Niezależne media: nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina zaskoczył Kreml

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie TVN24
wideo 2/5
TVN24MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Dziennikarz Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie

Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina była zaskoczeniem dla Kremla - przekazał niezależny portal Meduza, powołując się na źródła z otoczenia rosyjskiej administracji. Władze w Moskwie nie wiedzą do końca, jak "zapewnić bezpieczeństwo" prezydentowi w nowych warunkach - dodają źródła. 

Źródła niezależnego serwisu Meduza, zbliżone do administracji prezydenta, twierdzą, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego była przyjęta przez Kreml jako "najbardziej nieoczekiwany krok" Zachodu. Rozmówcy twierdzą, że administracja nie była przygotowana na taką sytuację.

W 2023 roku Kreml chciał promować (m.in. na użytek wewnętrzny) wizerunek Putina jako "walczącego z Zachodem", "obrońcy krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki przed uciskiem kolonialnym" i "jednego z głównych liderów wielobiegunowego świata". Jednak do promowania takiego wizerunku potrzeba wyjazdów zagranicznych, które teraz są ograniczone dla Putina w związku z nakazem aresztowania wydanym przez MTK.

Teoretycznie Putin może być zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania w 123 krajach. Źródła Meduzy podkreślają, że na razie Kreml nie do końca wie, jak można "zapewnić bezpieczeństwo" prezydentowi w nowych warunkach.

Władimir PutinGetty Images

Jeden z rozmówców portalu wskazał, że nawet kraje Wspólnoty Niepodległych Państw przestają być bezpieczną przestrzenią dla Putina. Wśród państw, które ratyfikowały status rzymski MTK, jest np. Tadżykistan. Kreml wątpi jednak, by któryś z krajów należących dawniej do ZSRR zdecydował się na aresztowanie prezydenta Rosji, ale - jak wskazało źródło - pewne prawdopodobieństwo zawsze jest.

W ocenie źródeł Putin nie zostanie zatrzymany, bo nie będzie jeździć do krajów, w których istnieje choć minimalne ryzyko aresztu.

Nakaz aresztowania Putina

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości