"Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu"

Aktualizacja:
Autor:
ft//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wołodymyr Zełenski o Mariupolu: Rosjanie niszczyli wszystko, szpitale i teatr, w którym ukrywali się cywile (07.04.2022)
Wołodymyr Zełenski o Mariupolu: Rosjanie niszczyli wszystko, szpitale i teatr, w którym ukrywali się cywile (07.04.2022)TVN24
wideo 2/21
TVN24Wołodymyr Zełenski o Mariupolu: Rosjanie niszczyli wszystko, szpitale i teatr, w którym ukrywali się cywile (07.04.2022)

Trwa 47. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak przekazał mer położonego na południu Ukrainy Mariupola, od początku inwazji zginęło ponad 10 tysięcy jego mieszkańców. Dodał, że zwłoki tworzą "dywan na ulicach miasta", a liczba ofiar może wynieść nawet ponad 20 tysięcy. W obwodzie charkowskim podczas ostrzału rosyjskich żołnierzy zginęło w poniedziałek osiem osób, w tym jedno dziecko - poinformował szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow. - Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal "walczy" z ludnością cywilną - dodał. Rosja prawie zakończyła przygotowania do ofensywy w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk. Przekazał, że armia ukraińska jest na to gotowa. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Czeczeński lider Ramzan Kadyrow oświadczył w nagraniu zamieszczonym w nocy z niedzieli na poniedziałek na Telegramie, że siły rosyjskie przeprowadzą ofensywę nie tylko na oblężony port w Mariupolu, ale także na Kijów i inne ukraińskie miasta.

> W raporcie Banku Światowego stwierdzono, że w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę produkcja gospodarcza tego kraju spadnie w 2022 roku o 45,1 procent, a wyniki rosyjskiej gospodarki skurczą się o ponad 11 procent.

> Wojska rosyjskie kontynuują prace nad planem minimum dla wschodniej Ukrainy - oświadczyła w wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar. Z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy spodziewa się w najbliższym czasie nowych ataków rosyjskiej armii mającej na celu zdobycie wschodniej Ukrainy.

> To, że wróg wycofał się spod Kijowa, nie oznacza, że zrezygnował z chęci zdobycia stolicy - ostrzegł w niedzielę na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. "Nie można wykluczyć, że znowu spróbują 'zdobyć Kijów w dwa dni'" - dodał.

> Od początku wojny na Ukrainie zginęło 1793 cywilów, a 2439 zostało rannych - poinformowało w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

> Kanclerz Austrii Karl Nehammer udaje się w poniedziałek do Moskwy, gdzie ma spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - podała w niedzielę austriacka agencja APA. Tematem rozmów ma być rosyjska inwazja na Ukrainę.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:45

  Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wydał oświadczenie, w którym powitał pierwszą, ponad stuosobową grupę uchodźców, przybyłych z Ukrainy.

  "Otwarliśmy drogę jaką stwarzają wprowadzone przez nas paszporty humanitarne: serdecznie witamy! Zostaniecie też przyjęci przez historyczną wspólnotę brazylijskich Ukraińców, największą w Ameryce Łacińskiej” – brzmiało powitanie.

  W związku z podjętą ostatecznie przez prezydenta Bolsonaro decyzją o przyjęciu pewnej liczby uchodźców z pustoszonej wojną Ukrainy miejscowe media podkreślają, że znajdą się oni "wśród swoich".

 • 4:20

  Rosjanie przetrzymują w niewoli około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród więźniów jest 500 kobiet - zaznaczyła.

  Zdaniem Wereszczuk Rosjanie przebywających w niewoli Ukraińców traktują "upokarzając godność ludzką. - Mimo to nasze dziewczęta i kobiety proszą nas, abyśmy nadal walczyli o nasze zwycięstwo - zaznaczyła wicepremier.

  - Mamy w niewoli także wielu księży, dziennikarzy, aktywistów, burmistrzów. Są w więzieniach, nie na terytorium Ukrainy, ale w Kursku, Briańsku, Rostowie. Tam są przetrzymywani – powiedziała Wereszczuk.

 • 3:08

  Pentagon nie może jeszcze potwierdzić doniesień, że rosyjskie siły użyły czegoś, co może być bronią chemiczną w Mariupolu na Ukrainie - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany przez CNN.

  "Te doniesienia, jeśli są prawdziwe, są głęboko niepokojące i odzwierciedlają obawy, jakie mieliśmy co do możliwości użycia na Ukrainie różnych środków kontroli zamieszek, w tym gazu łzawiącego zmieszanego ze środkami chemicznymi" - napisał Kirby w komunikacie.

  Zapewnił, że Pentagon jest świadomy zagrożenia i będzie uważnie monitorował sytuację.

 • 2:12

  - Bitwa o regiony Doniecka i Ługańska będzie kluczowym momentem wojny, który wiele zmieni dla wszystkich. Dla Ukrainy jest to szansa na pozbawienie Rosji możliwości kontynuowania agresji poprzez pokonanie jej armii. I szansa na nieodwracalną zmianę przebiegu działań wojennych - ocenił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez "Ukraińską Prawdę"..

  Jego zdaniem dla Kremla ta bitwa będzie jedyną szansą na przetrwanie mitu potęgi rosyjskiej machiny wojennej. - A dla niektórych mocno zacofanych elit politycznych będzie to szansa na dalsze istnienie - stwierdził.

  - Dla Zachodu będzie to również fundamentalna bitwa, ponieważ nasze zwycięstwo zależy od szybkości podejmowania decyzji w sprawie broni. I to właśnie ta prędkość wyznaczy skuteczność systemu demokratycznego w walce z autokracją - ocenił Jermak dodając, że Zachód nie może sobie pozwolić na przegraną, podobnie jak Ukraina.

  - Dla nas to wojna patriotyczna. W oczach narodów zachodnich jest to wojna światła i ciemności, a oni też doceniają skuteczność swoich przywódców w takich wydarzeniach – podsumował Jermak.

 • 1:19

  "Szacujemy, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rosyjskiemu wojsku będzie trudno uzyskać znaczące zdolności bojowe w jednostkach zmechanizowanych do operacji w Donbasie. Analitycy wojskowi i obserwatorzy twierdzą, że Rosji może być trudno zreorganizować siły dotknięte walkami w okolicach Kijowa i na północy Ukrainy" - oświadczył amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytowany przez CNN.

  ISW przypomina, że w przededniu inwazji Rosja rozmieściła przy granicach z Ukrainą około 120 batalionowych grup taktycznych, a obecnie około jedna czwarta tych sił jest "praktycznie niezdolna" do walki po ciężkich stratach i zniszczeniu sprzętu.

  Mimo to, zdaniem ISW, nie należy zakładać, że nadchodzące dni będą dla ukraińskich sił zbrojnych łatwe. Według ekspertów armia rosyjska może odnieść pewien sukces i przejąć kontrolę nad częścią obwodów donieckiego i ługańskiego.

 • 0:58

  "Docierają do nas informacje, że siły rosyjskie mogły użyć środków chemicznych do ataku na ludność Mariupola. Współpracujemy z naszymi partnerami w celu weryfikacji tych raportów. Każde użycie takiej broni byłoby bezduszną eskalacją tego konfliktu, pociągniemy do odpowiedzialności Putina i jego reżim" – napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

 • 23:43

  Rosyjski oligarcha Sulejman Kerimow ukrywał majątek poprzez fikcyjne spółki zarejestrowane m.in. na siostrzeńca oraz szwajcarskiego tatuażystę, a choć banki zauważyły podejrzane przelewy łącznie na 700 mln dolarów, nie były w stanie ustalić pochodzenia pieniędzy - podała stacja BBC.

  Stworzoną przez Kerimowa sieć fikcyjnych spółek odtworzyło Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), w skład którego wchodzi nadawany w BBC program Panorama.

 • 23:32

  - Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent przypomniał również, że światowi przywódcy obiecali zareagować szybciej i ostrzej, jeśli Rosja użyje na Ukrainie broni chemicznej.

 • 23:16

  "Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal 'walczy' z ludnością cywilną. W wyniku codziennych ataków w mieście i regionie, niestety, zginęło osiem osób, w tym 13-letnie dziecko. Jest 19 rannych, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" – napisał na Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.

  Przestrzegł także po raz kolejny mieszkańców przed minami, które w dużych ilościach zostały rozmieszczone przez Rosjan. Część z nich udało się już zneutralizować, ale nadal można je znaleźć na dachach, strychach, a nawet na placach zabaw. "Po raz kolejny wzywamy obywateli, aby byli bardzo ostrożni, aby nie zbliżać się do takich obiektów i natychmiast dzwonić pod numer 101, jeśli zostaną wykryte" – podkreślił.

 • 21:59

  Ponad 4,3 tys. osób udało się ewakuować w poniedziałek przez korytarze humanitarne z ukraińskich miast okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

  "Łącznie ewakuowano dziś 4354 osoby. Na dzień dzisiejszy 3854 osoby przybyły do Zaporoża korytarzami humanitarnymi z Mariupola i Berdiańska własnym transportem i autobusami do ewakuacji. Spośród nich 556 osób pochodzi z Mariupola" - napisała Wereszczuk.

 • 21:51

  Premier Mateusz Morawiecki wraz z premierem Belgii spotkał się w Serocku z kobietami i dziećmi z Ukrainy.

 • 21:44

  Jestem gotowy pojechać na Ukrainę, ale tylko, jeżeli moja wizyta będzie użyteczna i przyczyni się do dialogu między prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem, oraz zaprzestania walk - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron na antenie telewizji BFM TV.

 • 21:43

  - W ciągu zaledwie sześciu tygodni prawie dwie trzecie wszystkich ukraińskich dzieci zostało przesiedlonych. Zostały one zmuszone do opuszczenia wszystkiego: domów, szkół, a często także rodzin – powiedział w poniedziałek Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych, cytowany przez portal RBK.

  Według danych UNICEF połowa z 3,2 mln ukraińskich dzieci, które pozostały w domu, była narażona na brak żywności.

  Fontaine zauważył, że sytuacja dzieci w Mariupolu jest najgorsza. - Dzieci i ich rodziny od tygodni są bez dostępu do bieżącej wody i kanalizacji, nie otrzymują regularnych dostaw żywności i pomocy medycznej. Chowają się w swoich domach i pod ziemią, czekając, kiedy skończą się bomby i przemoc - powiedział przedstawiciel UNICEF.

 • 21:42

 • 21:36

  Ukraińscy obrońcy zabili ponad 90 agresorów i zniszczyli wrogi czołg oraz śmigłowiec 11 kwietnia w rejonie Grupy Operacyjno-Taktycznej Wschód.

  Grupa Operacyjno-Taktyczna Wschód poinformowała o tym na Facebooku - donosi Ukrinform.

  Siły ukraińskie znisczyły też trzy systemy artyleryjskie, 24 pojazdy silnikowe, helikopter i trzy drony.

  Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od 24 lutego do 11 kwietnia armia rosyjska straciła na Ukrainie około 19 500 żołnierzy.

 • 21:31

  "Mariupol. Miasto, do którego pod flagą Rosji przyszła śmierć. Dziesiątki tysięcy zabitych. 90 proc. budynków zniszczonych. Okrążeni i zablokowani ukraińscy walczący. Od początku prosimy partnerów o czołgi i samoloty, by dostać szansę. Świat milczy i obserwuje ludobójstwo w trybie online" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Do wpisu dołączył nagranie autorstwa dziennikarzy Associated Press przedstawiające niszczone miasto, ofiary, masowy grób, płaczących ludzi. - Nie chcę umierać. Chcę, by to wszystko się jak najszybciej skończyło - mówi dziewczynka na nagraniu.

  "Chcieliśmy odblokować Mariupol. Poprosiliśmy o czołgi i samoloty, by to zrobić. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi od tych, którzy mogli je zapewnić. Stop rosyjskiej agresji" - napisano.

 • 21:23

  "Uwaga! Około godziny temu rosyjskie okupacyjne wojska wykorzystały przeciwko ukraińskim wojskowym i cywilom w mieście Mariupol trującą substancję nieznanego pochodzenia, którą zrzucono z wrogiego drona" - czytamy w komunikacie pułku Azow, broniącego tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy.

  Jak dodano, poszkodowani mają problemy z oddychaniem i doświadczają problemów neurologicznych.

  "Ustalane są skutki wykorzystania nieznanej substancji" - przekazał pułk.

  Źródło zbliżone do ministerstwa obrony Ukrainy przekazało agencji Interfax-Ukraina, że prawdopodobieństwo wykorzystania przez Rosjan broni chemicznej jest "bardzo wysokie".

 • 21:10

  Ukraina jest w stanie odeprzeć zbrojną agresję ze strony Federacji Rosyjskiej, ale potrzebuje więcej broni - ocenił szef biura (administracji) ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu. - Ukraina potrzebuje przede wszystkim ciężkiej broni, w tym artylerii. Po drugie, potrzebujemy czołgów, samolotów wojskowych. Potrzebujemy wszelkiej możliwej broni, która pomoże zamknąć ukraińskie niebo - oświadczył Jermak.

  Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zauważył, że prezydent USA Joe Biden zrobił dla jego kraju więcej niż wszyscy inni sojusznicy. - Ale kiedy jesteś na wojnie - mówimy o tym otwarcie - potrzebujemy więcej. A nawet to nie wystarczy - potrzebujemy wszystkiego tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zdążymy na czas, wygramy - powiedział.

 • 20:51

  Prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek wirtualnie z premierem Indii Narendrą Modim i przedyskutował z nim m.in. temat wojny na Ukrainie oraz kwestie energetyczne. Indie są krytykowane w Waszyngtonie za neutralność wobec rosyjskiej agresji i kupowanie dodatkowych ilości rosyjskiej ropy.

 • 20:51

  Rosjanie znów ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe w Charkowie, są ranni i zabici, w tym dziecko - poinformował w poniedziałek Ihor Terechow, mer tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta.

  - Znów bombardowano osiedla mieszkaniowe, park Gorkiego, obiekty infrastruktury miejskiej. W kilku dzielnicach ratownicy rozminowali ładunki z opóźnionym zapłonem. Są ranni i niestety zabici. Najstraszniejsze, że zginęło dziecko - powiedział mer na nagraniu opublikowanym w serwisie Telegram.

 • 20:43

  Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku "Azow", broniącego miasta Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, zaapelował w poniedziałek o jedność i walkę.

  - Proszę o jedność. Wzywam was do walki. Zwracam się do całego świata i do ludzi, którzy mają odwagę działać. Wychodźcie na ulice i podnoście niebiesko-żółte flagi. (...) Apelujcie do polityków, apelujcie, by działali bardziej zdecydowanie, aby wyzwolić z niewoli Mariupol, Chersoń, Izium i inne miasta Ukrainy, które stały się zakładnikami w tej wojnie - powiedział na nagraniu Pałamar.

  - Pomagajcie naszej władzy, by była usłyszana. (...) Wierzymy w wojskowo-polityczne kierownictwo Ukrainy. Kontynuujemy walkę o ukraiński Mariupol - dodał.

 • 20:30

  Rosyjscy wojskowi w okupowanych rejonach Ukrainy zmuszają dzieci i nauczycieli do rozpoczęcia nauki na terenach, na których toczą się walki - poinformowała w poniedziałek w oświadczeniu ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  "Podczas monitorowania sieci społecznościowych okupanta ujawniono, że w tymczasowo okupowanym mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim od 11 kwietnia 2022 roku rosyjscy okupanci zmuszają dzieci do chodzenia do szkoły" – napisała.

  Denisowa przypuszcza, że Rosjanie podejmują takie kroki celowo, aby utrudnić działania ukraińskiego wojska.

 • 20:26

  Od 24 lutego do 10 kwietnia na Ukrainie wskutek rosyjskiej agresji zginęło 1842 cywilów, w tym 148 dzieci - podało w poniedziałek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

  Jak czytamy w komunikacie, w związku z wojną ranne zostały 2493 osoby, w tym 233 dzieci. W większości cywile zostali poszkodowani w wyniku użycia broni o szerokim obszarze rażenia, w tym wskutek ostrzałów z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także ataków rakietowych i powietrznych.

 • 20:23

  Agencja Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji - przekazała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 • 20:21

  MSZ Francji: wydalamy sześciu rosyjskich dyplomatów, którzy prowadzili działalność szpiegowską

 • 20:18

  "Kolejne informacje, w tym wyniki sondaży, pokazują, że Rosjanie w dużej części popierają działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainie. Niektórzy wręcz manifestują poparcie dla wojny. Mówienie, że 'to wojna Putina' zaciemnia obraz" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

  Wcześniej w serii wpisów na Twitterze Stanisław Żaryn stwierdził, że w "ostatnich dniach rosyjska propaganda kontynuowała główne linie narracyjne wymierzone w Polskę oraz Ukrainę". "Materiały propagandowe wyglądają obecnie na lepiej przygotowane i zaplanowane. Operacja dezinformacyjna Rosji będzie kontynuowana" - napisał.

 • 20:16

  Bułgaria wstrzymała wymianę niejawnych informacji z Rosją, realizowaną na podstawie porozumienia z maja 2007 roku. Decyzję uchwalono na zamkniętym posiedzeniu rządu 6 kwietnia; wejdzie ona w życie po dwóch tygodniach od podjęcia - podał portal bułgarskiej Rady Ministrów.

 • 19:49

  Od początku agresji Rosji w położonym na południu Ukrainy Mariupolu zginęło ponad 10 tys. mieszkańców - powiedział mer miasta Wadym Bojczenko w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Associated Press (AP). Bojczenko mówił, że zwłoki tworzą "dywan na ulicach naszego miasta", dodał, że liczba ofiar może wynieść ponad 20 tysięcy.

  Mer powiedział również, że wojska rosyjskie przywiozły do Mariupola mobilne krematoria, aby pozbyć się ciał, i oskarżył Rosjan, że nie wpuszczają konwojów humanitarnych, by ukryć rzeź.

 • 19:48

  - Kryzysy dysproporcjonalnie dotykają kobiet i dziewczynek. Nie tylko cierpią one przez bezpośrednie konsekwencje wojny, ale są też ofiarami niestabilności, handlu ludźmi i przemocy seksualnej. To szczególnie dotyczy tego, co się dzieje teraz na Ukrainie - powiedział w poniedziałek ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji kobiet i dzieci. Szczerski mówił też o tym, jak pomaga im Polska. Zwrócił też uwagę, że potrzebują one często pomocy psychologicznej.

  Szczerski stwierdził też, że kobiety pełnią kluczową rolę w obecnym kryzysie, m.in. w społeczeństwie obywatelskim, organizacjach świadczących pomoc humanitarną, ale też i we władzach Ukrainy. - Jest więc wojna, ale jest też nadzieja i solidarność. W wielu przypadkach nadzieja i solidarność mają twarze kobiet - zakończył polski ambasador.

 • 19:44

  Do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem może dojść w czerwcu w Jerozolimie - podała w poniedziałek agencja ANSA, powołując się na źródła w Kościele katolickim. Według nich trwają dyskusje na ten temat w Watykanie. Oznaczałoby to przedłużenie planowanej na czerwiec wizyty papieża na Bliskim Wschodzie.

 • 19:43

  Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że "nie ma optymistycznego wrażenia" po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat wojny na Ukrainie. Kanclerz spotkał się w poniedziałek z Putinem w Nowo-Ogariowie pod Moskwą.

  Armia rosyjska przygotowuje ofensywę na wschodniej Ukrainie - powiedział dziennikarzom w Moskwie Nehammer. -Ta bitwa zostanie stoczona z całą gwałtownością - dodał. Zaznaczył, że z tego powodu ludność cywilna z terenów objętych konfliktem będzie musiała być przenoszona w bezpieczne miejsca korytarzami humanitarnymi.

 • 19:40

  Włochy i Algieria zawarły w poniedziałek porozumienie w sprawie wzmocnienia współpracy energetycznej, przede wszystkim w sprawie dostaw algierskiego gazu. Ma to zmniejszyć uzależnienie Włoch od surowca z Rosji.

 • 19:40

  Sąsiadujące z Rosją państwa UE są najbardziej zdeterminowane, aby wstrzymać import gazu z tego kraju w ramach zachodnich sankcji związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę - twierdzą w poniedziałek portugalskie media.

 • 19:40

  Strona ukraińska ostrzega o zbliżającej się wielkiej ofensywie sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy. Nowa ofensywa nie musi jednak oznaczać istotnego zwiększenia intensywności starć i może być raczej związana ze osłabieniem broniących się wojsk ukraińskich - komentują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 46 dniach wojny na Ukrainie.

 • 19:39

  W Moskwie zatrzymano opozycjonistę i dziennikarza Władimira Kara-Murzę - poinformował w poniedziałek jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Ilja Jaszyn.

  Jaszyn przekazał, że Kara-Murzę zatrzymano obok domu. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zatrzymania. "Najpewniej chodzi o jakąś antywojenną wypowiedź w mediach albo w mediach społecznościowych" - napisał na Twitterze polityk.

  Jak informuje portal Meduza, po rozpoczęciu przez Rosję wojny na szeroką skalę przeciwko Ukrainie Kara-Murza wraz z innymi rosyjskimi opozycjonistami, w tym przebywającymi na emigracji, utworzył Antywojenny Komitet Rosji.

 • 19:36

  Losy wojny z Rosją będą zależeć od tego, jak szybko otrzymamy pomoc od Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla programu telewizji CBS "60 minutes". Wyraził jednocześnie wątpliwości, czy Ukraina otrzyma wszystko, czego potrzebuje.

  Ukraiński prezydent powiedział, że przekazał prezydentowi USA Joe Bidenowi dokładną listę potrzeb. Według CBS, Biały Dom odpowiedział pozytywnie na wszystkie z nich, ale zrealizowanie dostaw może potrwać.

  Zełenski zaapelował też do Zachodu o zaostrzenia sankcji. - Znaleźliśmy niektóre rzeczy w tych sankcjach, które są łatwe do ominięcia przez ekspertów finansowych. Rosja obchodzi sankcje (...). Świat zachodni to wie. To nie powinno być dopuszczane - powiedział ukraiński przywódca.

  Odnosząc się do perspektyw zakończenia wojny, Zełenski przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż Rosjanie nie wycofają się z Krymu i "będziemy spierać się i negocjować o jedno czy drugie terytorium na południu naszego kraju, w Donbasie". Zaznaczył jednak, że nie uzna aneksji Krymu ani nie jest gotowy do oddania terytorium.

 • 19:35

  W okupowanym Ługańsku, na wschodzie Ukrainy, Rosjanie ogłosili kolejną falę mobilizacji mężczyzn do 65. roku życia - poinformował w poniedziałek w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "W celu szybkiego uzupełnienia strat swoich wojsk władze okupacyjne ogłosiły kolejną falę mobilizacji mężczyzn poniżej 65. roku życia w Ługańsku. Żołnierze sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzają rajdy na zakłady użyteczności publicznej i fabryki w celu identyfikacji poborowych i przymusowego wysyłania ich do wojskowych komend uzupełnień" - podał sztab na Facebooku.

 • 19:33

  Droga międzynarodowa M19 łącząca Białoruś z północno-zachodnimi rejonami Ukrainy poprzecinana jest barykadami zbudowanymi w większości miejscowości, punktami kontrolnymi i ukrytymi na przydrożnych drzewach gniazdami snajperskimi.

  Choć wojska Białorusi nie biorą udziału w rosyjskiej inwazji, to zagrożenie ze strony tego kraju dla Ukrainy pozostaje realne.

 • 18:50

  Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała w poniedziałek o znalezieniu ciał kolejnych siedmiu ofiar rosyjskiej agresji w Borodziance pod Kijowem. Od początku prac poszukiwawczych spod gruzów wyciągnięto ciała 19 osób.

 • 18:48

  W inwazji na Ukrainę biorą udział rosyjskie oddziały odpowiedzialne za mordowanie ludności cywilnej w Syrii - podało w poniedziałek na Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) działające przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

 • 18:33

  Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał, że choć USA mogą potwierdzić, że niedawne rosyjskie uderzenie zniszczyło część lotniska w Dnieprze, nie ma dowodów na poparcie twierdzeń Rosjan, że zniszczyli oni przysłany przez Słowację system przeciwlotniczy S-300. Dodał też, że dalsze dostawy broni na Ukrainę są trwają bez przerwy i nie są zakłócane.

  Odnosząc się do piątkowego ataku rakietowego na dworzec w Kramatorsku, w którym zginęło ponad 50 osób próbujących uciec z Donbasu, przedstawiciel Pentagonu ocenił, że Rosja jest gotowa posunąć się do "nowych poziomów deprawacji i brutalności", aby wygrać wojnę. Przyznał też, że Pentagon spodziewa się przerażających wieści o losie cywilów w Mariupolu. Dodał, że walki o to miasto wciąż trwają.

 • 18:32

  Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, choć nowa ofensywa jeszcze się nie zaczęła - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

  Jak powiedział podczas briefingu prasowego oficjel, USA odnotowały w ostatnim czasie przybycie na wschód Ukrainy części jednostek wycofanych wcześniej z północy tego kraju, a także dodatkowych konwojów logistycznych i artylerii krótkiego zasięgu. Siły te koncentrują się m.in. w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim.

 • 18:07

  Przekonanie co do konieczności twardego wsparcia Ukrainy wśród członków Unii Europejskiej rośnie – powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Luksemburgu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który przyjechał na posiedzenie Rady UE ds. zagranicznych. Tematem rozmów była rosyjska inwazja na Ukrainę.

 • 17:20

  W rosyjskich obozach filtracyjnych w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, jest około 10 tysięcy osób - przekazała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Jak dodała, według władz miasta potwierdzono dotychczas informacje o przymusowym wywiezieniu przez Rosjan 33 tysięcy mieszkańców Mariupola. Deportowano ich do Rosji i do kontrolowanej przez separatystów części obwodu donieckiego - twierdzi Denisowa.

 • 17:07

  Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Belgii Alexandrem de Croo: Niedawno w miejscowości Husariwka (Ukraina - red.) zarejestrowano, zauważono spalone ciała. Badania wstępne, które zostały przeprowadzone, mówią o kolejnych dramatycznych zbrodniach popełnianych przez rosyjskich najeźdźców. Mówią nie tylko o paleniu ludzi, ale także o torturowaniu ludzi.

  - W obliczu takich strasznych zbrodni, z którymi mamy do czynienia, musimy skonsolidować się. Musimy odpowiedzieć bardzo, bardzo zdecydowanie i o tym rozmawialiśmy z panem premierem Belgii dziś tu, w Polsce - dodał.

 • 16:53

  Rosja prawie zakończyła przygotowania do ofensywy w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

  "Przewidujemy, że gdzieś w najbliższej przyszłości rozpoczną się aktywne działania wojenne na tych terytoriach (w Donbasie). Jednocześnie armia ukraińska jest na to gotowa" – powiedział Motuzjanyk. Dodał, że w ostatnim czasie w obwodach donieckim i ługańskim wzdłuż linii rozgraniczenia liczebność wojsk rosyjskich znacznie wzrosła i będzie nadal rosnąć.

 • 16:52

  Według naszych wstępnych szacunków na Ukrainie pirotechnicy będą musieli przeprowadzić działania związane z rozminowaniem na obszarze około 300 tysięcy kilometrów kwadratowych, co odpowiada prawie połowie terytorium kraju - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

 • 16:46

  Kanclerz Austrii Karl Nehammer po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekazał w oświadczeniu, że rozmowa była "bardzo bezpośrednia, otwarta i twarda". Dodał, że jego najważniejszym przesłaniem dla Putina było to, że wojna na Ukrainie musi się skończyć, ponieważ "po dwóch stronach są wyłącznie przegrani".

 • 16:35

  Na terenie portu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze uprowadzili załogę statku handlowego SMARTA - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Rosjanie uprowadzili załogę oraz małżonkę kapitana statku, który pływał pod banderą Liberii - przekazała Denisowa na Telegramie. Jak dodała, porwani to 18 obywateli Ukrainy i jeden obywatel Egiptu.

 • 16:20

 • 16:18

  Robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, by odnieść zwycięstwo, ocalić życie żołnierzy i ludności cywilnej Mariupola. Ten cel przyświeca nam na wszystkich frontach - zadeklarował w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

 • 16:17

  Prezydent Francji Emmanuel Macron polecił, aby MSZ, MSW i Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliły wsparcia władzom ukraińskim i Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w dochodzeniach dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie – poinformował w poniedziałek francuski resort spraw zagranicznych.

  "W związku z nadużyciami popełnionymi w Buczy dziś rano na Ukrainę przybył zespół techniczny z MSW odpowiedzialny za dostarczenie władzom ukraińskim ekspertyz w zakresie identyfikacji i gromadzenia dowodów" – dodano w komunikacie.

 • 16:06

  Ukraiński wywiad wojskowy ustalił i opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej dane osobowe rosyjskich żołnierzy, którzy mieli brać udział w zbrodniach wojennych popełnionych na ludności cywilnej w Borodziance w obwodzie kijowskim.

  "Przestępcy wojenni uczestniczący w popełnianiu zbrodni wojennych przeciwko narodowi Ukrainy w mieście Borodzianka w obwodzie kijowskim to personel wojskowy 234. Pułku Desantowo-Szturmowego (jednostka wojskowa 74268) z Pskowa" - przekazano w komunikacie służby wywiadowczej. Dodano, że "za okrucieństwa popełnione na ludności cywilnej Ukrainy wszyscy zbrodniarze wojenni zostaną postawieni przed sądem i pociągnięci do odpowiedzialności".

 • 15:53

  Producent broni Rheinmetall jest gotowy dostarczać na Ukrainę wycofane z eksploatacji czołgi Leopard 1. Pierwszy z nich może być gotowy do uruchomienia w najbliższej przyszłości - informuje w poniedziałek dziennik "Handelsblatt". Warunkiem jest zgoda rządu niemieckiego.

  Według szefa Rheinmetall Armina Pappergera, firma może dostarczyć siłom zbrojnym Ukrainy do 50 czołgów Leopard 1.

 • 15:37

  Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal po spotkaniu z premier Litwy Ingridą Szimonyte: Razem odwiedziliśmy Borodziankę, zbombardowaną przez wojska rosyjskie. Ludobójstwo dokonane przez Rosję na Ukrainie musi zostać ukarane.

  "Podziękowałem Litwie, która włączyła się w śledztwo w sprawie zbrodni wojennych Rosji" - napisał Szmyhal.

 • 15:20

  Rozpoczęło się spotkanie kanclerza Austrii Karla Nehammera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podały austriackie media. Tematem rozmowy ma być rosyjska inwazja na Ukrainę.

 • 15:12

  "Ambasador Federacji Rosyjskiej otrzymał notę, w której został poinformowany, że - zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych - podjęto decyzję o redukcji liczby personelu rosyjskiej ambasady w Zagrzebiu do poziomu równego liczebności chorwackiej placówki w Moskwie" - oświadczył resort spraw zagranicznych i europejskich.

 • 14:50

  Chorwacja wydala 24 pracowników ambasady Rosji, w tym 18 dyplomatów - przekazało w poniedziałek chorwackie MInisterstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich. Decyzja ma związek z agresją Rosji na Ukrainę - dodano.

 • 14:41

  Kijów, stolica Ukrainy wraca do życia. Codziennie powraca do niego coraz więcej mieszkańców. Otwierają się kolejne sklepy, urzędy, biblioteki. Od poniedziałku przejezdne są trzy mosty przez Dniepr - Darnycki, Północny i Południowy - relacjonuje Polska Agencja Prasowa.

  Mer Kijowa Witalij Kliczko nieustannie prosi mieszkańców miasta o zachowanie ostrożności, przestrzegając, że odczuwana teraz w Kijowie względna cisza i przerwa w działaniach wojennych może się w każdym momencie zakończyć.

 • 14:33

  Od początku wojny wojska rosyjskie uszkodziły 938 budynków oświaty na Ukrainie, 87 z nich kompletnie zniszczyły - poinformowała w poniedziałek na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  We wsi Katiużanka w obwodzie kijowskim okupanci zniszczyli szkołę, zabrali wszystko, od drogiego sprzętu komputerowego po meble, i zostawili cyniczną wiadomość dla uczniów, którym życzyli sukcesów w nauce - opisuje Denisowa. "Na podwórku szkoły raszyści (połączenie słów Rosjanie i faszyści - red.) pogrzebali mieszkańców, których zastrzelili" - dodała.

 • 14:09

  We Włoszech zamrożono wart 105 milionów euro majątek byłego rosyjskiego kierowcy Formuły 1, Nikity Mazepina i jego ojca, oligarchy Dmitrija Mazepina, objętego sankcjami Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek agencja Ansa. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Mazepin junior w marcu został wykluczony z zespołu Haas.

 • 13:59

  Kanada przekazała w poniedziałek, że nakłada sankcje na 33 firmy z rosyjskiego sektora obronnego w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

 • 13:54

  Oddział francuskich żandarmów techników przybył do Lwowa - przekazał w poniedziałek na Twitterze ambasador Francji na Ukrainie Etienne de Poncins. - Pomożemy w ten sposób naszym ukraińskim przyjaciołom w zbadaniu rosyjskich zbrodni wojennych w obwodzie kijowskim - wyjaśnił.

  "Francja jest pierwszym krajem, który oferuje taką pomoc Ukrainie. Żandarmi przystąpią do pracy we wtorek" - poinformował ambasador.

 • 13:39

  Przedstawiciele Unii Europejskiej i Ukrainy rozpoczęli omawianie kwestionariusza, dotyczącego przystąpienia tego kraju do Wspólnoty – poinformował w poniedziałek na Twitterze ambasador UE w Kijowie Matti Maasikas.

 • 13:37

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że Moskwa nie wstrzyma operacji wojskowej na Ukrainie przed kolejną rundą rozmów pokojowych - podała agencja Reutera.

 • 13:21

  Wszelkie wysiłki w celu przywrócenia pokoju na Ukrainie są przydatne - oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant na konferencji prasowej w Brukseli pytana o poniedziałkową wizytę kanclerza Austrii w Moskwie.

  Karl Nehammer udaje się w poniedziałek do Moskwy, gdzie ma spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem – podała w niedzielę austriacka agencja APA. Tematem rozmów ma być rosyjska inwazja na Ukrainę.

 • 13:20

  W konsekwencji niepowodzeń armii Rosji na Ukrainie odsunięto nie tylko szefa struktury rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która odpowiadała za sprawy ukraińskie, ale też około 150 oficerów - poinformował kierujący portalem śledczym Bellingcat Christo Grozew.

  "Były szef 5. służby (Służby Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych - red.) rosyjskiej FSB generał Siergiej Biesieda został przeniesiony do aresztu śledczego. Jego telefon pozostaje wyłączony już od dwóch tygodni. Odsunięto też około 150 oficerów tej służby. Dokonano czystki - większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB" - przekazał Grozew w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka.

 • 13:17

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała na Telegramie, że dzieci z miasta Wołnowacha w okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy od poniedziałku są zmuszane przez Rosjan do uczęszczania do szkoły.

  "Prawdopodobnie te działania okupantów mają na celu utrudnienie przyszłej operacji wyzwolenia miasta z rąk okupantów przez siły zbrojne Ukrainy i możliwe prowokacje z wykorzystaniem ofiar w celu dyskredytacji strony ukraińskiej" - napisała Denisowa. Dodała, że w takim wypadku dzieci stałyby się zakładnikami i żywymi tarczami dla rosyjskich żołnierzy.

 • 12:18

  Wojska rosyjskie stosują w Charkowie miny o opóźnionym działaniu – ostrzegł mieszkańców szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. "Miny te nie wybuchają od razu, ale dopiero gdy dotknie ich człowiek lub zadziała inny czynnik ruchu. Dlatego są jeszcze groźniejsze" – ostrzegł Syniehubow.

 • 12:07

  - Jedno jest jasne: Ukraina potrzebuje więcej sprzętu wojskowego, a zwłaszcza broni ciężkiej – powiedziała w poniedziałek szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

  Przerażające obrazy z Ukrainy pokazały, że ten zaatakowany przez Rosję kraj potrzebuje dodatkowego wsparcia militarnego, aby stawić opór siłom napastnika. - Teraz nie ma czasu na wymówki, teraz jest czas na kreatywność i pragmatyzm – podkreśliła Baerbock.

  Polityk nie powiedziała, jaką ciężką broń można by dostarczyć z Niemiec na Ukrainę - zauważa agencja dpa.

 • 11:50

  W poniedziałek oddano do użytku tymczasowy most na rzece Irpień, dzięki czemu przywrócone zostało połączenie drogowe do Kijowa z wyzwolonych miasteczek Bucza, Irpień, Hostomel i Worzel w obwodzie kijowskim - przekazała agencja Ukrinform.

  "Prace nad budową mostu trwały pięć dni, 24 godziny na dobę. Od tej pory możliwe będą szybsze dostawy pomocy humanitarnej i materiałów budowlanych do wyzwolonych miejscowości" - poinformowano w komunikacie.

  Przeprawa przez zrujnowany most stanowiła dla cywilnych mieszkańców Irpienia jedyną możliwość ewakuacji w okresie rosyjskiej okupacji.

 • 11:37

  Agencja Reutera udostępniła nagranie z drona, na którym widać skalę zniszczeń zbombardowanego przez Rosjan teatru w Mariupolu, gdzie przed ostrzałem chroniły się setki osób.

  Teatr w Mariupolu znalazł się pod ostrzałem 16 marca. Szacuje się, że w ataku zginęło ok. 300 osób. Do tej pory nie jest znana dokładna liczba ofiar w związku z trwającymi w mieście walkami.

 • 11:27

  Nie można wykluczyć, że Rosja planuje przeprowadzenie zbrojnej prowokacji w separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii. Moskwa mogłaby wówczas oskarżyć Kijów o dokonanie agresji przeciwko sąsiedniemu państwu, Mołdawii - przekazał w poniedziałek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Mołdawia straciła kontrolę nad regionem Naddniestrza w wyniku krótkiego konfliktu zbrojnego po ogłoszeniu niepodległości od ZSRR przez Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką w maju 1991 roku. Separatystyczny region ze stolicą w Tyraspolu funkcjonuje od pierwszej połowy lat 90. jako państwo nieuznawane, wspierane gospodarczo i wojskowo przez Moskwę.

  Na terytorium Naddniestrza stacjonuje co najmniej 1500 rosyjskich żołnierzy, mimo apeli Mołdawii, NATO, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych o ich wycofanie.

 • 10:49

  Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann proponuje, aby zamiast dostaw niemieckich wozów bojowych Marder na Ukrainę wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli temu krajowi odpowiedni sprzęt i otrzymali za to rekompensatę od Niemiec.

  - Armia ukraińska musiałaby najpierw zostać przeszkolona w zakresie obsługi marderów. Dlatego proponuję, aby nasi wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli Ukrainie odpowiednie rodzaje broni - powiedziała Strack-Zimmermann w poniedziałek dziennikowi "Rheinische Post".

  - Wiele z nich jest produkcji rosyjskiej. Byłyby one natychmiast gotowe do działania i natychmiast nadawałby się do użytku po stronie Ukrainy. Niemcy następnie zrekompensują naszym partnerom oddane uzbrojenie odpowiednimi dostawami - powiedziała polityk.

 • 10:39

  W wyniku natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście. Przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach - ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Dwoma najważniejszymi ukraińskimi przyczółkami w Mariupolu są obecnie port w południowo-zachodniej części miasta, a także zakłady metalurgiczne Azowstal na wschodzie. Opanowanie przez rosyjskie wojska portu rybackiego może być potwierdzeniem, że najeźdźca kontroluje również centrum miasta - przekazano w raporcie ISW.

  Według ekspertów ośrodka rosyjskie ataki na te dwa główne punkty ukraińskiego oporu nie przyniosły powodzenia w ciągu ostatniej doby. ISW nie był w stanie zweryfikować doniesień doradcy mera miasta Petra Andruszczenki, jakoby rosyjscy żołnierze palili ciała cywilów w mobilnych krematoriach, a także chowali je w masowych grobach.

 • 10:19

  Wołodymyr Zełenski przed parlamentem Korei Południowej: mieszkańcy Rosji są zmuszeni do życia w wielkiej biedzie, dla wielu armia to jedyny sposób na podniesienie poziomu życia.

 • 10:09

  Nowa Zelandia wyśle wojskowy samolot transportowy C-130H Hercules i 50-osobowy zespół do Europy, aby przekazać pomoc wojskową Ukrainie; zapewni jej też pomoc finansową w wysokości 9 mln dolarów amerykańskich - przekazała w poniedziałek premier Jacinda Ardern, cytowana przez Associated Press.

  Ponad 5 mln dolarów z zadeklarowanej kwoty zostanie przeznaczone na zakup broni i amunicji za pośrednictwem Wielkiej Brytanii. "Nasze wsparcie polega na pomaganiu armii ukraińskiej w odparciu brutalnej rosyjskiej inwazji (...) tak rażący atak na suwerenność kraju jest zagrożeniem dla nas wszystkich" - podkreśliła Ardern w oświadczeniu.

 • 9:56

  W nocy Rosjanie ostrzeliwali z artylerii Charków. W okolicach Iziumu kontynuowane są zacięte walki. Przeciwnik próbuje się przebić w kierunku Donbasu – podał portal Hromadske.

  Wojska rosyjskie praktycznie bez przerwy ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim. W Lisiczańsku, Siewierodoniecku, Zołotym i Kreminnej uszkodzone są bloki mieszkalne i domy. Według szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja w regionie zniszczono wszystkie obiekty infrastruktury.

  Trwa ostrzał miejscowości Awdijiwka, Wuhłedar, Marjinka i Nowoługańskie w obwodzie donieckim. Uszkodzono wiele domów. Wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch rannych osobach. Koleje ukraińskie podstawiają dodatkowe pociągi do ewakuacji z obwodów ługańskiego i donieckiego.

  W obwodzie mikołajowskim w nocy informowano o głośnych wybuchach. Siły rosyjskie przeprowadziły trzy ataki rakietowe. Szef władz obwodowych Witalij Kim poinformował o jednej osobie, która odniosła obrażenia.

  Odgłosy wybuchów i ostrzałów słychać także w obwodzie chersońskim. Wojska rosyjskie koncentrują się w zajętych wsiach. Władze okupacyjne nie przepuszczają pomocy humanitarnej.

 • 9:53

 • 9:47

  Rosja przygotowała kampanię dezinformacyjną na temat Ukrainy, wymierzoną w zagraniczne media i polityków, bo wie, że dostawy broni z zagranicy są obecnie kluczowe dla naszego kraju - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

  "Ich fabryka trolli może spamować skrzynki mailowe i zalewać (internet) komentarzami zawierającymi dezinformację na temat Ukrainy" - napisał. Kułeba zaapelował, by nie dać się zmanipulować.

 • 9:04

  Co najmniej 183 dzieci zginęło, a ponad 342 odniosło rany w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowało w poniedziałek biuro prokuratora generalnego. Zastrzeżono, że dane te nie są pełne, bo władze ukraińskie nie mają dostępu do terenów okupowanych i objętych walkami.

  Według różnych szacunków tylko w oblężonym od ponad miesiąca Mariupolu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju z rąk Rosjan mogły zginąć tysiące ludzi, a ustalenie ich liczby jest obecnie niemożliwe.

 • 8:45

  Niektórzy rolnicy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy rozpoczęli już prace polowe pomimo zagrożenia ostrzałem i oddalonej o zaledwie 30 km linii frontu – podaje agencja Ukrinform w reportażu ze wsi Komyszuwacha.

  Szef władz gminnych Jurij Karapetian powiedział ukraińskiej agencji, że rolnicy podejmują ryzyko, bo "czują odpowiedzialność" wobec państwa i obywateli. Rolnicy uważają, że "ziemia nie może czekać, wojsko i ludzi trzeba karmić", a oni sami "trzymają drugi front" - podkreślił.

 • 8:44

  Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: w najbliższych dniach nasili się wojna w Donbasie.

 • 8:37

  Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 11 kwietnia to według ukraińskich danych: około 19,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 725 czołgów, 1923 bojowе pojazdy opancerzone, 347 systemów artyleryjskich, 111 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 154 samoloty, 137 śmigłowców, 1387 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 76 cystern, 119 bezzałogowców, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu

  Jak podaje sztab, dane są aktualizowane, jednak obliczenia są utrudnione ze względu na dużą intensywność działań wojennych.

 • 8:37

  Niemieckie siły zbrojne przygotowują lot, którym do Niemiec zostaną przetransportowani Ukraińcy ranni w czasie wojny w ich kraju - informuje w poniedziałek agencja dpa. W tym celu specjalny samolot Luftwaffe, Airbus A310 MedEvac, ma polecieć z Kolonii do Rzeszowa, a stamtąd zabrać dzieci i dorosłych na leczenie do Niemiec.

  Będzie to pierwszy tego typu lot od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przeszłości do Niemiec przywożono już rannych żołnierzy ukraińskich.

 • 7:46

  "Przeciwnik kontynuuje tworzenie zgrupowania ofensywnego do działań na kierunku słobożanskim (obwód charkowski). Prawdopodobnie w najbliższych dniach spróbuje wznowić ofensywę" - podano w raporcie ukraińskiej armii.

  Sztab podaje również, że Rosjanie przygotowują i wysyłają pododdziały i sprzęt 60. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej 5. Armii Ogólnowojskowej w punkcie dyslokacji w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie Rosji, które następnie zostaną prawdopodobnie skierowane do obwodu donieckiego Ukrainy.

  Opisując sytuację na froncie, sztab podaje, że kontynuowana jest częściowa blokada Charkowa i artyleryjski ostrzał części miasta. W okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim przeciwnik prowadzi zwiad z wykorzystaniem bezzałogowców Orłan-10. Podjął również nieudaną próbę ofensywy w kierunku miejscowości Dowhenke i Dmytriwka.

  W obwodzie ługańskim walki trwają w rejonie Popasnej, Rubiżnego, Nyżnego i Nowobachmutiwki. Rosjanie przeprowadzili też nieudaną próbę szturmu w okolicach miejscowości Zołote. W obwodzie donieckim kontynuowane są walki o Mariupol, m.in. wojska rosyjskie przy wsparciu lotnictwa i artylerii szturmują zakłady Azowstal i port morski.

  W obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły cztery ataki przeciwnika, niszcząc pięć czołgów, osiem wozów opancerzonych, pięć samochodów i osiem systemów artyleryjskich.

 • 7:28

  Brytyjski wywiad wojskowy: Ukraińcy odparli kilka rosyjskich ataków w obwodach donieckim i ługańskim.

 • 7:26

  Brytyjski wywiad wojskowy twierdzi, że wykorzystywanie przez Rosjan amunicji fosforowej w obwodzie donieckim zwiększa możliwość jej użycia w przyszłości w obleganym Mariupolu.

 • 7:22

  We wsi Buzowa pod Kijowem odnaleziono masowy grób z ciałami cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - podał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, cytowany w poniedziałek przez agencję Ukrinform. Jak dodał, siły wroga zabiły co najmniej 50 mieszkańców tej wsi.

  Naoczni świadkowie przekazali, że w pobliżu masowego grobu w Buzowej stoi samochód, w którym spalono żywcem 17-latka, a kobieta, która też się w nim znajdowała, nie ma połowy głowy - przekazał doradca szefa MSW.

 • 6:13

  Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Synegubow poinformował, że w wyniku ataku rakietowego w niedzielę wieczorem w Charkowie zginęło dwóch cywilów. "Rosyjska armia kontynuuje wojnę z ludnością cywilną, ponieważ nie ma zwycięstw na linii frontu" - oświadczył Synegubow w mediach społecznościowych.

  We wcześniejszym wpisie na Telegramie w niedzielę Synegubow poinformował, że wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło 10 cywilów, w tym siedmioletnie dziecko. Ostrzeliwane były m.in. Bałaklija, Pisoczyn, Zołocziw i Dergacze.

  Charków, liczący ok. 1,5 miliona mieszkańców, jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy i leży zaledwie ok. 40 km od granicy z Rosją.

 • 5:58

  Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził opinię, że władze Rosji "zrobią wszystko", by uniemożliwić podróż papieża Franciszka do Kijowa. "Pod względem militarnym nie zrobią niczego, ale boją się i uczynią wszystko, by sprawić, aby stała się ona niemożliwa" - powiedział włoskiej agencji Adnkronos.

  Jak zaznacza agencja, dyplomata potwierdził, że przygotowania do wizyty papieża w Kijowie są kontynuowane.

 • 5:44

 • 5:43

  "Wojska rosyjskie kontynuują prace nad planem minimum dla wschodniej Ukrainy" - oświadczyła w nocy z niedzieli na poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar, poinformowała agencja Unian. Po przegrupowaniu jednostek rosyjskich na Ukrainie, według oficjalnych informacji, nie ma tam ani spokoju, ani stabilności.

 • 5:43

  Po wycofaniu się Rosjan z północnej Ukrainy odkrywane są kolejne dowody domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Kolejne dowody domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych pojawiają się wciąż wycofaniu się Rosjan z północnej Ukrainy. Obejmują one doniesienia o odkryciu prowizorycznego grobu zawierającego zmarłych ukraińskich cywilów w pobliżu miejscowości Buzowa. Nie ustają zarzuty przemocy seksualnej, której dopuszczają się rosyjscy wojskowi" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Autor:ft//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości