie się, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i warunki życia. Jednakże jest znaczna część mieszkańców, znacząca większość, która kategorycznie odmawia opuszczania domów" - powiedział Chłań, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Podkreślił, że wojska rosyjskie praktycznie zniszczyły całą kluczową infrastrukturę. Miasto wraca do życia na tyle, na ile to możliwe, ale wciąż nie ma prądu, ogrzewania i wody - mówił Chłań.

    Przed inwazją rosyjską Chersoń liczył około 320 tys. mieszkańców. Miasto było okupowane przez siły rosyjskie od początku marca br. do pierwszych tygodni listopada. Chersoń był jedynym miastem obwodowym Ukrainy, które wojska rosyjskie zdołały opanować po zaatakowaniu Ukrainy 24 lutego tego roku.

  • 16:16

    Demczenko dodał zarazem, że straż graniczna nie odnotowuje obecnie zmian w liczebności oddziałów armii białoruskiej przy granicy. Podkreślił, że Ukraina "w przeciwieństwie do sąsiedniego kraju" nie tworzy "żadnych prowokacji" na wspólnej granicy.

    Białoruś zaś - dodał - "jest faktycznie satelitą Rosji, udostepniającym swoje terytorium, poligony i bazy dla oddziałów rosyjskich". Utrzymuje się "stałe zagrożenie prowadzenia oddziałów rakietowych i lotniczych" z terytorium Białorusi, a szczególnie – ocenił - zagrożenie uderzeniami przy użyciu dronów.

  • 16:15

    Na Białorusi używane są potężne środki walki radioelektronicznej zarówno w celu utrudnienia Ukrainie monitorowania granicy, jak i do prowokacji przeciw ukraińskim siłom zbrojnym - oświadczył w poniedziałek rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

    - Po tamtej stronie granicy aktywnie pracują oddziały walki radioelektronicznej. W pierwszym rzędzie celem jest niedopuszczenie, by ukraińskie siły obrony obserwowały linię graniczną - powiedział Demczenko.

    Rzecznik, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, wskazał, że środki walki elektronicznej używane są "do zagłuszenia pracy" ukraińskich aparatów bezzałogowych. Zdarzają się próby przechwytywania sterowania tymi dronami.

  • 14:58

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do krajów członkowskich NATO o zagwarantowanie ochrony ukraińskich obiektów nuklearnych przed sabotażem ze strony Rosji.

    - Wszystkie kraje są zainteresowane tym, by nie doszło w naszych obiektach nuklearnych do niebezpiecznych incydentów. Wszyscy potrzebujemy, by zagwarantowane zostało zabezpieczenie przed rosyjskim sabotażem w obiektach nuklearnych - powiedział Zełenski w wystąpieniu wideo podczas sesji obradującego w Madrycie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

  • 14:45

    W ciągu ostatniego tygodnia w obwodzie dniepropietrowskim służby przywróciły dostawy energii elektrycznej do 67 tysięcy domów, które zostały odcięte z powodu rosyjskich ostrzałów - poinformowały ukraińskie media.

  • 14:29

    10 mężczyzn, którzy w szeregach formacji zbrojnych samozwańczych tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych walczyli przeciwko Ukrainie, zostało skazanych na kary więzienia od 13 do 15 lat – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Wśród skazanych są "dowódcy oddziałów szturmowych, snajper, strzelec karabinu maszynowego i strzelcy, którzy bezpośrednio brali udział w działaniach zbrojnych przeciwko ukraińskim żołnierzom" - podała SBU. Walczyli oni w oddziałach wchodzących w skład Południowego Okręgu Wojskowego Rosji.

  • 14:14

    Norweski rząd poinformował, że zgodził się wesprzeć Ukrainę w zakupie gazu na nadchodzącą zimę, zapewniając finansowanie w wysokości 2 miliardów koron (195 milionów dolarów) - podała agencja Reutera.

    Fundusze, które są częścią ogłoszonego wcześniej pakietu pomocy w wysokości 10 miliardów koron, będą przekazywane za pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

    "Ważne jest, aby wsparcie było przekazywane za pośrednictwem uznanej, międzynarodowej organizacji, która zapewni efektywne i przejrzyste wykorzystanie funduszy" – przekazał w oświadczeniu norweski minister finansów Trygve Slagsvold Vedum.

  • 14:10

    Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przemawiając podczas sesji obradującego w Madrycie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "zostawił Ukrainę w spokoju" i ostrzegł, że zbrodnie wojenne Rosji nie mogą pozostać bezkarne.

    Dopóki nie zakończy się ta "absurdalna wojna", sojusznicy NATO pozostaną zjednoczeni z rządem Ukrainy w obronie demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju - podkreślił Sanchez.

    Hiszpański premier dodał, że wobec "bzdurnych kalkulacji" rosyjskiego prezydenta NATO wyszło wzmocnione i pochwalił "szybkość, determinację i inteligencję", z jaką Sojusz zareagował na rosyjską agresję na Ukrainę.

  • 14:01

    Obecny rok jest rekordowy pod względem wartości eksportu broni z Izraela. Powodem są wojna w Ukrainie oraz porozumienia zawarte z krajami arabskimi i napięcia w regionie wywołane przez Iran - poinformował izraelski dziennik "Haarec".

    Według danych izraelskiego ministerstwa obrony w roku 2021 wartość eksportu izraelskiego przemysłu obronnego wyniosła 11,3 mld dolarów i był to rekord. W porównaniu z poprzednim, 2020 rokiem sprzedaż wzrosła o 30 procent.

  • 13:42

    Dezinformacja Kremla w związku z agresją na Ukrainę koncentruje się na poróżnieniu Polski i Ukrainy oraz doprowadzeniu do izolacji naszego kraju na Zachodzie - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

    Żaryn w poniedziałkowym podsumowaniu tygodnia napisał na Twitterze, że rosyjska propaganda wykorzystała bieżącą sytuację po wydarzeniach w Przewodowie, by wzbudzić w Polakach nieufność i niechęć do Ukraińców. Wzmocniła też kampanię opartą na kłamstwie, jakoby Polska wysyłała na Ukrainę naszych żołnierzy.

  • 13:17

    Prokuratorzy, policjanci i eksperci przeprowadzili w Chersoniu oględziny czterech pomieszczeń, gdzie podczas okupacji agresorzy nielegalnie przetrzymywali ludzi i ich torturowali – poinformowało biuro prokuratora generalnego w Kijowie.

    Według ustaleń śledczych rosyjscy żołnierze utworzyli w okupowanym Chersoniu pseudoorgany ścigania, które działały w zajętych budynkach aresztu śledczego oraz jednego z komisariatów policji.

  • 12:43

    Rosyjscy żołnierze ostrzeliwują Chersoń, są ranni cywile - poinformował wiceprzewodniczący rady obwodowej Jurij Sobolewski.

    Urzędnik nie podał więcej szczegółów.

  • 12:29

    Władimir Putin sądził, że pokona Ukrainę w kilka dni, 9 miesięcy później Rosja wciąż mierzy się z wielkimi trudnościami - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie.

    Jak stwierdził Stoltenberg, Moskwa jest też w stanie wiele przetrwać, aby kontynuować walkę.

  • 11:25

    Rosyjskie władze okupacyjne utworzyły na zajętych terenach w Ukrainie nielegalne "okręgi notarialne". Notariusze z nadania Moskwy będą mieli za zadanie legalizować przejmowanie ukraińskiego majątku zagrabionego przez wroga - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez rząd w Kijowie.

    W komunikacie Centrum podano, że żadna decyzja okupacyjnej administracji nie będzie uznawana za legalną ani w Ukrainie, ani w zdecydowanej większości państw świata.

  • 11:18

    Po wyzwoleniu Chersonia wkrótce usuniemy Rosjan ze wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy – zapewnił w rozmowie z PAP ukraiński generał Dmytro Marczenko, spotkany na placu Wolności tego miasta.

    44-letni Marczenko znany jest w Ukrainie jako obrońca lotniska w Doniecku i wojskowy, który od lutego dowodził skuteczną obroną Mikołajowa.

    Generał rozdawał autografy mieszkańcom, którzy od dnia wkroczenia ukraińskiej armii gromadzą się w centrum, świętując wyzwolenie.

  • 10:41

    Okupowane przez siły rosyjskie miasto Melitopol na południu Ukrainy jest przekształcane w dużą bazę wojskową. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło tam kilkuset zmobilizowanych żołnierzy agresora - podały ukraińskie media.

    W mieście trwa rozbudowa bazy medycznej na potrzeby rosyjskiej armii. Z okupowanego Krymu przywieziono tam ponad sto karetek pogotowia, a wszystkie pomieszczenia w budynku dawnego sanatorium dziecięcego mają zostać przekształcone w oddziały szpitalne. Opróżniane są również obiekty administracyjne i kancelaryjne, które posłużą odtąd wojskowym najeźdźcy - relacjonuje agencja UNIAN.

  • 10:13

    Wolność i godność są dla nas tak nierozłączne, jak żółty i błękitny kolor ukraińskiej flagi. Zawsze o tym wiedzieliśmy, ale w tym roku pokazaliśmy naszym przyjaciołom i wrogom, co możemy osiągnąć w obronie tych wartości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Wolności i Godności.

    Ukraiński przywódca nawiązał do swojego przemówienia sprzed roku, opublikowanego przed rosyjską agresją. "Od tamtego czasu zmieniło się wiele w Ukrainie i na świecie, ale nie zmieniła się odpowiedź na pytanie, kim są Ukraińcy i co jest dla nich najważniejsze" - oznajmił Zełenski.

    Dzień Wolności i Godności jest obchodzony w Ukrainie 21 listopada na pamiątkę Pomarańczowej Rewolucji z 2004 roku i Rewolucji Godności z 2013 roku.

  • 9:56

    W Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka UNICEF Ukraina i słynny pies-saper Patron zawarli memorandum o współpracy na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci oraz popularyzacji wiedzy o zagrożeniu minami. Patron otrzymał również od UNICEF-u tytuł Psa Dobrej Woli - to pierwszy pies na świecie, który został wyróżniony w ten sposób - przekazał portal telewizji Suspilne.

    Jack Russel terrier Patron nie jest zawodowym psem saperskim. Należy do sapera Mychajło Iljewa z czernihowskiego oddziału ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Właściciel zabierał go do pracy i wyszkolił do wykrywania min i przedmiotów wybuchowych.

  • 8:56

    W budynku w Chersoniu, w którym do czasu rosyjskiej inwazji mieściła się siedziba oddziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), rosyjscy żołnierze zaminowali niemal każdy gabinet. Ładunek wybuchowy został umieszczony nawet pod drukarką - poinformował rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Władysław Nazarow.

  • 8:42

    Sektor wokół miejscowości Swatowe, gdzie trwa intensywna wymiana artyleryjska, jest obecnie bardziej narażoną flanką sił rosyjskich niż tereny wzdłuż wschodniego brzegu Dniepru - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Podobnie jak na innych odcinkach frontu, siły rosyjskie nadal traktują priorytetowo budowę pozycji obronnych, które niemal na pewno są częściowo obsadzone przez słabo wyszkolonych zmobilizowanych rezerwistów. Ponieważ południowo-zachodnia linia frontu rosyjskiego jest obecnie łatwiejsza do obrony wzdłuż wschodniego brzegu Dniepru, sektor Swatowe jest prawdopodobnie teraz bardziej narażoną flanką operacyjną sił rosyjskich" - podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:38

    Liczna grupa rosyjskich "blogerów wojskowych", relacjonujących wojnę z Ukrainą zyskała istotną pozycję w przestrzeni informacyjnej i cieszy się dużą swobodą, pomimo krytyki ministerstwa obrony, a nawet Kremla – pisze w raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

    Analitycy ISW zaznaczają, że Putin bronił blogerów przed atakami resortu i wspierał ich niezależność, chociaż w tym samym czasie zwiększa represje i cenzurę wewnątrz Rosji.

    Zdaniem instytutu, środowisko "blogerów wojskowych" to ok. 500 autorów, którzy stali się wpływowym głosem i źródłem informacji na temat przebiegu wojny.

  • 8:23

    Ukraińskie media, powołując się na doniesienia separatystów w tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej, poinformowały o pożarze bazy paliwowej w okupowanej Makiejewce. Tak zwany resort do spraw sytuacji nadzwyczajnych DRL przekazał, że przyczyną pożaru było "trafienie przedmiotu wybuchowego", w wyniku czego zapaliły się dwie cysterny i trzy zbiorniki.

  • 7:32

    W ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze odpierali ataki Rosjan w obwodzie donieckim - podał w poniedziałkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    W obwodzie ługańskim ukraińscy wojskowi rozbili rosyjską kolumnę.

  • 7:24

    Rosyjskie wojska zaatakowały w nocy z niedzieli na poniedziałek Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef tamtejszych władz Wałentyn Rezniczenko.

    W wyniku ataku, przeprowadzonego z użyciem wyrzutni Grad i artylerii, został ranny 78-mężczyzna.

  • 4:56

    Przez 270 dni wojny, Rosjanie stracili ponad 84 tysiące żołnierzy, 2886 czołgów i 278 samolotów - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

  • 4:46

    Kreml planuje przeprowadzenie drugiej fali mobilizacji – podaje ukraiński 24 Kanał.

    Według cytowanego przez stację eksperta wojskowego Romana Svitana rezerwa mobilizacyjna Rosji wynosi około 15 milionów, ale rosyjski system wojskowy nie jest w stanie obsłużyć więcej niż 150 tysięcy mobilizowanych miesięcznie.

    Jego zdaniem bliżej wiosny Rosjanie mogą zgromadzić mniej lub bardziej przygotowaną armię - od 500 tysięcy do miliona ludzi, ale zanim im się to uda, Siły Zbrojne Ukrainy wyzwolą już Krym.

  • 4:36

    Od początku rosyjskiej inwazji ukraińscy śledczy wszczęli 44 662 postępowania karne w oparciu o udokumentowane zbrodnie popełnionych na terytorium Ukrainy przez żołnierzy rosyjskich - informuje Ukrinform.

  • 3:51

    Wieczorem Rosjanie zaatakowali wieś Szewczenko w rejonie kupjańskim w obwodzie charkowskim. Ogień objął budynek mieszkalny - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko. "Pod gruzami mogą znajdować się ludzie. Na miejscu pracują służby ratunkowe" - napisał na Telegramie.

    Do uderzenia doszło prawdopodobnie podczas ostatniego alarmu lotniczego, który trwał od 22:24 do 22:52 w Charkowie i okolicach.

  • 3:00

    Setki mieszkańców Chersonia zrobiło zakupy w pierwszym ukraińskim supermarkecie, który został otwarty w mieście od czasu wyzwolenia miasta na początku tego miesiąca

  • 2:33

    Rosjanie wycofując się z rejonu mikołajowskiego zniszczyli jeden z najstarszych kościołów rzymskokatolickich na południu Ukrainy - informuje ministerstwo Obrony Ukrainy.

    Kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Kyselówka została zbudowana w 1852 roku.

Autorka/Autor:FC, ft, tas//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura obwodu chersońskiego/Telegram

Tagi:
Raporty: