Atak Rosji na Ukrainę. Czy Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym? Joe Biden: myślę, że jest

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Biden o Putinie: myślę, że jest zbrodniarzem wojennym
Biden o Putinie: myślę, że jest zbrodniarzem wojennymReuters
wideo 2/22
Biden o Putinie: myślę, że jest zbrodniarzem wojennymReuters

Ukraina 21. dzień jest atakowana przez Rosję. Prezydent USA Joe Biden, po środowym wystąpieniu w Białym Domu, został zapytany przez dziennikarzy, czy rosyjski przywódca Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym. - Myślę, że jest zbrodniarzem wojennym - powiedział. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. > Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł, że Rosja planuje wzmocnić oddziały prowadzące ofensywę w kierunku Charkowa. Istnieje również duże prawdopodobieństwo rosyjskich prowokacji w regionie Wołynia, które mają wciągnąć w wojnę siły białoruskie – podał we wtorek nad ranem. > Odbyła się kolejna tura rozmów delegacji rosyjskiej z ukraińską. > Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą przyjechali we wtorek do Kijowa, gdzie rozmawiali z premierem i prezydentem Ukrainy. > Prezydent USA Joe Biden podpisał budżet, który zawiera 13,6 miliarda dolarów na pomoc dla Ukrainy. > Unia Europejska nałożyła czwarty pakiet sankcji na Rosję. > Poinformowano, że w Ukrainie zginęli operator amerykańskiej telewizji Fox News Pierre Zakrzewski i ukraińska dziennikarska Ołeksandra Kuwszynowa. > Jesteśmy wielce zaniepokojeni tym, że Moskwa może próbować przeprowadzić operację prowokacyjną, być może z zastosowaniem broni chemicznej - poinformował szef NATO Jens Stoltenberg. > Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił do przywódców 10 państw Europy Północnej, które tworzą Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF). Stwierdził, że NATO jest "najsilniejszym sojuszem na świecie", ale "niektórzy członkowie tego sojuszu są zahipnotyzowani rosyjską agresją".

Atak Rosji na Ukrainę (stan na 15.03.2022)INSTITUTE FOR THE STUDY OF WAR
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:45

  Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z 21. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 22:34

  Na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na zachodzie Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety. Według wstępnych informacji ofiar nie ma - przekazał w środę wieczorem na Facebooku mer miasta Rusłan Serpeninow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Według szefa rejonowej (powiatowej) administracji wojskowej Ołeksandra Kochana, w Sarnach były eksplozje, ale sytuacja jest pod kontrolą - podał portal Ukrainska Prawda.

 • 22:18

  Władze Kanady formalnie nakazały dostawcom kanałów telewizyjnych zablokowanie odbioru rosyjskiej telewizji RT i RT France - poinformował w środę regulator rynku mediów. Reuters przypomina, że wielcy kanadyjscy operatorzy telewizji kablowej zablokowali RT wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

  Kanadyjska Komisja Radia, Telewizji i Telekomunikacji (CRTC) jest krytyczna wobec programów "z obcego kraju, który stara się zniszczyć suwerenność innego państwa, poniża Kanadyjczyków pewnego określonego pochodzenia i podważa działanie demokratycznych instytucji w Kanadzie" - głosi komunikat CRTC.

 • 22:02

  Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300, ale USA i NATO nadal nie ustaliły, jak uzupełnić tę lukę w słowackiej obronie i dlatego transfer S-300 jest nadal niepewny - podaje w środę CNN, powołując się na trzy źródła.

  Według dwóch rozmówców CNN Słowacja, jeden z trzech krajów NATO wyposażonych w system obrony przeciwlotniczej S-300, domaga się zapewnień, że jeśli przekaże swe uzbrojenie Ukrainie, to zostanie ono szybko uzupełnione.

  Każdy kraj dostarczający Ukrainie S-300 otrzyma prawdopodobnie amerykański system Patriot - podaje CNN, powołując się na źródła znające szczegóły negocjacji w tej sprawie.

  Ukraina domaga się od Zachodu wzmocnienia swego systemu obrony przeciwlotniczej, aby skuteczniej zwalczać rosyjskie ataki powietrzne.

 • 21:44

  Z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola ewakuowało się w środę do Zaporoża blisko 11 tysięcy ludzi - poinformowała rada miejska Mariupola w komunikatorze Telegram. Ludzie ci opuścili miasto w około 2,5 tys. samochodów osobowych, które wyjechały w środę z Mariupola w stronę Zaporoża.

  "Prócz tego dla osób, które przejechały samodzielnie do Berdiańska i z różnych przyczyn nie mogły dalej jechać zorganizowano autobusy, które jadą teraz do Zaporoża w asyście księży prawosławnych" - podała rada miejska. Jak wyjaśniono, autobusów tych jest 15 i są pełne ludzi, w trzech z nich są dzieci.

 • 21:18

  "Odbyłem rozmowy z innym prawdziwym przyjacielem Ukrainy, premierem Kanady Justinem Trudeau. Zauważyłem wagę wczorajszego przemówienia do kanadyjskiego parlamentu i ludzi. Podziękowałem za znaczące wsparcie w wojnie z Rosją. Musimy wzmocnić koalicję antywojenną. Wspólnym celem jest pokój na Ukrainie" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

 • 21:10

  Francuska prokuratura ds. terroryzmu wszczyna śledztwo w sprawie zabicia na Ukrainie dziennikarza i operatora telewizji Fox News Pierre'a Zakrzewskiego, który urodził się w Paryżu we francusko-polskiej rodzinie – podała w środę AFP.

  Prokuratura argumentowała, że może rozpocząć śledztwo dotyczące śmierci Zakrzewskiego, ponieważ miał on podwójne, francusko-irlandzkie obywatelstwo.

  Dochodzenie dotyczyć będzie "świadomej intencji zabicia osoby chronionej przez prawo międzynarodowe" oraz "celowego ataku na osobę cywilną, która nie uczestniczy bezpośrednio w działaniach (zbrojnych)" - podała prokuratura.

  Jak wyjaśnia AFP, w gestii francuskiej prokuratury ds. terroryzmu leżą też sprawy związane z ludobójstwem i zbrodniami przeciw ludzkości.

  Zakrzewski, którego ojciec był Polakiem, został obywatelem Irlandii. Mieszkał w Londynie, pracował dla Fox News. Był przede wszystkim operatorem i fotografem, ale też montażystą i producentem telewizyjnym - poinformowała prezes Fox News Suzanne Scott.

  Zginął w poniedziałek na Ukrainie, kiedy samochód, którym jechał we wsi Horenka pod Kijowem, został ostrzelany przez wojsko rosyjskie.

 • 20:42

  "Odbyłem rozmowę z przyjacielem Ukrainy, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Przedstawiłem postępy narodu Ukrainy w walce z trwającą agresją. Jestem wdzięczny za ważne wsparcie. Dyskutowaliśmy także o sposobach intensyfikacji rozmów pokojowych" - napisał w środę ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.

 • 20:36

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdementowała w środę rosyjskie oskarżenia o rzekomo przygotowywanych prowokacjach z użyciem substancji toksycznych. Komunikat został opublikowany w komunikatorze Telegram.

  "Oficjalnie informujemy, że SBU, nawet teoretycznie, nie może przygotowywać żadnych prowokacji z użyciem toksycznych substancji. Ponieważ nie działamy tak, jak okupanci. Naszym zadaniem jest obrona Ukrainy. I z powodzeniem realizujemy je wspólnie z całym narodem" - czytamy w oświadczeniu.

  Jak zauważyła specsłużba, pogłoski o domniemanych prowokacjach pojawiły się po tym, jak rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę cywilów w okolicach Mariupola w obwodzie donieckim i zbombardowały gmach miejskiego teatru, gdzie znajdowały się setki mieszkańców miasta, w tym kobiety i dzieci.

  "Dlatego oczywiste jest, że takie wypowiedzi najeźdźców są tylko próbą odwrócenia uwagi od kolejnej zbrodni wojennej. Ale żadne fałszerstwa nie odwrócą uwagi od ludobójstwa i katastrofy humanitarnej w Mariupolu, niszczonym przez rosyjskie rakiety i bomby" - oznajmiła SBU.

 • 20:33

  Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber uważa, że władze UE powinny rozważyć wstrzymanie importu węgla i ropy naftowej z Rosji. W rozmowie z rumuńską telewizją Digi24 stwierdził, że budowa gazociągu Nord Stream 2 była złym rozwiązaniem dla Europy.

 • 20:21

  Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) odrzuciła propozycję wprowadzenia stałych kontroli granicznych ze względu na masowy napływ uchodźców z Ukrainy – informuje w czwartek "Tagesschau". - Nie potrzebujemy populizmu, lecz pragmatycznych i humanitarnych rozwiązań – powiedziała w Bundestagu podczas spotkania rządu, które dotyczyło sytuacji na Ukrainie.

 • 20:14

  Prezydent USA Joe Biden w środę, po wystąpieniu w Białym Domu, został zapytany przez dziennikarzy, czy Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym.

  - Myślę, że jest - odpowiedział krótko.

 • 20:01

  Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni. Pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak teatr dramatyczny w Mariupolu. "Teraz niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar tych ostrzałów, nie mówiąc już o skali zniszczeń" - napisał Kyryłenko. Zdjęcia i wideo obu zaatakowanych budynków Kyryłenko opublikował na Facebooku.

 • 19:58

  Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił we wtorek w Kijowie o potrzebie przeprowadzenia w Ukrainie misji pokojowej NATO. – To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie osłonięta przez odpowiednie siły zbrojne – wyjaśniał i dodał, że Ukraina potrzebuje nie tylko solidarności i uznania, ale czynów i odwagi społeczności międzynarodowej.

  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 19:55

  - Jesteśmy intensywnie skupieni na zakończeniu tej brutalnej agresji (...), chcemy uniknąć wszystkiego, co mogłoby przedłużyć tę wojnę lub ją rozszerzyć, a obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów (...) ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego - powiedział Price, odpowiadając na pytanie w sprawie propozycji Kaczyńskiego w Kijowie.

 • 19:39

  Departament Stanu USA o propozycji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego: wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę tylko przedłużyłoby konflikt.

 • 19:36

  Kijowskie organy ścigania zatrzymały duchownego Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego za kontakty i domniemanie współpracy z rosyjskim wojskiem - podał w czwartek portal RBK.

  Jak informuje RBK, duchowny został zatrzymany we własnym domu. Podczas przeszukania w jego telefonie znaleziono korespondencję z przedstawicielami agresora, w której była mowa o ofensywie na Kijów.

  Sama cerkiew odcięła się od zatrzymanego. "Metropolia kijowska informuje, że hieromnich Onufry o świeckim imieniu Siergiej Tarasow nie widnieje w spisie duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, a UCP PM nie ma z nim nic wspólnego" - czytamy w cytowanym przez RBK oświadczeniu.

 • 19:15

  Wielka Brytania dostarcza Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził brytyjski minister obrony Ben Wallace.

 • 19:10
 • 19:09

  W rezultacie przymusowej mobilizacji mężczyzn na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego doszło do krytycznej sytuacji, która zbliża region do katastrofy humanitarnej. "W mieście Makiejewka (w obwodzie donieckim) sytuacja jest katastrofalna. Miejscowe szpitale nie są w stanie zapewnić opieki medycznej ludności cywilnej z powodu braku wykwalifikowanego personelu medycznego" - poinformowało ukraińskie dowództwo. Podkreśliło też, że wojsko rosyjskie w dalszym ciągu łamie międzynarodowe prawo humanitarne, przeprowadzając ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną, osiedla mieszkaniowe i ostrzeliwując kolumny ludności cywilnej podczas ewakuacji. "Odnotowuje się przypadki przetrzymywania cywilów jako zakładników, rabunków, grabieży i porwań" - zaznaczył Sztab Generalny. Jednocześnie, z jego informacji wynika, że ukraińskie wojsko stawia nieprzyjacielowi "zaciekły opór". "Od początku dnia (16 marca) jednostki przeciwlotnicze (...) zniszczyły dwa samoloty Su-30SM w rejonie Odessy, śmigłowiec Ka-52 pod Mikołajowem i samolot Su-34 w rejonie Czernihowa. (...) Siły Zbrojne Ukrainy w dalszym ciągu z powodzeniem realizują wyznaczone zadania odparcia agresji na Ukrainę. W niektórych rejonach nasze jednostki zostały przegrupowane i wykonały kontrnatarcia" - skonkludował Sztab Generalny.

 • 18:45

  Papież Franciszek rozmawiał z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował Watykan. Do rozmowy doszło prawie trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą wcześniej poparł Cyryl. Jako główny temat rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i "rolę chrześcijan oraz ich pasterzy w uczynieniu wszystkiego, by przeważył pokój". Dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni przekazał dziennikarzom, że w rozmowie wideo uczestniczyli też przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Kurt Koch oraz metropolita Hilarion, szef departamentu ds. stosunków zewnętrznych w Patriarchacie Moskiewskim.

 • 18:42

  Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w komunikatorze Telegram. Również wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko ogłosił na swoim kanale w Telegramie, że Fedorow "jest już bezpieczny".

 • 18:12

  Zakończyła się konferencja prezydenta USA.

 • 18:12

  Jak mówił Biden, pomoc przekazana przez USA Ukrainie ma wartość około miliarda dolarów.

 • 18:09

  Biden: będziemy robić wszystko, żeby zakończyć tę tragiczną wojnę, Ameryka stoi po stronie sił wolności

 • 18:08

  Biden: USA i sojusznicy są w pełni zaangażowani, by wysłać broń Ukrainie

 • 18:08

  Biden: przekazujemy Ukrainie m.in. systemy przeciwlotnicze, przeciwrakietowe, drony - to bezpośrednie transfery sprzętu

 • 18:06

  Biden: w zeszłym roku wysłaliśmy Ukrainie pomoc o wartości 650 milionów dolarów

 • 18:04

  Biden: rozpoczęliśmy pomoc Ukrainie, zanim zaczęła się wojna

 • 18:03

  Biden: świat jest zjednoczony w naszym wsparciu dla Ukrainy i w tym, żeby Rosja zapłaciła jak najwyższą cenę

 • 18:02

  Biden: Putin powoduje zniszczenie w Ukrainie

 • 18:02

  Rozpoczyna się konferencja prezydenta USA Joe Bidena.

 • 18:00

  Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału bazaru w Charkowie na wschodzie Ukrainy; po ataku wybuchł tam pożar, który objął powierzchnię 3600 metrów kwadratowych – poinformowało biuro prasowe Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim.

 • 17:56

  Rada Wykonawcza UNESCO, której członkiem jest aktualnie Polska, przyjęła decyzję jednoznacznie potępiającą rosyjską agresję wobec Ukrainy - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wskazał w komunikacie, że w środę w Paryżu zakończyła się dwudniowa sesja specjalna Rady Wykonawczej UNESCO; jej posiedzenie zostało zwołane z inicjatywy międzyregionalnej grupy państw w reakcji na atak Rosji na Ukrainę.

 • 17:50
 • 17:46

  Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor, zablokował portal BBC News na terenie kraju i zapowiedział dalsze działania w "wojnie informacyjnej", wszczętej według Moskwy przez Zachód po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Roskomnadzor zablokował stronę internetową BBC News. Myślę, że to dopiero początek reakcji na wojnę informacyjną wszczętą przez Zachód przeciwko Rosji" - napisała w komunikatorze Telegram rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

 • 17:30

  Niebawem ma się rozpocząć konferencja prezydenta USA Joe Bidena.

 • 17:29
 • 17:26

  Podczas ewakuacji mieszkańców Mariupola do Zaporoża kolumna ewakuowanych została ostrzelana z rosyjskich systemów rakietowych Grad, są zabici i ranni - podał Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Konkretne dane są ustalane. Do ostrzału doszło około godz. 15.30 czasu lokalnego (godz. 14.30 w Polsce). "Są zabici. Wśród poszkodowanych i rannych są dzieci. Liczba poszkodowanych jest ustalana" - oświadczył sztab w komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 17:10

  Marina Owsiannikowa, dziennikarka Kanału 1 rosyjskiej telewizji państwowej, powiedziała w środę agencji Reutera, że bardzo boi się o swoje bezpieczeństwo i ma nadzieję, że jej protest przeciwko wojnie na Ukrainie nie był na próżno. W swym pierwszym wywiadzie po poniedziałkowym proteście w czasie programu informacyjnego Kanału 1, Owsiannikowa podkreśliła, ze nie ma zamiaru uciekać z Rosji i ma nadzieję, że nie zostaną postawione jej zarzuty o charakterze kryminalnym.43-letnia dziennikarka tłumaczyła, że "wojna na Ukrainie była jak wyzwalacz. Bardzo żywe obrazy z mojego dzieciństwa (w Czeczenii) powróciły na nowo. Zrozumiałam, mogłam poczuć przez co przechodzą ci nieszczęśni ludzie na Ukrainie". Jako dziecko Owsiannikowa mieszkała w Groznym i pamięta nagły wyjazd ze stolicy Czeczenii w 1991 roku, gdy rozpoczęła się wojna w tej republice na południu Rosji.

 • 16:59

  Stoltenberg: musimy wzmocnić nasze siły na wschodniej flance Sojuszu

 • 16:53

  Przedstawiciel Polski przy NATO jest gotowy do rozmów o szczegółach propozycji ustanowienia misji pokojowej NATO w Ukrainie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w Brukseli wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

 • 16:45

 • 16:45

  Stoltenberg pytany o polską propozycję misji pokojowej NATO: Wspieramy każdy proces pokojowy, wzywamy Putina do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy, ale nie planujemy wysłania natowskich żołnierzy do Ukrainy

 • 16:44

  Stoltenberg: Putin musi zatrzymać tę wojnę

 • 16:42


  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: NATO reaguje na ten kryzys szybko

 • 16:33

  Zakończyła się konferencja prezydentów Polski i Turcji.

 • 16:31

  Duda: rozmawialiśmy także o sytuacji w Syrii, Górnym Karabachu

 • 16:30

  Duda: nie tylko chcemy pomóc, ale chcemy zapewnić tym wszystkim, którzy do nas przybywają godziwe warunki

 • 16:30

  Duda: apeluję z tego miejsca o pomoc międzynarodową dla Polski w związku z rozwiązaniem kryzysu humanitarnego

 • 16:28

  Duda: inwazja na Ukrainę musi się skończyć, to jest ogromna tragedia naszych czasów

 • 16:27

  Duda: podziękowałem panu prezydentowi za wysiłki Turcji na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie

 • 16:26

  Duda: mamy ambicję, żeby nasze roczne obroty w wymianie handlowej przekroczyły 10 miliardów euro

 • 16:24

  Duda: głównym tematem naszej rozmowy były relacje bilateralne, cieszę się ogromnie, że pan prezydent przyjął moje zaproszenie do odwiedzenia Warszawy

 • 16:23

  Głos zabiera Andrzej Duda.

 • 16:20

  Erdogan: podzieliliśmy się naszymi poglądami dotyczącymi bezpieczeństwa europejskiego, zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować wysiłki na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu

 • 16:19

  Rozpoczyna się konferencja prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana.

 • 16:13

  - Dziś chcę to powiedzieć jasno: rosyjski plan zajęcia Kijowa nie jest realizowany. On nigdy nie zostanie zrealizowany! Nawet jeżeli uda im się przejąć kontrolę nad niektórymi budynkami, nie wygrają z naszymi ludźmi. Kijów to nie tylko budynki, to przede wszystkim ludzie - powiedział mer stolicy Witalij Kliczko w wywiadzie udzielonym nadawanej po rosyjsku stacji Current Time.

 • 16:10

  Błaszczak: naszym zadaniem jest wspieranie sąsiadów dotkniętych wojną

 • 16:09

  Błaszczak: liczymy na szybkie stanowisko ze strony NATO w sprawie wysłania misji pokojowej

 • 16:08

  Błaszczak: rozmawiałem z wieloma ministrami obrony, wymieniliśmy zdania co do sytuacji na Ukrainie

 • 16:07

  Błaszczak: skupiamy się na tym, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO

 • 16:07

  Błaszczak: druga sesja rozmów była związana z polityką odstraszania i obrony, było to przygotowanie do szczytu NATO w Madrycie, który odbędzie się w czerwcu

 • 16:06

  Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony: przedstawiłem do rozważenia projekt, o którym wczoraj mówił Jarosław Kaczyński w sprawie misji pokojowej na Ukrainie, sprawa została położna na stole

 • 16:05

  Szef MON Mariusz Błaszczak w Brukseli o sytuacji na Ukrainie: omówiliśmy działania, jakie powinny być podjęte, aby zatrzymać tę inwazję

 • 16:03

  Pracę w Bułgarii może znaleźć do 150 tys. obywateli Ukrainy - poinformował bułgarski minister innowacji i rozwoju Daniel Lorer po spotkaniu z organizacjami krajowych pracodawców. W Bułgarii przebywa obecnie około 38 tysięcy ukraińskich uchodźców.

 • 16:02

  Tysiące ludzi wyszło na proukraińską demonstrację w Berdiańsku, mieście na południowym wschodzie Ukrainy - podała agencja Ukrinform. Ludzie przeszli przez centralną ulicę miasta, trzymając flagę ukraińską.

 • 15:59

  "Nasze stanowisko jest bardzo konkretne - (domagamy się) gwarancji bezpieczeństwa weryfikowanych prawnie, wycofania rosyjskich wojsk. To można osiągnąć tylko poprzez bezpośredni dialog między przywódcami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - napisał Podolak na Twitterze.

 • 15:59

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, który jest również negocjatorem w rokowaniach ukraińsko-rosyjskich, oświadczył, że Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe.

 • 15:50

  Niebawem ma się rozpocząć konferencja prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana. Obaj przywódcy dyskutowali o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 15:46

  Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu powiedział w Moskwie, że Turcja jest gotowa być gospodarzem rozmów pokojowych między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - podaje na Twitterze portal Nexta.

 • 15:46

  W ukraińskiej niewoli znalazło się dotychczas około tysiąca rosyjskich żołnierzy - taką informację przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karimem Khanem. - Wszyscy rozumieją, co się dzieje. Są ludzie, jest już do tysiąca jeńców, są świadkowie, są dowody wideo, jest wszystko - mówił Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił, że "wszyscy przestępcy, którzy sprowadzili cierpienia na Ukrainę i pozbawiali życia ludzi, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności". Prokurator MTK postanowił wszcząć śledztwo w sprawie popełnianych przez Rosję zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.

 • 15:40

  Rząd polski finansuje transport kolejowy i autokarowy dla wszystkich uchodźców, którzy chcą się udać dalej na zachód Europy - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że w ostatnich dniach w specjalnych i rejsowych pociągach do Niemiec wyjechało 23 tysiące osób.

 • 15:30

  Rzecznik rządu Piotr Mueller: na terenie Ukrainy są dokonywane zbrodnie wojenne. Trzeba ratować Ukrainę, trzeba ratować Europę, dlatego nasze przesłanie w sprawie utworzenia misji pokojowej skierowane jest do społeczności międzynarodowej

 • 15:24

  Wojska Rosji skupiają się na umocnieniu i utrzymaniu wcześniej zajętych pozycji, w niektórych rejonach kontynuują ofensywę, prowadzą też ostrzał infrastruktury cywilnej - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 20 dniach wojny. Dodają, że obie strony przegrupowują i wzmacniają swoje siły, a Ukraińcy uruchamiają rezerwy i przygotowuje się do totalnej obrony. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby przeprowadziły "niszczące uderzenia na zgrupowania wojsk okupantów na tymczasowo zajętych terytoriach" oraz przeszły do kontrataku na wybranych kierunkach - piszą autorzy analizy Andrzej Wilk i Piotr Żochowski. Dodają, że - według strony ukraińskiej - wróg miał łącznie stracić do 40 procent pododdziałów biorących udział w agresji.

 • 15:16

  Janusz Cieszyński: na godzinę 15 mamy informację, że założonych zostało 17 tysięcy numerów PESEL dla dorosłych i prawie 15 tysięcy dla dzieci

 • 15:15

  Szefernaker: wszystkie ręce na pokład, wszyscy musimy się wspierać w zadaniach, które teraz mamy w związku z rosyjską inwazją

 • 15:12

  Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker: mamy świadomość, że liczba osób, które w najbliższych dniach będą chciały wyrobić numer PESEL, będzie tak duża, że będą kolejki w urzędach, rząd stara się pomóc samorządom

 • 15:10

  Ukraiński resort obrony poinformował, że rosyjskie siły, które atakują Kijów i wcześniej próbowały zdobyć leżące w pobliżu stolicy miasto Wyszogród przeszły do defensywy. Służby prasowe resortu dodały też, że wróg został zatrzymany w marszu na Mikołajów. Ponadto, wróg próbuje przerzucić dodatkowe rezerwy ze wschodniego okręgu wojskowego, by wzmocnić siły walczące na Polesiu jednostkami z V Armii - głosi komunikat, który przytacza agencja Ukrinform. Siły rosyjskie starają się też umocnić swoje pozycje na terenach, które kontrolują, przegrupować i odzyskać zdolności bojowe swoich oddziałów - podał resort. Wcześniej w środę agencja UNIAN podała, że pod Kijowem siły ukraińskie zniszczyły rosyjską kolumnę wojskową. Nie określono dotąd liczby zabitych żołnierzy Rosji ani skali zniszczeń rosyjskiego sprzętu w wyniku tego ostrzału.

 • 15:02

  Inwazja Rosji na Ukrainę to główny temat spotkania w Ankarze prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana. - Polska i Turcja wspierają Ukrainę w jej oporze przeciwko inwazji rosyjskiej – oświadczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 • 14:49

  We Włoszech Gwardia Finansowa zajęła nieruchomość na Sardynii, ponieważ w jednej trzeciej należy do rosyjskiego oligarchy Piotra Olegowicza Awena - podała Ansa. Wartość zamrożonej części jego własności to cztery miliony euro.

 • 14:39

  Takie zbrodnie nie mogą pozostać i nie pozostaną bez kary - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, odnosząc się do śmierci mającego polskie korzenie operatora Fox News Pierre'a Zakrzewskiego oraz ukraińskiej dziennikarki Ołeksandry Kuwszynowej, którzy zginęli na Ukrainie. Na środowym briefingu Mamer poinformował, że Komisja Europejska szczegółowo omawia sprowokowaną przez Rosjan sytuację na Ukrainie oraz potrzeby, które są jej wynikiem.

 • 14:25

  Zakończyło się wystąpiene prezydenta Zełenskiego.

 • 14:23

  Zełenski: jako lider mojego narodu zwracam się do prezydenta Bidena - pan jest przywódcą swojego kraju, a życzę panu, żeby stał się pan liderem świata, czyli liderem pokoju

 • 14:22

  Zełenski: dziś Ukraińcy bronią nie tylko swojego kraju, walczą o losy Europy i świata

 • 14:22

  Zełenski: dziś nie wystarczy, aby być liderem kraju, trzeba być liderem świata, a więc liderem pokoju. Pokój w waszym kraju nie zależy już od was, zależy od tych, co są obok was, od silnych, a silni to ci, którzy są gotowi walczyć

 • 14:21

  Zełenski do Kongresu: Rosja nie powinna otrzymać z USA ani centa, by mogła zabijać ludzi na Ukrainie.

 • 14:20

  Zełenski: zobaczcie, co Rosjanie zrobili z naszym krajem

 • 14:19

  Prezydent Ukrainy prezentuje kongresmenom film pokazujący skalę zniszczeń na Ukrainie.

 • 14:18

  Zełenski: musimy powstrzymać rosyjskich żołnierzy

 • 14:17

  Zełenski: potrzebujemy nowych instytucji, nowych sojuszy, oferujemy je, chcemy stworzyć unię krajów odpowiedzialnych, które mogłyby natychmiast powstrzymywać konflikty

 • 14:16

  Zełenski: musimy stworzyć nowe narzędzia, żeby reagować jeszcze szybciej na tę pełnoskalową rosyjską inwazję

 • 14:15

  Zełenski: wszystkie amerykańskie porty powinny być zamknięte dla rosyjskich statków, bo pokój jest ważniejszy niż pieniądze

 • 14:15

  Zełenski: sugeruję, że trzeba nałożyć sankcje na wszystkich polityków Federacji Rosyjskiej, którzy pozostają przy władzy, a którzy nie odetną się od tego, co się dzieje

 • 14:14

  Zełenski: jesteśmy wam wdzięczni za wszystko, co zrobiliście, jestem wdzięczny prezydentowi Bidenowi, ale teraz jest to najmroczniejszy czas dla naszego kraju, dla Europy

 • 14:13

  Zełenski: znacie dobrze słowa "mam marzenie". Ja dzisiaj do was mówię: mam potrzebę, żebyście nam pomogli

 • 14:12

  Zełenski: prosimy was o pomoc, o zamknięcie nieba nad Ukrainą, o samoloty

 • 14:12

  Zełenski: pamiętacie Pearl Harbor, pamiętacie 11 września. Teraz nasz kraj od trzech tygodni doświadcza tego samego, Rosja zamieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci, to jest terror, którego Europa nie widziała od 80 lat

 • 14:10

  Zełenski: przyjaciele Amerykanie, w waszej chwalebnej historii macie strony, które pozwolą wam zrozumieć Ukraińców, tu i teraz

 • 14:09

  Zełenski: waży sie los Ukrainy

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:akr, pp

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: foxnews.com

Tagi:
Raporty: