Okolice królewskiej rezydencji jak toaleta publiczna. "Jeśli musicie, zróbcie to jak najdalej od budynków"

Źródło:
CNN

Personel letniej rezydencji brytyjskiej królowej Elżbiety II, zamku Balmoral w Szkocji, skarży się, że turyści i spacerowicze masowo załatwiają swe potrzeby fizjologiczne w pobliżu posiadłości. Sprzyja temu fakt, że w związku z epidemią COVID-19 zamknięto większość toalet publicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Niezła pogoda w Wielkiej Brytanii i stopniowo znoszone obostrzenia sprawiają, że coraz więcej ludzi udaje się w plener, by obejrzeć choćby z zewnątrz historyczne budynki, pospacerować wśród zieleni lub uprawiać sport. Jako że większość toalet publicznych ze względów higienicznych pozostaje zamknięta, ludzie szukają alternatywnych sposobów na załatwienie potrzeb fizjologicznych. To zaś sprawia, że licznie odwiedzane przez turystów i spacerowiczów tereny są zanieczyszczone jak nigdy dotąd.

Spacerowicze i turyści wypróżniają się w pobliżu rezydencji królowej

Na problem zwrócili uwagę między innymi pracownicy zamku Balmoral w Szkocji, który jest letnią rezydencją królowej Elżbiety II.

Letnia rezydencja królowej Elżbiety II w SzkocjiShutterstock

Zasygnalizowali to w mediach społecznościowych. "Z rozczarowaniem patrzymy na tak wiele chusteczek pozostawionych na terenie posiadłości. (...) Proszę pamiętać, że obecnie w promieniu wielu mil nie ma czynnych toalet publicznych" - czytamy na profilu zamku Balmoral na Twitterze.

Służby zamku zwracają uwagę, że jest "wiele chusteczek nieulegających biodegradacji", a przebywający w okolicy budynku ludzie "załatwiają się tuż obok ruchliwych ścieżek lub pomników, zamiast oddalić się nieco dalej, aby uniknąć zanieczyszczenia otoczenia".

W osobnym tweecie zwrócono się z prośbą do turystów: "Jeśli musicie oddać mocz, zróbcie to przynajmniej 30 metrów od jezior i strumyków. Jeżeli musicie się wypróżnić, zróbcie to jak najdalej od budynków, ścieżek, cieków wodnych i zwierząt gospodarskich. Zakopcie odchody w płytkiej dziurze i zasypcie ziemią".

Królowa spędza na zamku kilka tygodni każdego roku

Monarchini i członkowie rodziny królewskiej każdego roku spędzają co najmniej kilka tygodni w 50-hektarowej posiadłości w Szkocji. Jednak podczas pandemii większość czasu Elżbieta II spędza w innej królewskiej posiadłości, w Windsorze pod Londynem.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock