Brytyjski premier: 24 sierpnia Rosja zaatakowała statek handlowy na Morzu Czarnym

Źródło:
PAP
Odpalenie rosyjskich rakiet Kalibr-NK (nagranie archiwalne) (2016 r.)
Odpalenie rosyjskich rakiet Kalibr-NK (nagranie archiwalne) (2016 r.)MO Rosji
wideo 2/3
Odpalenie rosyjskich rakiet Kalibr-NK (nagranie archiwalne) (2016 r.)MO Rosji

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ujawnił, że 24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym. Atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - dodał.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

- Dzięki odtajnionym informacjom wywiadowczym wiemy, że rosyjskie wojsko wycelowało wiele pocisków rakietowych w cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym w dniu 24 sierpnia - powiedział premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w Izbie Gmin, składając posłom informacje na temat szczytu G20 w New Delhi w miniony weekend, w którym uczestniczył.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych sprecyzowało później, że celem ataku był zacumowany w porcie frachtowiec pływający pod banderą Liberii, zaś ostrzelany został przez okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Flota czarnomorskamil.ru

Do ataku użyte zostały m.in. dwa pociski rakietowe Kalibr, ale żaden z pocisków nie uderzył w cel, gdyż zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną. - Putin próbuje wygrać wojnę, której nie wygra, a te ataki pokazują, jak bardzo jest zdesperowany. Atakując statki towarowe i ukraińską infrastrukturę, Rosja wyrządza krzywdę reszcie świata - oświadczył szef dyplomacji James Cleverly.

Obawy o rosyjskie ataki na cywilną żeglugę

Zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone ostrzegały w lipcu, że po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej może ona rozszerzyć ataki także na cywilną żeglugę na Morzu Czarnym.

Sunak poinformował również, że w ciągu zaledwie miesiąca w efekcie rosyjskich ataków zniszczone zostało ponad 270 tys. ton zboża, co wystarczyłoby, aby wyżywić milion ludzi przez rok.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru