TVN24 | Świat

Dryfowali u wybrzeży Lampedusy. Włoska straż uratowała ponad pół tysiąca migrantów

TVN24 | Świat

Autor:
tas/tr
Źródło:
BBC

Jednostki włoskiej straży przybrzeżnej uratowały 539 migrantów z łodzi rybackiej, dryfującej u wybrzeży wyspy Lampedusa - podała w sobotę BBC. Na pokładzie były kobiety i dzieci.

Migranci trafią do specjalnego ośrodka, który - jak podała BBC - pierwotnie miał pomieścić mniej niż 300 osób. Obecnie liczba ta jest pięciokrotnie wyższa.

Wypełniona po brzegi łódź była eskortowana na Lampedusę przez dwie jednostki włoskiej straży przybrzeżnej i łódź patrolową Gwardii Finansowej (Guardia di Finanza). Burmistrz wyspy, Toto Martello, ocenił, że sobotnia operacja ratunkowa była "jednym z największych lądowań w ostatnim czasie".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wśród migrantów, dryfujących łodzią na Morzu Śródziemnym z Libii, były kobiety i dzieci. Niektórzy mężczyźni, jak podała BBC, mieli na ciele ślady przemocy. Włoscy prokuratorzy wszczęli w tej sprawie dochodzenie.

Przedstawicielka organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic, Alida Serrachieri, powiedziała BBC, że ​​wielu migrantów zostało zaatakowanych w Libii podczas oczekiwania na łódź rybacką, którą mieli płynąć do Europy.

Lampedusa jest jednym z głównych portów docelowych dla migrantów (głównie z Tunezji i Libii), chcących dotrzeć do państw europejskich. W maju na włoską wyspę w ciągu zaledwie kilku godzin przypłynęło kilkanaście łodzi rybackich, przewożących łącznie około półtora tysiąca przybyszy.

Autor:tas/tr

Źródło: BBC