Elon Musk zablokował karty płatnicze pracowników bazy NATO. "Chaos i strach"

General Dynamics F-16 Fighting Falcon, baza w Aviano
Baza lotnicza NATO w Aviano na nagraniu archiwalnym
Źródło: Reuters Archive

Grupie pracowników bazy lotniczej NATO we włoskim Aviano zablokowano służbowe karty płatnicze. Decyzję podjął amerykański Departament Wydajności Państwa (DOGE), zarządzany przez Elona Muska. Włoskie media podają, że wśród personelu bazy zapanował "chaos i strach".

W piątek lokalne wydanie włoskiej gazety "Il Messaggero" przekazało, że zablokowano karty służbowe około 60 cywilnych pracowników biur handlowych bazy lotniczej NATO w Aviano w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Wszyscy otrzymali informację od amerykańskiego Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), że ich karty zostaną zawieszone na 30 dni. Na kartach zostawiono po jednym dolarze.

ZOBACZ TEŻ: "Skalpel, nie siekiera". Trump ogranicza rolę Muska w cięciach w administracji 

Zamrożenie kart płatniczych pracowników NATO

Jak pisze gazeta, pracownikom wyjaśniono, że celem tych działań jest poprawa przejrzystości federalnych zakupów w bazie NATO. Docelowo każdą transakcję będzie rejestrował scentralizowany system komputerowy, a liczba kart zostanie zredukowana. Kolejnym krokiem, o którym poinformowano, jest czasowe zamrożenie przepustek cywilnych pracowników z wyjątkiem niektórych z nich.

DOGE podjęło już wcześniej inne decyzje wobec pracowników zatrudnionych w bazie Aviano. Kilka dni temu wszyscy pracownicy - Amerykanie i Włosi - otrzymali z Waszyngtonu polecenie napisania raportu na temat swojej pracy i osiągnięć zawodowych, co miało służyć ustaleniu, czy są potrzebni. Oburzenie wyraziły włoskie związki zawodowe, argumentując, że miejscowi pracownicy podlegają krajowym, a nie amerykańskim przepisom. "Corriere del Veneto" pisze, że wśród pracowników bazy w Aviano, ale i amerykańskiej bazy w Vicenzie, panuje "chaos i strach". - Brak jasnych informacji doprowadził do zamieszania nawet wśród włoskich pracowników - powiedział Matteo Manfron ze związku zawodowego Fisascat. Niektórzy dyrektorzy zlecili bowiem włoskim pracownikom odpowiedzieć na maile, inni nie udzielili żadnych instrukcji.

DOGE Elona Muska

Zespół DOGE pełni funkcję ciała doradczego i celem jego powstania było obcięcie wydatków państwa. W ramach jego działalności m.in. zwolniono już tysiące pracowników z agencji federalnych. Krytycy wskazują na brak przejrzystości w działalności agencji, wywoływany przez nią chaos w instytucjach rządowych oraz na rozpowszechnianie dezinformacji w sprawie dotychczasowych rządowych wydatków.

ZOBACZ TEŻ: Musk zażądał od urzędników listy osiągnięć. Tyle osób odpowiedziało

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: