Powrót Wielkiej Brytanii do UE? O zdanie zapytano mieszkańców Wspólnoty

Wielka Brytania
Brexit. Mija pięć lat od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Źródło: Reuters
Zarówno Francuzi, jak i Niemcy, Włosi i Hiszpanie popierają pomysł ponownego dołączenia Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej - wskazują wyniki najnowszego sondażu firmy YouGov. Za są też sami Brytyjczycy. Chcieliby oni jednak przystąpić do Wspólnoty na mocy odmiennych warunków niż te, o jakich myślą jej mieszkańcy.  
Kluczowe fakty:
  • Wielka Brytania opuściła Unię Europejską w 2020 roku. Od tego czasu poparcie dla jej ewentualnego powrotu do struktur Wspólnoty rośnie.
  • Obecnie za są nie tylko sami Brytyjczycy, ale i mieszkańcy innych państw UE – wynika najnowszego sondażu YouGov.
  • Badanie wskazuje jednak na rozbieżne wyobrażenia co do tego, na jakich warunkach powinno odbyć się ponowne przystąpienie.

Wielka Brytania miałaby z powrotem zostać członkiem Unii Europejskiej? O poparcie dla takiego pomysłu brytyjska firma YouGov postanowiła zapytać mieszkańców czterech najludniejszych państw Wspólnoty. Większość była za.  

Poparcie wahało się od 51 do 63 procent. Najbardziej entuzjastycznie nastawieni byli Niemcy (63 proc.). Dalej znaleźli się Hiszpanie (60), Francuzi (53) i Włosi (51). Jeśli idzie o samych Brytyjczyków za było 55, a przeciwko 34 procent.  

Czy Brytyjczycy chcą Unii? Na jakich warunkach?

Inaczej nastroje rozkładały się, gdy respondentów pytano o przyłączenie Wielkiej Brytanii do UE na innych niż dotąd warunkach. Mowa o pomyśle rozszerzenia Wspólnoty o Wielką Brytanię, ale bez zagwarantowania jej tzw. klauzul opt-out, które w przeszłości umożliwiały Brytyjczykom zachowanie funta jako waluty czy pozostanie poza strefą Schengen. Przy takim założeniu za jest tylko 36, a przeciwko 45 procent osób na wyspach.  

Wśród Francuzów, Hiszpanów, Niemców i Włochów podobny rozkład głosów widać przy pytaniu o odwrotną sytuację. Powrót Wielkiej Brytanii na wcześniejszych, preferencyjnych warunkach popiera tylko 36 proc. Niemców i po 33 proc. przedstawicieli trzech pozostałych państw.  

O wystąpieniu z Unii Brytyjczycy zdecydowali w referendum przeprowadzonym w 23 czerwca 2016 roku. Za brexitem opowiedziało się 51,89 proc. respondentów, a przeciwnych mu było kolejne 48,11 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 72 procent. Oficjalnie Zjednoczone Królestwo opuściło struktury Wspólnoty wraz z początkiem 2020 roku.  

OGLĄDAJ: Wielka Brytania: od brexitu do bregretu
pc

Wielka Brytania: od brexitu do bregretu

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: