Świat

Wielka defilada w Korei Północnej. "Własnym życiem chrońmy Kim Dzong Una!"

Świat

Wielka defilada w Korei Północnej. Własnym życiem chrońmy Kim Dzong Una!"
ReutersWielka defilada w Korei Północnej. Własnym życiem chrońmy Kim Dzong Una!"

W Pjongjangu, stolicy Korei Północnej, odbyła się w ogromna defilada wojskowa z okazji 60. rocznicy podpisania porozumienia rozejmowego, które zakończyło wojnę koreańską. Oficjalna telewizja przekazała obrazy defilujących tysięcy żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Defiladę odbierał przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otoczony przez najwyższych rangą dowódców wojskowych i dzialaczy partyjnych. Obecny był też wiceprezydent Chin Li Yuanchao. Żołnierze i tysiące zgromadzonych widzów skandowały: "Własnym życiem chrońmy Kim Dzong Una!"

Wyjątkowa defilada

Tego rodzaju defilady są rzadką okazją do bliższego przyjrzenia się przez zagranicznych obserwatorów północnokoreańskim systemom broni. Pjongjang często wykorzystuje takie defilady do zaprezentowania nowych broni, które jednak nie zawsze są już w stanie operacyjnym. Podczas ubiegłorocznej parady z okazji 100 rocznicy urodzin założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena zaprezentowano tajemnicze rakiety dalekiego zasięgu oznaczone za granicą symbolem KN-08. Zdaniem większości obserwatorów były to makiety. Transportery, na których były umieszczone, pochodziły najprawdopodobniej z Chin i zostały dostarczone Pjongjangowi z naruszeniem zastosowanych przez ONZ sankcji handlowych. Rocznica podpisania porozumienia rozejmowego (27 lipca 1953 r.) jest w Korei Płn. świętem państwowym obchodzonym jako "Dzień Zwycięstwa w Wojnie o Wyzwolenie Ojczyzny". Rozejm zakończył działania wojenne na Półwyspie Koreańskim, ale nie stan wojny między obu państwami koreańskimi, który trwa nadal.

Wielka parada w Pjongjangu
Wielka parada w PjongjanguReuters

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters