"Conte bis". Zapowiada rząd "ze znakiem nowości"


Giuseppe Conte, dotychczasowy premier Włoch, otrzymał w czwartek od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu. W oświadczeniu prezydent podkreślił, że kraj musi wyjść jak najszybciej z fazy niepewności. Conte misję przyjął. Życzenia sukcesu dla nowego rządu przesłał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Nowy włoski rząd powołają Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna, które zawarły porozumienie trzy tygodnie po wybuchu kryzysu rządowego. Taka sytuacja oznacza, że od władzy odsunięty zostanie lider prawicowej Ligi Matteo Salvini, w poprzednim rządzie wicepremier i minister spraw wewnętrznych, którego zyskująca w sondażach partia chciała przyspieszonych wyborów.

Conte przyjął powierzoną mu misję - przekazał Pałac Prezydencki.

"Faza reformatorska"

Conte w oświadczeniu złożonym w Pałacu Prezydenckim, po rozmowie z głową państwa, ogłosił, że natychmiast przystąpi do konsultacji ze wszystkimi grupami parlamentarnymi. - Jesteśmy na początku nowej kadencji w Unii Europejskiej i musimy odzyskać stracony czas, by zapewnić Włochom pierwszoplanową rolę, na jaką zasługują. Kraj wymaga, by działać szybko - podkreślił. W ten sposób nawiązał do faktu, że władze w Rzymie nie przedstawiły jeszcze swojego kandydata do nowej Komisji Europejskiej, na której czele będzie stać Ursula von der Leyen. Wśród priorytetów premier wymienił prace nad nowym budżetem. - To nie będzie rząd przeciwko komuś, ale taki, który zmodernizuje kraj i będzie dla obywateli - dodał. Jak zaznaczył, rozpoczyna się "faza reformatorska, ożywienia, nadziei, która zapewni krajowi poczucie pewności".

Ku "lepszemu krajowi"

Conte zapowiedział pracę na rzecz "lepszego kraju, który będzie miał bezpieczną infrastrukturę, skuteczną sieć połączeń, energię odnawialną; który nada odpowiednią wartość dobru wspólnemu, stabilnie zintegruje ze swoim programem politycznym zrównoważony dobrobyt, zniesie nierówności wszelkiego rodzaju". - To musi być kraj wzorcowy w dziedzinie ochrony osób niepełnosprawnych, który nie dopuści do tego, by młodzi ludzie ze swym doświadczeniem wyjeżdżali, lecz będzie atrakcyjny dla tych, którzy są za granicą, który przywróci dumę południu - dodał.

- To kraj, w którym publiczna administracja nie będzie podatna na korupcję, z wymiarem sprawiedliwości bardziej sprawiedliwym i sprawniejszym, w którym podatki płacą wszyscy, po prostu wszyscy, ale płacą mniej - oświadczył Conte.

Według mediów zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się prawdopodobnie w pierwszych dniach września.

Komisja Europejska: Liczymy na aktywny udział Włoch w rozwijaniu projektu europejskiego

- Przewodniczący (Jean-Claude) Juncker przesłał gorące życzenia premierowi Contemu, by z sukcesem wykonał swoje zadanie sformowania rządu. Włochy odgrywają centralną rolę w europejskiej rodzinie. Liczymy na ich aktywny udział w rozwijaniu projektu europejskiego - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

W Brukseli obawiano się, że po wyborach, które wygrałaby Liga, Włochy stałyby się jeszcze trudniejszym partnerem na arenie europejskiej. W minionych kilkunastu miesiącach Rzym wielokrotnie wchodził w spory z Komisją dotyczące reguł budżetowych oraz migracji. Choć Salvini był formalnie wicepremierem i szefem MSW, to on nadawał ton w tych dyskusjach.

Szansa na przedstawienie włoskiego komisarza

Koniec kryzysu rządowego we Włoszech daje też szanse na to, że kraj ten przedstawi szybko swojego kandydata na unijnego komisarza. Teoretycznie kraje UE powinny były to zrobić do poniedziałku, ale Francja czekała z tym aż do środy. Przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w tym tygodniu odbywa rozmowy z kandydatami.

- Im wcześniej kandydat jest zaproponowany przyszłej przewodniczącej, tym wcześniej może się ona z nim spotkać i zobaczyć, jakie ma kwalifikacje czy cechy charakteru. To daje jej możliwość, żeby zastanowić się nad odpowiednią teką - zaznaczyła rzeczniczka KE.

Przypomniała, że ostatecznym terminem na powstanie nowej Komisji jest 1 listopada. Z końcem października kończy się mandat kolegium, którym kieruje Jean-Claude Juncker.

Obecną przedstawicielką Włoch w KE jest związana z Partią Demokratyczną Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji. Przed nią komisarzem był Antonio Tajani, który odpowiadał za przemysł i przedsiębiorczość.

Kryzys polityczny we Włoszech

Zadanie sformowania nowego gabinetu Conte otrzymał jako ustępujący premier. 20 sierpnia złożył dymisję na ręce prezydenta po rozpadzie koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi po 14 miesiącach wspólnego rządzenia. Prawicowa Liga Matteo Salviniego apelowała o rozpisanie przyspieszonych wyborów. Poszukując rozwiązania kryzysu rządowego, Mattarella przeprowadził dwie rundy konsultacji. Po ich zakończeniu w środę Ruch Pięciu Gwiazd i pozostająca dotąd w opozycji centrolewicowa Partia Demokratyczna powiadomiły szefa państwa, że porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnego rządu oraz że na jego czele powinien stanąć dotychczasowy premier. Na takie rozwiązanie, nazwane "Conte bis", nalegał Ruch. Przyszli koalicjanci zastrzegli zarazem, że pozostało jeszcze dużo pracy, gdyż najpierw opracowany zostanie program nowego gabinetu, a potem zapadną decyzje o składzie Rady Ministrów. Tworzyć go będą formacje, które w kampanii przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, a także po nich, bardzo ostro się zwalczały. Liga, która wygrała w maju wybory europejskie, a w sondażach ma ponad 30-procentowe poparcie, przechodzi do opozycji.

Parlament WłochPAP/ Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz

Autor: mart,ft//kg,rzw / Źródło: PAP