Świat

Włosi zmniejszają liczbę deputowanych. "Miliony euro oszczędności"

Świat

Rząd Giuseppe Contego otrzymał wotum zaufania w Senacie
tvn24Projekt zmniejszenia liczby parlamentarzystów zaproponował rząd Giuseppe Contego, który we wrześniu otrzymał wotum zaufania (wideo archiwalne)

Włoscy deputowani przyjęli we wtorek ustawę przygotowaną z inicjatywy Ruchu Pięciu Gwiazd, zmniejszającą liczbę parlamentarzystów. Projekt zaakceptowany przez Izbę Deputowanych przewiduje zmniejszenie składu niższej izby parlamentu z 630 do 400 osób, a Senatu - z 315 do 200.

Za przyjęciem projektu zmiany konstytucji głosowało 553 deputowanych, a 14 było przeciwnych, co oznacza szerokie poparcie także ze strony ugrupowań opozycyjnych, w tym prawicowej Ligi Matteo Salviniego oraz centroprawicowej Forza Italia.

Łącznie liczba parlamentarzystów zasiadających w obu izbach zmniejszy się z 945 do 600.

"Ta reforma wpłynie na koszty polityki"

O redukcję tę zabiegał Ruch Pięciu Gwiazd, współrządzący obecnie krajem razem z centrolewicową Partią Demokratyczną. Lider Ruchu, szef MSZ Luigi Di Maio oświadczył, że to "historyczna reforma i ogromne zwycięstwo dla włoskich obywateli".

- To wasze zwycięstwo - powiedział Di Maio przed siedzibą Izby Deputowanych do zebranych tam, wiwatujących zwolenników jego formacji. Jak zaznaczył, decyzja ta przyniesie miliony euro oszczędności.

"Ta reforma wpłynie na koszty polityki i usprawni funkcjonowanie izb. To konkretny krok, by zreformować nasze instytucje" - napisał premier Giuseppe Conte na Twitterze. "Dla Włoch to historyczny dzień" - dodał.

"Zaczyna się nowa era polityczna"

Szef Urzędu Rady Ministrów Riccardo Fraccaro z Ruchu Pięciu Gwiazd podkreślił, że "to dzień, na który czekamy od zawsze". Wyraził przekonanie, że dzień głosowania w Izbie przejdzie do historii demokracji.

- Po ponad 30 latach niespełnionych obietnic redukcja liczby deputowanych i senatorów jest rzeczywistością. Zaczyna się nowa era polityczna, od dziś najważniejsi są obywatele - dodał Fraccaro.

Przegłosowane zmniejszenie liczby parlamentarzystów sprawi, że parlament Włoch stanie się jednym z najmniejszych w krajach Unii Europejskiej.

Parlament WłochPAP/ Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP