Media: "Rosja stawia umocnienia wojskowe w nowym miejscu. Tak daleko jeszcze tego nie robiła"

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Środa jest 357. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Analiza zdjęć satelitarnych prowadzi do wniosku, że umocnienia wojskowe w obwodzie briańskim w Rosji powstają już na terenach oddalonych o 60 km od granicy z Ukrainą. Jest to nowość, ponieważ takie konstrukcje obserwowano dotychczas w odległości 10-20 km od granicy - poinformowało Radio Swoboda. Okopy powstały nieopodal miejscowości Alionowka, położonej kilka kilometrów na południe od linii kolejowej wiodącej do miasta Klińce. Właśnie między innymi w tym miejscu rosyjska armia zgromadziła swoje oddziały i sprzęt wojskowy tuż przed inwazją na Ukrainę, rozpoczętą w lutym ubiegłego roku. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:27

  Trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Pokrowsku na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 • 21:27

  Pod Ługańskiem, na okupowanym przez siły rosyjskie terytorium na wschodzie Ukrainy, znaleziono dziesiątki świeżo wykopanych grobów, w których najpewniej pochowani są najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, tak zwanej Grupy Wagnera - pisze rosyjska redakcja BBC.

 • 20:54

  W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wojny w Ukrainie Rosja straciła prawie 40 procent posiadanej przed inwazją floty czołgów. W przypadku tych bardziej zaawansowanych ten odsetek sięga 50 proc. - ocenił Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).

  Szacunki te londyński think-tank przedstawił w "The Military Balance 2023", dorocznej analizie militarnego układu sił na świecie i wydatków na zbrojenia.

  Jak wskazano, w efekcie strat i niewystarczającego tempa produkcji Rosja zmuszona jest coraz częściej sięgać do magazynów po stare, pochodzące jeszcze z czasów zimnej wojny czołgi.

  IISS podaje, że Ukraina wprawdzie też straciła spory odsetek czołgów, ale dzięki otrzymanym od sojuszników i zdobytym w walce łączna liczba posiadanych przez nią czołgów jest obecnie nawet większa niż przed rosyjską napaścią.

 • 20:25

  - Walkę prowadzi się we wszystkich wymiarach: w powietrzu, na morzu i na lądzie. Nie ma możliwości wyparcia czy kontrolowania własnego terytorium, jeśli nie ma się przewagi czy możliwości kontrolowania obszarzu powietrznego. Myśliwce są bardzo ważne nie tylko ze względu na obronę powietrzną, ale też z uwagi na zdolność prowadzenia rozpoznania i uderzeń na podchodzące ugrupowania - powiedział w programie "Kropka nad i" generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM.

 • 20:15

  Pytany o wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce Andrij Deszczycia zaznaczył, że ta wizyta jest bardzo ważna. Jego zdaniem, będzie to mocnym sygnałem wsparcia dla Polski, wschodniej flanki NATO i także dla Ukrainy.

 • 20:09

  - Polska odegrała bardzo ważną rolę, jako pierwsze państwo przekazała Ukrainie broń i przyjmowała ukraińskich uchodźców - dodał Deszczycia w rozmowie z Moniką Olejnik.

 • 20:04

  - Wciąż potrzebujemy broni i amunicji. Nie możemy czekać, potrzebujemy szybszych dostaw, w tym lotnictwa bojowego - powiedział w programie "Kropka nad i" TVN24 były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

 • 19:54

  Wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że rosyjska prywatna formacja najemnicza Grupa Wagnera straciła w walkach na wschodzie Ukrainy "do 80 procent personelu".

  - Ewakuacja zabitych i rannych żołnierzy przez wroga jest ograniczona lub w ogóle nie jest prowadzona - dodała Malar.

  Siły formacji najemniczej Grupa Wagnera walczą między innymi o Bachmut. Siły rosyjskie próbują zdobyć to miasto w obwodzie donieckim od ponad pół roku.

 • 19:35

  Analiza zdjęć satelitarnych prowadzi do wniosku, że umocnienia wojskowe w obwodzie briańskim w Rosji powstają na terenach oddalonych o 60 km od granicy z Ukrainą. Jest to nowość, ponieważ takie konstrukcje obserwowano dotychczas w odległości 10-20 km od granicy - powiadomiło w środę Radio Swoboda.

  Okopy powstały nieopodal miejscowości Alionowka, położonej kilka kilometrów na południe od linii kolejowej wiodącej do miasta Klińce. Właśnie m.in. tam rosyjska armia zgromadziła swoje oddziały i sprzęt wojskowy tuż przed inwazją na Ukrainę, rozpoczętą w lutym ubiegłego roku.

 • 18:55

  W zeszłym roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wyprodukowaliśmy na potrzeby naszej armii od pięciu do nawet ośmiu razy więcej uzbrojenia, niż w roku 2021 - oznajmiła Natalia Sad, rzeczniczka ukraińskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom.

  Różnice dotyczące skali wzrostu produkcji zależą od konkretnych rodzajów broni. - Ze względów bezpieczeństwa nie możemy udzielać dokładnych informacji na temat ilości uzbrojenia ani zakładów, w których jest ono wytwarzane - podkreśliła Sad.

 • 18:19

  "W 2023 roku kraje zachodnie zwiększyły swoje wsparcie militarne dla Ukrainy, zobowiązując się do dostarczenia Kijowowi czołgów produkcji zachodniej w nadchodzących miesiącach" - napisał angielskojęzyczny ukraiński portal The Kyiv Independent.

  We wpisie na Twitterze portal opublikowa infografikę, która pokazuje, co zachodni sojusznicy już dostarczyli Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej.

 • 18:05

  Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły na wschodzie kraju rosyjski śmiłgowiec szturmowy Ka-52 (Aligator).

  Od początku inwazji zbrojnej Rosjanie stracili w Ukrainie 286 helikopterów.

 • 17:53

  Bułgarski rząd przyjął na środowym posiedzeniu decyzję o udziale bułgarskich wojskowych w unijnej misji pomocy Ukrainie. Zostaną oni wysłani do pionu planowania w Belgii i dowództwa szkolenia wojskowego w Polsce i w Niemczech. Wezmą udział w szkoleniu Ukraińców w obsłudze zachodniego sprzętu wojskowego.

  Do unijnej misji wojskowej pomocy Ukrainie (European Union Military Assistance Mission in Ukraine - EUMAM) zostanie oddelegowanych łącznie 56 wojskowych.

  Decyzję podjęto wbrew stanowisku prezydenta Rumena Radewa, który wypowiadał się przeciwko udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie i za poszukiwaniem rozwiązania konfliktu drogą dyplomatyczną.

 • 17:43

  Ukraina i Szwecja wspólnie bronią człowieczeństwa, wolności i Europy - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do trwającej wizyty premiera Szwecji Ulfa Kristerssona w Kijowie.

  - Tylko w ostatnim czasie Szwecja przekazała nam uzbrojenie o wartości około jednego miliarda dolarów. Nasi żołnierze szczególnie oczekują na szwedzkie Archery, czyli jeden z najlepszych na świecie systemów artyleryjskich. (...) Naszym priorytetem jest też "zielona" transformacja sektora energetycznego, a właśnie w tej dziedzinie Szwecja osiągnęła znakomite rezultaty - oznajmił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z Kristerssonem.

  Ukraiński przywódca dodał, że rozmowy z szefem szwedzkiego rządu dotyczyły też m.in. współpracy na forach wielostronnych, dwustronnych relacji gospodarczych i sankcji nakładanych na Rosję.

 • 17:15

 • 17:08

  Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, chcielibyśmy, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza - mówił w Kwaterze Głównej NATO prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

 • 16:36

  Ukraiński koncern państwowy Ukroboronprom zaprezentował pierwsze dzieło wspólnej produkcji z jednym z krajów członkowskich NATO - 120-milimetrowe miny moździerzowe. Już wkrótce pójdą na front - podała agencja Ukrinform.

 • 16:09

  Ukraina ma "naprawdę duże szanse" na przejęcie inicjatywy na polu bitwy w wojnie z Rosją - powiedział w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

  - Myślę, że będą mieli naprawdę duże szanse na dokonanie całkiem znaczącej zmiany na polu bitwy i przejęcie inicjatywy. I będą w stanie wykorzystać tę inicjatywę w przyszłości - ocenił Austin.

  Dodał również, że w obsłudze każdego nowoczesnego uzbrojenia, które dostarczy Ukrainie NATO, będą szkoleni żołnierze ukraińscy. - Bardzo skupiamy się na tym, żeby zapewnić zdolności, a nie tylko platformę (techniczną) - powiedział szef Pentagonu.

 • 15:56

  Rosyjska armia ponosi obecnie największe straty od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę, próbując zdobyć Donbas - poinformował przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Andrij Jusow.

  Jak stwierdził, rosyjskie wojsko "desperacko próbuje zająć ukraiński Donbas do końca marca".

  Według szacunków sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych, od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę Rosja straciła blisko 140 tysięcy żołnierzy, w tym 690 w ciągu ostatniej doby.

 • 15:13

  Pod atakowanym przez Rosjan Bachmutem trwają ciężkie walki. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 119 żołnierzy, kolejnych 163 zostało rannych - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

  Czerewaty powiedział, że w ciągu ostatniej doby na kierunku bachmuckim doszło do 25 starć bojowych. Rosjanie przeprowadzili 103 ostrzały z różnego typu uzbrojenia, artylerii i systemów rakietowych.

 • 15:03

  Wielka Brytania i sześć innych krajów europejskich dostarczą Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym części zamienne do czołgów i amunicję artyleryjską, za pośrednictwem międzynarodowego funduszu - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU), którego powołanie ogłosili w Brukseli ministrowie obrony Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Islandii, Litwy, Norwegii i Szwecji, będzie miał wartość ponad 520 mln funtów.

  W skład pierwszego pakietu przekazanego sprzętu - o wartości 200 mln funtów - wejdą amunicja artyleryjska, części zamienne do czołgów, w tym obecnie używanych przez ukraińską armię, a także urządzenia do rozpoznania i wywiadu morskiego.

 • 14:42

  Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat wyjaśnił, że alarm przeciwlotniczy w obwodzie kijowskim został ogłoszony w związku z zastosowanymi przez przeciwnika balonami.

  - To zwyczajny balon, około 1,5 metra, średnica może być różna. Najprawdopodobniej leci na gaz, do sznura ma doczepiony reflektor rogowy, stację radiolokacyjną - wyjaśnił Ihnat. Jego zdaniem celem Rosjan jest "odwrócenie uwagi". - Musimy na to reagować. Przeciwnik chce, byśmy tracili na te balony, które nie są nic warte, swoje siły - stwierdził.

 • 14:35

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił mnie o pozostanie na stanowisku - poinformował w rozmowie z agencją Reutera minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. W ostatnich tygodniach niektórzy przedstawiciele władz w Kijowie zapowiadali rychłą dymisję szefa resortu obrony i powierzenie mu innej funkcji w rządzie.

  Ukraińskie media łączyły możliwe odwołanie Reznikowa ze skandalem korupcyjnym dotyczącym zakupów żywności dla wojska po zawyżonych cenach. W drugiej połowie stycznia do dymisji podał się zastępca Reznikowa Wiaczesław Szapowałow. Stanowiska straciło też trzech innych wiceministrów z resortów polityki socjalnej oraz wspólnot i terytoriów Ukrainy.

 • 14:24

  Co najmniej jedna osoba zginęła, a 12 zostało rannych po rosyjskim ostrzale miasta Pokrowsk w obwodzie donieckim. Pociski spadły na wieżowiec. Pod gruzami budynku mogą przebywać dwie osoby - poinformowały tam tamtejsze władze.

 • 14:00

  Na kierunku miasta Kreminna, gdzie przebiega front w obwodzie ługańskim, a także w pobliżu Biłohoriwki, Rosjanie nasilili ataki - poinformował szef regionu Serhij Hajdaj. Zapewnił, że Rosjanom nie udało się przedrzeć do granicy administracyjnej obwodu.

  - Sytuacja się zaostrza, szczególnie na kierunku Biłohoriwki i Kreminnej. Ostrzały są bardzo intensywne, (Rosjanie) angażują już lotnictwo. Stale atakują 'falami' z różnych stron (rzucają oddziały do walki jeden po drugim) - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Dodał, że pojawiły się doniesienia, iż Rosjanie odepchnęli oddziały ukraińskie za granicę obwodu ługańskiego. - Nie jest to zgodne z rzeczywistością - zapewnił szef obwodu.

 • 13:52

  Amerykańska Agencja Kontrwywiadu odtajniła raport, który ma stanowić niepodważalny dowód używania przez Rosję irańskich dronów wykorzystywanych do atakowania Ukrainy - poinformował brytyjski dziennik "The Guardian".

  W przedstawionym raporcie znajdują się zdjęcia umożliwiające porównanie dronów oficjalnie prezentowanych przez Iran i dronów używanych do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na terytorium Ukrainy. Szczegółowa analiza fotografii pozwala na stwierdzenie, że drony te zawierają elementy identyczne: silnik, przekładnię, śmigło, a nawet śruby służące do jego zamocowania. Zdaniem amerykańskiej agencji stanowi to "przekonujący dowód", że Iran - wbrew wielokrotnym zapewnieniom - dostarcza Rosji dronów używanych w działaniach wojennych.

 • 13:37

  Kraje sojusznicze NATO zwiększają produkcję amunicji o kalibrze 155 mm, aby móc dalej wspierać Ukrainę w jej walce przeciwko Rosji i przekazać jej te pociski - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  W nowym wsparciu NATO dla Ukrainy uwzględniono broń ciężką i szkolenia dla ukraińskich żołnierzy - dodał Stoltenberg.

 • 13:25

  Ukraina potrzebuje kilku miesięcy, by w pełni przygotować się do wyzwolenia jej terytoriów znajdujących się pod okupacją rosyjską - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla agencji Ukrinform.

  Szef roesortu obrony podsumował obrady grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein. Wyjaśnił, że dostawy uzbrojenia dla Ukrainy są uzależnione od terminu szkoleń żołnierzy jej armii. Głównym zadaniem sił zbrojnych jest wyzwolenie terenów okupowanych - podkreślił. - To wymaga czasu. Mówimy o kilku miesiącach, gdy będziemy gotowi w pełnym zakresie. Dalej, zgodnie z decyzją sztabu generalnego, dojdzie do tych bądź innych wydarzeń - powiedział Reznikow.

 • 13:24

  "Na niebie w obwodzie kijowskim wykryto cele powietrzne. W związku z tym działa obrona powietrzna" - podała w komunikacie kijowska administracja. Władze apelują do mieszkańców regionu, by zachowali spokój i udali się do schronisk.

  Użytkownicy mediów społecznościowych rozpowszechniają informacje, że w przestrzeni powietrznej regionu może znajdować się zwiadowczy dron lub balon z reflektorami radarowymi.

 • 12:07

  Ukraińscy żołnierze podczas szkolenia wojskowego w Toledo w Hiszpanii

 • 11:41

 • 11:38

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały w ciągu minionej doby dziewięć obwodów Ukrainy - podały w środę władze regionalne. W obwodzie sumskim i czernihowskim ostrzały nie spowodowały strat. W obwodzie zaporoskim na południu uszkodzone są domy i obiekty infrastruktury.

  Napłynęło blisko 20 zgłoszeń o zniszczeniach budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury w obwodzie zaporoskim - podała agencja Ukrinform. W regionie tym Rosjanie ostrzeliwali kilkanaście miast i miejscowości, m.in. Kamjanske i Hulajpole.

  W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie zaatakowali z artylerii Nikopol. Ustalane są następstwa tego ataku.

  W obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy w nocy ostrzelany został wielopiętrowy budynek mieszkalny w Kupjańsku. Ostrzał rakietowy spowodował znaczne uszkodzenia. Ogółem w obwodzie charkowskim Rosjanie prowadzili ostrzały co najmniej 20 miejscowości na kierunku kupjańskim, używając czołgów, moździerzy i artylerii.

  W obwodzie mikołajewskim na południu kraju we wtorek wieczorem i rankiem w środę ostrzelane zostały akweny wchodzące w skład hromady (gminy) Oczaków.

  Wciąż ostrzeliwany jest z artylerii Chersoń i jego przedmieścia. Ogółem w obwodzie chersońskim pod ostrzałami znalazło się ponad 30 miejscowości. W samym Chersoniu ostrzał uszkodził zabudowania jednego z zakładów medycznych. W Berysławiu w obwodzie chersońskim Rosjanie ostrzelali budynek pogotowia ratunkowego. Uszkodzony został gmach i karetki pogotowia.

  Pod ostrzałami znajdowały się również miejscowości w rejonie frontu przebiegającego w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

 • 11:30

  Unia Europejska i państwa członkowskie łącznie udzieliły Ukrainie pomocy militarnej na poziomie 12 miliardów euro - podkreślił wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell w środę w Parlamencie Europejskim.

  Borrell na debacie w PE w Strasburgu podsumowującej rok po inwazji Rosji na Ukrainę mówił o wsparciu militarnym dla Kijowa. Zaznaczył, że po raz pierwszy Unia, aby udzielić pomocy wojskowej broniącemu się państwu, wykorzystała zasoby nie z budżetu, ale państw członkowskich.  "Jeśli podsumujemy to, co przekazaliśmy Ukrainie z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z bilateralną pomocą państw UE, osiągamy poziom mniej więcej 12 mld euro. W sumie cała nasza pomoc Ukrainie osiąga 60 mld euro."

 • 11:13

  Zachodni sojusznicy mogą szybciej pomóc Ukrainie, wspierając ich pozycję na ziemi, a nie skupiając się na dostarczaniu odrzutowców, które wymagałyby miesięcy szkoleń i pokaźnej obsługi naziemnej - powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

  W rozmowie ze stacją Sky News mówił, że Wielka Brytania może zapewnić Ukrainie natychmiastowe wsparcie poprzez dostawę broni, takiej jak amunicja czy pociski przeciwlotnicze. Wyjaśniając, dlaczego przekazanie samolotów bojowych, o co apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, byłoby skomplikowane, Wallace porównał to do sytuacji, w której kierowca normalnego samochodu osobowego dostałby pojazd Formuły 1.

  Z kolei w rozmowie z Times Radio, Wallace powiedział, że ukraińscy żołnierze szkolący się w Wielkiej Brytanii, uczą się walczyć w bardziej zachodni sposób, który jest produktywniejszy i dokładniejszy niż sowiecki. Wyjaśnił, że ukraińskie wojska zużywają ogromne ilości amunicji, bo rosyjski czy sowiecki sposób walki bardzo mocno opiera się na amunicji, tworzeniu potężnych barier artyleryjskich.

  "Ukraina używa ogromnych ilości amunicji do obrony, częściowo dlatego szkolimy ich, aby walczyli w zachodni sposób. Szkolimy ich, aby zapewnić, że jest ona używana w sposób, który jest bardzo produktywny i dokładny" - powiedział.

 • 10:57

  To okrutne, że irańskie drony zabijają ukraińskich cywilów. Po raz pierwszy proponujemy nałożenie sankcji na podmioty irańskie, w tym powiązane z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej - powiedziała podczas debaty w PE w Strasburgu szefowa KE Ursula von der Leyen. Przewodnicząca KE powiedziała, że Rosja wykorzystuje setki irańskich dronów na polach bitew na Ukrainie.

 • 10:26

  Obrona Bachmutu ma sens strategiczny mimo kosztów, jakie ponosi Ukraina, Kreml bowiem został zmuszony do zaangażowania tam najemników z Grupy Wagnera i wartościowych sił powietrznodesantowych - ocenia w środę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  W najnowszej analizie amerykański think tank komentuje w ten sposób doniesienia dziennika "Washington Post", który podał, że stratedzy amerykańscy oceniają, iż siły ukraińskie nie będą w stanie jednocześnie bronić Bachmutu i rozpocząć wiosennej kontrofensywy. Zdaniem ISW "decyzja Ukrainy, by bronić Bachmutu wydaje się strategicznie rozsądnym działaniem mimo jego kosztów.

  ISW ocenia, że obrona Bachmutu przez Ukraińców doprowadziła do osłabienia znaczących sił Rosji i "prawdopodobnie stworzy dogodne warunki dla przyszłej kontrofensywy ukraińskiej". Analitycy argumentują, że gdyby Rosjanie bez większego oporu zajęli to miasto, to mogliby myśleć o rozszerzeniu swoich operacji "w sposób, który zmusiłby Ukrainę do tworzenia pospiesznie pozycji obronnych w mniej sprzyjającym terenie". Tak więc, obrona Bachmutu i tworzenie warunków do kontrofensywy "raczej się uzupełniają wzajemnie", a nie wykluczają - podkreśla ośrodek.

  ISW zwraca też uwagę na doniesienia mediów, iż rosyjskie ministerstwo obrony, podobnie jak Grupa Wagnera, werbuje więźniów i traktuje ich jako mięso armatnie. Telewizja CNN podała, że więźniowie zostali w październiku 2022 roku wcieleni przez ministerstwo obrony do formacji z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. "Decyzja ministerstwa obrony Rosji, by werbować więźniów jest wskaźnikiem, że Kreml stara się wykorzystać więźniów do przyszłych ataków" w sposób podobny, jak Grupa Wagnera, tj. wysyłania ich do ataku falami, bez względu na straty - oceniają analitycy.

  Zwracają uwagę, że Kreml zaczął się dystansować od Grupy Wagnera i jej założyciela Jewgienija Prigożyna. Najemnicy Prigożyna prawdopodobnie nie mają możliwości od stycznia 2023 r. odbywania szkoleń na poligonie Kadamowskim w sąsiadującym z Ukrainą obwodzie rostowskim na południu Rosji.

 • 10:07

  - Osłabiamy zdolność Rosji do utrzymania jej machiny wojennej. Nasz 10. pakiet sankcji obejmuje zakazy handlu i kontrole eksportu technologii o wartości 11 miliardów euro. Rosja używa setek dronów zbudowanych w Iranie. Proponujemy rozszerzenie kontroli eksportu na podmioty irańskie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim w środę.

 • 10:06

  Niektórzy przewidywali upadek Ukrainy w ciągu kilku dni, ale legendarna odwaga Ukraińców zadziwiła cały świat - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  - Rok po imperialnych fantazjach Putina Rosja obudziła się w ponurej rzeczywistości, podczas gdy marzenia Ukrainy są silniejsze niż kiedykolwiek. Ukraina zwycięży - zadeklarowała von der Leyen.

 • 9:42

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony podano, że 9 lutego zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Omskim Zakładzie Budowy Maszyn Transportowych wezwał do zwiększenia produkcji rosyjskich czołgów, a nastąpiło to po kilku publicznych komentarzach prezydenta Putina wzywających przemysł zbrojeniowy do lepszego wsparcia "specjalnej operacji wojskowej". Podczas transmitowanego przez telewizję spotkania 12 stycznia Putin zganił Denisa Manturowa, wicepremiera odpowiedzialnego za przemysł zbrojeniowy, za "obijanie się". Było to jedno z najostrzejszych publicznych wystąpień prezydenta od czasu inwazji.

  "Rosyjscy przywódcy zdają sobie zapewne sprawę, że przemysłowy potencjał militarny państwa staje się krytyczną słabością, pogłębioną przez strategiczną i operacyjną błędną kalkulację inwazji na Ukrainę. Produkcja prawie na pewno nie zaspokaja potrzeb rosyjskiego ministerstwa obrony w zakresie zapewnienia środków na kampanię ukraińską i odbudowy długoterminowych potrzeb obronnych" - oceniono.

 • 9:21

  Borrell: Jeżeli przestaniemy pomagać Ukrainie wojskowo, pokój, który nastanie, nie będzie pokojem. To będzie zwycięstwo Rosji. Dla nas to będzie poważne zagrożenie naszego własnego bezpieczeństwa.

 • 9:18

  Borrell: sytuacja wojskowa na ukrainie jest obecnie niezwykle niepokojąca. Zaczęła się nowa rosyjska ofensywa, mimo, że na niewielką skalę. Dlatego Ukraina apeluje o pomoc do państw członkowskich. Musimy skoordynować pomoc dla Kijowa. Potrzebna im jest amunicja, broń. Musimy pokazać im, że nie zostawimy ich bez wsparcia.

 • 9:16

  Borrell: wierzymy, że Ukraina wygra tę wojnę i znajdzie się w europejskiej rodzinie, w której już de facto jest.

 • 9:11

  Josep Borrell w Parlamencie Europejskim: wojna w Ukrainie pokazała, jak ważna jest wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony. To był taki dzwonek alarmowy dla Europy, taki budzik. To przełom czasów, moment, w którym obudziliśmy się w nowej rzeczywistości - ta rzeczywistość to wojna. Przestaliśmy być czujni. Dowodem na to jest to, że mamy bardzo niewielkie zasoby obronności, brakuje nam możliwości przemysłowych, by je odbudować.

 • 8:23

  Starając się ukryć swoje straty w wojnie z Ukrainą, Rosjanie palą ciała poległych w krematorium na anektowanym Krymie koło miejscowości Krasna Horka. Działa ono przez całą dobę, spalane są tam ciała zabitych żołnierzy i najemników - podał ukraiński Sztab Generalny.

  "W rejonie miejscowości Krasna Horka w rejonie symferopolskim, na terenie tymczasowo okupowanego Krymu, przeciwnik ucieka się do spalania ciał, by ukryć liczbę zabitych" - podał sztab w porannym raporcie w środę. Jak opisuje, ciała zabitych żołnierzy i najemników przywożone są ciężarówkami i "kremacja prowadzona jest całodobowo".

  Koło krematorium w Krasnej Horce "widać ciągle kolejkę samochodów wojskowych w liczbie do 10 sztuk" - czytamy w oświadczeniu sztabu. Usługi kremacji nie są świadczone osobom cywilnym. Sztab podkreśla w porannym komunikacie, że Rosjanie wciąż ponoszą straty na froncie.

 • 7:22

  Podczas środowej sesji plenarnej PE posłowie wezmą udział w debacie poświęconej rocznicy wybuchu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Dyskusja będzie koncentrować się na sytuacji na froncie i pomocy, jakiej UE udziela Ukrainie.

 • 7:06

  Obie izby rosyjskiego parlamentu - Duma Państwowa i Rada Federacji - zbiorą się na nadzwyczajnych posiedzeniach 22 lutego - podał w środę niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia prokremlowskich mediów w Moskwie.

  Informację o posiedzeniu wyższej izby potwierdził jeden z zasiadających w niej parlamentarzystów Wiaczesław Timczenko. Polityk powiedział, że na posiedzeniu przyjęte zostaną ustawy o integracji prawnej "nowych regionów", odnosząc się zapewne do okupowanych przez wojska rosyjskie terenów Ukrainy.

  Z kolei wiceprzewodniczący Rady Federacji Nikołaj Żurawlow powiedział, że 22 lutego izba rozpatrzy ustawy "ważne dla budżetu" państwa.

 • 5:04

  Według zachodnich źródeł wywiadowczych, Rosja gromadzi samoloty i śmigłowce w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że przygotowuje się do rzucenia ich do walki, aby wesprzeć zacinającą się ofensywę lądową - podał "Financial Times".

 • 4:45

 • 4:33

  Dziennik "Wall Street Journal" podał, że wojsko amerykańskie rozważa wysłanie Ukrainie tysięcy przejętych broni i ponad miliona sztuk amunicji, która miała trafić do wspieranych przez Iran bojowników w Jemenie.

  Amerykańscy oficjele oświadczyli, że rozważają przekazanie Ukrainie ponad pięciu tysięcy karabinów szturmowych, 1,6 miliona sztuk amunicji do broni palnej, niewielkiej liczby pocisków przeciwpancernych i ponad siedmiu tysięcy zapalników niekontaktowych, które zostały przechwycone w ostatnich miesiącach u wybrzeży Jemenu od przemytników podejrzewanych o pracę dla Iranu.

 • 3:33

  Brytyjskie MSZ poinformowało o ósmym obywatelu Wielkiej Brytanii, który został zabity w Ukrainie od początku rosyjskiej napaści na ten kraj. "Wspieramy rodzinę brytyjskiego obywatela, który zginął w Ukrainie i jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami" - przekazał rzecznik resortu spraw zagranicznych, nie podając jednak ani personaliów zabitego, ani okoliczności, w jakich zginął.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości