Pierwsza zagraniczna podróż Władimira Putina od wydania za nim międzynarodowego listu gończego

Źródło:
PAP

Władimir Putin odbył pierwszą zagraniczną podróż od czasu wydania nakazu jego aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Jak poinformowały rosyjskie media, prezydent Rosji przyleciał w czwartek rano do Kirgistanu.

Władimir Putin w czwartek będzie rozmawiał w Biszkeku z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i prezydentem Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem. W piątek razem z m.in. prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką weźmie tam ponadto udział w szczycie krajów byłego ZSRR.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niezależne media: nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina zaskoczył Kreml

To pierwsza zagraniczna podróż prezydenta Rosji od czasu wydania nakazu jego aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Putin, który odwołał kilka międzynarodowych spotkań z powodu nakazu aresztowania, w Kirgistanie może czuć się bezpieczny. Leżący w Azji Środkowej kraj nie ratyfikował bowiem Statutu Rzymskiego, traktatu założycielskiego Trybunału.

Jak wyjaśnia agencja AFP, na początku października rosyjski prezydent tłumaczył, że unika międzynarodowych szczytów, aby nie "sprawiać problemów" organizatorom. - Jeśli przyjadę, będą polityczne pokazy, polityczne ataki - mówił. - Wystarczająco dużo do zrobienia jest w domu - dodawał Putin.

Nakaz aresztowania Putina

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Putin objęty nakazem aresztowania. Co oznacza postanowienie Międzynarodowego Trybunału Karnego? Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego b.r.

Teoretycznie Putin może być zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania w 123 krajach. Nawet kraje Wspólnoty Niepodległych Państw nie są bezpieczną przestrzenią dla Putina. Wśród państw, które ratyfikowały status rzymski MTK, jest np. Tadżykistan. Kreml wątpi jednak, by któryś z krajów należących dawniej do ZSRR zdecydował się na aresztowanie prezydenta Rosji.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images