Wirus zika to "wróg numer jeden". Władze ostrzegają: nie zachodźcie w ciążę

Brazylia walczy z epidemią
Brazylia walczy z epidemią
tvn24
Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajachtvn24

220 tys. żołnierzy skieruje rząd Brazylii do walki z niebezpiecznym wirusem zika, przenoszonym przez komary oraz powodującym niebezpieczne dla życia choroby - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Marcelo Castro, cytowany przez portal internetowy BBC. W związku z zagrożeniem ze strony wirusa brazylijski karnawał będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Odwołano wiele imprez. Nie brakuje też pytań o bezpieczeństwo w trakcie igrzysk olimpijskich. Materiał programu "Polska i Świat".

W rozmowie z dziennikiem "O Globo" Castro nazwał rozprzestrzenianie się wirusa jednym z najpoważniejszych kryzysów zdrowotnych w historii kraju oraz "wrogiem numer jeden". Brazylia "mocno przegrywa" w walce z wirusem - powiedział.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa lub go zahamować, rząd wyśle 18 lutego na ulice miast 220 tys. żołnierzy. Będą oni chodzili od domu do domu, rozdając mieszkańcom ulotki informujące o tym, jak uniknąć zarażenia oraz jak likwidować lęgowiska komarów.

Miasto igrzysk olimpijskich boi się zarażeń wśród sportowców i turystów. Część brazylijskich miast odwołała słynne zabawy karnawałowe.

- Jestem lekarzem od 43 lat i nigdy czegoś podobnego nie widziałam. Matki panikują, a my mamy związane ręce, bo nie wiemy jak radzić sobie z wirusem - przyznaje Angela Rocha, przewodnicząca Departamentu Chorób Zakaźnych w Brazylii.

Wirus roznoszą komary

Wirus jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Zika wykryto w latach 40. w Afryce, ale teraz rozprzestrzenia się on głównie w krajach Ameryki Łacińskiej.

Podstawowe objawy zakażenia to: wysoka gorączka, wysypka, bóle mięśni i stawów oraz zaczerwienione oczy. W większości przypadków zakażenie przebiega jednak bezobjawowo, co jest wyjątkowo niebezpieczne, bo wirus zika może powodować śmiertelną gorączkę krwotoczną.

Naukowcy mają jednak coraz więcej dowodów na to, że istnieją związki między mikrocefalią (małogłowiem) u niemowląt a wirusem.

- Byłam na to przygotowana, lekarze mówili, że mała urodzi się z taką głową, ale trudno mi się z tym pogodzić - mówi Fernanda De Silva, matka dziecka z mikrocefalią.

Najczęstsze objawy wirusa zikatvn24

Wirus zika może być przenoszony przez krew, ale był też obecny w spermie. Według ekspertów potrzeba jednak dodatkowych dowodów, by potwierdzić, że jest on przenoszony drogą płciową. Nie ma na niego szczepionki.

Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Z powodu wirusa w niektórych krajach, takich jak Kolumbia, Ekwador czy Jamajka, władze wydały nawet oficjalne zalecenia, by kobiety nie zachodziły w ciążę. W Salwadorze zalecenie takie wydano aż na dwa lata.

Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt, które miały wady wrodzone. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa zika.

Miejsca występowania wirusatvn24

WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w poniedziałek, że wirus zika prawdopodobnie rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki oprócz Kanady i Chile. WHO zaleca, by kobiety, które zamierzają udawać się w rejony, w których roznoszony jest wirus, skonsultowały się z lekarzem przed podróżą i po powrocie do kraju.

Przedstawiciele władz Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru i Jamajki zalecili ostatnio kobietom, by nie zachodziły w ciążę, dopóki nie uda się ustalić dodatkowych informacji na temat wirusa. Władze USA ostrzegają kobiety w ciąży, by unikały ponad 20 krajów, gdzie wykryto wirusa zika.

Niedawno wirus zika pojawił się w Wielkiej Brytanii. Lekarze zdiagnozowali go u trzech podróżników, którzy wrócili z Kolumbii.

- Czy nam ta choroba zagraża? otóż nie, bo nie mamy komarów tego typu, póki co - uspokaja prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

Autor: kło/gry / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: