Protesty i zatrzymania w czasie koronacji Karola III

Źródło:
Reuters

W dniu koronacji Karola III w Londynie odbył się protest przeciwko monarchii. Jego uczestnicy pojawili się na londyńskim Trafalgar Square, tuż przy zwolennikach brytyjskiej rodziny królewskiej. Wznoszono okrzyki i transparenty z hasłem "nie mój król". Brytyjska policja poinformowała, że podczas operacji związanej z koronacją Karola III ​​aresztowała 52 osoby.

Przeciwnicy monarchii zebrali się w sobotę na Trafalgar Square wzdłuż trasy królewskiej procesji z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego już na kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystej ceremonii koronacyjnej Karola III. Zwolennicy i członkowie głównego antymonarchicznego ruchu w Wielkiej Brytanii, nazywanego Republiką, zgromadzili się obok pomnika króla Karola I, który został ścięty w 1649 roku. Po tym przez krótki czas ustrojem kraju była republika.

Zobacz relację tvn24.pl z koronacji Karola III >>>

Demonstranci znaleźli się tuż przy zwolennikach rodziny królewskiej, którzy również ustawili się wzdłuż trasy przejazdu królewskiej karety. Jeszcze przed rozpoczęciem protestacyjnego wiecu miał zostać aresztowany przywódca Republiki, Graham Smith - poinformowała agencja Reuters.

Google Maps

"Nie mój król"

Wielu protestujących miało na sobie żółte bluzy lub koszulki z napisem "nie mój król" (z ang. not my king). Ten sam napis był na transparentach i w okrzykach uczestników manifestacji. Zebrani wznosili to hasło i buczeli, gdy Karol i jego małżonka Kamila przejeżdżali przy placu w kierunku Opactwa Westminsterskiego.

- Nie wierzę w dziedziczną monarchię i myślę, że kosztuje to wiele pieniędzy - mówił w rozmowie z agencją Reuters 41-letni nauczyciel Colin Dear. Wskazywał, że w tym samym czasie wielu ludzi jest w trudnej sytuacji, "gospodarka się rozpada, a usługi publiczne są okropne i musimy inwestować w to, a nie w Karola i jego wielką imprezę".

62-letni emerytowany nauczyciel Stephen Harbron zapewniał, że "oczywiście większość ludzi jest tutaj, aby demonstrować pokojowo". - Mam nadzieję, że tak się stanie i że będziemy mieli szansę przedstawić nasz punkt widzenia - dodał.

Policja aresztowała 52 osoby

Brytyjska policja poinformowała, że podczas operacji związanej z koronacją Karola III ​​aresztowała 52 osoby za wszczynanie awantur, naruszanie spokoju i zakłócanie porządku publicznego.

Policja podczas uroczystości koronacji Karola IIIPAP/EPA/Martin Divisek

W oświadczeniu poinformowano, że ​​wszyscy zatrzymani są w areszcie.

Koronacja Karola III

W sobotę w Opactwie Westminsterskim obyła się ceremonia koronacyjna Karola III. Brytyjski monarcha został namaszczony oliwą z Jerozolimy, przekazano mu insygnia władzy i nałożono na głowę koronę świętego Edwarda. Później on i jego małżonka Kamila w złotej karecie sprzed ponad 250 lat udali się do Pałacu Buckingham, gdzie w towarzystwie innych członków rodziny królewskiej pojawili się na balkonie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co wydarzyło się podczas koronacji Karola III >>>

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Martin Divisek