Charków zaatakowany rakietami. Apel o pozostanie w schronach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Sobota jest 353. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Późno w sobotę siły rosyjskie zaatakowały rakietami Charków. W wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura w mieście - poinformował na Telegramie szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Ukraiński polityk wezwał mieszkańców do pozostania w schronach. Trwa wyjaśnianie informacji na temat osób poszkodowanych i rozmiaru szkód. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono również w obwodach połtawskim, sumskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim i ługańskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:29
  • 4:47

    Ukraina mogłaby odnieść szybkie zwycięstwo, gdyby Zachód zapewnił szybką pomoc w postaci odrzutowców, powiedział były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges. W przeciwnym razie przy obecnym poziomie wsparcia ze strony Zachodu, zdaniem amerykańskiego wojskowego, pokonanie Rosji może zająć od trzech do pięciu lat.

    "Im szybciej dostarczymy im zdolności do osiągnięcia decydującego rezultatu, tym szybciej ta wojna może się skończyć" - powiedział w sobotę amerykański generał w rozmowie z niemieckim portalem "Deutsche Welle".

    Generał zaznaczył, że jego zdaniem jedyną "czerwoną linią" dla zaangażowania Waszyngtonu na Ukrainie są " żołnierze na lądzie".

  • 4:37

    Siły ukraińskie utrzymują obronę wzdłuż linii frontu w Doniecku, w tym wokół oblężonego miasta Bachmut, a najbardziej zaciekłe bitwy toczą się o miasta Wuhledar i Maryinka - poinformował w sobotę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny. Wojskowy powiedział, że Rosja codziennie przeprowadza około 50 ataków w Doniecku.

  • 1:16

    W sobotę wieczorem alarm przeciwlotniczy ogłoszono również w obwodach połtawskim, sumskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim i ługańskim.

  • 22:49

    W sobotę późnym wieczorem rosyjskie wojsko zaatakowało Charków i obwód charkowski - poinformował szef tamtejszych władz Ołeh Syniehubow.

    W regionie został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

    Syniehubow przekazał, że na Charków spadło trzy pociski S-300. Uszkodzony został jeden z obiektów infrastruktury.

    Ukraiński polityk wezwał mieszkańców do pozostania w schronach.

  • 22:41

    Thun o wysyłaniu pomocy militarnej do Ukrainy

  • 22:39

    Ukraina zaapelowała do swoich sojuszników o "natychmiastową" dostawę amunicji, ostrzegając, że brakuje jej zapasów do obrony przed nową rosyjską ofensywą, której obawia się Kijów - powiedziała w wywiadzie dla sobotniego wydania "Financial Times" wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

    - To, co jest najbardziej pilne, to amunicja i artyleria, których potrzebujemy natychmiast, aby wiedzieć, że możemy działać z nowym sprzętem wojskowym, który otrzymaliśmy – oznajmiła Stefaniszyna. - Nie mamy takiej ilości amunicji, jakiej potrzebujemy - dodała.

  • 22:13

    Naczelny dowódca ukraińskiej armii Walerij Załużny powiedział w rozmowie z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Markiem Milleyem, że ukraińskie siły odzyskały wcześniej utracone pozycje na niektórych odcinkach frontu.

    Załużny poinformował Milleya o przebiegu działań wojennych. Najbardziej napięta sytuacja utrzymuje się na kierunku donieckim, gdzie wróg przeprowadza dziennie do 50 ataków. Zacięte walki toczą się w rejonie Wuhłedaru i Marijinki - przekazał Załużny.

  • 21:33

    Bundeswehra rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenie ukraińskich załóg na czołgu Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w ostatnich dniach siły powietrzne przetransportowały już z Polski do Niemiec pierwsze grupy ukraińskich żołnierzy.

    W połowie przyszłego tygodnia szkolenie rozpocznie się na poligonie w Munster w Dolnej Saksonii, gdzie ukraińskie jednostki są już szkolone na bojowym wozie piechoty Marder - pisze "Spiegel".

    Pistorius: w koalicji wokół Leopardów trzeba zebrać jak najwięcej krajów

  • 19:15

    W obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowały tamtejsze władze. "Zagrożenie atakami Shahedów. Udajcie się w bezpieczne miejsca!" - ostrzegł na kanale Telegram szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Zagrożone atakiem jest także miasto Zaporoże i obwód zaporoski.

    Ukraiński reporter wojenny Andrij Caplijenko napisał, że irańskie drony są już w przestrzeni Ukrainy. Ostrzegł, że mogą zaatakować także obwód kijowski.

  • 18:40

    Naprawa domów zniszczonych w wyniku rosyjskich ostrzałów w podkijowskiej Buczy

  • 17:43

    "Dobra wiadomość. Nasi obrońcy zestrzelili kolejny rosyjski samolot szturmowy Su-25" - przekazał we wpisie na Twitterze sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 16:06

    W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 1140 żołnierzy - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Ogólne straty w ludziach, jakie wojska rosyjskie poniosły w czasie inwazji zbrojnej, zbliżają się obecnie - według armii ukraińskiej - do 137 tysięcy (136 886).

    Według ogłoszonych w styczniu szacunków wywiadu USA straty rosyjskie w Ukrainie to 188 tysięcy zabitych i rannych żołnierzy.

  • 15:40

    Prezydent Andrzej Duda powiedział stacji BBC, że przekazanie Ukrainie samolotów F-16 byłoby "bardzo poważną decyzją", którą "nie łatwo byłoby podjąć".

    W sobotę BBC udostępniła fragment wywiadu, którego polski prezydent udzielił w Warszawie w związku z przyszłotygodniową wizytą w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnił w nim, że wysłanie odrzutowców F-16 przez Polskę stanowiłoby "poważny problem", ponieważ "mamy ich za mało (...), a potrzebowalibyśmy ich znacznie więcej". Duda mówił, że w polskich siłach powietrznych jest mniej niż 50 sztuk tego typu samolotów.

    Polski prezydent dodał, że samoloty bojowe, takie jak F-16, wymagają "bardzo poważnych potrzeb w zakresie konserwacji", więc "nie wystarczy tylko wysłać kilka samolotów". Zaznaczył również, że ewentualna decyzja o dostarczeniu odrzutowców musi być "wspólną decyzją" sojuszników Ukrainy, a nie taką, którą może podjąć jakikolwiek pojedynczy kraj.

    Pomoc militarna dla Ukrainy i pytania o myśliwce F-16

  • 15:25

    Ukraińskie siły powietrzne opublikowały na kanale Telegram zdjęcie przedstawiające szczątki zestrzelonego rosyjskiego pocisku rakietowego Kalibr w obwodzie winnickim.

    Rosja przypuściła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę 10 lutego. Celem były głównie obiekty infrastruktury. W wyniku ostrzałów zostały uszkodzone między innymi sieci wysokiego napięcia w zachodnich, centralnych i wschodnich regionach kraju.

    Szczątki rosyjskiego pocisku Kalibr w obwodzie winnickim

  • 14:59

    Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że szef rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin jest podejrzany o popełnienie przestępstwa, polegającego na tworzeniu fili instytucji karnych Rosji na Ukrainie, na terytoriach okupowanych.

    Prokuratura złożyła wobec Bastrykina powiadomienie o podejrzeniu przestępstwa - poinformowało biuro prokuratora generalnego w komunikacie na serwisie Telegram.

    Według śledczych Bastrykin od 2014 roku tworzył jako przedstawiciel władz Rosji tzw. regionalne wydziały Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, najpierw na anektowanym Krymie i na terenach obwodu donieckiego i ługańskiego. Po inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. struktury te pojawiły się w okupowanych przez wojska rosyjskie obwodach Ukrainy: na dalszych obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego i na terenie obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

    Rezultatem działalności tych organów było wszczęcie ponad 2 tysięcy spraw karnych wobec obywateli Ukrainy - podkreśliła prokuratura.

  • 14:30

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o spotkaniu z przedstawicielami firmy J.P. Morgan. Jak przekazał, dyskusja dotyczyła między innymi stworzenia platformy do zaangażowania kapitału prywatnego w odbudowę Ukrainy.

  • 14:17

    Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało w mediach społecznościowych codzienny bilans dotyczący strat Rosjan. Opatrzyło go cytatem z utworu zespołu Radiohead "Karma Police".

    Według resortu, w ciągu doby wyeliminowano ponad tysiąc rosyjskich żołnierzy.

  • 14:03

    Rosja nie ma teraz wystarczających zasobów, aby w czasie, gdy przypada pierwsza rocznica napaści na Ukrainę - 24 lutego - zacząć dużą ofensywę - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak w wypowiedzi dla "Kyiv Post".

    "Rozpowszechniana jest informacja o zaplanowanej na 24 lutego dużej ofensywie Rosji. Wywiad wojskowy Ukrainy informuje, że Rosja już zaczęła ofensywę na pełną skalę 24 lutego zeszłego roku, która dziś jest kontynuowana" - powiedział przedstawiciel wywiadu. "Według naszych danych dowództwo rosyjskie nie ma wystarczających zasobów do działań ofensywnych na szeroką skalę" - podkreślił.

    Rosja - ocenił - stawia sobie za cel "osiągnięcie jakiegokolwiek taktycznego sukcesu na wschodzie Ukrainy". Zdaniem HUR w najbliższych tygodniach Rosja planuje aktywizację działań na wschodzie Ukrainy, a teraz "stara się wykryć słabe miejsca" obrony ukraińskiej.

  • 11:26

    Wojskom rosyjskim atakującym Bachmut nie udało się odciąć tras zaopatrzenia dla sił ukraińskich broniących tego miasta - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

    "Obrońcy mają możliwość dostarczania do Bachmutu uzbrojenia, prowiantu i innych niezbędnych rzeczy, a także wywożenia z Bachmutu rannych - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Hromadske. Jak wskazał, Rosjanie próbują przejąć kontrolę nad szosą Kostiantyniwka-Bachmut, na południowy zachód od miasta. Siły ukraińskie prowadzą jednak skuteczną walkę kontrbateryjną - zapewnił rzecznik.

  • 11:06

    Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.

    W komentarzu cytowanym przez portal ZN.UA armia oświadczyła, że celem ataków było "wywołanie nastrojów paniki wśród mieszkańców rejonów graniczącym z Mołdawią i Naddniestrzem" - separatystycznym regionem Mołdawii.

  • 10:58

    9 lutego szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, iż jego formacja wstrzymała program rekrutacji więźniów, a dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej już wcześniej sugerowały spadek tempa rekrutacji więźniów od grudnia 2022 roku - podało brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanym w sobotę komunikacie. Wskazało, że wiadomości o surowych realiach służby w Grupie Wagnera na Ukrainie prawdopodobnie dotarły do więźniów i zmniejszyły liczbę ochotników.

    "Kluczowym czynnikiem zakończenia programu jest zapewne coraz bardziej bezpośrednia rywalizacja między rosyjskim ministerstwem obrony a Grupą Wagnera. Regularne wojsko rosyjskie prawdopodobnie rozmieściło już także zdecydowaną większość rezerwistów powołanych w ramach 'częściowej mobilizacji'. Rosyjskie dowództwo stoi przed trudnym wyborem: albo nadal wyczerpywać swoje siły, zmniejszać liczbę cele, albo przeprowadzić kolejną formę mobilizacji" - napisano w analizie wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  • 10:55

    Rosyjskie dowództwo stoi przed trudnym wyborem pomiędzy wyczerpywaniem wojsk na Ukrainie, ograniczeniem liczby celów lub przeprowadzeniem kolejnej mobilizacji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w komunikacie.

  • 10:34

    Litwa przygotowuje 36 dział przeciwlotniczych L-70 do przekazania Ukrainie - poinformowały w sobotę litewskie media. Do miejsca przeznaczenia mają one dotrzeć w najbliższym czasie. Przekazywana jest też amunicja oraz dodatkowe wyposażenie, wymagane do obsługi tej broni.

  • 10:33

    Jest mało prawdopodobne, aby loty rakiet rosyjskich nad terytorium NATO doprowadziły do eskalacji - ocenia w sobotę w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem think tanku prezydent Rosji Władimir Putin nie chce ryzykować bezpośredniego konfliktu z NATO.

    "Trwająca rosyjska kampania ataków rakietowych będzie nadal generować zagrożenia peryferyjne poza Ukrainą, takie jak przeloty lub ryzyko incydentów obrony powietrznej (jak w Polsce 15 listopada 2022 r.). ISW ocenia jednak, że NATO (i poszczególne państwa członkowskie) ma pełną kontrolę nad swoimi reakcjami i stopniem, w jakim decyduje się na eskalację w odpowiedzi na przypadkowe lub celowe przeloty rosyjskich rakiet lub inne prowokacje. ISW nadal z dużą pewnością ocenia, że Putin nie dąży do wojny z NATO i jest mało prawdopodobne, aby bezpośrednio ryzykował eskalację" - napisano w raporcie.

  • 8:52

    Armia ukraińska zestrzeliła w piątek wieczorem 11 dronów irańskich, którymi wojska rosyjskie zaatakowały południe kraju - poinformował w nocy z piątku na sobotę przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

    "10 lutego, od godz. 19.50 do 22.50 (godz. 18.50-21.50 w Polsce-red.) okupacyjne wojska rosyjskie zaatakowały południe Ukrainy dronami kamikadze typu Shahed-136" - poinformował Bratczuk na Telegramie. Jak dodał, cztery drony zestrzelono nad obwodem odeskim, pięć nad mikołajowskim i dwa nad obwodem chersońskim.

    O większej liczbie zniszczonych dronów - 20 maszynach strąconych w kilku regionach - poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe. Atak, o którym mowa w oficjalnym komunikacie armiii, nastąpił w godzinach od 18 do 23.55 (godz. 17.00-22.55 w Polsce). W oświadczeniu nie wymieniono konkretnych obwodów.

  • 4:36

    W piątek Rosjanie przeprowadzili ataki na siedem miejscowości regionu Sum. Ukraińskie władze odnotowały ponad 100 nalotów – poinformował portal Ukrinform.

  • 4:36

    Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powiedział, że rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem podczas wizyty w Białym Domu na temat propozycji mediacji państw niezaangażowanych w wynegocjowaniu zakończenia wojny na Ukrainie. - Trzeba mieć partnerów zdolnych do budowy grupy negocjatorów wiarygodnych dla obu stron, którzy mogą zakończyć wojnę - powiedział Lula.

    Biały Dom jak dotąd nie odniósł się do tych słów, a sprawa wojny na Ukrainie nie była poruszana podczas krótkich wystąpień obu przywódców na początku ich spotkania. Lula stwierdził, że ma wrażenie, że Biden jest zainteresowany zakończeniem wojny.

  • 3:36

    ISW: Siły rosyjskie rozpoczęły kolejną serię ataków przy użyciu rakiet i dronów. Niedawne nagranie nieudanego rosyjskiego ataku w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim stało się najnowszym bolesnym punktem w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

  • 2:44

    Prywatne odrzutowce, którymi podróżuje rząd i członkowie rodziny królewskiej, są obsługiwane przez firmę Luxaviation, do której płyną rosyjskie pieniądze - ujawnił dziennik "De Tijd".

    Chodzi o dwa samoloty Dassault Falcon 7X, które są wykorzystywane do lotów z królem, premierem, ministrem spraw zagranicznych oraz wysokimi urzędnikami UE - informuje gazeta.

  • 2:28

    Holandia nie jest już uzależniona od węgla i ropy naftowej z Rosji - powiedział w piątek minister energii Rob Jetten. "Misja wykonana! Jesteśmy niezależni od Putina" – napisał na Twitterze poseł Jan Paternotte, szef frakcji współrządzących socjalliberałów z partii D66.

  • 2:02

    Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w Bratysławie, że po otrzymaniu oficjalnej prośby od Ukrainy o przekazanie samolotów myśliwskich MIG-29 rząd rozpoczął negocjacje na ten temat. Przeciw przekazaniu samolotów jest były trzykrotny premier, jeden z liderów opozycji Robert Fico.

  • 0:52

    Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w piątek 12 ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskich wyrzutni rakietowych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Podczas przeprowadzonego w piątek kolejnego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosja wystrzeliła ponad 100 pocisków - czytamy w komunikacie sztabu. Ze wstępnych danych wynika, że siły rosyjskie wykorzystały 29 rakiet S-300 i 71 pocisków manewrujących wystrzelonych z samolotów i okrętów. Ukraińska obrona powietrzna strąciła 61 pocisków manewrujących.

  • 0:43

    Z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich i zajęcia części obiektów energetycznych przez Rosjan energetyka ukraińska straciła czasowo 44 proc. mocy wytwarzanych w elektrowniach atomowych i 75 proc. - w elektrowniach cieplnych - poinformował premier Denys Szmyhal.

    - Ogólnie z powodu ciągłych ataków uszkodzonych jest prawie 20 bloków energetycznych elektrowni cieplnych - powiedział premier na posiedzeniu rządu.

  • 0:26

    Podczas ostatnich wizyt w Londynie, Paryżu i Brukseli zapadły bardzo ważne uzgodnienia i otrzymaliśmy dobre sygnały m.in. w sprawie rakiet dalekiego zasięgu i czołgów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent przeprowadził naradę z dowództwem m.in. na temat przeprowadzonego tego dnia kolejnego rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: