W Anglii i Walii wszedł w życie zakaz posiadania psów American Bully XL. Dziesiątki tysięcy psów tej rasy unikną jednak uśpienia, bo właściciele wystąpili o zwolnienie z zakazu albo go zignorowali.
Od czwartku w Anglii i Walii zakazane jest posiadanie psów rasy American Bully XL. Osoby, które nadal chciały posiadać te zwierzęta, musiały do 31 stycznia złożyć stosowny wniosek i uzyskać specjalny certyfikat. W przeciwnym wypadku konieczne było uśpienie psa. Wcześniej, 31 grudnia w życie wszedł pierwszy etap nowych przepisów, na mocy którego zakazana stała się hodowla tych psów, sprzedaż, porzucanie, oddawanie i pozwalanie na bieganie bez opieki.
Brytyjskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że z wnioskiem o zwolnienie z zakazu posiadania zwierzęcia wystąpiło ponad 35 tys. właścicieli psów tej rasy, a 150 osób wystąpiło o oferowaną przez rząd rekompensatę w wysokości 200 funtów za uśpienie psa.
ZOBACZ TEŻ: Po serii śmiertelnych pogryzień posiadanie psów american XL bully będzie zakazane w Wielkiej Brytanii
Tysiące psów unikną uśpienia
Psy, których właściciele wystąpili o zwolnienie z zakazu, muszą być wykastrowane, objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, muszą mieć wszczepiony mikroczip, a w miejscach publicznych mogą chodzić tylko w kagańcu i na smyczy.
Jak jednak wskazują brytyjskie media, większym problemem są psy, których właściciele ani nie wystąpili o zwolnienie z zakazu, ani nie oddali ich do uśpienia, lecz zignorowali nowe przepisy. RSPCA, organizacja charytatywna zajmująca się zapobieganiem znęcaniem się nad zwierzętami, szacuje, że przed ogłoszeniem zakazu w Wielkiej Brytanii było między 50 a 100 tys. American Bully XL. Właścicielom nielegalnie posiadanych psów grozi ich konfiskata w celu uśpienia, grzywna w nieograniczonej wysokości, a w przypadku ataku ich psa na człowieka - także więzienie. Policja ostrzegła jednak, że egzekwowanie zakazu będzie sporym wyzwaniem logistycznym, m.in. ze względu na niewystarczającą liczbę przeszkolonych do tego funkcjonariuszy.
American Bully XL. Kolejny zakaz
Podobny zakaz co Anglia i Walia zapowiedziały władze Szkocji - tam od 23 lutego zakazana będzie sprzedaż psów tej rasy, a od 31 lipca ich posiadanie. Według przywoływanych przez brytyjskie media danych, w latach 2001-21 w Wielkiej Brytanii rocznie miały miejsce średnio trzy przypadki śmiertelnego pogryzienia ludzi przez psy, podczas gdy w latach 2022-23 odnotowano ich 23, a za więcej niż połowę odpowiadała rasa American Bully XL.
American Bully to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku, a do jej stworzenia posłużył głównie amerykański pitbulterier. XL to większa, ważąca nawet ponad 60 kg wersja American Bully. To piąta rasa wpisana w Wielkiej Brytanii na listę zabronionych. Oprócz niej zakazane są: amerykański pitbulterier, tosa, dog argentyński i fila brasileiro.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: pauli15c/Shutterstock