Izraelska armia odcięła miasto Gaza od reszty terytorium Strefy. Pod szpitalami odkryto sieć tuneli

Źródło:
PAP

Armia izraelska dotarła do wybrzeża i odcięła północną część Strefy Gazy wraz z jej stolicą od reszty terytorium - przekazała agencja AFP. Wcześniej izraelskie wojsko oświadczyło, że pod szpitalami w tym rejonie odkryło sieć tuneli Hamasu, centra dowodzenia i wyrzutnie rakiet.

Rzecznik armii Daniel Hagari powiedział, że siły zbrojne atakują z powietrza, ziemi i morza, aby stworzyć "nacisk, który doprowadzi do upadku Hamasu". Jednocześnie - dodał rzecznik - armia utrzymuje korytarze humanitarne, by umożliwić ludności cywilnej ewakuację na południe Strefy. W Strefie po raz trzeci od czasu, kiedy organizacja Hamas zaatakowała Izrael 7 października, przestała działać łączność telefoniczna i internetowa. Lokalne media twierdzą, że siły izraelskie wejdą do miasta Gaza w ciągu 48 godzin.

Armia izraelska: pod szpitalami i w ich okolicach znajduje się sieć tuneli Hamasu

Wcześniej w niedzielę Hagari poinformował, że pod szpitalami w północnej Gazie i w ich sąsiedztwie izraelskie wojsko odkryło sieć tuneli Hamasu, centra dowodzenia i wyrzutnie rakiet.

- Hamas systematycznie wykorzystuje szpitale w ramach swojej machiny wojennej – powiedział dziennikarzom Hagari. Podczas odprawy dla mediów Hagari przedstawił filmy, zdjęcia i nagrania audio, które jego zdaniem demonstrują strategię Hamasu polegającą na wykorzystywaniu szpitali jako osłony i uniemożliwianiu ludności cywilnej opuszczania stref walk.

Powiedział także, że ponad 800 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy na Izrael podczas wojny nie doleciało do celu, ale spadło w Strefie, powodując znaczne straty wśród ludności cywilnej.

Izrael od dłuższego czasu informował, że pod największym szpitalem Gazy, Al-Shifa, Hamas umieścił swoje centrum operacyjne. Hagari postawił obecnie podobne zarzuty w stosunku do dwóch innych szpitali w północnej Gazie – finansowanego przez Katar szpitala Sheikh Hamad Hospital i szpitala zbudowanego przez Indonezyjczyków.

Hagari powiedział, że na dwóch nagraniach wideo ze szpitala katarskiego widać otwór prowadzący do tuneli Hamasu oraz uzbrojonych terrorystów Hamasu strzelających ze szpitala do izraelskich żołnierzy. Dodał, że jedno zdjęcie satelitarne pokazuje wyrzutnie rakiet znajdujące się po drugiej stronie ulicy od indonezyjskiego szpitala. - Wystrzeliwują rakiety na Izrael 75 metrów od szpitala. Dlaczego? Wiedzą dokładnie, że jeśli Izrael uderzy z powietrza w taką wyrzutnię, szpital zostanie uszkodzony - powiedział.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: PAP