Włosi odpowiadają na falę przemocy wobec kobiet. Ustawa wprowadza środki, które "mogą zadecydować o życiu lub śmierci"

Źródło:
Reuters
Poszukiwania 22-latków (wideo z 15.11.2023)
Poszukiwania 22-latków (wideo z 15.11.2023)
Vigili del Fuoco
Poszukiwania 22-latkówVigili del Fuoco

Włoscy parlamentarzyści jednomyślnie poparli szereg środków mających na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Decyzja ma związek z ostatnim głośnym przypadkiem morderstwa studentki i aresztowania jej byłego chłopaka - sprawa ta wywołała ogólnokrajową debatę na temat sytuacji kobiet.

Senat przyjął ustawę zaproponowaną przez prawicowy rząd premier Giorgii Meloni większością 157 do 0, co jest rzadkim przejawem jedności we włoskim parlamencie. Izba niższa dała ustawie jednomyślne zielone światło już pod koniec ubiegłego miesiąca - przypomniała agencja Reutera.

Nowe prawo rozszerza ochronę zagrożonych kobiet, aby zapobiec poważniejszej przemocy i powstrzymać falę zabójstw kobiet, która wywołała oburzenie w całym kraju.

- Ta ustawa wprowadza środki, które w wielu przypadkach mogą zadecydować o życiu lub śmierci – powiedziała minister rodziny Eugenia Roccella.

Rząd zobowiązał się także do przeprowadzenia w szkołach kampanii promującej szacunek wobec kobiet i podnoszenie świadomości problemu przemocy wśród uczniów.

- To absolutnie niedopuszczalne, że kobiety muszą codziennie znosić molestowanie, upokorzenie i przemoc – powiedział minister szkoły Giuseppe Valditara na konferencji prasowej w Senacie.

Oburzenie po zabójstwie studentki

Zabójstwo 22-letniej Giulii Cecchetti, do którego doszło w ostatnich dniach, szczególnie zszokowało Włochów ze względu na młody wiek ofiary, która w tym miesiącu miała zakończyć studia.

Jej były partner, Filippo Turetta został aresztowany pod zarzutem zabójstwa – mężczyzna przetrzymywany jest w Niemczech, gdzie został zatrzymany przez policję.

Minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powiedział w środę, że uzgodniono już jego ekstradycję.

Przemoc wobec kobiet we Włoszech

Według stanu na 19 listopada we Włoszech w tym roku zamordowano 106 kobiet, w tym 55 z rąk partnera lub byłego partnera – wynika z danych ministerstwa spraw zagranicznych.

Dla porównania, rok temu zginęło 109 kobiet, w tym 53 z rąk partnera lub byłego partnera.

Na tle innych krajów Unii Europejskiej, odsetek morderstw kobiet dokonywanych przez partnerów lub członków rodziny we Włoszech jest relatywnie niski. Wg danych zebranych w 2020 r. przez konsorcjum European Data Journalism najwyższy wskaźnik jest na Łotwie i wynosi 2,14 na 100 tys. kobiet. Następna jest Litwa ze znacznie już niższym wskaźnikiem 0,87. Wskaźnik dla Włoch wynosi 0,32 i niższy jest tylko w Grecji i Szwecji. Dane były dostępne dla 15 krajów UE. Nie ma wśród nich Polski.

Autorka/Autor:asty/PKoz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/Arma dei Carabinieri