Włoski rząd oficjalnie zgłosił w piątek kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini do składu Komisji Europejskiej, precyzując, że chodzi o stanowisko szefa dyplomacji UE.
W czwartek źródła w polskim rządzie poinformowały PAP, że premier Donald Tusk zgłosił kandydaturę ministra Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.
O decyzji włoskiego rządu w sprawie zgłoszenia Mogherini poinformował w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera premier Włoch Matteo Renzi.
Renzi od wielu tygodni próbuje przeforsować kandydaturę włoskiej minister na stanowisko szefowej dyplomacji UE, co - jak pisze agencja AFP - napotyka silny opór, gdyż wiele państw uważa, że Mogherini jest zanadto przychylna Rosji.
Nieudany szczyt
Na szczycie UE w połowie lipca nie udało się porozumieć w kwestii obsady najwyższych unijnych stanowisk, w tym funkcji wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej. Przywódcy państw UE mają czas na znalezienie kompromisu w tej sprawie do 30 sierpnia, gdy odbędzie się nadzwyczajny szczyt.
Według niektórych dyplomatów jednym z powodów fiaska lipcowego szczytu był sprzeciw kilku państw Europy Środkowej i Wschodniej wobec nominacji Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Przeciwnicy włoskiej kandydatki zarzucają jej brak doświadczenia w dyplomacji i miękki stosunek do Rosji. Wschodnioeuropejskie kraje UE miały domagać się też uwzględnienia ich regionu przy podziale stanowisk.
Autor: kło/kka / Źródło: PAP