Skonfiskowane kanapki z szynką, czyli "witamy po brexicie"

Źródło:
BBC

Po formalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniły się zasady dotyczące wwożenia żywności. Przekonał się o tym pewien kierowca, który nie krył zaskoczenia, kiedy holenderska straż graniczna skonfiskowała mu kanapki z szynką.

Nagranie pokazujące, jak straż graniczna konfiskuje żywność kierowcom przybywającym z Wielkiej Brytanii opublikował pierwszy kanał holenderskiej telewizji publicznej NPO 1.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

W materiale stacji widać funkcjonariuszy straży granicznej wyjaśniających oczekującym na wjazd kierowcom, że zgodnie z przepisami obowiązującymi po brexicie, nie mogą wwozić do krajów Unii Europejskiej między innymi mięsa, owoców, warzyw i ryb.

Pierwszy prom z Dover do Calais po rozwodzie Brytyjczyków z Unią Europejską

Na nagraniu widać, jak holenderski funkcjonariusz pyta jednego z kierujących, czy jego owinięte folią kanapki zawierają mięso. Kiedy tamten odpowiedział twierdząco, padła odpowiedź. "W porządku, więc bierzemy wszystkie".

"Zaskoczony kierowca zapytał wówczas, czy może zatrzymać chleb, w odpowiedzi jednak usłyszał: "Nie, wszystko zostanie skonfiskowane. Witamy po brexicie, sir. Bardzo mi przykro" - relacjonowała BBC.

Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie. "Będziemy przyjaciółmi i sojusznikami"

Wielka Brytania opuściła UE wraz z początkiem 2021 roku, po zakończeniu 11-miesięcznego okresu przejściowego. Jednocześnie w życie weszły nowe ustalenia dotyczące podróży, handlu, imigracji i współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Od 1 stycznia podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do krajów unijnych podlegają takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt.

Od 1 stycznia Wielka Brytania jest traktowana jak państwo trzecie także w odniesieniu do procedur przywozu żywności w bagażu podróżnych. Z Wielkiej Brytanii do UE nie można wwozić mięsa, mleka ani produktów je zawierających. Ograniczenia dotyczą też wwozu roślin i produktów roślinnych.

Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?
Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?TVN24 BiS

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty: