Sytuacja na Ukrainie. Stan walk po rosyjskiej inwazji. Analiza Ośrodka Studiów Wschodnich

Źródło:
Ośrodek Studiów Wschodnich, PAP
Rosyjskie rakiety całkowicie zniszczyły lotnisko w Winnicy (wideo z 06.03.2022 r.)
Rosyjskie rakiety całkowicie zniszczyły lotnisko w Winnicy (wideo z 06.03.2022 r.)Twitter/@ua_parliament
wideo 2/35
Rosyjskie rakiety całkowicie zniszczyły lotnisko w Winnicy (wideo z 06.03.2022 r.)Twitter/@ua_parliament

Ośrodek Studiów Wschodnich przeanalizował obecną sytuację rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie wprowadzają na obszar swych działań coraz więcej jednostek bezpieczeństwa wewnętrznego (głównie Rosgwardii), których aktywność ma charakter pacyfikacyjny - piszą w komentarzu po 11 dniach walki Piotr Żochowski i Andrzej Wilk.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Trwa dwunasta dobra rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Agresor dąży do pogłębienia strat cywilnych i kryzysu humanitarnego. Celem jest zastraszenie i złamanie oporu społecznego, jednak reakcja często jest odwrotna od zamierzonej - wśród mieszkańców narastają wściekłość i nienawiść do okupanta. Oferta możliwości przedostania się na terytorium Rosji i Białorusi może zostać odrzucona przez miejscową ludność. Rząd w Kijowie uznał propozycję ewakuacji obywateli Ukrainy na terytoria obu państw agresorów za niedopuszczalną" - zauważają autorzy raportu OSW.

Borodzianka. Zniszczenia po rosyjskich bombardowaniach, zdjęcie z 5 marcaMaks Levin

OSW: armia ukraińska utraciła inicjatywę na lewobrzeżnym obszarze kraju

Oceniając przebieg rosyjskiej inwazji, piszą, że działania na lewobrzeżnym obszarze kraju wskazują, że armia ukraińska utraciła tam inicjatywę na poziomie strategicznym i operacyjnym.

Zachowujące zdolność bojową jednostki tworzą pozycje obronne wokół większych miast, a jedyny znaczniejszy teren nieobjęty jeszcze działaniami lądowymi agresora to zachodnia część obwodu połtawskiego i wschodnia część obwodu dniepropietrowskiego - mówi analiza.

Kwestią otwartą pozostaje zdolność zbudowania przez wycofujące się jednostki ukraińskie jeszcze jednej linii obrony przed rzeką Dniepr, zwłaszcza że na omawianym obszarze nieprzyjaciel prowadzi ofensywę na dwóch kierunkach: na miasto Dniepr i na Kaniowską Elektrownię Wodną, a siły stron pozostają ze sobą w styczności ogniowej. Postępy rosyjskie umożliwiły przełamanie obrony ukraińskiej w Donbasie, która w pierwszych dniach agresji była zdecydowanie najtrwalsza - oceniają autorzy raportu.

OSW: w Donbasie Rosjanie wprowadzają między innymi Rosgwardię

Obecnie w Donbasie wciąż toczą się walki, ale mają one charakter punktowy, a siły ukraińskie znajdują się w defensywie. W rezultacie coraz częściej przechodzą do działań nieregularnych (nazywanych już wprost partyzanckimi), a do obszaru operacji Rosjanie wprowadzają coraz więcej jednostek bezpieczeństwa wewnętrznego (głównie Rosgwardii), których aktywność ma charakter pacyfikacyjny.

W odróżnieniu od początkowego okresu agresji Rosja zintensyfikowała działania lotnictwa, dzięki czemu osiągnęła dominację w powietrzu. Siły ukraińskie w dalszym ciągu przeciwstawiają się atakom lotniczym na poziomie obrony przeciwlotniczej wojsk i rejonów umocnionych, jednak nie mają już potencjału, by skutecznie przeciwdziałać uderzeniom z powietrza innym niż ataki prowadzone z niskiego pułapu (głównie z użyciem śmigłowców i samolotów szturmowych). Ukraina pozostaje natomiast już całkowicie bezbronna wobec takich uderzeń jak na lotnisko w Winnicy.

Skutki ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy (zdjęcie z 06.03.2022 r.)Twitter/@nexta_tv

Wykorzystanie przez Rosję ciężkiego bombowca strategicznego należy postrzegać przede wszystkim w kategoriach demonstracji siły. Kwestią otwartą pozostaje, dlaczego Siły Powietrzne FR nie wykorzystały swojego potencjału do zniszczenia całej infrastruktury lotniskowej Ukrainy już w pierwszych minutach agresji i tym samym nie przeszkodziły w operowaniu jej lotnictwa w przestrzeni powietrznej przez ponad tydzień walk. Ostatnie duże ukraińskie lotnisko wojskowe – w Starokonstantynowie – zostało zbombardowane dopiero 6 marca.

Starokonstantynów

Strona rosyjska nadal udaje gotowość do tworzenia korytarzy humanitarnych i nie dotrzymuje osiągniętych porozumień w kwestii ewakuacji mieszkańców.

Korytarze humanitarne z czterech miast. Niektóre z nich mają prowadzić tylko do Rosji lub tylko na Białoruś Przerwane ewakuacje Mariupola i Wołnowachy. Rosjanie nie przestrzegali zawieszenia broni, prowadzili ostrzał Ewakuacja mieszkańców Irpienia, strzały padły w czasie telewizyjnej relacji

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich, PAP

Źródło zdjęcia głównego: AP Photo/Pavel Golovkin/EastNews

Tagi:
Raporty: