Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 566 dni. Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie dla studentów dwóch holenderskich uniwersytetów. - Obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki - mówił ukraiński przywódca. - To jest dokładnie to, co Rosja próbuje zrobić w swojej wojnie przeciwko nam (...). Aby ludobójstwo stało się tłem, na którym inni mogą żyć w pokoju, gdzieś w swoich "bańkach" - dodał. Wcześniej tego dnia przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Iwan Pawłenko przekazał, że użycie dronów przez siły rosyjskie wzrosło tak, że na niektórych odcinkach frontu jest ich 250-300 jednocześnie. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:42
Przeprowadzony w środę wczesnym rankiem ukraiński atak powietrzny wywołał pożar w stoczni w Sewastopolu na Krymie – poinformował na Telegramie gubernator tego miasta Michaił Razwożajew. W wyniku ataku ranne zostały co najmniej 24 osoby – dodał.
- 4:26
Ukraina przeprowadziła atak rakietowy na Sewastopol na Krymie. Gubernator miasta poinformował, że do odparcia ataku uruchomiono rosyjskie systemu obrony powietrznej – przekazała agencja Reutera. Michaił Razwożajew przekazał na Telgramie, że atak rakietowy spowodował pożar w "obiekcie nie cywilnym".
- 2:29
W rejonie Wołgogradu rozbił się we wtorek bombowiec rosyjskich sił powietrznych Su-24 - poinformowało ministerstwo obrony Rosji, dodając, że samolot nie był uzbrojony.
Resort poinformował także, że do wypadku doszło podczas lotu szkoleniowego, a maszyna rozbiła się na niezamieszkanym terenie. Rosyjskie ministerstwo nie wspomniało jednak, co się stało z załogą samolotu.
Portal Ukrainska Prawda podał, że na pokładzie maszyny znajdowało się dwóch pilotów.
- 1:50
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret zatwierdzający postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, dotyczący szybkiego sprawdzenia prawomocności orzeczeń lekarskich o niezdolności do służby wojskowej i przeprowadzenie badań na nowych zasadach.
Przewiduje ono, że w ciągu tygodnia od daty wejścia w życie przez ministerstwa, inne centralne organy władzy wykonawczej, obwodowe i miejskie administracje państwowe Kijowa, które zarządzają zakładami opieki zdrowotnej z medycznymi komisjami eksperckimi i wojskowymi komisjami lekarskimi, mają utworzyć grupy robocze mające na celu weryfikację ważności decyzji wojskowych komisji lekarskich w sprawie ustalenia inwalidztwa i uznania niezdolności do służby wojskowej, przyjętych w okresie stanu wojennego.
- 0:02
Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola.
Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola
Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola
Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola
- 22:52
Do rosyjskich sił walczących na Ukrainie przyłączyło się co najmniej 500 obywateli Kuby, wysłanych do Moskwy za zgodą reżimu w Hawanie - wynika z najnowszego raportu organizacji praw człowieka Prisoners Defenders.
- 22:26
Brytyjskie ministerstwo obrony zostało zmuszone do ograniczenia o 30 proc. szkoleń dla ukraińskich żołnierzy na poligonie Lydd Ranges w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii z powodu skarg okolicznych mieszkańców na uciążliwy hałas - podał we wtorek "The Times".
- 22:13
Rząd Danii ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie największej od czasu rosyjskiej inwazji darowizny o łącznej wartości 5,8 mld koron (833 miliony dolarów). Fundusze mają posłużyć na zakup czołgów, wozów bojowych, amunicji oraz systemów obrony przeciwlotniczej.
- 22:04
W Charkowie na wschodzie Ukrainy ponad tysiąc uczniów chodzi do szkoły w metrze. Dzieci uczą się w 17 klasach pod ziemią, na pięciu stacjach podziemnej kolei, ze względu na ryzyko rosyjskich ostrzałów - pisze ukraińska redakcja BBC.
- 21:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił we wtorek przemówienie dla studentów uniwersytetu w Lejdzie (Universiteit Leiden) oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Hadze (De Haagse Hogeschool), łącząc się zdalnie ze zgromadzonymi.
Wezwał holenderskich studentów, aby "szukali jedności, przyjaciół, partnerów, ludzi o podobnych poglądach", co jego zdaniem jest ważne zarówno dla ludzi, jak i krajów.
Mówił też, że "obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki". - To jest dokładnie to, co Rosja próbuje zrobić w swojej wojnie przeciwko nam (...). Aby ludobójstwo stało się tłem, na którym inni mogą żyć w pokoju, gdzieś w swoich "bańkach" – mówił Zełenski.
Zełenski wygłosił przemówienie do holenderskich studentów, łącząc się z nimi zdalnie
- 21:28
Rumuński MON ogłosił we wtorek, że wojsko rozpoczęło budowę schronów przeciwlotniczych w południowo-wschodnim regionie, graniczącym z Ukrainą.
Bukareszt podkreślił, że zdecydował się zaostrzyć środki bezpieczeństwa w następstwie powtarzających się rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę na Dunaju.
W zeszłym tygodniu dwukrotnie odkryto tam fragmenty drona, przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie z Ukrainą.
- 21:18
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała kolejne procedery korupcyjne, dotyczące m.in. pomocy w unikaniu służby wojskowej i wyjeździe za granię - poinformowano we wtorek na stronie SBU. Tym razem w ręce funkcjonariuszy wpadli przedstawiciele policji, urzędu zajmującego się żeglugą i transportem wodnym oraz były diakon Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego.
- 20:05
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie dla studentów uniwersytetu w Lejdzie (Universiteit Leiden) oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Hadze (De Haagse Hogeschool). - Obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki - mówił ukraiński przywódca.
- 15:36
Zakaz importu zboża z Ukrainy do sąsiednich państw Unii Europejskiej powinien zostać utrzymany po 15 września – powiedział we wtorek Istvan Nagy, minister rolnictwa Węgier, podczas wizyty w Bukareszcie. - Wyjątkowe okoliczności uzasadniające zakaz importu do UE pozostają w mocy; zamierzamy utrzymać ograniczenia importu ukraińskiego zboża – stwierdził Nagy, który w Bukareszcie spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Florinem-Ionutem Barbu.
- 14:51
Ukraina nie zamierza na razie wykorzystywać odbitych platform wiertniczych na Morzu Czarnym, ale nie będzie mogła tego robić także Rosja – oświadczył we wtorek rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w rozmowie z portalem Suspilne. Według ukraińskiego wojska, Rosjanie wykorzystywali platformy jako stacje radarowe i lądowiska dla śmigłowców.
- 14:27
Po sygnałach, które władze w Kijowie otrzymały ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów Zachodu administracja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wycofała się z pomysłu uznania korupcji podczas wojny za zdradę państwa - ujawnił we wtorek portal RBK-Ukraina.
"Dzwoniły i ambasady (państw zachodnich), i partnerzy zza oceanu. Wyraźnie (nam) zasugerowano, że przyjęcie takiej ustawy nie spotka się ze zrozumieniem (Zachodu) i nie pozostanie bez reakcji" - przyznał rozmówca serwisu, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.
W ocenie RBK-Ukraina główne zastrzeżenia wobec inicjatywy prezydenta Zełenskiego dotyczyły zagrożeń związanych ze zbytnim wzmocnieniem uprawnień władzy wykonawczej i struktur siłowych. W ocenie zachodnich partnerów przyjęcie ustawy oznaczałoby marginalizację instytucji powołanych do walki z korupcją, głównie Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU), na rzecz m.in. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która miała przejąć uprawnienia w przypadku najpoważniejszych przestępstw korupcyjnych. - 14:08
Rząd Szwecji zleci siłom zbrojnym zbadanie możliwości przekazania Ukrainie myśliwców wielozadaniowych Gripen - podało we wtorek publiczne Szwedzkie Radio, powołując się na anonimowe źródła.
Władze w Sztokholmie w analizie chcą dowiedzieć się, jak przekazanie myśliwców wpłynie na zdolności obronne kraju oraz jak szybko szwedzkie wojsko będzie mogło pozyskać w zamian nowe samoloty od producenta maszyn - szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab.
Inne wyzwania związane z możliwym przekazaniem Gripenów Kijowowi to konieczność uzyskania zgody USA na przekazanie amerykańskiego wyposażenia, które posiadają maszyny, a także szkolenie pilotów i personelu naziemnego. - 13:59
Dwie osoby w starszym wieku zginęły we wtorek rano w rosyjskim ostrzale miasteczka Krasnohoriwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Ponadto w ciągu ostatniej doby śmierć ponieśli dwaj inni cywile z regionów donieckiego i ługańskiego - powiadomiły prokuratura obwodu donieckiego i regionalne ukraińskie władze.
- 13:41
Użycie dronów przez siły rosyjskie wzrosło do tego stopnia, że na niektórych odcinkach frontu jest ich 250-300 jednocześnie – poinformował we wtorek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Iwan Pawłenko w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.
Jak podkreślił, większość zagranicznych ekspertów jeszcze w 2022 roku nie przewidywała tak masowego zastosowania dronów we współczesnej wojnie. Ich popularność można jego zdaniem uzasadnić stosunkowo niewielkim kosztem produkcji oraz dużą funkcjonalnością.
Równoległe wzrosło znaczenie walki radioelektronicznej - zauważył Pawłenko, który w Sztabie Generalnym kieruje wydziałem ds. walki radioelektronicznej i bezpieczeństwa cyfrowego. - 12:54
Na południu Baszkirii w mieście Saławat wybuchł pożar na terenie fabryki smarów. Nieopodal znajdują się zbiorniki z paliwem - podały rosyjskie kanały na Telegramie.
Portal RBK-Ukraina, nawiązując do tego wydarzenia, napisał, że pożary "nieustannie wybuchają w różnych regionach Rosji", szczególnie w zakładach związanych z produkcją przemysłu obronnego, a także w urzędach, zaangażowanych w prowadzenie wojny z Ukrainą.
- 12:27
Największy ukraiński koncern lotniczy Antonow rozszerza zakres swojej produkcji o wytwarzanie dronów bojowych na potrzeby armii walczącej z Rosją - podała agencja Reutera, powołując się na prezentację Antonowa pokazaną w siedzibie państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom w Kijowie.
Nowe centrum produkcji dronów otwarto "w celu zwiększenia możliwości wytwarzania (aparatów) bezzałogowych oraz zapewnienia wsparcia prywatnym producentom (tych maszyn) w zakresie specjalistycznej wiedzy i usług". Już w czerwcu rząd Ukrainy poinformował o tej decyzji władze USA - przekazał Reuters.
- 12:23
Północnokoreańskie pociski artyleryjskie, które władze w Pjongjangu mogą przekazać Rosji po planowanym spotkaniu Władimira Putina z Kim Dzong Unem, to amunicja przestarzała i bardzo nieprecyzyjna. Zainteresowanie Kremla tą bronią dowodzi, że Rosjanie jeszcze bardziej stawiają na ilość, a nie na jakość - ocenia agencja Reutera.
We wtorek rano przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybył opancerzonym pociągiem na stację w Ussuryjsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W najbliższym czasie Kim prawdopodobnie spotka się z Putinem. Jak przypuszczają zachodni analitycy i dziennikarze, tematem rozmów będą dostawy do Rosji północnokoreańskiej broni, głównie pocisków artyleryjskich.
Jeśli Moskwa rzeczywiście otrzyma tę amunicję, może to jej pomóc w uzupełnieniu kurczących się zapasów, lecz wsparcie Pjongjangu raczej nie wpłynie na przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prawdopodobnie będzie to skutkowało nie jakościową zmianą na froncie, lecz przedłużeniem czasu trwania wojny - ocenił w rozmowie z agencą Reutera Joseph Dempsey z brytyjskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS).
Pancerny pociąg Kim Dzong Una wyruszył do Rosji
- 12:21
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zawetował ustawę o przywróceniu elektronicznych deklaracji podatkowych dla urzędników, przewidującą ich niejawność jeszcze przez rok.
"Deklaracje mają być jawne. Od razu. Nie za rok. Rejestr musi być otwarty już teraz" – napisał prezydent na kanale Telegram, uzasadniając weto. "Ta kluczowa poprawka musi zostać wprowadzona przed ponownym przyjęciem ustawy. Najlepiej szybko" – oznajmił Zełenski.
Parlament przyjął w zeszłym tygodniu ustawę przewidującą przywrócenie zapisu o deklaracjach majątkowych, zawieszonego po napaści Rosji na Ukrainę, ale bez kluczowej poprawki o ich natychmiastowym ujawnieniu.
- 11:35
Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały o eksplozjach w pobliżu Sewastopola na zaanektowanym Krymie.
Mieszkańcy słyszeli wybuchy także w pobliżu miasta Krasnoperekopsk.
- 10:42
Na corocznym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA), które odbędzie się w czwartek w Paryżu, dojdzie do głosowania w sprawie wydalenia z organizacji rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS - poinformowała ukraińska agencja Ukrinform, która złożyła wniosek w tej sprawie.
Wcześniej wniosek o wydalenie rosyjskiej agencji z EANA złożyła Polska Agencja Prasowa.
Zgodnie ze statutem EANA, aby wykluczyć ze Stowarzyszenia jednego z jego członków, konieczne jest opowiedzenie się za tym ruchem trzech czwartych agencji obecnych na Zgromadzeniu Ogólnym. Do EANA należą 32 europejskie agencje, w tym Polska Agencja Prasowa.
- 10:17
Siły rosyjskie tracą cenne uzbrojenie na atakowanie atrap nowoczesnego sprzętu wojskowego, produkowanych na Ukrainie w celu zmylenia przeciwnika - informuje portal amerykańskiej telewizji CNN.
"Są tworzone w jednym jedynym celu: by jak najszybciej zostać zniszczone. I – jak chwali się tworząca je firma metalurgiczna – są w tym wyjątkowo skuteczne: setki z nich zostały zaatakowane przez siły rosyjskie niemal natychmiast po rozmieszczeniu" – podał portal.
Największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest seryjnie produkuje makiety najnowocześniejszego europejskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego, w tym haubice M777, moździerze i radary obrony powietrznej.
- 9:39
W ostatnich tygodniach dowództwo sił rosyjskich ponownie skalibrowało obronę powietrzną krótkiego i średniego zasięgu wokół Moskwy, starając się skuteczniej bronić przed atakami dronów, których miasto doświadcza obecnie przez większość dni - podało brytyjskie ministerstwo obrony.
Resort poinformował w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że od początku września rosyjskie systemy obrony powietrznej SA-22 wokół stolicy są rozmieszczone na podwyższonych wieżach i rampach.
Wcześniej, po atakach na bazy lotnicze w Engelsie i Riazaniu w grudniu 2022 roku, również umieszczono SA-22 na dachach oficjalnych budynków w Moskwie. Prawie na pewno ma to umożliwić systemowi wykrywanie i atakowanie celów typu bezzałogowe statki powietrzne. Prawdopodobnie ma to jednak również na celu zapewnienie opinii publicznej, że władze mają zagrożenie pod kontrolą - dodano w komunikacie
. - 9:22
Na południu naszego kraju rosyjscy okupanci zmuszani są do przerzucania swoich sił z różnych odcinków, w miejsca, gdzie poniosą ciężkie straty - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
Dodała, że rosyjskie wojsko "ściąga posiłki z kierunku krymskiego".
- 8:58
Samolot rosyjskich linii lotniczych Ural, lecący z Soczi w Kraju Krasnodarskim do Omska w zachodniej części Syberii, awaryjnie lądował w obwodzie nowosybirskim - poinformowały rosyjskie agencje informacyjne. Według wstępnych doniesień nie ma ofiar.
Według agencji Interfax na pokładzie maszyny znajdowało się 161 pasażerów, w tym ponad 20 dzieci. Pilotom udało się wylądować na równinie a przyczyną lądowania była awaria systemu hydraulicznego.
Regionalny resort zdrowia w obwodzie nowosybirskim przekazał agencji RIA Nowosti, że pomocy potrzebowała tylko jedna osoba z powodu zbyt wysokiego ciśnienia.
"Zagraniczne samoloty w Rosji nie są już obsługiwane przez certyfikowanych specjalistów ze względu na sankcje. Do napraw używa się nieoryginalnych lub zużytych części zamiennych. Zatem latanie w Rosji prawdopodobnie stanie się coraz bardziej niebezpieczne" - prognozował we wpisie na Twitterze doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.
Rosja. Samolot pasażerski lądował awaryjnie na równinie. Ewakuowano wszystkich pasażerów
- 8:19
Dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda Ołeksandr Tarnawski poinformował, że w ciągu ostatniej doby rosyjscy okupanci stracili na taurydzkim odcinku frontu (w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego) 359 żołnierzy (102 zginęło, a 257 zostało rannych), 24 sztuk sprzętu wojskowego i siedem magazynów z amunicją.
Rosjanie zaatakowali pozycje ukraińskie na tym obszarze minionej doby 19-krotnie.
- 7:54
Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) najprawdopodobniej rekrutuje najemników formacji Grupa Wagnera – informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW pisze, powołując się na portal iStories, że niektórzy krewni najemników Grupy Wagnera po wcześniejszych wyrokach dostali propozycje służby w Rosgwardii pod warunkiem zdania serii testów i przedstawienia zaświadczeń.
Rosgwardia wymaga od najemników przejścia sprawdzianu w sferze bezpieczeństwa oraz dostarczenia dokumentów o oficjalnym ułaskawieniu oraz umów podpisanych z Grupą Wagnera.
- 7:47
Ukraińscy obrońcy odpali ponad 10 ataków w pobliżu wyzwolonej miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
W ciągu ostatniej doby na wszystkich kierunkach frontu doszło do 30 starć bojowych - dodał sztab w najnowszym sprawozdaniu.
Sztab poinformował również, że minionej doby zginęło 550 rosyjskich żołnierzy. Rosyjska armia straciła także osiem czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, 33 systemy artyleryjskie i 17 dronów.
- 6:22
Rosja i Korea Północna "nie są zainteresowane" ostrzeżeniami USA - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując w ten sposób ostrzeżenia Waszyngtonu przed sprzedażą Rosji północnokoreańskiej broni.
- Jak wiecie w naszych relacjach z sąsiadami, w tym z Koreą Północną, ważne są dla nas interesy naszych dwóch krajów i na nich będziemy się skupiać - powiedział Pieskow.
Rosja, Korea Północna. Kim Dzong Un dotarł do Rosji, spotka się z Władimirem Putinem
- 5:33
Siły ukraińskie minionej doby kontynuowały kontrofensywę w obwodach donieckim i zaporoskim - podał w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną (ISW). Analitycy odnotowali, że wojska przesunęły się w okolicach Bachmutu oraz w zachodniej części obwodu zaporoskiego.
W ciągu ostatniego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły 2 kilometry kwadratowe terytorium na kierunku bachmuckim i 4,8 kilometry kwadratowe - na zaporoskim.
- 4:54
Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w obwodach donieckim i zaporoskim 11 września i według doniesień posunęły się w pobliżu Bachmutu oraz w zachodnim obwodzie zaporoskim.
- 4:25
Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został "czasowo wstrzymany" - poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.
Ruch został wznowiony po godzinnej przerwie.
- 4:14
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:53
W liście otwartym wiele organizacji i indywidualnych sygnatariuszy zaprotestowało przeciwko występowi rosyjskiej śpiewaczki Anny Netrebko w berlińskiej Operze Unter den Linden. Śpiewaczka wystąpi w najbliższy piątek w "Makbecie" Giuseppe Verdiego w roli Lady Makbet. Planowana jest demonstracja przed Operą, jeśli występy Netrebko nie zostaną odwołane.
- 2:45
Ministrowie obrony Estonii i Łotwy podpisali umowę na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiej firmy z branży zbrojeniowej Diehl Defence. Zamówienie o wartości 400 mln euro jest największym kontraktem obronnym w historii niepodległej Estonii - poinformowała agencja BNS.
- 2:35
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z nowym ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem na temat potrzeb Ukrainy i amerykańskiej pomocy wojskowej - podał Pentagon. Była to ich pierwsza rozmowa od czasu objęcia stanowiska przez Umierowa.
Jak podał w komunikacie Pentagon, Austin pogratulował swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi nowej roli i zapewnił o "niezachwianym" wsparciu USA dla Ukrainy. Obaj mieli omówić szczegóły amerykańskiego wsparcia i priorytetowych potrzeb Ukrainy, a także przyszłotygodniowe spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy w bazie w Ramstein.
"Odbyłem merytoryczną rozmowę z Lloydem Austinem. Omówiliśmy pilne potrzeby Ukrainy i zbliżające się spotkanie w Ramstein. Poinformowałem mojego odpowiednika o najnowszych wydarzeniach na linii frontu. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za wsparcie i wkład w zwycięstwo Ukrainy" - napisał z kolei Umierow na platformie X (dawniej Twitter).
- 2:04
24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym. Atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił brytyjski premier Rishi Sunak.
- Dzięki odtajnionym informacjom wywiadowczym wiemy, że rosyjskie wojsko wycelowało wiele pocisków rakietowych w cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym w dniu 24 sierpnia - powiedział Sunak w Izbie Gmin, składając posłom informacje na temat szczytu G20 w New Delhi w miniony weekend, w którym uczestniczył.
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych sprecyzowało później, że celem ataku był zacumowany w porcie frachtowiec pływający pod banderą Liberii, zaś ostrzelany został przez okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Do ataku użyte zostały m.in. dwa pociski rakietowe Kalibr, ale żaden z pocisków nie uderzył w cel, gdyż zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.
- Putin próbuje wygrać wojnę, której nie wygra, a te ataki pokazują, jak bardzo jest zdesperowany. Atakując statki towarowe i ukraińską infrastrukturę, Rosja wyrządza krzywdę reszcie świata - oświadczył szef dyplomacji James Cleverly.
Zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone ostrzegały w lipcu, że po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej może ona rozszerzyć ataki także na cywilną żeglugę na Morzu Czarnym.
Sunak poinformował również, że w ciągu zaledwie miesiąca w efekcie rosyjskich ataków zniszczone zostało ponad 270 tys. ton zboża, co wystarczyłoby, aby wyżywić milion ludzi przez rok.
- 1:47
Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller odniósł się do potwierdzenia przez rosyjskie i północnokoreańskie władze, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania Putina i Kim Dzong Una w Władywostoku.
- Półtora roku temu prezydent Putin rozpoczął swoją agresję przeciwko Ukrainie na pełną skalę z marzeniem odnowienia chwały Imperium Rosyjskiego. Ta nadzieja się nie sprawdziła i się nie sprawdzi, i myślę, że nie ma lepszego dowodu jak ten, że (...) Putin musi przemierzyć przez cały swój kraj, by uniżenie błagać o pomoc wojskową - skomentował Miller.
Rzecznik podkreślił, że choć Korea Północna może uzyskać coś od Rosji, to mimo wszystko uznaje postawę Rosji w tej sprawie jako błaganie "globalnego pariasa". Przyznał jednocześnie, że nie ma dokładnych szczegółów na temat tego, co Rosja ma otrzymać z Pjongjangu. Wcześniej m.in. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby mówił, że chodzi m.in. o amunicję artyleryjską ale również elektronikę potrzebną dla rosyjskiego przemysłu obronnego.
Pytany przez PAP o to, czy fakt wizyty oznacza, że Pjongjang zgodzi się na wysłanie broni Rosji, Miller odpowiedział, że "z pewnością nie jest to wizyta towarzyska", jednak przyznał, że nie zna szczegółów potencjalnego układu. Według Białego Domu spotkanie z Putinem miało być jednym z warunków wysuwanych przez Kima.
- 1:15
Ukraiński resort obrony opublikował dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z infomacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 269 tys. żołnierzy (+ 580 ostatniej doby), 4560 czołgów (+6) oraz 4628 dronów (+35).
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: washingtoninstitute.org
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu