Zmiany zasad przy wjeździe do Anglii dla osób zaszczepionych. Dotyczą również podróżnych z Polski

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Osoby w pełni zaszczepione na terenie Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych, podróżujące z krajów z "żółtej listy", a więc również z Polski, nie będą musiały poddawać się kwarantannie po przyjeździe do Anglii - poinformował w środę brytyjski minister transportu Grant Shapps. Nowe przepisy mają wejść w życie w poniedziałek.

Obecnie - od 19 lipca - z obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii z krajów znajdujących się na tzw. żółtej liście zwolnione są tylko osoby, które zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego programu szczepień. Zasady te nie dotyczą jednak przyjezdnych z Francji, gdzie nawet zaszczepienie nie zwalnia z tego wymogu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nowe zasady podróży do Anglii

Zmiany, ogłoszone w środę przez brytyjskiego ministra transportu, dotyczą osób, które zostały w pełni zaszczepione w państwach Unii Europejskiej (z wyjątkiem Francji), w państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii.

Podróżni, spełniający powyższy warunek, zostaną zwolnieni z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie, o ile będą przyjeżdżać z państw znajdujących się na "żółtej liście". Nadal będą musieli jednak wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii, a także w drugim dniu po przyjeździe, nie będą natomiast musieli wykonywać kolejnego testu - w ósmym dniu.

Zmiany te wchodzą w życie w poniedziałek o 4 rano i na razie dotyczą tylko przyjazdów do Anglii. Rządy pozostałych części Zjednoczonego Królestwa jeszcze nie ogłosiły, czy wprowadzą takie same zasady, choć w ostatnim czasie harmonizowały one reguły z tymi obowiązującymi w Anglii.

"Ważny krok naprzód"

- Poczyniliśmy ogromne postępy na drodze do ponownego otwarcia ruchu międzynarodowego, a dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem naprzód. Niezależnie od tego, czy chodzi o rodzinę spotykającą się po raz pierwszy od początku pandemii, czy o przedsiębiorstwo korzystające ze zwiększonego handlu - jest to postęp, z którego wszyscy możemy się cieszyć - oświadczył brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Podkreślił, że rząd nadal będzie kierować się "najnowszymi danymi naukowymi". - Ale dzięki naszemu wiodącemu na świecie programowi szczepień możemy patrzeć w przyszłość i zacząć odbudowywać kluczowe szlaki transatlantyckie z USA, jednocześnie umacniając więzi z naszymi europejskimi sąsiadami - oznajmił Shapps.

Apele linii lotniczych i biur turystycznych

Do poluzowania przez brytyjski rząd zasad przyjazdów dla osób zaszczepionych od dawna wzywały linie lotnicze, władze portów lotniczych, a także biura turystyczne. Z kolei opozycyjna Partia Pracy, komentując jeszcze przed ogłoszeniem decyzji medialne spekulacje, określiła taką zmianę jako lekkomyślną.

Zmiany dotyczą przyjazdów z krajów z żółtej listy, na której jest ponad połowa państw świata, w tym niemal wszystkie europejskie. Znajduje się na niej także Polska. Przyjazd z około 50 krajów z czerwonej listy jest możliwy tylko w przypadku obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii oraz Irlandii i łączy się z obowiązkiem odbycia płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych przez władze hoteli.

System świateł drogowych w Wielkiej Brytanii

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii obowiązuje "system świateł drogowych" - kraje zostały oznaczone kolorami czerwonym, żółtym i zielonym w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej, a przypisanie do poszczególnej kategorii decyduje, czy i jaki rodzaj kwarantanny trzeba odbyć po powrocie i ile testów wykonać.

Do tej pory w przypadku krajów z "żółtej listy" konieczny był test przed wylotem do Wielkiej Brytanii i dwa po przyjeździe, a także 10-dniowa kwarantanna, którą można było skrócić w przypadku dodatkowego testu najwcześniej w piątym dniu po przyjeździe. Te wymogi obowiązują wszystkich, nawet osoby w pełni zaszczepione.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock