Atak Rosji na Ukrainę. Lokalne władze: w Żytomierzu nalot na akademik i fabrykę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Ewakuacja ludności z Sum (08.03.2022 r.)
Ewakuacja ludności z Sum (08.03.2022 r.)Dmytro Lunin
wideo 2/26
Ewakuacja ludności z Sum (08.03.2022 r.)Dmytro Lunin

13. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. We wtorek Rosjanie przeprowadzili nalot na akademik i fabrykę - poinformował Serhij Suhomłyn, mer położonego na zachód od Kijowa Żytomierza. Jak dodał, pierwszy z budynków został całkowicie zniszczony, ale na razie nie ma informacji o możliwych ofiarach. W drugim ataku ranna została jedna osoba. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym przemówieniu do brytyjskiej Izby Gmin oświadczył: - Nie poddamy się, nie przegramy. Będziemy do końca walczyć. Po nocnych bombardowaniach trwa ewakuacja mieszkańców Irpienia i Sum, skąd uciekło już około 5 tysięcy ludzi. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. > Ukraina apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza. > Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wezwał Władimira Putina do "natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk". Jednocześnie podkreślił, że NATO nie będzie częścią konfliktu z Rosją na Ukrainie. > W ataku na Ukrainę uczestniczą niemal wszystkie zgromadzone wcześniej wokół niej rosyjskie siły - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Potwierdził też, że Rosja rekrutuje w szeregi swojej armii syryjskich bojowników. > Ośrodek Studiów Wschodnich przeanalizował obecną sytuację rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie wprowadzają na obszar swych działań coraz więcej jednostek bezpieczeństwa wewnętrznego (głównie Rosgwardii), których aktywność ma charakter pacyfikacyjny.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:59

  Dziękujemy za uwagę. Kończymy naszą relację na dziś.

 • 22:57

  W dniach 9-10 marca w Polsce będzie przebywać wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica. Celem wizyty jest zapoznanie się z sytuacją obywateli Ukrainy - w szczególności dzieci - przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję wobec Ukrainy - podała KE.

 • 22:42

  Nowikow: Nadal wiem o szeregu zachodnich spółek, które prowadzą biznes w Rosji. Wiem, ze gospodarczo jest niełatwo. Z całą pewnością będzie to związane ze startami, kosztami gospodarczymi, ale jednocześnie mówimy o ludobójczym dyktatorze, który atakuje w stylu drugiej wojny światowej niezależny kraj bez prowokacji.

 • 22:39

  Były doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: Głównym problemem jest chyba to, że świat (...) nie załapał tego, że nie będzie powrotu do punktu zero.

 • 22:39

  Igor Nowikow: Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co jest robione dla nas.

 • 22:38

  Były doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Igor Nowikow: Mam pewne myślenie na zasadzie: to jest koszmar, pewnego dnia się obudzę, wszystko będzie dobrze.

 • 22:26

  Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zaapelowała we wtorek do ukraińskiego społeczeństwa, aby nie rozpowszechniać na portalach społecznościowych informacji o broni i sprzęcie, które mają być lub zostały przekazane na Ukrainę.

  "Drodzy Rodacy, to wielka prośba, aby nie rozpowszechniać informacji o broni i sprzęcie, który ma być dostarczony na Ukrainę lub został już nam przekazany. Nie potrzebujemy takich radosnych postów! Wojna to inna rzeczywistość. To bardzo drażliwe tematy i nie macie o nich wiarygodnych informacji, ponieważ są tajne. Takimi postami szkodzicie państwu. Po prostu weźcie się w garść i nie piszcie" – napisała na Facebooku Malar.

  Podkreśliła, że w razie potrzeby prawo do wypowiadania się na ten temat mają tylko urzędnicy państwowi i władze kraju.

 • 22:20

  Dwie osoby, w tym 7-letnie dziecko, zginęły we wtorek w wyniku nalotu sił rosyjskich w wiosce Dineć w obwodzie charkowskim – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy na Telegramie.

  Do ataku doszło o godz. 19.05 czasu lokalnego. Pocisk uderzył w budynek mieszkalny, ratownicy zdołali uratować jedną osobę - przekazano w komunikacie.

  Ze stolicy znajdującego się na wschodzie Ukrainy obwodu - Charkowa - wywieziono dotąd pociągami 600 tys. osób. Lokalne władzy poinformowały we wtorek, że miasto znajduje się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Zniszczenia we wsi Dineć (zdjęcie z 08.08.2022 r.)

 • 21:50

  Rosjanie przeprowadzili nalot na akademik i fabrykę. W wyniku ataku akademik został całkowicie zniszczony - poinformował we wtorek na Facebooku Serhij Suhomłyn, mer położonego na zachód od Kijowa Żytomierza.

  Mer zaznaczył, że obecnie nie posiada informacji na temat ewentualnych ofiar ataku na akademik. W wyniku bombardowania zakładu produkcji wełny mineralnej ranna została jedna osoba.

  ONZ poinformowało we wtorek, że od początku rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny na Ukrainie udokumentowano śmierć 474 cywilów. Organizacja dodała, że liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

 • 21:46

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał ze swoim duńskim odpowiednikiem Jeppem Kofodem.

  „Ukraina i Dania mają wspólną spuściznę historyczną Wikingów. Dziś Ukraińcy walczą jak Wikingowie z rosyjskimi najeźdźcami na polu bitwy, podczas gdy Duńczycy walczą jak Wikingowie o Ukrainę w ramach UE i obustronnie” – napisał na Twitterze.

 • 21:42

 • 21:40

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken i prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy spotkali się we wtorek w Paryżu, zgodzili się co do potrzeby kontynuowania silnej współpracy amerykańsko-francuskiej w obliczu niesprowokowanej wojny rządu rosyjskiego z Ukrainą - poinformował we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

  Zgodnie z komunikatem rzecznika, Blinken i Macron "omówili bieżące wysiłki na rzecz pomocy rządowi i narodowi Ukrainy oraz potwierdzili swoje zobowiązanie do nałożenia znacznych kosztów na prezydenta Putina i jego współpracowników tak długo, jak długo będzie prowadził wojnę z wyboru na Ukrainie".

  Francja jest ostatnim przystankiem w podróży Blinkena do Europy, która rozpoczęła się w czwartek. W związku z wojną na Ukrainie Sekretarz stanu USA odwiedził wcześniej Belgię, Polskę, Mołdawię, Łotwę i Litwę.

 • 21:30

  We wtorek wieczorem w kilku miastach Ukrainy, w tym w Charkowie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze - poinformował ukraiński portal Suspilne.

  Syreny odezwały się też w Sumach, Trościańcu i Łebedynie w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.

  Alarmy ogłoszono również w Czernihowie na północnym wschodzie Ukrainy i w Połtawie na wschodzie.

 • 21:30

  Ukraińskie władze wielokrotnie apelowały do społeczności międzynarodowej o utworzenie nad państwem strefy zakazu lotów.

  We wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą "wymagałoby zestrzelenia każdego rosyjskiego samolotu, który wleciałby w wyznaczoną strefę".

  - Wojna z Rosją nie jest czymś, czego chce prezydent (USA, Joe Biden – red) - dodała.

 • 21:22

  Dziękuję USA i prezydentowi Joe Bidenowi za uderzenie w serce machiny wojennej Putina - tak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na Twitterze na zapowiedź wprowadzenia zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych do Stanów Zjednoczonych.

  "Jestem wdzięczny USA i prezydentowi Joe Bidenowi za osobiste przywództwo w uderzeniu w serce machiny wojennej Putina i zakazanie dostaw ropy, gazu i węgla (z Rosji) na rynek amerykański. Wzywam inne kraje i liderów do naśladowania" - czytamy na profilu Zełenskiego na Twitterze.

 • 21:14

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock o sposobach ochrony ukraińskich cywilów i korytarzach humanitarnych. Poinformowała o tym na Twitterze.

  "Rozmawiałem z minister spraw zagranicznych RFN Annaleną Baerbock na temat sposobów ochrony ukraińskich cywilów pośród rosyjskich zbrodni wojennych; zapewnienia korytarzy humanitarnych. Presja na Rosję musi jeszcze wzrosnąć, a obronność Ukrainy (powinna być) wzmocniona. Członkostwo Ukrainy w UE wzmocni Unię i podniesie na duchu bohaterski ukraiński naród" - napisał Kułeba.

 • 21:11

  Około 5000 cywilów zostało ewakuowanych z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy we wtorek w ramach tymczasowego zawieszenia broni - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  W wywiadzie telewizyjnym gubernator regionu Dmytro Żywycki powiedział, że zawieszenie broni z Rosjanami w większości zostało utrzymane i tylko raz zostało złamane przez strzelaninę w pobliżu punktu kontrolnego.

  Żywycki podkreślił, że wśród ewakuowanych 1700 osób stanowili studenci zagraniczni, studiujący na uniwersytetach w Sumach.

 • 20:48

  Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie; nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny - powiedział w Oslo premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

 • 20:36

  Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską i gotowa jest zwiększyć dla niej wsparcie wojskowe, jeśli będzie to potrzebne - przekazało jego biuro po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

  "Premier (Johnson) powiedział, że Wielka Brytania stoi solidarnie razem z Polską i podziękował premierowi Morawieckiemu za życzliwość Polaków dla narodu ukraińskiego w tak strasznym czasie. Ukraińcy cierpią z powodu barbarzyńskich działań prezydenta Putina, a Zachód musi kontynuować nakładanie osłabiających sankcji - dodał premier" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

 • 20:20

  Omówiłem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem realizację porozumień dotyczących korytarzy humanitarnych - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "Podtrzymuję stały dialog z prezydentem Emmanuelem Macronem. Omówiliśmy realizację porozumień dotyczących korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności i dostarczania niezbędnych artykułów" - napisał Zełenski.

 • 19:58

 • 19:45

  Rosyjscy jeńcy wojenni, wzięci do niewoli podczas inwazji Rosji na Ukrainę, będą traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a później będą pracować na rzecz odbudowy ukraińskiej gospodarki - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

 • 19:41

  Większość działalności zawiesiło również General Electric. Spółka będzie świadczyć jedynie niezbędne usługi - przekazał Reuters.

 • 19:40

  McDonald's poinformował we wtorek o czasowym zamknięciu swoich restauracji i zawieszeniu ogółu działalności w Rosji. To ostatnia zachodnia firma, która wstrzymała wszystkie operacje w tym kraju po jego inwazji na Ukrainę.

 • 19:36

  Ukraiński państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych – poinformował we wtorek ukraiński Deputowany Dawyd Arachamia.

  Arachamia zaznaczył, że nadal obowiązuje też obietnica wypłacenia pół miliona dolarów za każdy przechwycony rosyjski śmigłowiec w stanie pozwalającym na jego dalsze używanie.

  Zniszczenia powstałe w wyniku zestrzelenia przez siły ukraińskie rosyjskiego samolotu (zdjęcie z 4 marca)


  "Pilotom Federacji Rosyjskiej, którzy będą gotowi wziąć udział w tym programie, gwarantujemy obywatelstwo wolnego kraju" – dodał Arachamia.

  Według danych sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z wtorku rano armia rosyjska straciła już na Ukrainie 48 samolotów i 80 śmigłowców.

 • 19:19

  Prawie 3500 cywilów zostało ewakuowanych we wtorek z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy w ramach tymczasowego zawieszenia broni - powiedział szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki w wywiadzie telewizyjnym.

  Przekazał że około 1700 ewakuowanych to studenci zagraniczni. Żywycki poinformował, że zawieszenie broni zostało złamane raz przez strzelaninę w pobliżu punktu kontrolnego.

 • 19:10

  Ukraińskie ministerstwo obrony: były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili przyłączył się do zagranicznych ochotników, walczących na Ukrainie z Rosją.

  Okruaszwili był szefem resortu obrony Gruzji w latach 2004-2006.

 • 19:06

  Straż Graniczna: Do Polski przybyło 1,25 miliona uchodźców z Ukrainy. Tylko we wtorek, do godziny 15 granicę ukraińsko-polską przekroczyło 78,5 tysiąca osób.

 • 19:00

  Charków jest w pełni kontrolowany przez Siły Zbrojne Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

  "Siły Zbrojne Ukrainy mocno bronią Charkowa. Wróg rosyjski nie podejmuje nawet aktywnej ofensywy, poza ostrzałem przedmieść" - napisał Synegubow.

  Według niego w mieście nie ma regularnych oddziałów rosyjskich oraz grup dywersyjnych i rozpoznawczych, a poszczególni sabotażyści są szybko identyfikowani i eliminowani.

  Szef regionu dodał, że Rosjanie nie zrealizowali planu w rejonie wowczańskim, gdzie z trzech śmigłowców wysadzili desant 120-osobowej grupy szturmowej, która miała wedrzeć się do Charkowa. Siły ukraińskie odparły jednak ten atak, a Synegubow podkreślił, że ci Rosjanie, którzy przeżyli, uciekli poza ukraińską granicę.

  Zniszczony budynek mieszkalny po ostrzale w Charkowie

 • 18:49

  Trwa ewakuacja cywilów z Irpienia (północny zachód od Kijowa) i dotąd uratowano prawie 3 tysiące osób – poinformowały we wtorek ukraińskie służby ratunkowe na Telegramie. Ewakuowani są przewożeni do Kijowa.

 • 18:38

  Rosyjskie siły odizolowały ukraińskie miasto Mariupol nad Morzem Azowskim, ale nie wkroczyły jeszcze do niego - przekazał we wtorek anonimowo urzędnik ministerstwa obrony USA, na którego powołuje się agencja Reutera.

  Urzędnik dodał, że według oceny jego resortu Rosja i Ukraina wciąż mają do dyspozycji zdecydowaną większość swojej siły bojowej. Jego zdaniem nie ma żadnych oznak, aby rosyjska armia ściągała wojska z innych części kraju.

 • 18:11

  Zełenski: wzmiacniajcie sankcje przeciwko państwu-terroryście

 • 18:10

  Zełenski: nie poddamy się, nie przegramy, będziemy do końca walczyć, walczyć na morzu, bić się w powietrzu. Będziemy bronić naszej ziemi za każdą cenę. Będziemy walczyć w lasach, na polach, będziemy walczyć na wybrzeżach, w miastach

 • 18:09

  Prezydent Ukrainy: my pragniemy otwartości, wolności

 • 18:09

  Zełenski: 13. dnia agresji w Mariupolu dziecko zmarło z odwodnienia. Oni nie dopuszczają żywności, ani wody. Zablokowali wszystko. Ludzie siedzą w piwnicach. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 50 dzieci

 • 18:07

  Zełenski: Siódmego dnia pojęliśmy, że niszczą nawet cerkwie. Okazało się, że rosyjskie czołgi strzelają do elektrowni jądrowej.

 • 18:05

  Zełenski: to nie złamało nas, dało poczucie wielkiej prawdy

 • 18:05

  Zełenski: trzeciego dnia wojska rosyjskie zaczęły atakować budynki mieszkalne

 • 18:04

  Zełenski: nie chcemy tracić tego co naszego, nie chcemy utracić Ukrainy

 • 18:04

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdalnie przemawia w Izbie Gmin: zwracam się do wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa, zwracam się jako obywatel, prezydent kraju również wielkiego, pokazującego tak wielki wysiłek

  Oklaski w brytyjskiej Izbie Gmin przed wystąpieniem prezydenta Ukrainy

 • 18:00

  Brytyjski premier Boris Johnson zapowiada plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę.

 • 17:58

  Tempo natarcia sił rosyjskich na terytorium Ukrainy znacznie spadło – oświadczył we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz na briefingu.

  - Obecnie na niektórych kierunkach, na których wcześniej nacierali, (żołnierze rosyjscy) zostali praktycznie zatrzymani. Siły, które nadal posuwają się do przodu, robią to małymi grupami, przeprowadzają wcześniej zwiad i nie stanowią istotnego zagrożenia w tych miejscach, które wymieniają w swoich komunikatach informacyjnych – oznajmił Arestowycz.

  Dodał, że trwają działania obronne w Kijowie, Sumach, Czernihowie, Mikołajowie i Zaporożu. Według niego "heroicznie trzymają się" też Charków i Ochtyrka.

 • 17:43

  61 szpitali na Ukrainie nie działa z powodu ataków sił rosyjskich - powiedział we wtorek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że władze nie są w stanie dostarczyć niezbędnych środków medycznych do miejscowości na linii frontu z powodu braku korytarzy humanitarnych.

 • 17:42

  Biden: wojna Putina na Ukrainie sprawi, że Rosja będzie osłabiona, a reszta świata silniejsza

 • 17:38

  Biden: W ciągu dwóch tygodni naród ukraiński inspiruje świat swoją odwagą, patriotyzmem. Wojna Putina doprowadziła do potwornego cierpienia. Putin bierze teraz na cel szpitale, bloki. Jeśli teraz nie odpowiemy na atak Putina, cena będzie jeszcze wyższa jutro. Wzywam kongres, aby uchwalił pomoc w wysokości 12 miliardów dolarów dla Ukrainy

 • 17:35

  Biden: ten kryzys to bolesne przypomnienie, że aby bronić naszej gospodarki w długim terminie, musimy być niezależni

 • 17:33

  Biden: agresja Rosji kosztuje nas wszystkich, nie jest to czas na wykorzystanie tego dla własnych zysków

 • 17:32

  Biden: Wojna jest już kosztowna dla USA. Zrobię wszystko, żeby zminimalizować koszty wojny Putina w kraju

 • 17:31

  Biden: także nasz sektor prywatny przeciwstawia się okrutnej wojnie

 • 17:30

  Biden: blokujemy dostęp Rosji między innymi do technologii, co będzie osłabiało ich gospodarkę

 • 17:29

  Biden: Wiceprezydent USA Kamala Harris będzie pod koniec tygodnia w Polsce i Rumunii. USA będą dzielić odpowiedzialność opieki nad uchodźcami

 • 17:28

  Biden: oferujemy wsparcie humanitarne dla Ukrainy, pracujemy z organizacjami humanitarnymi

 • 17:27

  Biden: zapewniamy o naszej dalszej współpracy i wsparciu dla narodu ukraińskiego

 • 17:27

  Biden ogłosił embargo na import rosyjskiej ropy do USA

  Joe Biden: zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu do USA

 • 17:26

  Prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej: USA szeroko wspierają Ukraińców i nie będą dopłacać do wojny Putina

 • 17:24

  Obwód kijowski doznając ogromnych strat stara się obronić stolicę. W regionie trwają nieustanne walki, a ludziom w schronach brakuje wody i jedzenia – oświadczył szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

  "Bucza, Irpień, Hostomel, Makarów, Borodzianka, Worzel – mieszkańcy tych miejscowości już kolejny dzień z rzędu są zmuszeni przebywać w schronach przeciwbomowych. Bez wody i jedzenia. Okupanci nie otwierają korytarzy humanitarnych, nie dają gwarancji wstrzymania ognia" – oznajmił Kułeba.

  Podkreślił przy tym, że władze ukraińskie robią wszystko, by zapobiec katastrofie humanitarnej w obwodzie. Zaznaczył, że trwają nieustanne walki m.in. w Makarowie, Irpieniu, Hostomlu i Borodziance, zaś Rosjanie grożą rozprawą szefom władz lokalnych i regionalnych, jeśli nie poddadzą swoich miejscowości.

  Kułeba podkreślił jednak, że wróg jest "zmęczony i zdemoralizowany", a "my – nie". "My wytrzymamy i będziemy nadal dawać odpór. Bo jesteśmy na swojej ziemi, w swoim domu" – zaznaczył.

 • 17:17

  Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje rozkazy bombardowania infrastruktury cywilnej i dzielnic mieszkalnych - poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

  "Oprócz tego, wbrew zapewnieniom propagandystów do bombardowań nie jest używana broń precyzyjna, lecz bomby niekierowane OFAB-250-270, FAB-500 i OFZAB-500. Powoduje to znaczne straty wśród ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury cywilnej. Takie bombardowania to kolejna oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości armii okupanta" - czytamy w oświadczeniu.

 • 17:13

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal: trzy tysiące ciężarówek zawierających 20 tysięcy ton pomocy humanitarnej otrzymała Ukrainę w ciągu ostatnich 6 dni.

  Oprócz tego ponad 10 mld hrywien (1,5 mld zł) wpłynęło na specjalny rachunek Narodowego Banku Ukrainy otwarty w celu wspierania ukraińskiej armii.

 • 17:05

  Avril Haines, dyrektor wywiadu narodowego USA w przemówieniu w Izbie Reprezentantów: grożenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina bronią atomową jest próbą zniechęcenia Zachodu do niesienia pomocy Ukrainie.

  Zdaniem Haines Putin sprawia wrażenie, że nie przejmuje się stratami jego wojsk na Ukrainie i może nadal kontynuować agresję. "Putin nadal uważa, że może Ukrainę pokonać" - mówiła.

 • 17:00

  Stoltenberg: musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę

 • 16:57

  Stoltenberg: Putin nie docenił Ukrainy, poważnie nie docenił również siły i jedności NATO oraz naszych przyjaciół i partnerów na całym świecie

 • 16:53

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Rydze: stoimy wobec krytycznej chwili dla naszego bezpieczeństwa spowodowanej inwazją Rosji na Ukrainę.

 • 16:48

  Drugi konwój ewakuacyjny wyjechał we wtorek po południu z Sum do Połtawy przez korytarz humanitarny, utworzony na mocy tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją - poinformował zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  Informacje te potwierdził na Facebooku szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin. "Drugi konwój ewakuacyjny opuścił Sumy. Czekamy w rejonie Połtawy. Chwała Ukrainie" – napisał Łunin w poście i opublikował zdjęcie ludzi, wsiadających do autokaru.

  W Sumach na północnym wschodzie Ukrainy korytarz humanitarny zaczął działać we wtorek przed południem i ma być czynny do godz. 21 czasu lokalnego. Według tamtejszych władz trasa korytarza jest uzgodniona ze stroną rosyjską i prowadzi z Sum przez Łochwicz, Łubnie do Połtawy.

  W pierwszym wtorkowym konwoju z Sum ewakuowanych zostało między innymi ok. 1000 studentów zagranicznych.

 • 16:45

  Dla Rosjan zdobycie stolicy Ukrainy pozostaje celem numer - powiedział we wtorek szef miejskiej administracji wojskowej generał Mykoła Żyrnow, cytowany przez portal Ukrinform.

  "Nasza obrona terytorialna nadal umacnia swoje pozycje. Dla obrony ważne są odcinki Dymer-Kijów, Kozielec-Browary, Korostyszów-Kijów, Pyriatyn-Boryspol" - dodał Żyrnow.

  Zaznaczył jednocześnie, że trwające wysiłki obrony terytorialnej mają przygotować stolicę do walk w każdych warunkach. "Wznosimy umocnienia i barykady na wszystkich liniach obrony. Każdego dnia nasza armia otrzymuje coraz więcej broni i sprzętu bojowego" - powiedział Żyrnow.

  Rosyjski czołg w pobliżu Kijowa (zdjęcie z 07.03.2022 r.)

 • 16:39

  Rosyjska organizacja zwalczająca prześladowania polityczne OVD-Info: rosyjska policja aresztowała we wtorek co najmniej 100 osób podczas protestów przeciwko inwazji na Ukrainę.

 • 16:27

  W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały mikrobus z oznakowaniem Czerwonego Krzyża, którym podróżowały wychowawczynie z sierocińca. Trzy kobiety nie żyją, a dwie zostały ranne - poinformowała we wtorek w komunikatorze Telegram przewodnicząca rady obwodowej Anna Zamaziejewa.

  "(...) faszystowscy okupanci ostrzelali minibus z wychowawczyniami z sierocińca, które jechały zmienić koleżanki. Po ostrzale, pojazd, który miał oznaczenia Czerwonego Krzyża zapalił się" - napisała Zamaziejewa.

 • 16:18

  Władze Mariupola na Telegramie: Rosjanie próbowali wedrzeć się do miasta korytarzem humanitarnym w trakcie ewakuacji ludności cywilnej.

  "Umowy z okupantem nie mają sensu i mogą prowadzić do jeszcze większej liczby niewinnych ofiar" - napisano.

 • 16:08

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zabitych zostało 41 dzieci, a 76 kolejnych odniosło obrażenia – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denysową.

 • 16:06

  Narodowa Policja Ukrainy w komunikacie: 22 ukraińskich policjantów zginęło, a 88 zostało rannych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Siedmioro funkcjonariuszy policji zaginęło, a troje znalazło się w niewoli.

 • 16:05

  Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin podczas telefonicznej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem we wtorek przekazał mu, że papież Franciszek jest głęboko zaniepokojony wojną na Ukrainie - poinformował Watykan.

  Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśnił dziennikarzom, że kardynał Parolin potwierdził w czasie rozmowy z Ławrowem to, co papież powiedział w niedzielę. Podczas spotkania z wiernymi mówił wtedy, że "na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez". "To nie jest tylko operacja militarna, lecz wojna, które sieje śmierć, zniszczenie"- oświadczył wówczas Franciszek.

  Jak dodał Bruni, sekretarz stanu powtórzył szefowi MSZ Rosji zwłaszcza papieski apel o zatrzymanie zbrojnych ataków, zapewnienie korytarzy humanitarnych dla cywilów oraz służb ratunkowych i o to, aby przemoc broni zastąpiono negocjacjami.

 • 16:03

  Niemcy i Francja potwierdziły we wtorek poparcie Chin dla rozmów pokojowych pomiędzy Rosją a Ukrainą. Komunikaty w tej sprawie wydały Pałac Elizejski i rząd w Berlinie.

 • 16:02

  Wiceszef KE Frans Timmermans: To jest cel ambitny. To będzie niezwykle trudne, ale jest to możliwe, jeżeli wykażemy się gotowością i będziemy działać szybciej, niż działaliśmy do tej pory

 • 15:58

  Komisja Europejska opublikowała we wtorek plany zmniejszenia w tym roku o dwie trzecie zależności UE od rosyjskiego gazu.

 • 15:48

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej: zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy

 • 15:44

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na Twitterze: wzywamy etycznie i społecznie odpowiedzialnych przedstawicieli światowego biznesu do zaprzestania lub zawieszenia współpracy z Rosją, co pomoże zatrzymać finansowanie przemocy, morderstw i zbrodni przeciwko ludzkości.

  Polityk wezwał również do wsparcia Ukrainy i Ukraińców finansowo, humanitarnie i w każdy inny możliwy dla światowych przedsiębiorstw sposób.

  "Jak tylko wygramy tę wojnę, rozpoczniemy odbudowę naszej infrastruktury i gospodarki, wrócimy na ścieżkę reform, która doprowadzi nas do członkostwa w Unii Europejskiej" - przekazał Kułeba. "Światło zwycięży mrok - zacznijmy działać już teraz, by jak najszybciej doprowadzić do zwycięstwa" - wezwał.

 • 15:37

  Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało we wtorek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 474 cywilów oraz 861 osób rannych od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

  Biuro podkreśliło, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa, a obecne szacunki są niekompletne, bowiem nie ma jeszcze raportów z kilku miejsc. "Dotyczy to na przykład miast Wołnowacha, Mariupol, Izium. Istnieją podejrzenia, że są tam setki ofiar cywilnych" - napisano w oświadczeniu.

 • 15:36

 • 15:34

  Rosjanie zniszczyli centralny szpital w Iziumie, 45-tysięcznym mieście w obwodzie Charkowskim - poinformował we wtorek na Facebooku zastępca burmistrza Wołodymyr Macokin.

  "Pacjenci wydostawali się spod gruzów, jak kto mógł" - napisał.

 • 15:21

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w oświadczeniu: Jeszcze kilka dni i straty Rosji z powodu zabitych i rannych przewyższą te, które poniosła podczas 10 lat wojny w Afganistanie. Rosja straciła setki elitarnych desantowców i bojowników specnazu.

  Reznikow dodał, że w ciągu 12 dni obecnej wojny żołnierze ukraińscy i siły obrony terytorialnej zniszczyli ponad 300 rosyjskich czołgów, tysiące transporterów opancerzonych, 40 samolotów i prawie 70 śmigłowców.

  Według danych sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosja straciła dotąd ponad 12 tysięcy żołnierzy (w tej liczbie mieszczą się zabici, ranni i wzięci do niewoli). Według oficjalnych danych w Afganistanie życie straciło ponad 14 tysięcy żołnierzy.

 • 15:19

  Prezydent RP: Rosyjska napaść sił o miażdżącej przewadze w stosunku do oficjalnie podawanych danych statystycznych na temat armii ukraińskiej budzi dreszcz, kiedy porówna się te dane, jakimi siłami na wstępie dysponowała Rosja, jakimi siłami na wstępie dysponowała Ukraina. Okazuje się, ponad 10 dniach nieustannych w zasadzie walk, że przede wszystkim Ukraina dysponowała jednak jednym, czego nie oddawały żadne statystyki, a mianowicie ludźmi, którzy są zdeterminowani do tego, żeby obronić swoją ojczyznę. Okazuje się, że jednak duch daje olbrzymią siłę w walce z materią

 • 15:14

  Duda: z fascynacją i podziwem obserwuję walkę narodu ukraińskiego o wolność, o własne państwo

 • 15:13

  Prezydent RP Andrzej Duda bierze udział w posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności Narodowej Rady Rozwoju.

 • 14:37

  Oddziały 25. samodzielnej brygady zmechanizowanej 6. armii rosyjskiej odniosły dotkliwe straty w rejonie Charkowa i wycofały się na teren rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego, by odzyskać zdolności do walki - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku.

  Sztab ocenia, że wojska rosyjskie nadal podejmują wysiłki, by skoncentrować się na stworzeniu warunków do zajęcia Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola i Mikołajewa. Próbują też osiągnąć granice administracyjne dwóch regionów na wschodzie Ukrainy: obwodu donieckiego i ługańskiego.

  Sztab zwraca też uwagę na "częściowe przegrupowanie" wojsk lądowych armii białoruskiej. W obwodzie brzeskim, w rejonie granicy z Ukrainą i na Polesu znajdują się oddziały w stanie gotowości bojowej.

  Jednak - według komunikatu - morale tych oddziałów jest niskie i "większość żołnierzy" nie chce "walczyć po stronie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej".

 • 14:31

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał na Twitterze po południu, że rozmawiał z premierem Izraela Naftalim Bennettem. Jak napisał, podziękował mu za wysiłki mediacyjne Izraela. Dodał, że rozmawiali o sposobach zakończenia wojny i przemocy.

 • 14:30

  Papież Franciszek w przesłaniu na Twitterze, opublikowanym w Dniu Kobiet przypomniał o losie matek i dzieci uciekających przed wojną i głodem, oczekujących w obozach dla uchodźców. "Patrząc na Maryję, trzymającą w ramionach Syna, myślę o młodych matkach i ich dzieciach, uciekających przed wojnami i głodem albo oczekujących w obozach dla uchodźców. Jest ich bardzo wiele! Oby Królowa Pokoju wyjednała zgodę dla naszych serc i całego świata" - napisał.

 • 14:01

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu zamieszczonym na Instagramie: "Śnieży. Taka ta wiosna, jak ta wojna - smutna. Ale wszystko będzie dobrze, zwyciężymy".

  Zełenski: Taka ta wiosna, jak ta wojna - smutna. Ale zwyciężymy (wideo z 8.03.2022)

 • 13:38

  Siły rosyjskie bombardują infrastrukturę cywilną i domy w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy. W poniedziałek wieczorem przeprowadzili ataki z powietrza na dwa składy ropy naftowej – powiedział we wtorek szef administracji obwodowej Witalij Buneczko cytowany przez agencję Reutera. Buneczko poinformował o tym w wystąpieniu telewizyjnym. Nie podał dalszych szczegółów.

 • 13:33

  Rzecznik rządu Piotr Mueller: Trwa posiedzenie Grupy V4 z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Premier Mateusz Morawiecki zabiega o solidarne wsparcie dla Ukrainy oraz dalsze sankcje dla Rosji. Sankcje są kluczowym elementem zatrzymania wojennej machiny Rosji. Jeszcze dzisiaj spotkanie z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store w Oslo.

 • 13:26

  Do Włoch przybyło dotąd około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Zapewnił, że wszyscy mają zagwarantowaną opiekę medyczną, w tym testy na koronawirusa i szczepienia przeciwko COVID-19.

 • 13:21

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze: "Rosjanie zmienili nasze dzieci w 'dzieci wojny'. Które śpią w piwnicach, stale są pod ostrzałami rakietowymi, widzą uzbrojonych najeźdźców, którzy grabią, rozstrzeliwują, kradną. Mój siedmioletni syn widzi wojnę tak jak na (tym) rysunku. Teraz to pozostanie na zawsze w pamięci naszych dzieci". Do wpisu dołączył zdjęcie dziecięcego rysunku.

 • 13:05

  Władze obwodu sumskiego: w pierwszej grupie ewakuowano około tysiąca zagranicznych studentów.

 • 12:57

  Jens Stoltenberg: wojna na Ukrainie spowodowała najszybciej rozprzestrzeniający się kryzys humanitarny od czasu II wojny światowej.

 • 12:55

  Szef NATO Jens Stoltenberg: Są wiarygodne doniesienia o cywilach, którzy są ostrzeliwani w czasie prób ewakuacji. Ostrzał cywilów jest zbrodnią wojenną.

 • 12:49

  Rosyjska kolumna wojskowa została zniszczona w obwodzie kijowskim dzięki wiadomościom o przemieszczaniu się wrogiego sprzętu, wysłanym przez Ukraińców na specjalnym oficjalnym czacie - podaje we wtorek agencja Ukrinform.

  "Tym razem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy otrzymała współrzędne wrogiego sprzętu z oznakowaniem 'V' w obwodzie kijowskim. Wiadomości sprawdzono i przekazano wojskowym" - dodano.

 • 12:46

  W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy trzy osoby zginęły w ciągu doby w wyniku ostrzałów ze strony wroga - poinformowała we wtorek ukraińska policja państwowa.

 • 12:33

  Doradca prezydenta Zełenskiego: W wyniku poniedziałkowego kontrataku w kierunku Mariupola zniszczona została kolumna rosyjskich czołgów.

 • 12:28

  Doradca prezydenta Zełenskiego: Rosyjskie postępy zwolniły, praktycznie się zatrzymały.

 • 12:19

  Sekretarz stanu USA: przypominam, że atak przeciwko jednemu z krajów NATO, oznacza atak przeciwko nam wszystkim.

 • 12:19

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken: Wzywamy Rosję do otwarcia korytarzy humanitarnych. Zrobimy wszystko, aby cywile bezpiecznie opuścili Ukrainę.

 • 12:10

Autorka/Autor:asty,js

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Serhij Suhomłyn/facebook

Tagi:
Raporty: