Pierwszy samochód przejechał po nowym moście w Genui

TVN24 | Świat

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

Po nowym moście w Genui, który zastąpił konstrukcję, jaka runęła tam w sierpniu 2018 roku, przejechał w poniedziałek pierwszy samochód - informuje włoska agencja ANSA. W katastrofie zginęły wtedy 43 osoby. Nowy most zaprojektował światowej sławy architekt Renzo Piano.

W aucie, które jako pierwsze przejechało przez most, był prezes budującej go firmy Pietro Salini. W sobotę pieszo przeszli po nim burmistrz Genui, nadzwyczajny komisarz do spraw odbudowy Marco Bucci i szef władz regionu Liguria Giovanni Toti. Inwestycja będzie łącznie kosztować około 200 milionów euro. Ma być gotowa w najbliższych miesiącach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Katastrofa w Genui

Wciąż nie jest jasne, co było przyczyną zawalenia się pełnego przejeżdżających samochodów mostu Morandiego 14 sierpnia 2018 roku, w dniu szczytu wakacyjnych wyjazdów. Najbardziej prawdopodobną hipotezą są wieloletnie zaniedbania w jego konserwacji i być może także błędy konstrukcyjne. W momencie katastrofy znajdowało się tam ponad 30 samochodów i trzy tiry. Odcinek wiaduktu runął z wysokości około 50 metrów. Zginęły 43 osoby.

- Kiedy to się stało, byłam u mojej sąsiadki. Nagle usłyszałyśmy bardzo głośny huk. Na początku myślałyśmy, że to pociąg się wykoleił. Szybko zrozumiałyśmy jednak, że to wiadukt. Po prostu go już nie było. Wkrótce zapadła cisza. Słychać było tylko ciszę - tak o katastrofie opowiadała Sonia Grosso, świadek wypadku.

Zawalił się 400-metrowy odcinek wiaduktu w GenuiGoogle Earth

Dotychczasowemu zarządcy odcinka autostrady, w skład której wchodził most Morandiego, czyli spółce Atlantia, grozi utrata koncesji. To tej firmie zarzuca się brak podjęcia działań, które mogłyby zapobiec katastrofie.

Na dwa dni przed pierwszą rocznicą katastrofy, w sierpniu 2019 roku, zakończyło się burzenie pozostałości mostu. Kulminacja prac przy rozbiórce wiaduktu nastąpiła pod koniec czerwca, gdy wysadzono dwa jego wielkie filary. Nową konstrukcję zaprojektował światowej sławy włoski architekt Renzo Piano.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: