Liz Truss rozmawiała najpierw z Wołodymyrem Zełenskim, następnie z Joe Bidenem

Źródło:
PAP

Zostałem pierwszym zagranicznym przywódcą, który rozmawiał z nowo wybraną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Truss we wtorek wieczorem przeprowadziła również rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

"Zaprosiłem ją na Ukrainę. Podziękowałem ludziom z Wielkiej Brytanii za pomoc obronną i gospodarczą dla Ukrainy. Ważne jest, aby Wielka Brytania była gotowa do dalszego wzmacniania nas. Zwróciliśmy uwagę na gwarancje bezpieczeństwa" - napisał we wtorek w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.

"Zostałem pierwszym zagranicznym przywódcą, który rozmawiał z nowo wybraną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss" - dodał w swoim wpisie na Twitterze ukraiński prezydent.

Zełenski: postawić sprawców przed sądem, uznać Rosję za państwo terrorystyczne

Dodał, że z Liz Truss rozmawiał także o odbudowie Ukrainy i o dalszych skoordynowanych naciskach na Rosję.

"Celem jest powstrzymanie agresji i postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Ważne jest, aby uznać Federację Rosyjską za państwo terrorystyczne. Będziemy kontynuować aktywną interakcję we wszystkich formatach" - podkreślił Zełenski.

Truss przyjęła zaproszenie Zełenskiego, rozmawiała z Bidenem

Jak przekazało biuro premier Wielkiej Brytanii, Truss i Zełenski omówili działania niezbędne do tego, by odciąć fundusze napędzające machinę wojenną prezydenta Rosji Władimira Putina i potępili używanie przez niego energii jako broni. Truss podkreśliła też, że ważne jest, by szantaż Rosji nie osłabił determinacji Zachodu do zapewnienia porażki Putina na Ukrainie.

"Premier powiedziała, że oczekuje na współpracę z prezydentem w nadchodzących tygodniach i miesiącach i z radością przyjęła zaproszenie do odwiedzenia prezydenta Zełenskiego na Ukrainie w najbliższym czasie" - napisano w komunikacie Downing Street. Ubiegając się o przywództwo w Partii Konserwatywnej Truss mówiła, że chciałaby, żeby celem jej pierwszej wizyty zagranicznej była Ukraina.

W rozmowie Truss z Bidenem obydwoje podkreślili znaczenie specjalnych relacji między Wielką Brytanią a USA, które mają kluczowe znaczenie dla obrony i wspierania wolności oraz demokracji na świecie, i zgodzili się je pogłębiać poprzez współpracę w ramach NATO i AUKUS. Podkreślili też konieczność przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez autokracje i zapewnienia porażki Putina na Ukrainie.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: