18-letni Axel Rudakubana przyznał się do zamordowania w lipcu ubiegłego roku w brytyjskim Southport sześcio-, siedmio- i dziewięciolatki, które uczestniczyły w zajęciach tańca i jogi. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w czwartek. Według byłych kolegów ze szkoły miał być "tykającą bombą zegarową" - podaje brytyjski dziennik "Guardian".
Oskarżony Axel Rudakubana przyznał się w poniedziałek do zamordowania trzech dziewczynek, a także do usiłowania zabójstwa 10 kolejnych osób (dzieci i dorosłych), wyprodukowania trucizny oraz posiadania instrukcji opracowanych przez Al-Kaidę.
Do zbrodni doszło 29 lipca ubiegłego roku. 17-letni wówczas oskarżony, uzbrojony w nóż, wdarł się na zajęcia taneczne "w stylu Taylor Swift" i jogi, atakując uczestniczące w nich dzieci.
Po zatrzymaniu napastnika i rewizji w jego domu policja powiadomiła, że znalazła truciznę oraz plik w formacie PDF zatytułowany "Military Studies in the Jihad Against the Tyrants: The Al Qaeda Training Manual ("Studia wojskowe w dżihadzie przeciwko tyranom: podręcznik szkoleniowy Al-Kaidy - tłum.)". Rudakubana został w rezultacie oskarżony o "posiadanie informacji, które mogą być przydatne osobie dokonującej lub przygotowującej akt terrorystyczny".
Podczas poniedziałkowego procesu sędzia zapowiedział, że Rudakubanie "nieuchronnie zostanie wymierzona kara dożywotniego więzienia".
Nastolatek był "tykającą bombę zegarową"
W październiku 2024 roku policja wyjaśniała, że "aby sprawę uznać za incydent terrorystyczny, konieczne jest ustalenie motywu", jednak podczas przesłuchań nastolatek konsekwentnie milczał. Nie jest jasne, czym dokładnie się kierował.
Jak poinformował w poniedziałek brytyjski dziennik "Guardian", powołując się na osoby bliskie śledztwu, Rudakubana "był absolutnie zafascynowany ludobójstwami. (...) Mógł wymienić wszystkie ludobójstwa w historii i wyliczyć, ile osób zginęło - Rwanda, Czyngis-chan, Hitler".
Zdaniem gazety jeden z jego byłych kolegów ze szkoły opisał go jako "tykającą bombę zegarową". Rodzina Rudakubany należała do grupy etnicznej Tutsi, na której współrodacy z plemienia Hutu dokonali w 1994 roku ludobójstwa, mordując w ciągu trwającej trzy miesiące rzezi około miliona osób.
Lipcowe zabójstwo trzech dziewczynek, a także rozpowszechniane w mediach społecznościowych nieprawdziwe pogłoski, jakoby sprawca był przybyłym w ostatnim czasie muzułmańskim azylantem, doprowadziły do gwałtownych zamieszek przed meczetem w Southport. Następnie antyimigranckie i antymuzułmańskie rozruchy rozprzestrzeniły się na wiele innych miast, głównie w Anglii i Irlandii Północnej. Trwały przez ponad tydzień. Aresztowano wówczas ponad 1500 osób, a kilkadziesiąt skazano na kary więzienia.
CZYTAJ TEŻ: Kara za brutalny gwałt i morderstwo. "Nie uważam tego za najrzadsze z rzadkich przestępstw"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN