Włosi poznają historię życia legendarnego polskiego kuriera Jana Karskiego. W Instytucie Polskim w Rzymie otwarto dedykowaną mu wystawę, a nadzwyczajną inicjatywą jest wydanie włoskiego komiksu o emisariuszu Państwa Podziemnego.
Ekspozycja „Jan Karski. Misja dla ludzkości” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w związku z obchodami roku Karskiego ogłoszonego w naszym kraju w setną rocznicę jego urodzin.
W gmachu polskiego Instytutu nad Tybrem zaprezentowano także program edukacyjny „Jan Karski. Niedokończona misja” oraz włoskie wydanie jego książki „Tajne państwo”.
Niezwykły komiks
Tuż przed przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, do księgarń we Włoszech trafiła niezwykła książka - komiks „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust” („L'uomo che scopri l'olocausto”) autorstwa dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso. W sobotni wieczór byli oni gośćmi polskiego Instytutu.
Twórcy sugestywnego komiksu powiedzieli, że niemal natychmiast postanowili zaprezentować w formie graficznej powieści losy polskiego emisariusza, gdy przeczytali we włoskiej prasie pierwsze teksty na jego temat i kiedy wydano w ich kraju jego najważniejszą książkę.
W komiksie przedstawili Karskiego jako „niewygodnego bohatera”, zignorowanego przez aliantów , gdy w 1943 roku zawiózł na Zachód swój raport o zagładzie Żydów, której był naocznym świadkiem. Opowieść ta zaczyna się od sceny w Białym Domu, gdy prezydent Franklin Roosevelt oraz jego doradcy nie dają wiary relacji Karskiego i nazywają go „mitomanem”.
W posłowiu autorzy wyrażają ubolewanie, że „nadzwyczajna, niezwykła i fascynująca” historia życia polskiego bohatera jest nieobecna w wielu książkach, a on sam „niesprawiedliwie zapomniany” , przynajmniej - jak dodają - we Włoszech. Mają też nadzieję, że ich praca przybliży jego postać.
Autor: dln/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 2.0)