W Wielkiej Brytanii zaczęto podawanie nowej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19

Źródło:
PAP
Szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii
Szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii
Reuters Archive
Szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej BrytaniiReuters Archive

Pensjonariusze brytyjskich domów opieki społecznej i osoby, które nie mogą wychodzić z domu – a później pracownicy służby zdrowia i personel domów opieki, a także osoby w wieku powyżej 50. roku życia - zaczęli przyjmowanie kolejnej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19. Część z uprawnionych otrzyma nowo zatwierdzone do użycia szczepionki, które są wymierzone jednocześnie w pierwotny wariant koronawirusa oraz w wariant omikron.

W Anglii i w Szkocji rozpoczęto w poniedziałek podawanie nowych dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności będą je dostawać pensjonariusze domów opieki społecznej i osoby niemogące wychodzić z domu. Następnie do szczepienia uprawnieni będą: pracownicy służby zdrowia i personel domów opieki; wszyscy powyżej 50. roku życia; opiekunowie, którzy ukończyli 16 lat; osoby powyżej piątego roku życia, których stan zdrowia naraża je na większe ryzyko, w tym kobiety w ciąży; osoby powyżej piątego roku życia, które mieszkają w domu z osobą o osłabionym układzie odpornościowym.

W każdym przypadku muszą upłynąć co najmniej trzy miesiące pomiędzy poprzednim szczepieniem a podaniem dawki przypominającej.

Szczepienie przeciw COVID-19Shutterstock

Część z uprawnionych otrzyma nowo zatwierdzone do użycia szczepionki, które są wymierzone jednocześnie w pierwotny wariant koronawirusa oraz w wariant omikron.

W połowie sierpnia brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) poinformował o dopuszczeniu do stosowania takiego preparatu opracowanego przez firmę Moderna, zaś w minioną sobotę także przez Pfizer/BioNTech.

W Walii podawanie dawek przypominających rozpoczęło się już w miniony czwartek, z kolei w Irlandii Północnej zacznie się za dwa tygodnie. W zeszłą środę poziom alertu covidowego w Wielkiej Brytanii został obniżony z trzeciego na drugi w pięciostopniowej skali, czyli do najniższego poziomu od kiedy wiosną 2020 r. wprowadzono takie ostrzeżenie.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock