Jest porozumienie w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim. Co przewidują ramy windsorskie?

Aktualizacja:
Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
Reuters, BBC

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przekazał, że jego rząd osiągnął nowe porozumienie z Komisją Europejską w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że to "trwałe rozwiązanie", które "będzie działać na korzyść wszystkich w Irlandii Północnej i będzie chronić jednolity rynek Unii Europejskiej".

Rishi Sunak wystąpił na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

- Miło mi poinformować, że dokonaliśmy teraz decydującego przełomu. Wspólnie zmieniliśmy pierwotny protokół i dziś ogłaszamy nowe ramy windsorskie. Dzisiejsze porozumienie zapewnia płynny handel w obrębie całego Zjednoczonego Królestwa, chroni miejsce Irlandii Północnej w naszej unii (tzn. w Zjednoczonym Królestwie - red.) i zabezpiecza suwerenność mieszkańców Irlandii Północnej - powiedział Sunak. Ogłosił, że ustalone zmiany nazywane będą ramami windsorskimi.

"Trzy duże kroki naprzód", czyli co przewidują ramy windsorskie?

Premier wyjaśnił, że umożliwiają one dokonanie "trzech dużych kroków naprzód". Pierwszym jest ustanowienie dwóch pasów dla towarów przywożonych do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa - zielony dla towarów, które tam pozostaną oraz czerwony dla towarów, które mogą być przesyłane dalej do Republiki Irlandii, czyli na teren UE. W przypadku zielonego pasa zniesione zostaną wymogi biurokratyczne, które do tej pory utrudniały sprowadzanie towarów do Irlandii Północnej z pozostałej części kraju.

Drugi krok zapewnia, że decyzje rządu brytyjskiego w sprawie zmian VAT i akcyzy będą mogły też obowiązywać w Irlandii Północnej (co do tej pory nie miało miejsca), a lekarstwa dopuszczane do użycia przez brytyjski urząd regulacyjny automatycznie będą mogły być sprzedawane w Irlandii Północnej.

Trzecim krokiem jest utworzenie mechanizmu, który pozwala mieszkańcom Irlandii Północnej, poprzez jej parlament, blokować wejście w życie w tej prowincji unijnych przepisów. Sunak wyjaśnił, że unijne prawo będzie obowiązywać w Irlandii Północnej tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne do tego, by można było utrzymać otwartą granicę między nią a Republiką Irlandii i utrzymać dostęp północnoirlandzkich firm do rynku Unii Europejskiej.

- Wiem jednak, że wiele osób w Irlandii Północnej obawia się również, że będą podlegać zmianom unijnych przepisów dotyczących towarów. Aby temu zaradzić, dzisiejsze porozumienie wprowadza nowy "hamulec Stormontu". Wiele osób domagało się, aby Stormont (Zgromadzenie Irlandii Północnej, czyli tamtejszy parlament - red.) miał prawo głosu w sprawie tych przepisów. Hamulec Stormontu idzie jednak dalej i oznacza, że Stormont może w rzeczywistości powstrzymać ich stosowanie w Irlandii Północnej. Ustanowi to jasny proces, dzięki któremu demokratycznie wybrane Zgromadzenie będzie mogło uruchomić hamulec bezpieczeństwa dla zmian w przepisach Unii Europejskiej dotyczących towarów, które miałyby znaczący i trwały wpływ na codzienne życie. Jeśli hamulec zostanie zaciągnięty, rząd brytyjski będzie miał prawo weta - wyjaśnił Sunak.

Sunak: to jest początek nowego rozdziału w naszych stosunkach

- Wielka Brytania i Unia Europejska mogły się różnić w przeszłości, ale jesteśmy sojusznikami, partnerami handlowymi i przyjaciółmi. To wyraźnie widzieliśmy w zeszłym roku, gdy połączyliśmy się z innymi, aby wspierać Ukrainę. To jest początek nowego rozdziału w naszych stosunkach - przekonywał brytyjski premier.

Potwierdził też, że Izba Gmin będzie miała prawo głosu w sprawie uzgodnionych zmian, ale głosowanie nad nimi odbędzie się w późniejszym czasie. Choć Partia Konserwatywna ma w Izbie Gmin wyraźną większość, przed ogłoszeniem porozumienia media spekulowały, że nawet kilkudziesięciu jej posłów może być temu przeciwnych, co oznaczałoby, że być może Sunak musiałby się uciekać do bardzo niezręcznego politycznie wparcia ze strony opozycyjnej Partii Pracy.

Von der Leyen: osiągnięto zasadnicze porozumienie

Ursula von der Leyen powiedziała, że 27-stronicowe, liczące 13 031 słów ramy "pozwolą nam rozpocząć nowy rozdział".

Na Twitterze przewodnicząca KE przekazała, że osiągnięto "zasadnicze porozumienie" w sprawie nowych ram dotyczących Irlandii i Irlandii Północnej.

Von der Leyen o "trwałym rozwiązaniu"

Von der Leyen napisała, że to "trwałe rozwiązanie", które "będzie działać na korzyść wszystkich w Irlandii Północnej i będzie chronić jednolity rynek Unii Europejskiej".

Dodała, że nowe porozumienie "szanuje i chroni nasze rynki i żywotne interesy".

"Co najważniejsze, chroni bardzo ciężko wypracowane korzyści porozumienia wielkopiątkowego dla mieszkańców Irlandii Północnej i całej wyspy Irlandii" - napisała szefowa KE.

Biden: to niezbędny krok do zapewnienia pokoju

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że nowe porozumienie między brytyjskim premierem Rishi Sunakiem a Unią Europejską w sprawie post-Brexitowych zasad handlu dla Irlandii Północnej jest "niezbędnym krokiem" do zapewnienia zachowania pokoju z porozumienia wielkopiątkowego.

- Doceniam wysiłki przywódców i urzędników po wszystkich stronach, którzy niestrudzenie pracowali, aby znaleźć drogę naprzód, która chroni miejsce Irlandii Północnej na rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii, jak również na jednolitym rynku Unii Europejskiej, z korzyścią dla wszystkich społeczności w Irlandii Północnej - powiedział Biden, które cytuje agencja Reuters.

Protokół północnoirlandzki

Protokół północnoirlandzki stanowi część umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską o warunkach brexitu. Jego celem było utrzymanie otwartej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, co uznano za konieczne do kontynuowania procesu pokojowego w prowincji, ale skutkiem ubocznym okazały się zakłócenia w handlu między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa. Ponadto północnoirlandzcy unioniści wskazywali, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej i w proteście przeciwko niemu ich największe ugrupowanie, Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) w lutym zeszłego roku wycofało się z tamtejszego rządu, blokując tym samym jego funkcjonowanie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@vonderleyen

Pozostałe wiadomości