Nakaz aresztowania Władimira Putina. Niemiecki minister: gdyby wjechał na teren Niemiec, zostałby aresztowany

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
wideo 2/6
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina. Niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann przyznał, że gdyby prezydent Rosji pojawił się w Niemczech, byłby natychmiast aresztowany. Zadowolenie z decyzji MTK wyrazili także liderzy innych państw, w tym premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina na wniosek prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Niemiecki minister: Berlin byłby zobowiązany do aresztowania Putina

Piątkowa decyzja haskiego sądu sprawia, że Niemcy byłyby zobowiązane do aresztowania rosyjskiego dyktatora, gdyby wjechał na terytorium RFN i przekazania go do MTK - powiedział minister sprawiedliwości tego kraju Marco Buschmann w sobotę w rozmowie z portalem dziennika "Bild".

Władimir PutinPAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

"Bild" podaje również, że przebywający z wizytą w Japonii kanclerz Olaf Scholz z zadowoleniem przyjął decyzję MTK. - Nikt nie stoi ponad prawem - powiedział Scholz.

Co oznacza postanowienie Międzynarodowego Trybunału Karnego? >>>

Premier Hiszpanii: żadna zbrodnia nie zostanie bezkarna

Poparcie dla nakazu aresztowania Putina wyraził w sobotę premier Hiszpanii Pedro Sanchez. - Żadna zbrodnia nie powinna być bezkarna, żadna zbrodnia nie zostanie bezkarna - zapewnił szef rządu i zarazem sekretarz generalny socjalistycznej PSOE podczas przemówienia w Federalnej Komisji Wykonawczej partii w Madrycie.

Adamska-Gallant o nakazie aresztowania Putina: niezwykle ważna decyzja, nie tylko w wymiarze symbolicznym
Adamska-Gallant o nakazie aresztowania Putina: niezwykle ważna decyzja, nie tylko w wymiarze symbolicznymTVN24 BiS

Eksperci, na których powołał się hiszpański portal 20minutos, zwrócili uwagę na konsekwencje nakazu aresztowania Putina. Niektórzy twierdzą, że zostanie on zmuszony do rezygnacji z podróżowania poza granice kraju, a w przyszłości, po zmianie reżimu w Moskwie, mógłby zostać wydany w zamian za złagodzenie nałożonych na Rosję sankcji.

Szef dyplomacji Litwy: tworzy się historia

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis określił piątkową decyzję MTK jako historyczną. Litewski polityk zaapelował na Twitterze o zbadanie wszystkich zbrodni wojennych i skazanie odpowiedzialnych za nie osób.

"Tworzy się historia. Nakaz aresztowania Putina za deportację ukraińskich dzieci ustanawia nowe precedensy. Historia będzie jednak pełna dopiero wtedy, gdy zostaną zbadane wszystkie zbrodnie wojenne i zbrodnie agresji, a winni zostaną skazani" - napisał Landsbergis.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości