Ewakuacja mieszkańców Sum. Kolumna autobusów wjechała do obwodu połtawskiego

Aktualizacja:
Źródło:
Interfax-Ukraina, PAP, tvn24.pl
Mieszkańcy Sum zostaną ewakuowani do Połtawy. Autobusy jadą, by zabrać ludzi
Mieszkańcy Sum zostaną ewakuowani do Połtawy. Autobusy jadą, by zabrać ludzi Facebook/Dmytro Lunin
wideo 2/22
Mieszkańcy Sum zostaną ewakuowani do Połtawy. Autobusy jadą, by zabrać ludzi, 8 marcaFacebook/Dmytro Lunin

Wtorek jest trzynastym dniem ataku Rosji na Ukrainę. Zgodnie z poniedziałkowymi ustaleniami delegacji rosyjskiej i ukraińskiej w Puszczy Białowieskiej w sprawie ewakuacji mieszkańców miast zajętych przez wojska rosyjskie, we wtorek po godzinie 9 czasu ukraińskiego został uruchomiony korytarz humanitarny dla mieszkańców miasta Sumy do Połtawy. Około godziny trzynastej czasu ukraińskiego (12 w Polsce) kolumna autobusów z ludźmi wjechała do obwodu połtawskiego. Około godziny 15 ukraińska służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych podała, że prawie trzy tysiące cywilów wywieziono z Irpienia do Kijowa.

"Kolumna ewakuacyjna z Sum wjechała do obwodu połtawskiego. Chwała Ukrainie!" - podały na kanale Telegram tamtejsze władze.

We wtorek rano pełniący obowiązki szefa połtawskiej obwodowej administracji Dmytro Łunin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina poinformował, że mieszkańcy Sum zostaną wywiezieni do Połtawy przez Łochwicę i Łubny. "Trasa została uzgodniona przez stronę ukraińską i rosyjską. Od 9:00 do 21:00 czasu ukraińskiego obowiązuje zawieszenie broni. Ukraina przestrzega ustaleń" - napisał na kanale Telegram Łunin. Dodał, że z Łochwicy wyjechało kilkadziesiąt autobusów, które mają zabrać mieszkańców Sum. Pojazdom towarzyszą samochody z przedstawicielami Czerwonego Krzyża i lekarzami.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Wicepremier Ukrainy i minister do spraw reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała wcześniej we wtorek, że na organizację korytarza humanitarnego dla Sum zgodziło się ministerstwo obrony Rosji w liście skierowanym do regionalnej delegacji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

"Minister Iryna Wereszczuk, a także połtawska i sumska obwodowe administracje kontrolują ten proces. Logistyka jest. Przyjmiemy ludzi i ich nakarmimy. Ewakuujemy cywilów, w tym zagranicznych studentów. Wszyscy mogą kontynuować ruch w kierunku zachodniej części Ukrainy" - dodał Łunin.

Kwestia utworzenia korytarzy humanitarnych dla ewakuacji mieszkańców miast zajętych przez wojska rosyjskie była jednym z tematów poniedziałkowych rozmów delegacji rosyjskiej i ukraińskiej w Puszczy Białowieskiej. "Są niewielkie pozytywne postępy w sprawie poprawy logistyki korytarzy humanitarnych" - poinformował po spotkaniu doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

Kolumna autobusów jadąca w kierunku Sum facebook.com/Dmytro.Lunin
Kolumna autobusów do ewakuacji miejscowości Sumy (08.03.)
Kolumna autobusów do ewakuacji miejscowości Sumy (08.03.)08.03. | 35 autobusów opuściło już region Połtawy, aby Sumy ewakuowały ludzi. W kolumnie - przedstawiciele Czerwonego Krzyża, lekarze. Wysyłamy też 20 ton pomocy humanitarnej: żywność i lekarstwa.facebook.com/Dmytro.Lunin

Ewakuacja mieszkańców Irpienia

Około godziny 15 czasu ukraińskiego Państwowa służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych podała, że prawie trzy tysiące cywilów wywieziono z Irpienia do Kijowa.

Ołeksij Kułeba, szef kijowskiej obwodowej administracji we wtorek rano poinformował, że "ludzie z z Irpienia idą pieszo, przez wieś Romaniwka, w kierunku Kijowa. "Od godziny 9.30 czasu ukraińskiego (godz. 8.30 w Polsce) ewakuowano 150 osób" - poinformował na kanale Telegram Kułeba. Napisał również, że Irpień opuszczają ludzie, którzy mogą samodzielnie się poruszać. "Miasto przygotowuje się do zakrojonej na szeroką skalę ewakuacji ludzi i dostarczenia pomocy humanitarnej. W tym celu potrzebujemy, by utrzymywał się rozejm" - poinformował.

Państwowa służba Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała we wtorek, że obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna utrzymuje się w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim. W miejscowościach okupowanych przez Rosję jej żołnierze dokonują zabójstw i gwałtów, a także kradną.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Interfax-Ukraina, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/Dmytro.Lunin

Tagi:
Raporty: